Železo - kdy ho mimísovi dáváte?

6429
1.9.04 12:48

Železo - kdy ho mimísovi dáváte?

Máme 3× denně dávat 7týdennímu mimískovi železo v kapkách.
Doktorka blíže nespecifikovala jak. Nyní studuji příbalový leták a vyčtla jsem, že:

1. Kapky se mají dávat při jídle.
  2. Mají se zapít vodou či ovocnou šťávou (či ovocným čajem)
  3. Nesmí být podávány spolu s mlékem… Mléko nejdříve za 2 hodiny po podání kapek.. Jinak se snižuje účinnost…

Nějak zapomněli napsat, jak to má být tedy u kojence… Nalačno s časovým odstupem 2 hodin do krmení nejde, nejíme po tak dlouhých intervalech…
Co vy? Kdy dáváte kapky?

Díky za radu,
Efina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
1.9.04 13:54

Ahoj,
nemám zkušenost s takovým mrňousem, my dávali železo (Maltofer) až v cca 10 měsících (malej raději pil ode mě než žvýkal masíčko a zásoby železa se mu už tenčily :) ),teď je o dalších 10 měsíců starší a po hladině železa raději nepátrám…
Krabičku jsem už vyhodila, ale koukla jsem se na netu na podrobnosti a našla tam u tohoto léku jen že se může kombinovat s ovocnými šťávami a příkrmy, dále že se má podávat s jídlem nebo krátce po něm. O mlíku ani slovo. Možná jsem si toho jen nevšimla, co já vím, ale snažila jsem se to prostudovat ač rychle, tak důkladně. Pamatuju si, že jsem mlíko nijak neomezovala (taky to prostě nešlo - cecík nám dodnes plní úlohu dudlíku), Pišta se napil kdy chtěl bez ohledu na podané železo a účinek byl naprosto dostatečný.
Hlavně pozor na zácpu, u takového prďolína - 7 týdnů - může železo určitě dost potrápit, určitě si semtam neumí poradit s přemírou plynu v bříšku a ještě k tomu nějaké zahušťovadlo…
Je na tom s nedostatkem železa vážně tak bledě, že potřebuje doplňky?

Moc jsem asi neporadila

Měj se ..

Daniela

• Nahlásit
  • Citovat
Radina
1.9.04 14:00

Nevím, jestli máte taky Maltofer, ale ten se s mlíkem dávat může. Jenom u těch dospěláckých tablet by se to mělo dodržovat přísněji. Užívá je můj 5 letý syn a doktorka mi řekla, že mlíko nevadí, ale raději ne zároveň s nimi, prý to SNÍŽÍ účinnost. Možná právě proto je máte brát až 3× denně :wink:
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.9.04 16:18

Železo

Dáváme železo - Maltofer od 2 měsíců 8 kapek denně. Lékárnice nám řekla, že se má dávat po kojení nebo mezi. Žádný problém s tím mimčo nemá. Dávám ho na lžičce nebo kapátkem.
Jana

• Nahlásit
  • Citovat
6429
1.9.04 21:53

Dostala jsem Aktiferrin v kapkách.. Zatím jsem jí je dala před koupáním a jídlem na lžičce, ječela jak Viktorka - nevím, jestli jí vadí ta neznámá chuť či fakt, že jí najednou něco nateklo do pusinky, aniž by si to sama „vyžádala“… S tím mlíkem a sníženým účinkem fakt nevím.. snad 3× denně 7 kapek je dost, i když to bude „sníženo“.
Já jsem anemik a nyní mám dost šílený krevní obraz, mimískovi se udělal radši taky a vyšla jí také anemie, takže zásoby železa se jí musí dodat…
Mno snad to zvládnem, doktorky se zeptám na ten Maltofer, jestli není vhodnější…
Jinak zácpy se dost bojím… modlím se, aby mimísek na ni netrpěl…
Díky za info, škoda, že tu není více maminek, které musí dávat železo tak malýmu mimku.. abych věděla, jak to zvládají či zvládali… snad ještě někdo napíše..
Efina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
1.9.04 22:23

Ahoj Efino,
jedna z našich prďolek je také anemická. Kapičky Aktiferinu jsme vyfasovaly už v porodnici, to je dostávali malinkou stříkačkou spolu s dalšími vitamíny rovnou do pusiny. Při odchodu (16.den) mi doktorka řekla, že jí to mám dávat na lžičce s troškou mléka i když se to nedoporučuje. Tak jsme to tak praktikovaly? nejdříve 3× 5 kapek, po kontrole 3× 8 kapek a po další kontrole 3× 10 kapek. Přikaždém nákupu kapiček mi lékárnice zopakovala, že se to nemá dávat do mléka, ale na mojí otázku do čeho že to mám dát takovému mrněti neodpověděla. No po tom zvýšení na 10 kapek jsem se už naštvala a taky už byly Anežce 2 měsíce a začala jsem jí to dávat do fenyklového čaje a s malým odstupem před krmením. Je to šikovná holčička a lžička jí nedělá problémy, jen když jsem jí to někdy dala neředěné tak na mě tak divně koukala :roll: a šklebila se :? Chuťově to asi není nic moc. A taky bacha na skvrny, na vzduchu to zčerná a nejde to vyprat, takž jestli T prcek prská tak jí radši svlíkni. Náš postup je takový: svlíknu do plínky, dám kapičky, otřu pusinku buničinovým čtverečkem, sundám plínku, odcvičíme naši sestavu Vojtovky což tak 10 minut hodí, dám plínku a obléknu a baštíme :P Nějaký odstup od mlíka tam je, ale 2 hodiny to tedy nejsou, o těch jsem neslyšela. No dneska jsme opět byly na odběrech, tak už doufám, že to bude v pořádku. Na začátku naše doktorka taky mluvila o něčem jiném, ale pak nám to nevyměnila, že by se to špatně dávkovalo, asi to bylo něco silnějšího. O těch skvrnách od železa už tady probíhala diskuze, tak jenom zopakuji mou radu: když Ti kapičky vyprskne (nebo vyrazí) na oblečení tak to OKAMŽITĚ namoč, to zabere spolehlivě, ale nesmí to zaschnout.
Tak železu zdar a neboj, nejsi v tom sama a to že si 3× denně kníkne u kapiček je dobrý, kdybys slyšela ty moje cácorky když spustí u cvičení :( a jak se umí odrážet na padičkách a žuchat zadečkem o podložku … no a někdy se usmívají a vůbec nepostřehnou, že cvičí :D
Pozdravuj tu svojí 7 týdenní princeznu a ať máte brzy železa dostatek.
Monča a princezny (zítra 13 týdnů)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
2.9.04 11:23

Ahoj Monis,

budu jí to dávat na začátku přebalování. Cvičíme na kyčle, tak to taky pár minut dá, dnes kapičky vzala bez řevu, tak si asi zvyká na chuť i fakt, že jí něco rvu do tlamičky, spíš nevím, jestli to, že to hned nezapije, nemůže nějak vadit (svědit v krku apod)., ale jelikož dnes už nervala, tak snad ne, za pár minut krček propláchne mlíčkem, tak snad to bude OK.
Akorát to mlíko částečně zruší efekt kapek, tak jestli by jich neměla dostávat víc… to uvidíme… a co tvoje holčiny, neměly takhle malé problém se stolicí? Jestli jsou kojené, tak asi ne.. My částečně kojíme a dokrmujem z lahve, zatím byla stolice bez problému, jsem zvědavá, co se tím železem změní či ne…
Tak díky za info,
Efina a Eli 7t

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
2.9.04 16:34

Ahoj Efino,

problémy se zácpou jsme tedy neměly. Kapky bere jen Anežka, ale bobkovaly obě krásně. Mateřské mléko měly jen v porodnici, pak jsme přešly na Bebu a protože blindily tak máme Nutrilon AR. Než si na něj zvykly tak měly spíš kašovitou stoličku a asi před 14 dny měla Anežka v plínce zase kaši, dávala jsem jí 3 dny Smectu a pomohlo to. Občas jí ještě má, ale to je tak 1× denně max a to měla i dřív. Jeden čas je trápili prdíky, tak jsem kupovala Sab Simplex téměř po paletách a utrácela za něj a když jsem si ho pak nechala předepsat od doktorky tak prdíci přestali zlobit :) No máme zásobu kdyby se zase vrátili, ale teď si prdí v pohodě o 106 :D Tak se toho neboj. Já v těhotenství taky zobala železo (a asi bych v tom měla pokračovat i teď :oops: ) a nikdy jsem se zácpou problémy neměla a to jsou k tomu větší sklony. Každý to trávení má jiné, uvidíš, že Eli si brzy zvykne a bude v pohodě.
Mějte se krásně.
Monča a Alžběta + Anežka 13 t.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama