Zdravotní, sociální pojištění u částečného úvazku

Anonymní
17.1.21 07:41

Zdravotní, sociální u částečného úvazku

Ahoj, mám dotaz. Bude mi končit RD, manžel i já chceme, abych do práce nastoupila jen na zkrácený úvazek a měla čas na děti. Nemáme hlídání a oba budeme dělat 12-ctky. Chci se zeptat, jaký nejnižší úvazek musím mít, aby za mě zaměstnavatel platil zdravotní a sociální?
Na netu jsem našla něco, že musím vydělat min.10 000…
Chci se zeptat vás, co dělat na zkrácený, max poloviční uvazky, jak to máte?
Předem děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6693
17.1.21 07:53

Zalezi na druhu smlouvy. Tech 10 tis je mesicni limit u DPP, u DPC je 3500.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 07:56

@Cenarius Zatím mám smlouvu na dohodu, s tím že až budu chtít navýšit úvazek, tak mám říct.

• Citovat
  • Nahlásit
7492
17.1.21 08:01

Ja dělám 20 hodin týdně, tedy 1/2 úvazek a normálně mam placeno zdravotní a sociální. Myslím, že u částečného je úplně jedno kolik vydelas, minimální limit bych řekla, že není. Ale snad někdo poradí přesně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 08:05

Měla jsem 30 hod týdně. Někdy (většinou) ani ne 10 000 kč a zdr. a soc jsem měla placeno (minulý rok)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 08:44

Musíš si najít v tabulkách co máš za práci a k tomu kolik by jsi měla mít minimálně na hodinu. Třeba jako asistentka nemůžeš mít třeba 100 na hodinu. Já třeba dělám na 12 hodin tydne a mám 180 hrubého a platí se mi soc. A zdravotní. A myslím že v součtu pak nesmíš jít ještě pod stanovené minimum daně státem..

• Citovat
  • Nahlásit
66708
17.1.21 09:01

Vůbec to nezávisí na výši úvazku. Zkrátka si musíš vydělat tolik (min. mzdu), aby ta, procenta pokryla minimální zdravotní pojištění.
https://www.vzp.cz/…nimalni-mzda

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
17.1.21 09:16
@Lama Lama píše:
Vůbec to nezávisí na výši úvazku. Zkrátka si musíš vydělat tolik (min. mzdu), aby ta, procenta pokryla minimální zdravotní pojištění.
https://www.vzp.cz/…nimalni-mzda

Presne tak. Paklize uz nebudes statni pojistenec, vzdy musis odvest min povinnou castku do zdrav. pojisteni. V praxi to probiha tak, ze si vydelas X a zamestnavatel za Tebe odvede urcite dane procento z toho X a Ty odvedes sve procento z toho X. Paklize obe odvedene castky dohromady nebudou dane povinne minimum, tak ti zbytek do tohoto minima zase strhnou ze Tve mzdy. Toto se tyka zdrav. pojisteni. na soc. odvedes z vyse, co vydelas. Takze i u DPP se sice odvadi soc a zdrav az od 10tisic, ale u zdrav to plati pouze tehdy, paklize nekde jinde uz mas uhrazeni zdravotniho zajistene - at uz jako statni pojistenec nebo jiny prijem. Proste zdrav. pojisteni musi byt zaplacene v povinne vysi bez ohledu na to, zda si na to takrikajic vydelas. Kdyz nevydelas, platis o to vic ze sveho. Kdybys mela vicero kratkych uvazku treba, odvedene castky ze vsech se samozrejme scitaji. Proste musis odvest na zdrav. pojisteni min. tolik, kolik bys odvedla za min.mzdu,a to bez ohledu na to, ze ve skutenosti treba vydelas mene, nez je ta min.mzda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 09:20

Teď mám 160kc na hodinu čistého.
Takže když nastoupím na 0,4 úvazek bude za mě odvadeno zdravotní a sociální?

• Citovat
  • Nahlásit
66708
17.1.21 09:31
@Anonymní píše:
Teď mám 160kc na hodinu čistého.
Takže když nastoupím na 0,4 úvazek bude za mě odvadeno zdravotní a sociální?

Tak si to vynasob, koukni se na výši minimální mzdy a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 09:32
@h-o-p-e píše:
Presne tak. Paklize uz nebudes statni pojistenec, vzdy musis odvest min povinnou castku do zdrav. pojisteni. V praxi to probiha tak, ze si vydelas X a zamestnavatel za Tebe odvede urcite dane procento z toho X a Ty odvedes sve procento z toho X. Paklize obe odvedene castky dohromady nebudou dane povinne minimum, tak ti zbytek do tohoto minima zase strhnou ze Tve mzdy. Toto se tyka zdrav. pojisteni. na soc. odvedes z vyse, co vydelas. Takze i u DPP se sice odvadi soc a zdrav az od 10tisic, ale u zdrav to plati pouze tehdy, paklize nekde jinde uz mas uhrazeni zdravotniho zajistene - at uz jako statni pojistenec nebo jiny prijem. Proste zdrav. pojisteni musi byt zaplacene v povinne vysi bez ohledu na to, zda si na to takrikajic vydelas. Kdyz nevydelas, platis o to vic ze sveho. Kdybys mela vicero kratkych uvazku treba, odvedene castky ze vsech se samozrejme scitaji. Proste musis odvest na zdrav. pojisteni min. tolik, kolik bys odvedla za min.mzdu,a to bez ohledu na to, ze ve skutenosti treba vydelas mene, nez je ta min.mzda.

ty jo, tak teď se v tom docela ztrácím :oops: já ještě beru rodicak, tam předpokládám, že tohle řešit nemusím? ale až ho brát nebudu a na, částečný úvazek si 100% vydělám min, tak co to pro mě znamená? sami mi z výplaty odečtou tu vyšší částku, nebo to budu muset nějak řešit ja? :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
66708
17.1.21 09:33

Prostě musíš vydělat 15 tis

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.1.21 09:34
@Lama Lama píše:
Prostě musíš vydělat 15 tis

a kdyz nevydelam, což nevydelam, tak co?

• Citovat
  • Nahlásit
66708
17.1.21 09:35
@Anonymní píše:
ty jo, tak teď se v tom docela ztrácím :oops: já ještě beru rodicak, tam předpokládám, že tohle řešit nemusím? ale až ho brát nebudu a na, částečný úvazek si 100% vydělám min, tak co to pro mě znamená? sami mi z výplaty odečtou tu vyšší částku, nebo to budu muset nějak řešit ja? :oops:

Podepuses, aby ti to strhavali.
Ale můžeš se nahlásit jako osoba pečující a jsi státní pojištěnec. A pokud dite nebude víc, než 4 hod, myslím (over).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
17.1.21 09:39

U DPC odvadis zdrav a soc od 3500. U DPP od 10tis. U HPP odvadis z jakekoli castky. U zdrav poj plati, ze musis odvest kazdy mesic jistou min castku (spolu s tim, co za tebe na zdrav plati zamestnavatel samozrejme). Momentalne je to tusim kol 2000. Takze paklize neuhradis jinde a jinak, tak i z mensich castek i u smluv na DPC a DPP. U techto smluv chteji vetsinou nejakym zpusobem dolozit, ze je za tebe zdrav poj nekde hrazeno, aby dochazelo ke strhavani zdrav az od tech 10tis prave. A kdyz vydelas v hrubem za mesic mene, nez je min mzda, tak ten rodil doplatis ze mzdy. Takze je uplne jedno, jaky mas uvas a kolik mas na hodinu, to nam nic nerekne. Podstatne je, kolik si vydelas mesicne, zdravotni odvadis vzdy, paklize uz nejsi statni pojistenec, jen muzes zaplatit vic, nez bys treba cekala, viz vyse, a soc zalezi na jaky typ smlouvy pracujes, viz uplne nahore.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat