Zdravotní pojištění pro cizince

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
267
10.5.22 20:07

Zdravotni pojištění pro cizince

Ahoj mam takový komplikovaný dotaz. Nejsem občanem ČR a zdravotní pojištění za mně platí zaměstnavatel(jsem pojištěna na základě práce) Smlouva mi končí za 2 měsíce a ja zjistila že jsem těhotná. Samozřejmě smlouvu mi zaměstnavatel neprodlouží.
Nikde jsem nenašla jak je to se zdravotním pojištěním pak? Kdybych šla treba od 10.tydne na neschopenku dosahnu na PPM a pak na rodičak? Nemůžu si hradit sama zdravotní pojištění protože tady nemam trvalý pobyt. To mi pojištění po neschopence zanikně a všechno si budu platit sama? Jsem zoufala. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29683
10.5.22 20:22

A jak dlouho tu pracuješ? Budeš mít na mateřskou nárok? Otec dítěte je Čech a pracuje tady?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
10.5.22 20:24

@Kriss Tina jsem tady 10 let nepřetržitě a ano otcem je Čech a pracuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3970
10.5.22 20:26

Záleží, jak dlouho tady pracuješ. Pokud máš odpracováno 270 dnů, máš narok na PPM a pak i rodičák. Mezitím vyřiď trvalý pobyt, pokud tady chceš zůstat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
10.5.22 20:28

@cverunka ano mam odpracovano 270 dní. Jen mne nejde pořád do hlavy to zdravotní pojištění když mi skončí pracovní smlouva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21573
10.5.22 20:28

Potřebuješ si začít platit komerční zdravotní pojištění… (projdi různé pojišťovny, bude to někde možná výhodnější)

https://www.vzp.cz/…teni-cizincu

Ale zajdi do nejbližší poradny pro cizince a hledejte nějaké udržtelněšjí řešení (nabízí se svatba s otcem dítěte a sloučení rodiny)

https://www.cizinci.cz/…ganizace-nno-

plus v každém kraji je integrační centrum

https://www.cizinci.cz/…cni-centra-1

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29683
10.5.22 20:30

@Susi990 jo tak to nárok mít budeš, pokud na mateřskou stihneš nastoupit nejdýl 180 dní po ukončení pracovního poměru a ten rodicak záleží na tom manželovi, přes něj taky budeš mít nárok. Akorát s tim pojištěním netuším, to jsme neřešili, ale to bude složitější, pokud bude rodicak na otce dítěte, ale snad tu odpoví někdo povolanejsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21573
10.5.22 20:32

Jinak po deseti letech máš možnost žádat o trvalý pobyt, ale teda ta procedura není snadá a rychlá, protože prostě přístup ČR je v tomco dost nepřátelský. Tím spíš doporučuju využít služeb oné poradny.

A teda zejména pokud si k nám odešla před Lukašenkem či Putinem, tak budeš potřebovat právní pomoc, protože se budeš muset odvolávat, v tuhle chvíli platí diskrimianční pravidlo, že jaákoliv dlouhodobá víza lidem z běloruska a ruska se neudělují, nazdar, takže bude potřeba mít k ruce právníka, co s tím má praxi - jsou v těch bezplantých poradnách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
10.5.22 20:34

@Ou jsem z SK. Tak snad to nějak vyřeším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21573
10.5.22 21:11

@Susi990 aha - ty jsi EU?

Tak to jsi normálně v systému EU zdravotního pojištění, takže pokud skončíš v práci, můžeš normálně jít na UP, nebo nejspíš i na nemocenskou, ale tam pak to nejspíš nebude řešit česk správa sociálního zabezpečneí, ale slovenská. Ale to už teda fabuluju.

A hlavně si zažádej o ten trvalý pobyt, ať můžeš úřední věci řešit tady - z EU a po té době co tu žiješ na něj máš automatické právo.

https://europa.eu/…index_cs.htm

složité to je jen pro občany třetích zemí, v případě že se ztratíš v požadavcích na tu žádost o TP - tak pořád můžeš využít ty poradny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.5.22 22:15

@Susi990 není důvod být zoufalá :) taky jsem SK. Nikdy jsem neměla trvalý pobyt, pouze přechodný (to pomůže mimo jiné prokázat centrum zájmu). Po skončení v práci jsem byla nějakou dobu na úřadě práce - ptali se mě jestli chci přesunout nárok na SVK ale pokud tady žiješ, můžeš pobírat tady, pojištění je pak hrazeno státem. Stejně tak nárok na PPM, RP máš stejný (po splnění podmínek) jako občan ČR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
11.5.22 06:13

@Veronika9870 takže si mam udělat aspoň přechodný pobyt zatím? A nejak jsem nepochopila co si psala ohledně naroku. Když mi skončí smlouva tim padem i zdravotni pojištění, mam jit na pojistovnu? Ja uz tomu nerozumim. Každý mne uklidnuje že se to vyřeší ale ja jsem spíše ve vsem pesimista :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21573
11.5.22 06:33
@Susi990 píše:
@Veronika9870 takže si mam udělat aspoň přechodný pobyt zatím? A nejak jsem nepochopila co si psala ohledně naroku. Když mi skončí smlouva tim padem i zdravotni pojištění, mam jit na pojistovnu? Ja uz tomu nerozumim. Každý mne uklidnuje že se to vyřeší ale ja jsem spíše ve vsem pesimista :(

ne, teď si zažádej o trvalý pobyt, normálně ho dostaneš a půlka opruzu ti odpadne, nebudeš muset jezdit vyřizovat formality na slovensko.

Nezávisle na tom po skončení smlouvy jdi bud na úřad práce a nebo si začni platit zdravotní pojištějí jako samoplátce v rámci veřejného pojištění (tedy ne tu strašnou pálku za komerční pojištění).

Pokud jsi z toho zmatenám, neřeš to na internetu a se známými, ale využij poradnu pro cizince. Poradnu kterou platíš ze svých daní přesně pro takvéhle případy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
11.5.22 06:36

@Ou když budu pred skončením snlouvy na neschopence tak to asi nepujdu na úřad práce. A pochybuju ze mi majitel bytu da povolení abych si na ty adrese udelala trvaly pobyt. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat