Zhoršení deprese v začátku těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 20:10
Zhoršení deprese v začátku těhotenství

Má někdo zkušenost? S depresí se léčím roky, poslední půl rok byl bez léků a s pravidelnou terapií vcelku klid. Když se nám delší dobu nedařilo miminko, tak jsem se opět zhoršila a jakmile se k tomu přidaly další spouštěče, musela jsem nasadit antidepresiva, protože už jsem nezvládala normálně fungovat. Teď jsem po třech týdnech v práci, mám dva týdny pozitivní testy, za dva týdny první kontrolu na gyndě a nevím, jestli to dělají hormony, léky, můj mozek nebo strach o dítě, ale je to šílený. Ležím paralyzovaná v posteli a nevím, jestli zítra budu schopná vstát.
Stalo se někomu něco podobného? Přejde to? Jsem v koncích. Bojím se, že tím, jak se cítím, ubližuju miminku, že mu ani nedávám možnost, aby začalo růst. Že to skončí dřív, než to začne.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Čičorečka
Závislačka 2626 příspěvků 08.08.19 20:45

Tvoje deprese nijak zvlášť miminko neovlivňuje. Objednej se k psychiatrovi.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 20:50

@Čičorečka Díky za radu. K psychiatrovi chodím pravidelně.

Kristynka22
Zasloužilá kecalka 632 příspěvků 08.08.19 20:52

Já depresi neměla, ale v prvním těhotenství se mi rozjela (prenatální, i když častěji bývá ta poporodní) a bylo to peklo. V asi 8. týdnu těhotenství nevyšlo, po pár týdnech od potratu jsem byla zase ok. Takže spoštěč může být na 100% těhotenství. Máš ‚super‘ že máš psychloga (psychiatra?) tak to můžeš okamžitě řešit.

Čičorečka
Závislačka 2626 příspěvků 08.08.19 20:52
@Anonymní píše:
@Čičorečka Díky za radu. K psychiatrovi chodím pravidelně.

Tak vidíš. Děláš vše, co můžeš.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 20:58

@Kristynka22 To mě mrzí, že to nevyšlo. Zkoušeli jste to potom znova? Naštěstí mám psychiatra a terapeuta, vzhledem ke zkušenostem v minulosti si bohužel nemůžu dovolit být bez pravidelných návštěv. Jsem teď hodně vyděšená tím náhlým sešupem dolů, moc děkuju za odpověď. Fakt mám pifku na ty hormony, ale nechtělo se mi věřit, že by tohle mohly zapříčinit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 21:02

@Čičorečka Nevím, proč mám pocit, že se do mě navážíš, a omlouvám se, jestli to jenom pocit je a není to pravda. Neptám se, co s tím mám dělat. Ptám se, jestli se to někomu stalo a jestli je možné, že tohle způsobí změny v těle, které těhotenství doprovází. Protože než začnu obviňovat sebe, ráda bych prozkoumala všechny ostatní možnosti.

Čičorečka
Závislačka 2626 příspěvků 08.08.19 21:09
@Anonymní píše:
@Čičorečka Nevím, proč mám pocit, že se do mě navážíš, a omlouvám se, jestli to jenom pocit je a není to pravda. Neptám se, co s tím mám dělat. Ptám se, jestli se to někomu stalo a jestli je možné, že tohle způsobí změny v těle, které těhotenství doprovází. Protože než začnu obviňovat sebe, ráda bych prozkoumala všechny ostatní možnosti.

Aha. Tak mně se to nestalo. Promiň za nežádoucí odpověď.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 21:14

@Čičorečka Nic se neděje, je jasný (a jsem za to samozřejmě ráda), že si tímhle většina nastávajících matek projít nemusí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 21:24
@Anonymní píše:
Fakt mám pifku na ty hormony, ale nechtělo se mi věřit, že by tohle mohly zapříčinit.

Obecně netrpím na deprese, ale úzkosti. PMS mi dělá takový problémy, že z normální, vyrovnaný holky mám fakt chuť nežít, skončit veškerý trápení… Čtyři dny a pak jsem zas vysmátá jak jojo.
Ano, JE to až taková houpačka a ano, JE to až takový sešup.
Rady nemám, sama těhotenství a poporodní hormonální nářez prostě neriskuju, s ohledem na vlastní zdravotní stav. Jen jsem chtěla dát vědět, že ano, podle mého to klidně můžou dělat hormony, bohužel.
Zkus pohledat v deníčcích nebo historii diskuze, mám dojem, že tu byly případy žen, které kvůli depresi musely i na potrat…
Není to určitě to, co bys chtěla slyšet, a věř, že mě mrzí to psát, ale je to prostě taky zkušenost, kam tyhle problémy můžou směřovat… jestli si ji budeš chtít přečíst, nechám na tobě, já si na to jen teď vzpomněla.

wendeleen
Kecalka 116 příspěvků 08.08.19 21:35
@Anonymní píše:
Obecně netrpím na deprese, ale úzkosti. PMS mi dělá takový problémy, že z normální, vyrovnaný holky mám fakt chuť nežít, skončit veškerý trápení… Čtyři dny a pak jsem zas vysmátá jak jojo.
Ano, JE to až taková houpačka a ano, JE to až takový sešup.
Rady nemám, sama těhotenství a poporodní hormonální nářez prostě neriskuju, s ohledem na vlastní zdravotní stav. Jen jsem chtěla dát vědět, že ano, podle mého to klidně můžou dělat hormony, bohužel.
Zkus pohledat v deníčcích nebo historii diskuze, mám dojem, že tu byly případy žen, které kvůli depresi musely i na potrat…
Není to určitě to, co bys chtěla slyšet, a věř, že mě mrzí to psát, ale je to prostě taky zkušenost, kam tyhle problémy můžou směřovat… jestli si ji budeš chtít přečíst, nechám na tobě, já si na to jen teď vzpomněla.

PMS je hnus, i když u mě to bývá jen nesmyslný vztek na všechno a na všechny. Je mi líto, že tím musíš procházet.
Děkuju za doporučení, projdu to a uvidím, jak to půjde dál. Pořád mám možnost zvednout dávku léků, ale snažím se sehnat co nejvíc informací, protože se mi do toho moc nechce.

luciie88
Kecalka 180 příspěvků 08.08.19 21:56
@Anonymní píše:
Má někdo zkušenost? S depresí se léčím roky, poslední půl rok byl bez léků a s pravidelnou terapií vcelku klid. Když se nám delší dobu nedařilo miminko, tak jsem se opět zhoršila a jakmile se k tomu přidaly další spouštěče, musela jsem nasadit antidepresiva, protože už jsem nezvládala normálně fungovat. Teď jsem po třech týdnech v práci, mám dva týdny pozitivní testy, za dva týdny první kontrolu na gyndě a nevím, jestli to dělají hormony, léky, můj mozek nebo strach o dítě, ale je to šílený. Ležím paralyzovaná v posteli a nevím, jestli zítra budu schopná vstát.
Stalo se někomu něco podobného? Přejde to? Jsem v koncích. Bojím se, že tím, jak se cítím, ubližuju miminku, že mu ani nedávám možnost, aby začalo růst. Že to skončí dřív, než to začne.

Chápu, v prvním těhotenství to bylo stejné, teď jsem těhotná podruhé a zase to samé, před otěhotněním relativně v pohodě a teď úzkosti, deprese, ale zase můžu říct, že u prvního to bylo horší a hlavně v druhém trimestru to bude lepší. AD beru už 14 let. Chce to vydržet a mít oporu v rodině. :andel:

Ou
Echt Kelišová 8547 příspěvků 08.08.19 22:25

Těhotenství přirozeně zvyšuje úzkost, no. Dělají to ty hormony.

Ono to má svoji logiku - protože obezřetnější matka spíš přežije, ale hlavní smysl to mělo v dobách kdy jsme žili ve stepi jako lovci a sběrači.

Rozhodně je potřeba to řešit se svými ošetřujícími lékaři, případně kdyby si nebyli úplně jistí, tak tě psychiatr může zkusit poslat do NUDZ - jsou tam lidi co se právě na těhotné a kojící s úzkostmi a depresemi specializují. https://www.nudz.cz/…ance/profil/

Určitě si nech napsat nemocenskou a zvážila bych i variantu stacionáře a nebo lázní s psychoterapeutckým programem.

Hele to že se to rozjelo hned na začátku a že jsi dlouhodobě v péči je asi nejlepší možná varianta (teda kromě toho že by se to vůbec nestalo), máš spoustu času to zvládnout a tím, že se to naučíš ještě bez mimina, tak šestinedělí a kojení už půjde vlastně samo.

Ou
Echt Kelišová 8547 příspěvků 08.08.19 22:26
@wendeleen píše:
PMS je hnus, i když u mě to bývá jen nesmyslný vztek na všechno a na všechny. Je mi líto, že tím musíš procházet.
Děkuju za doporučení, projdu to a uvidím, jak to půjde dál. Pořád mám možnost zvednout dávku léků, ale snažím se sehnat co nejvíc informací, protože se mi do toho moc nechce.

v současné době je medikace která umí pomoci a dítěti nic nedělá - rozhodně neskákej na past, kterou ti úzkost servíruje, totiž že to „musíš zvládnou bez léků, sama, jinak si zlá a špatná“ - je to spolehlivý mechanismus, kterým se snaží udržet nadvládu nad tvým životem.

Vyhledat pomoc, najít vhodné léky - to je něco co zachraňuje životy.

wendeleen
Kecalka 116 příspěvků 09.08.19 06:56

@luciie88 Děkuji za uklidnění. :hug: Když jsme se snažili, nikdy mě nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Hned příští týden zajdu k doktorovi a pořeším to.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama