Žena pečující o dítě do 7/15 let - kontroly

Napsat příspěvek
608
20.4.17 09:07

Na to se vydává potvrzení ve školce. a žádná školka si nelajzne tam nechat dítě dýl, páč kdyby něco…

Jinak s tím hlídáním - by mě zajímalo, jestli teda může babička vzít dítě aspoň do Zoo nebo si ho užívat. Dát do péče je podle mne něco jiného než po/hlídat - ve smyslu právním. Jak by to asi šlo zkontrolovat?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
6636
20.4.17 09:10

Mě to s tím hlídáním přijde taky dost šílené. Podle toho článku by nemohl hlídat ani tatínek sám :zed: trochu přitažené za vlasy si myslím. Nemůže nikdo chtít, aby matka hlídala opravdu 24/7 celý rok. To by bylo v psychiatrické klinice podstatně víc narváno :D

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 09:11

@Jahudka84 Dej si to na to nejmladší na péči do sedmi let a pokud nebudeš moct do práce i nadále, tak si to za ty necelé dva roky holt přehoď na dvě děti do patnácti let. Družina je obvykle do třetí třídy, takže to nejstarší dítě už nejspíš do družiny chodit nebude, ale nebude mu ještě patnáct, tak bych to napsala na něj (koukám na metříky, kde máš uvedený věk :kytka: ) a pak na to prostřední, protože v rámci socializace je asi lepší, když děti do družiny chodí, takže nejmladšímu bych tu družinu nechala a pak případně znova přehlašovala, kdyby to nejstarší dovršilo patnácti let. Tím si ušetříš jakékoliv přesuny ohledně družiny na následující rok a půl a tudíž to teď nemusíš vůbec řešit :nevim: Nejmladší holt bude chodit do školky jen na dopoledne, ale ti dva straší mohou do družiny chodit dle libosti.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1292
20.4.17 09:14
@Black Cat píše:
A jak jste z té databáze zjistili, kdo chodí na celý den a kdo na 4 hodiny? ;)
Seznam je jen seznam…
Protože pokud je dítě přijato na celý den do školky, jinak tam zapsané nebude, i když v praxi chodí jen ty 4 hodiny…

V nasi databaze jsme zjistili, jestli matka pobira RP.
Informace o tom, ktere dite na jak dlouho chodi do skolky nam poskytovala konkretni skolka. Byl na to i tiskopis, ktery si musela maminka nechat kazdy mesic potvrdit ve skolce.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
6636
20.4.17 09:16

@Amys super, díky moc :palec:

Příspěvek upraven 20.04.17 v 09:21

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 09:20
@Jahudka84 píše:
@Amys super, díky moc :palec:

Není zač a přeji, ať se situace co nejdřív vyřeší k lepšímu :)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
6636
20.4.17 09:21
@Amys píše:
Není zač a přeji, ať se situace co nejdřív vyřeší k lepšímu :)

A jde tedy si zvolit na které dítě to budu mít napsané nebo to musí být vždy na ty nejmladší? Aby to takhle šlo udělat vůbec…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 09:49
@Jahudka84 píše:
A jde tedy si zvolit na které dítě to budu mít napsané nebo to musí být vždy na ty nejmladší? Aby to takhle šlo udělat vůbec…

Z toho odkazu, co tu byl na první stránce, vyplývá, že není určeno, které dítě to má být. Takže je na tobě, na které dítě si zažádáš. Ty jen zajdeš na zdravotní pojišťovnu s kartičkou zdravotní pojišťovny a rodným listem daného dítěte (nebo dětí). Důležité je, aby děti splňovaly ten věk a pak plnily podmínku chození do „institucích“ jen po povolenou dobu, to je do školky na maximálně čtyři hodiny denně (takže prostě po obědě domů) a ve škole nesmí navštěvovat družinu.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
9433
20.4.17 09:51
@Katche píše:
Na to se vydává potvrzení ve školce. a žádná školka si nelajzne tam nechat dítě dýl, páč kdyby něco…Jinak s tím hlídáním - by mě zajímalo, jestli teda může babička vzít dítě aspoň do Zoo nebo si ho užívat. Dát do péče je podle mne něco jiného než po/hlídat - ve smyslu právním. Jak by to asi šlo zkontrolovat?

Mě potvrzení školka dávala kvůli pobírání rodičáku. Pak kvůli péči o dítě už nebylo nikdy žádné potvrzení potřeba. Ale jsou to už 3 roky, co nemám dítě ve školce :nevim:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 10:04

Tak potvrzení ze školky se samozřejmě nedává, ale je také jasné, že by se nemělo podvádět. Co se týče pohlídání babičkou, tak v tom taky vidím docela rozdíl, to přece není celodenní péče, ale prostě jen pohlídání. Ale jak je to s hlídáním třeba o prázdninách, to už si nejsem jistá, ale na tbor takové dítě určitě nesmí. Mezi námi ono to nijak výhodné není, protože kromě omezení rodiny ve všech směrech se ta doba po dovršení 4 let dítěte nepočítá do odpracovaných let do důchodu. Takže by si to člověk měl řádně rozmyslet a jít do toho jen v případě, že je to opravdu nutné a na přechodnou dobu. Ale to je jako se vším. Co je za dlouho, tak spousta z nás „vypouští“ a pak se diví :D

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20.4.17 12:02
@nonina píše:
Jenom aby to nevyznělo špatně. Nahlásíš na ZP, o které dítě pečuješ, a TO dítě nesmí být delší dobu ve školce /škole. Takže mnou citovaný příspěvek výše je pravdou z části. Pokud by bylo nemocné dítě, o které pečuješ, tak bys sourozence klidně mohla k babičce dát. Pokud je tím dítkem vyžadujícím Tvou péči to dítě bez „chřipky“ tak k babičce nemůže (ovšem zrovna toto by neměl kdo zkontrolovat). Doma Ti nikdo zvonit a kontrolovat nebude.

Tak já tím myslela, kdyby měla nahlášeny obě děti. Ale zase na jednu stranu to by vlastně podle těch,,pravidel,, to dítě nebo děti by bez matky nemohly jed ani k babičce nebo s babičkou na prázdniny třeba na týden nebo dva. Nebo to se zase bere nějak jinak?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 12:22
@glitterball píše:
Tak já tím myslela, kdyby měla nahlášeny obě děti. Ale zase na jednu stranu to by vlastně podle těch,,pravidel,, to dítě nebo děti by bez matky nemohly jed ani k babičce nebo s babičkou na prázdniny třeba na týden nebo dva. Nebo to se zase bere nějak jinak?

Podle mě by správně neměly bez pečující osoby nikam. To, že kupříkladu samy nesmí na tábor, je samozřejmé. Existují i tábory pro rodiče s dětmi, tak jedině tam. K babičce nebo tetě taky jedině s pečující osobou, protože jinak nejsou splněny základní podmínky (opět z daného odkazu):

II. OSOBY CELODENNĚ OSOBNĚ A ŘÁDNĚ PEČUJÍCÍ O DĚTI
Osoby, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, jsou taxativně vyjmenovány v ustanovení § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podívejme se na poměrně složitou kategorii osob celodenně osobně a řádně pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.

Podmínka celodenní osobní a řádné péče se považuje za splněnou jen tehdy, pokud:

se jedná o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo
dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo
dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně, nebo
dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy.

Do této kategorie může být zařazena pouze jedna osoba, a to otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. „Státní“ kategorie

Taková osoba může být registrována v kategorii, za kterou platí pojistné stát, pouze tehdy, když nemá příjem ze zaměstnání nebo ze své samostatné výdělečné činnosti. Pokud takový příjem vykazuje, stát pojistné neplatí, avšak při splnění zákonných podmínek má tato osoba určitá zvýhodnění při stanovení minimálního vyměřovacího základu a v době poskytnutí pracovního volna bez náhrady příjmu (viz ustanovení § 3 odst. 5, 8 a 9 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

Používané kódy

Přijme-li zaměstnavatel – hromadný plátce pojistného – do zaměstnání osobu splňující podmínky celodenní osobní a řádné péče a zúčtuje jí mzdu zakládající povinnost placení pojistného na zdravotní pojištění, provede u příslušné zdravotní pojišťovny prostřednictvím formuláře „Hromadné oznámení zaměstnavatele“ následující:

a) přihlásí se k platbě pojistného za tuto osobu kódem „P“ ke dni nástupu do zaměstnání,
b) na dalším řádku oznámí ztrátu nároku na platbu pojistného státem (kód „T“) ke dni předcházejícímu dni nástupu do zaměstnání.

Při skončení zaměstnání se zaměstnavatel odhlásí od platby pojistného za tohoto zaměstnance kódem „O“, přičemž v dalším období si tato osoba musí určitým způsobem svůj pojistný vztah řešit, zpravidla opětovným přihlášením se do kategorie osob pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.

Jestliže tato „pečující“ osoba nemá v průběhu zaměstnání po celý kalendářní měsíc příjmy ze zaměstnání ani ze své výdělečné činnosti (např. nemoc, ošetřování člena rodiny, pracovní volno bez náhrady příjmu – neplacené volno), sdělí zaměstnavatel tuto skutečnost zdravotní pojišťovně a použitím kódu „L“ ji zařadí mezi osoby, za které platí pojistné stát. Jakmile však bude mít tato osoba opět příjmy započitatelné do vyměřovacího základu pro placení pojistného na zdravotní pojištění, provede zaměstnavatel její vyřazení z kategorie osob, za které platí pojistné stát (kód „T“). Například v případě nemoci od 10. září do 12. prosince bude použit kód „L“ s datem 1.10. a kód „T“ s datem 30.11.

Celodenní osobní a řádná péče a placení pojistného

Pokud je osoba celodenně osobně a řádně pečující o dítě (děti) po celý kalendářní měsíc zaměstnána, odvádí zaměstnavatel pojistné ze skutečně dosaženého příjmu bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu. V případě poskytnutí pracovního volna bez náhrady příjmu se pojistné neplatí. Reálně lze podmínku celodenní osobní a řádné péče splnit při zkráceném pracovním úvazku nebo při práci doma. Obdobně se v samostatné výdělečné činnosti v takových měsících odvádějí zálohy na pojistné vypočtené z dosaženého vyměřovacího základu v předchozím roce, tyto mohou být tedy nižší než zákonem stanovená minimální výše (1 697 Kč od ledna 2012), případně nemusí být placeny žádné zálohy. Při ročním vyúčtování pojistného osobou samostatně výdělečně činnou nemusí být v těch měsících, kdy je splněna podmínka celodenní osobní a řádné péče po celý kalendářní měsíc, dodržen minimální vyměřovací základ.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
608
20.4.17 12:31

Samozřejme, že může na tábor. Boha jeho, svěření do péče je něco úplně jinýho. A výdělek je omezený (dost razantně) a matka nemusí hlídat 24/7

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
9433
20.4.17 13:31
@Katche píše:
Samozřejme, že může na tábor. Boha jeho, svěření do péče je něco úplně jinýho. A výdělek je omezený (dost razantně) a matka nemusí hlídat 24/7

Taky si myslím, že může normálně na tábor a školu v přírodě.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
20820
20.4.17 14:40

Já si tak nějak myslím, že na tábor fakt nemůže. Není to nic důležitého pro výuku, tábory jsou zcela dobrovolné. Co se týče školy v přírodě, tak tím si úplně jistá nejsem a pobytu přes prázdniny u babičky taky ne. Ono je obojí dedukce, ale třeba @j.a.n.i1 by mohla vědět, jak to tedy je :think:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama