Reklama

Živnostenský list / trvalý pobyt na MÚ / alternativní adresa

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

burlen
Nováček 3 příspěvky 19.01.17 19:54
Živnostenský list / trvalý pobyt na MÚ / alternativní adresa

Ahoj,

potřebovala bych si zařídit ŽL, ale mám trvalé bydliště na MÚ (bohužel jsem si v mládí nasekala pár pokut u DPP a nějaké nedoplatky u ZP). Bydlím v nájmu, ale nejsem si jistá zda by mi majitel domu dal možnost trvalého pobytu. Mám ještě možnost adresy u babičky, kde se napůl zdržuji, ale nechci tam mít TP. Je možné se domluvit s babičkou, že bych si zde zřídila adresu provozovny, protože má svůj dům a druhý menší domek vedle se neobývá, dříve ho pronajímala na rekreaci pro lidi. Nevím jak to v tomto případě chodí a co vše je potřeba doložit.
Z MÚ vím, že mi povolení nedají, ale že je možnost té druhé adresy jako provozovny, nebo kde se zdržuji, pokud zůstávám na MÚ.
Jedná se o volnou živnost, mám certifikáty ze seminářů na masáže zvířat a lidí, kulturní činnost a volnočasové aktivity pro děti. V budoucnu mám přislíbeno od babičky a tety dědictví a možnost koupě nového domu k provozování stáje s koňmi a rodinný penzionek, to bych si ŽL doupravila a před koupí domu doplatila dluhy z nedávného mládí.

Zároveň bych se chtěla poptat, zda když budu mít ŽL tak co se týče zdravotního a důchodového pojištění (to vím kolik budu platit a tak) v případě že bych časem otěhotněla s partnerem, zda budu mít nárok na rodičovskou a mateřskou dovolenou a jak dlouho předtím, než se tak stane, bych měla ŽL mít, aby nebyl problém. Je mi 33 let.

Děkuji za pochopení a radu.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Kriss Tina
Závislačka 4734 příspěvků 19.01.17 20:02

Ja taky mela trvalou adresu na MU, budto sem potrebovala potvrzeni od majitele bytu kde sem byla v podnajmu ze tam mam prechodne bydliste a nebo od majitele provozovny, coz jsem teda udelala domluvila jsem se s majitelkou kadernictvi a ta mi napsala potvrzeni ze tam budu podnikat. Ale je to par let zpatky, me to takle poradila pani na urade tak by mozna nebyli od veci tak zajit a poptat se co vsechno je potreba.
Na rodicovskou budes mit narok urcite, na materskou by sis musela platit este zvlast nemocensky pojisteni.

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 19.01.17 20:03
@burlen píše:

Zároveň bych se chtěla poptat, zda když budu mít ŽL tak co se týče zdravotního a důchodového pojištění (to vím kolik budu platit a tak) v případě že bych časem otěhotněla s partnerem, zda budu mít nárok na rodičovskou a mateřskou dovolenou a jak dlouho předtím, než se tak stane, bych měla ŽL mít, aby nebyl problém. Je mi 33 let.

Zaměstnankyně která má ŽL, má stejný nárok na to, aby mu jeho zaměstnavatel, u kterého je v pracovním poměru, dal rodičovskou a mateřskou dovolenou, jako každý jiný zaměstnanec, to vím určitě.

A pokud bys v pracovním poměru nebyla, tak ti to pracovní volno nemá kdo poskytnout.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27169 příspěvků 9 inzerátů 19.01.17 20:08
@eumedon píše:
Zaměstnankyně která má ŽL, má stejný nárok na to, aby mu jeho zaměstnavatel, u kterého je v pracovním poměru, dal rodičovskou a mateřskou dovolenou, jako každý jiný zaměstnanec, to vím určitě.A pokud bys v pracovním poměru nebyla, tak ti to pracovní volno nemá kdo poskytnout.

na mateřskou bude mít nárok jen v případě, že si platí nemocenské pojištění… nejméně po dobu 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou… o zaměstnankyni tam nikde v úvodním příspěvku není řeč, ne?

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 19.01.17 20:13
@Regina Hero píše:
na mateřskou bude mít nárok jen v případě, že si platí nemocenské pojištění… nejméně po dobu 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou… o zaměstnankyni tam nikde v úvodním příspěvku není řeč, ne?

Ptá se na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Obojí poskytuje zaměstnavatel a o podmínce 270 dní není v zákoníku práce řeč.

Možná tou „dovolenou“ myslí sociální dávky (PPM, RP), ale zde je třeba upozornit, že jestli se na obecním úřadě schovává před exekutory, tak jí tyto dávky mohou částečně zabavit.

Zrovna tak se bude dost blbě podnikat s exekucemi na krku.

Jedna babička
Závislačka 3405 příspěvků 19.01.17 20:21

Pokud tedy chcete začít podnikat a máte trvalé bydliště na ohlašovně pobytů, musíte si zřídit sídlo na jiné adrese než je bydliště. U vás tedy připadá v úvahu adresa nemovitosti Vaší babičky. Pokud je tedy babička jedinou majitelkou nemovitosti podle zápisu na katastru nemovitostí, stačí se zastavit na jakémkoliv ŽÚ, kde bude živnost ohlašovat a požádat o formulář - Souhlas vlastníka s umístěním sídla pro podnikatele. To vyplní Vaše babička, podepíše (nemusí být notářsky ověřeno) a s tímto souhlasem půjdete na ŽÚ požádat o živnostenské oprávnění k provozování živnosti volné. S sebou pouze OP, 1000 Kč správní poplatek, výpis z rejstříku trestů mít nemusíte, to si obstarává úřad sám. Musím Vás ale upozornit na to, že ohlášením živnosti se automaticky dostanete do veřejně přístupné databáze www.rzp.cz a pokud máte nějaké dluhy a sídlo umístíte do nemovitosti babičky, může se stát, že vás tam bude exekutor hledat, neboť se předpokládá, že se v sídle nachází Vaše podnikatelské prostředí. To samé platí i u provozovny. Z praxe mohu říci, že lidé, kteří mají jisté dluhy, raději volí cestu tzv. virtuálního sídla. To znamená, že existují konkrétní firmy, které poskytují souhlasy s umístěním sídla pro podnikatele za měsíční úplatu. U nás ve městě se poplatek za virtuální sídlo pro fyzickou osobu pohybuje do 500 Kč/měsíc. Sídlo a provozovna jsou dvě odlišné záležitosti, sídlo je adresa, ze které podnikatel řídí svou podnikatelskou činnost, provozovna je prostor, kde dochází k obchodnímu styku se zákazníkem.
Na mateřskou dovolenou budete mít nárok, pokud budete účastna nemocenskému pojištění (hlásí se na OSSZ) a samozřejmě záleží kolik si budete platit, od toho se pak odvíjí výše mateřské. Pokud budete mít nárok na mateřskou, budete mít možnost zvolit si výši rodičovského příspěvku, pokud ne, půjdete automaticky datumem porodu dítěte na 4letý rodičák. Lze to samozřejmě vykrýt otcem dítěte, pokud Vy byste nesplňovala podmínky pro volbu RP a Váš přítel ano, lze to vyřešit přes něj.

Ivan PPZ
Kelišová 5607 příspěvků 19.01.17 20:28

„Trvalý pobyt“ se v případě nájemní smlouvy (platné) zřídí snadno a rychle.

Amys
Generální žvanilka 20697 příspěvků 19.01.17 20:30
@burlen píše:
Ahoj,

potřebovala bych si zařídit ŽL, ale mám trvalé bydliště na MÚ (bohužel jsem si v mládí nasekala pár pokut u DPP a nějaké nedoplatky u ZP). Bydlím v nájmu, ale nejsem si jistá zda by mi majitel domu dal možnost trvalého pobytu. Mám ještě možnost adresy u babičky, kde se napůl zdržuji, ale nechci tam mít TP. Je možné se domluvit s babičkou, že bych si zde zřídila adresu provozovny, protože má svůj dům a druhý menší domek vedle se neobývá, dříve ho pronajímala na rekreaci pro lidi. Nevím jak to v tomto případě chodí a co vše je potřeba doložit.
Z MÚ vím, že mi povolení nedají, ale že je možnost té druhé adresy jako provozovny, nebo kde se zdržuji, pokud zůstávám na MÚ.
Jedná se o volnou živnost, mám certifikáty ze seminářů na masáže zvířat a lidí, kulturní činnost a volnočasové aktivity pro děti. V budoucnu mám přislíbeno od babičky a tety dědictví a možnost koupě nového domu k provozování stáje s koňmi a rodinný penzionek, to bych si ŽL doupravila a před koupí domu doplatila dluhy z nedávného mládí.

A kolik dlužíš? Nebylo by lepší to udělat obráceně - to znamená někde pracovat na klasický pracovní poměr, abys splnila těch 270 dní pojištění, mezitím poplatit z dluhů, co se dá a pak si udělat živnosťák až na rodičáku? Na dědictví se moc spoléhat nedá, to je dlouhodobá záležitost, nechledě na to, že teta i babička tu mohou být kdo ví do kolika let :nevim:

Jedna babička
Závislačka 3405 příspěvků 19.01.17 20:41

@Ivan PPZ To je sice pravda, ale spousta pronajímatelů mají v svých smlouvách podmínku, že si nájemce nesmí do pronajatého bytu, baráku nahlásit trvalý pobyt. Je to samozřejmě proti občanskému zákoníku, protože když nájemce dojde na ohlašovnu pobytů s platnou nájemní smlouvou zapíšou mu trvalý pobyt na celou dobu pronájmu. Ale v praxi to pak vypadá tak, že když toto nájemce udělám a pronajímatel to zjistí, nájemní smlouvu mu na další období neprodlouží.

burlen
Nováček 3 příspěvky 19.01.17 21:05

Až budu těhotná, tak budu mít problémy s dluhy vyřešené. Je to asi 40.000,– a postupně vše splácím, zbytek dořeším nějak.

takže stačí platit důchodové a zdravotní pojištění + nemocenské?
nemocenské pojištění spadá pod co?

burlen
Nováček 3 příspěvky 19.01.17 21:05

Moc tam toho už nemám. půjčky jsem si nebrala. jen asi 40.000,–

to těhotenství plánuju stejně až tak nejdřív za 2 roky nebo po smrti babičky. s partnerem jsme se na tom rozumně domluvili, tak pokud to spolu do tý doby vydržíme, nebo budu s někým jiným, tak asi tak.

co se týče babičky, tak dědicové jsou můj otec a teta a mají smlouvu na to, že dědit bude teta, která polovinu majetku babičky, respektive otcovu polovinu daruje mě.
Babička to vidí tak, že tu bude tak 2 roky ještě, protože už je velmi nemocná a nepohyblivá, je jí 84 a chce předejít různým těm dědickým lapáliím a otec s matkou mají dost velký dům a chalupu a nic po ní nechtějí a berou to tak, že časem bych to stejně zdědila po nich, tak mi to bude darovat teta rovnou.
Tím e je babička nemocná tak je teta něco jako její poručník, nebo jak se to nazývá a tak o ní s tetou na střídačku pečujeme.

Pracuji na VPP, mám 2 zaměstnání, kde mi vychází nádherně navzájem vstříc a protože časově a finančně se mi to vyplatí víc. Méně hodin přes den, 2 dny v týdnu volno a krásně stíhám pečovat o babičku. Mám tak 20.000,– měsíčně za 4 dny za 8 hodin a více volného času než 10.000,– za 25 dní v měsíci za 10 h. směny a žádný čas. Proto.

eumedon
Extra třída :D 13298 příspěvků 19.01.17 21:19

@burlen Tak to nejdřív splať a pak uvažuj o ŽL. Bez exekucí.

Amys
Generální žvanilka 20697 příspěvků 19.01.17 22:44

@burlen Tak v tom případě bych s podnikáním ještě chvíli počkala, pokud dlužíš už jen 40 tisíc, tak to máš přece se svými příjmy „za chvíli“ splaceno. Ad babička, psala jsem to proto, že mám babičku, co vpodstatě něchodí už asi deset let, je jí přes devadesát a s pohyblivostí má obrovské problémy už více než dvacet let. To jen, že taková věc se fakt nedá dopředu naplánovat, i když je mi jasné, že to nemyslíš nijak zle.

Jedna babička
Závislačka 3405 příspěvků 20.01.17 06:36

@burlen Nemocenské pojištění se přihlašuje na OSSZ. Pokud by ses tedy přihlásila k platbám nemocenského pojištění, budeš jako OSVČ platit pojištění zdravotní, sociální a nemocenské.

Ivan PPZ
Kelišová 5607 příspěvků 20.01.17 08:12
@Jedna babička píše:…že si nájemce nesmí do pronajatého bytu, baráku nahlásit trvalý pobyt. …že když toto nájemce udělám a pronajímatel to zjistí, nájemní smlouvu mu na další období neprodlouží.

Majitel má právo prodloužit/ neprodloužit smlouvu- to jistě ano. Pokud ale teď docela řeším problém, že mi chybí adresa kvůli podnikání a smlouva mi nekončí za pár měsíců, pak bych do toho šel.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě,... číst dále >

Reklama