Život s partnerem v depresi - co dělat?

Anonymní
16.6.21 18:23

Život s partnerem v depresi - Co dělat?

Prosím potřebovala bych od vás poradit.
Tento případ se přímo netýká mě, ale mé mamky a zajímalo by mě jestli ji nějak můžu pomoci.
Mamka žije s přítelem, který trpí těžkou depresí, dokonce i několikrát přemýšlel nad sebevraždou. Má k tomu i halucinace bludy i bipolární poruchu. Chodí k psychiatričce - spíše z nutnosti, než že by sám chtěl - jednou za měsíc, léčebnu, kterou mu doporučila, odmítl.
Dostal invalidní důchod, do práce tedy nechodí. Celý den buď leží, nebo se stará o kytky (jeho koníček). Čili mamka se stará úplně o všechno - chod domácností, o babičku, děti.
Mnohokrát mu byla oporou, utěšovala ho, pomáhala mu.
Chápu že je psychicky nemocný, ale on ani doma nepomůže vůbec s ničím. Ani pitomý koš nevynese. Je agresivní, křičí na ni (dost hnusně, slyšela jsem to) nebo naopak bez důvodu nemluví. Teď je přesvědčený, že prý je alkoholička a že mu prohledává věci. Každý den má něco jiného. Nic z toho samozřejmě není pravda.
Co mě šokovalo, bylo, že se papírem od psychiatričky, kde má všechno vypsané, co mu bylo diagnostikováno, chlubí!
Příklad: Šli s kamarády do restaurace a on si papír vzal sebou a ukázal jim to. Mě to samozřejmě také ukázal, pořád o tom mluví, když je příležitost (že si může říkat co chce, protože na to má papíry).
Mamka poprvé přemýšlí, že ho opustí, protože to psychicky nezvládá. Zkusila už opravdu všechno. Když si s ním chce o tom normálně v klidu promluvit, začne na ji řvát, že o tom mluvit nebude a ať vypadne.
On mě taky těžký život. Rozumím tomu. Ale tohle je peklo. Na druhou stranu se mamka bojí že kdyby ho opustila, zabil by se. Pořád říká: „Já už tady dlouho nebudu, však se neboj, zbavíte se mě“. Veškerou pomoc odmítá. Navíc vyhulí krabičku denně, má krev v moči a nic s tím nedělá, protože on sám prý ví nejlíp jak na tom je.
Já nevím. Hrozně ráda bych ji nějak pomohla, ale nevím co. Na jednu stranu, v minulosti mi i pomohl a jsem přesvědčena že to uvnitř není špatný člověk, ale takhle se žít nedá.
Váze názory? Budu opravdu vděčná za cokoli.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8039
16.6.21 18:29

Manipulativni sebestrednej sobec. Znam lidi s depresi a zadnej z nich se nechova takhle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21455
16.6.21 18:42

Život je moc krátký na to, dělat spasitele někomu, kdo o to nestojí. S takovým člověkem bych nebyla, jestli se rozhodne ukončit svůj život, je to jeho rozhodnutí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.6.21 18:51

@Tarjei @terien
Děkuji moc za názor :)
Uvnitř nejspíš vím, co je třeba udělat. Když já si vždycky vzpomenu na ty hezké chvíle, kdy se spolu smějeme, povídáme. Kdy mi řekl jak moc mamku miluje a bylo to upřímné, kdy ještě chodil do práce, s mamkou ven, kdy nám všem pomohl s mnoha věcmi, opravil toho hodně v domě atd… v tu chvíli ve mě blikne že možná to ještě půjde napravit.
Asi tomu moc nepomáhá když mám syndrom HSP.
Ale vím, že co je moc, to je prostě příliš no. :?

• Citovat
  • Nahlásit
21455
16.6.21 18:53
@Anonymní píše:
@Tarjei @terien
Děkuji moc za názor :)
Uvnitř nejspíš vím, co je třeba udělat. Když já si vždycky vzpomenu na ty hezké chvíle, kdy se spolu smějeme, povídáme. Kdy mi řekl jak moc mamku miluje a bylo to upřímné, kdy ještě chodil do práce, s mamkou ven, kdy nám všem pomohl s mnoha věcmi, opravil toho hodně v domě atd… v tu chvíli ve mě blikne že možná to ještě půjde napravit.
Asi tomu moc nepomáhá když mám syndrom HSP.
Ale vím, že co je moc, to je prostě příliš no. :?

Jestli jí miluje, chce s ní být a neubližovat jí, tak ať se jde léčit. Ať přijme léčbu, kterou mu nabízela doktorka, ne že mámu zničí a pak si hodí provaz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8039
16.6.21 18:53

Nojo, ale z minulosti se zit neda. Navic, never tomu, ze si neco udela. Jen s vami tim manipuluje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17401
16.6.21 18:56

Postavit to před buď se budeš léčit, nebo odcházím. A pokud se odmítne léčit, tak skutečně odejít.

Pokud na to nemá dostatek odvahy, tak v mezičase párkrát za nějakou psycholožkou/psychologem zajít sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.6.21 19:00

@terien @Tarjei @Ou
Děkuju za rady :srdce: Moc jste mi pomohli :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
24267
16.6.21 19:11
@Anonymní píše:
@terien @Tarjei @Ou
Děkuju za rady :srdce: Moc jste mi pomohli :srdce:

otázka je, zda ty rady bude chtít vyslyšet i tvá maminka :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.6.21 19:20

@stinga
Pevně doufám že ano.

• Citovat
  • Nahlásit
1603
16.6.21 19:36

Evidentně ambulantní léčba nestačí. Jediná účinná pomoc je export do léčebny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3361
16.6.21 19:40

Mamku stahuje ke dnu. Léčit se nechce, pomáhat s ničím nechce… Co s takovým materiálem? Život o ničem. Aby ve finále na antidepresivech neskončila Tvá mamka… :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24267
17.6.21 13:06
@JTom píše:
Evidentně ambulantní léčba nestačí. Jediná účinná pomoc je export do léčebny.

a dále export z matčina života

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.6.21 18:36

Všem tu děkuji moc :)
Mamka se konečně rozhodla a zítra to utne - buď se půjde léčit, nebo mu dá sbohem.
Jedno nebo druhé, všem se konečně uleví.

• Citovat
  • Nahlásit
630
17.6.21 18:48

Jedna věc jsou ty psychicky nemoci, druhá věc, že tvou mamku očividně citové vydirá a dělá to záměrně. To fakt nemá nic společného s jeho onemocněním. Zajímalo by mě, co jí ten vztah přináší, že v něm setrvává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat