Zemřel mi tatínek a po něm zbydou dluhy

Anonymní
13.4.16 17:45

Zemřel mi tatínek a po něm zbydou dluhy

Prosím o zachování anonymity. Zemřel mi tatínek, nečekaně a rychle, naštěstí dlouho netrpěl a to mě drží nad vodou.Do posledního dne jsem za ním chodila, držela ho za ruku.Jeho odchod nesu velmi těžce, ale co mě tíží ještě navíc, jsou dluhy, které po něm zbydou.Byl rozvedený a my se sestrou jsme tedy jediní přímí dědicové. Prosím, jak to teď chodí, lze dědictví odmítnout? Vím jistě že táta nic nemá a bydliště má navíc na magistrátu. Četla jsem hrozné příběhy, jak děti musely splácet dluhy po rodičích nebo že když oni odmítly, dluhy přešly na jejich děti(v mém případě na ročního syna).Je tohle vůbec možné???Taky jsem slyšela že nový občanský zákoník v tomto přitvrdil. A jak vůbec probíhá dědické řízení? Vyzvou nás sami nebo se máme k němu nějak přihlásit. Taky se strašně bojím, aby si ty společnosti u kterých dluží nás nějak nevyhledaly a nevymáhaly pak dluhy po nás, dcerách. Asi to moc řeším, ale mám prostě z tohoto hrozný strach.Sama jsem nikdy nedlužila dluhů se bojím jako čert kříže. Je to strašně nepříjemná situace, v prvé řadě mě bolí jeho odchod a pak se taky bojím těch dluhů, do toho pohřeb, který musíme samo celý zaplatit, což při mateřské a když musíme šetřit na byt není moc příjemné. Je mi tolik líto, že místo toho, abych držela pietu musím řešit tyto, ve srovnání s celou situací,,přízemní věci",ale nemohu jinak. Děkuji za pochopení a hlavně směrodatné odpovědi

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
CokeLady
13.4.16 17:51

Směrodatné info - po člověku typu Tvého tatínka bude 1) řízení o pozůstalosti bude zastaveno z důvodu nemajetnosti, kde není majetek, nelze dědit 2) i kdyby byl majetek dohledán, samozřejmě můžeš dědictví odmítnout. Absolutně se nemusíš bát dluhů po nemajetném otci.

Nejlepší postup je: Zavolej na okresní soud podle trvalého bydliště otce, cca po týdnu od faktického úmrtí začíná KAŽDÉ úmrtí projednávat soud v rámci pozůstalosti, nadiktuješ jeho jméno a datum narození a řeknou Ti spisovou značku, pod kterou projednávají a jméno notáře, který bude řešit pozůstalost. S tím se poté spojíš (i se sestrou) a sdělíte, že o dědictví nemáte zájem, případně, že ani nevíte o žádném majetku (aktivech), po otci zbyla jen pasiva (dluhy), takže by mělo být zastaveno pro nemajetnost, případně i tak dědictví plně odmítáte.

Máš lepší se rovnou s notářem (soudním komisařem) spojit, ať se vše urychlí. Čím víc informací poskytneš, tím rychleji to bude za Tebou.

Upřímnou soustrast :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
Anonymní
13.4.16 17:52

Ahoj já byla před třemi lety uplně stejné situaci. Umřel mi nečekaně táta (infarkt) a zbyli po něm jen dluhy. Takže mezi truchlením, jsme se sestrou řešili co bude dál. V první řadě jsme obvolali společnosti, které jsme našli, kde tatík dlužil peníze a řekli, že umřel. Většinou řekli, že se přihlásí do dědického řízení, které vzhledem k tomu, že táta nevlastnil žádný majetek a měl jen dluhy vubec neproběhlo… sesli jsme se u notáře, závěr notáře byl takový, že dědické řízení neproběhne a nic jsme odmítat nemuseli…tím pádem na naše děti také nic nepřešlo… posílám hodně sil je to těžké období, kdy člověka strašně mrzí, že mu umřel tatínek a zároven se zlobí, že měl tolik dluhů (aspon já to tak cítila)…

• Citovat
  • Nahlásit
zoy
1496
13.4.16 17:55

Já jsem měla za to, že se lze zřeknout dědictví, pak nedostaneš vůbec nic, ani majetek ani dluhy. Případy splácení dluhů jsou možné v případě, že je nějaký majetek (třeba nemovitost) + dluhy a tudíž si rodina nechá všechno. Nebo pokud jde o manželku, která o dluzích nevěděla, a ta její půlka (ze společného jmění manželů) se zaplatit musí, i kdyby se dědictví zřekla. NOZ přitvrdil v tom, že se musí vzít vše nebo nic, předtím šlo vzít jen dluhy do výše majetku. Např. pokud dům stojí 2 miliony a dotyčný měl dluhy 3 miliony, tak se musely zaplatit jen 2, teď se musí zaplatit všechno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69305
13.4.16 17:59

Předpokládám, že některá z vás bude zařizovat pohřeb, tak tu bude kontaktovat notář a pak vše už s notářem. Nevím, jestli bude dědické řízení zastaveno pro nemajetnost, ale odmítnout dědictví můžete samozřejmě obě dvě jen je na to poměrně krátká lhůta, ale hned to řešte s notářem na první schůzce.

upřímnou soustrast :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.16 18:43

Takže jestli to chápu dobře, mám se o dědické řízení sama aktivně zajímat hlavně z důvodu, že ho tím uspíším. Jinak nevím přesně, u jakých společností táta dlužil a popravdě se mi to moc zjišťovat nechce a nějak to s nimi řešit, ať se do něčeho nenamočím

• Citovat
  • Nahlásit
sunshinegirl
13.4.16 19:36

Zříct se dědictví může pouze člověk, který nemá děti!!! Pokud má děti, nejde to. Máme to z první ruky, řešili jsme nedávno. Nevím jak to je, pokud jsou to jen dluhy. Ale pokud dojde ke klasickému dědickému řízení, ten kdo má děti odmítnout nemůže. Pokud by odmítnout chtěl, muselo by to proběhnout přes soud a musí být prokázáno, že je dědictví natolik nevhodné, že tvoje děti nebudou biti na tom, že dědictví odmítneš.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.16 19:43

@sunshinegirl předpokládám, že otec zakladatelky žádný majetek neměl, když měl trvalý pobyt na úřadě. Nebo by to v této situaci bylo lepší. Můj táta nic nevlastnil a jak se tu píše výše, tak dědické řízení u nás vubec neproběhlo…

• Citovat
  • Nahlásit
CokeLady
13.4.16 19:59

@sunshinegirl
odmítnutí dědictví je právo každého… to, že se poté oslovuje další okruh dědiců, například tedy vnoučata je samozřejmé (nezletilý musí mít zástupce), ale to nic nemění na tom, že dítě zemřelého za sebe odmítnout může.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
69305
13.4.16 20:28
@CokeLady píše:
@sunshinegirl
odmítnutí dědictví je právo každého… to, že se poté oslovuje další okruh dědiců, například tedy vnoučata je samozřejmé (nezletilý musí mít zástupce), ale to nic nemění na tom, že dítě zemřelého za sebe odmítnout může.

a kdo to odmítne za vnoučata? Tudíž kdo to může odmítnout za mé děti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25136
13.4.16 20:54
@terinka4444 píše:
a kdo to odmítne za vnoučata? Tudíž kdo to může odmítnout za mé děti?

no asi ty - jako jejich matka a zákonný zástupce :think: Pokud by teoreticky nebyly v tvé péči, tak ten, komu jsou svěřeny do péče :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69305
13.4.16 21:01
@pe-terka píše:
no asi ty - jako jejich matka a zákonný zástupce :think: Pokud by teoreticky nebyly v tvé péči, tak ten, komu jsou svěřeny do péče :think:

tak je to postavený na hlavu, tak když z důvodu dluhu odmítnu já, tak to přeci nepřijmu za děti, abych za ně platila dluhy z dědictví…co to pak má za smysl 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25136
13.4.16 21:03
@terinka4444 píše:
tak je to postavený na hlavu, tak když z důvodu dluhu odmítnu já, tak to přeci nepřijmu za děti, abych za ně platila dluhy z dědictví…co to pak má za smysl 8o

to máš pravdu, je to na hlavu…ale nebyla by to první ani poslední absurdita v naší legislativě :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.16 21:10

Je to tak, táta nemá žádný majetek, jen ty dluhy

• Citovat
  • Nahlásit
CokeLady
14.4.16 08:20
@terinka4444 píše:
a kdo to odmítne za vnoučata? Tudíž kdo to může odmítnout za mé děti?

Soudem ustanoveny zastupce, ktery bude jednat v jejich zajmu. Zastupce nezletilych nemuzr byt rodic.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat