Život s rovnátky ve čtyřiceti

1660
15.2.21 23:07

Život s rovnátky ve "40ceti"..?

Ženský, je tu nějaká ve středním věku, která aktuálně nosí rovnátka na obou čelistech nebo měla max -pár let nazpět? :think: ;)
Tento rok mě toto čeká a začínám se toho trochu bát.. :zed: :mrgreen:
Bolesti…, nepohodlí, že člověk musí myslet na to co jí a jak, jak složitá bude hygiena, atd atd.. :roll: :)
Podělí se někdo se mnou, nebo aspoň přiblíží tu každodenní realitu :mrgreen: A prosím, nevyděste mě ještě víc jo..? Dík.. :oops: :andel: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
899
15.2.21 23:12

Dáš to, ale trvá to déle než je plán. Jestli můžu poradit, tak si dej ty bílé zámečky. Ty kovové mám dole a je to děsně vidět. Hygiena ok, používám víc kartáčků. Nezkazilo se mi nic. Teď s rouškama mi to tolik nevadí :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 23:17
@Zwetta píše: Ženský, je tu nějaká ve středním věku, která aktuálně nosí rovnátka na obou čelistech nebo měla max -pár let nazpět? :think: ;)
Tento rok mě toto čeká a začínám se toho trochu bát.. :zed: :mrgreen:
Bolesti…, nepohodlí, že člověk musí myslet na to co jí a jak, jak složitá bude hygiena, atd atd.. :roll: :)
Podělí se někdo se mnou, nebo aspoň přiblíží tu každodenní realitu :mrgreen: A prosím, nevyděste mě ještě víc jo..? Dík.. :oops: :andel: :kytka:

Už končím, mám je tedy jen na horní čelisti. A je to už v pohodě, nejhorší byl začátek a pak dotahování a rovnání. Teď už nebolí nic. Chodím na ně s dcerou, soutěžíme v bláznivých barvách gumiček. :mrgreen:

Nelituji toho.

• Citovat
  • Nahlásit
899
15.2.21 23:17

Ještě napíšu, že to tak moc nebolí, spíš ty první tři dny vždycky po utažení. Jídlo jim skoro všechno, i ořechy. Na veřejnosti nejím špenát a zelí, taky rýže je horší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 23:23

Ja bych poradila bile dopredu a kovove na zadni zuby. Ty kovove min drou. S rovnatky jsem byla tehotna, porodila, zvladla sestinedeli. Clovek si zvykne. Zuby jsem si po kazdem jidle necistila a skvrny nemam. Blby je hlavne zacatek, kdy je to nezvyk. Existuje dentalni vosk. To byl hlavne prvni tyden muj nejvetsi kamarad. :D Pak jsem ho pouzivala jen na noc.
Zalezi taky, jak moc krive zuby mas. U me sel jeden zub mimo vsechno a zubarka na nej pouzila snad vsechny dostupne metody vcetne gumicky, kterou jsem si musela sama prichycovat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 23:36

Ano, určitě na prvi týdny vosk, budeš mít rozedřený jazyk i líce, neboj, pak si pusa zvykne. Ale první týden jsem nemohla nic jíst, strašně to bolelo.

Zelený salát je nejhorší zlo, špenát, mák, rajčata a rýže… Jo a rozteklý sýr. A špagety, kak ty se dokážou zamotat do rovnátek, tak tomu bych nikdy neuvěřila, kdybych si to osobně nevyzkoušela… A vidíš, dneska uz o rovnátkách ani nevim.

Můj tip, po každé kontrole jsem osahala prstem konce oblouku, dvakrát se mi stalo, ze tam byl ostrý hrot. Poprvé jsem nic neřekla, a tak jsem měla přes měsíc odřenou líc zevnitř, podruhé mi to doktorka hned zbrousila a dobrý.

A víš, že s rovnátky neukousneš jablko? Ale neboj, naučíš se i to. Mně to trvalo jen necelý rok. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
16.2.21 09:33

Mela jsem Invisalign, v cca 35. Nebolelo to vubec, maximalne tlak pri vymene rovnatek (co tyden nebo 10 dni). Zuby jsem si cistila po kazdem jidle (tj. po vyndani rovnatek), ale taky jsem nekdy vynechala.
Cenove to vyslo skoro stejne jako bile keramicke zamecky, cca 60t., komfort nesrovnatelne vetsi. Mela jsem je cca 1/2 roku, dle planu, neprodluzovalo se nic. Na kontrolu jsem chodila asi co 5-6 tydnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 09:55

@daiicapelli mela jsem kombinaci bile a kovove zamecky za 24 000 a trvalo to 2 roky dle planu. Delka zalezi na tom, jaky mas problem.

• Citovat
  • Nahlásit
16.2.21 10:51
@Anonymní píše:
@daiicapelli mela jsem kombinaci bile a kovove zamecky za 24 000 a trvalo to 2 roky dle planu. Delka zalezi na tom, jaky mas problem.

Urcite, delka je podle typu a zavaznosti vady. Spis jsem chtela vyzdvihnout, ze to bylo dle planu a neprodluzovalo se, jako to znam od jinych. A ze to nebolelo :). Ta cena za zamecky byla vsechny zamecky bile, pravda.

Pro zakladatelku - urcite to za to stoji, i kdyz je to otrava!
Mela jsem problemy i se zubnim kamenem, i mi dasne dost krvacely. Po tom, co se ty zuby srovnaly, se tohle vsechno hrozne zlepsilo.
Preju, at se podari!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6716
16.2.21 11:32

Mám od léta rovnátka. Na předních zubech tzv. neviditelná - jsou přichycená zezadu, není to vůbec vidět. Dole mám rovnátka průhledná, nízko u dásní, takže taky nejsou moc vidět.
Trochu se mi s nima blbě mluví a po utažení cítím tak týden tlak a nejím nic tvrdého. Celkově jím o dost pomaleji, což beru jako bonus. Čistit se teda musí pořádně, zabere to dost času. Zuby se mi ale hezky rovnají. Jediný, co je dost otravný je, že když se probudím, mám jazyk jakoby přilepenej na těch rovnátkách na předních zubech..Ale jinak je to snesitelný, za mě dobrý

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5944
16.2.21 11:37

Je mi 39, měla jsem je od srpna 2018 do ledna 2021, tj. 2,5 roku. S výsledkem jsem spokojená. Měla jsem nahoře ty průsvitné, ale časem teda trochu zažloutly. Začátky byly těžké, ale časem si na to člověk zvykne. Mně už to po čase ani nepřišlo. Reakce okolí také vesměs neutrální, až na cca 2 výjimky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1660
16.2.21 13:46

Moc všem děkuji za osobní zkušenosti a tipy :kytka:
Předtím jdu ještě na vytrhnutí 3 zubů, co mi doporučil ortodontista.. :zed:
No původně byl plán jen spodní rovnátka a vytrhnutí 1 zubu, včerejší plán lékaře mě trochu zaskočil a vyděsil, ale věřím, že to zvládnu.. :oops: :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5944
16.2.21 14:52
@Zwetta píše:
Moc všem děkuji za osobní zkušenosti a tipy :kytka:
Předtím jdu ještě na vytrhnutí 3 zubů, co mi doporučil ortodontista.. :zed:
No původně byl plán jen spodní rovnátka a vytrhnutí 1 zubu, včerejší plán lékaře mě trochu zaskočil a vyděsil, ale věřím, že to zvládnu.. :oops: :andel:

Aha, tak mně zuby netrhali.
Už kdysi mi totiž ortodontistky navrhovaly rovnátka (to mi bylo kolem třiceti), ale všechny právě chtěly trhat 4 zuby, což mě odrazovalo a z tohoto důvodu jsem o tom ani hlouběji neuvažovala.
Až potom ta poslední říkala, že si tím není tak jistá, že to musí „spočítat“. Až to „spočítala“, tak řekla, že by rozhodně netrhala a že navíc s ohledem na další parametry v obličeji by mi vytržení akorát způsobilo to, že bych měla dříve vrásky (tipuju, že měla na mysli nosoretní rýhy a vrásky nad horním rtem) a celkově se mi změnil výraz obličeje. Současně mě ale varovala, že i když do té pusy ty zuby nějak narve, budu „zubatá“. Vzhledem k tomu, že to jsem byla už předtím :-), tak jsem se rozhodla, že za těchto podmínek do toho půjdu. Můžu Ti do SZ hodit fotku před a po, kdybys chtěla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1660
16.2.21 16:30
@Hecate píše:
Aha, tak mně zuby netrhali.
Už kdysi mi totiž ortodontistky navrhovaly rovnátka (to mi bylo kolem třiceti), ale všechny právě chtěly trhat 4 zuby, což mě odrazovalo a z tohoto důvodu jsem o tom ani hlouběji neuvažovala.
Až potom ta poslední říkala, že si tím není tak jistá, že to musí „spočítat“. Až to „spočítala“, tak řekla, že by rozhodně netrhala a že navíc s ohledem na další parametry v obličeji by mi vytržení akorát způsobilo to, že bych měla dříve vrásky (tipuju, že měla na mysli nosoretní rýhy a vrásky nad horním rtem) a celkově se mi změnil výraz obličeje. Současně mě ale varovala, že i když do té pusy ty zuby nějak narve, budu „zubatá“. Vzhledem k tomu, že to jsem byla už předtím :-), tak jsem se rozhodla, že za těchto podmínek do toho půjdu. Můžu Ti do SZ hodit fotku před a po, kdybys chtěla.

tos mě teď trochu vyděsila, ale zas věřím tomu, že ví, co dělá, a že je to odborník.. :nevim: Sama ho mám na doporučení své dentální hygieničky.. ;)
No on mi to vysvětloval tak, že já ty zub celkově potřebuju posunout a nemám ty horní ve správné středové ose a aby byl výsledek dobrý, musí se dát rovnátka na obě čelisti a udělat tam místo..
Prosím o ty fotky do sz, moc díky :kytka:
Jenže, když do této problematiky nevidím a pusu si chci nechat spravit celou, tak co mám dělat?.. :nevim: :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5944
16.2.21 16:31
@Zwetta píše:
tos mě teď trochu vyděsila, ale zas věřím tomu, že ví, co dělá, a že je to odborník.. :nevim: Sama ho mám na doporučení své dentální hygieničky.. ;)
No on mi to vysvětloval tak, že já ty zub celkově potřebuju posunout a nemám ty horní ve správné středové ose a aby byl výsledek dobrý, musí se dát rovnátka na obě čelisti a udělat tam místo..
Prosím o ty fotky do sz, moc díky :kytka:
Jenže, když do této problematiky nevidím a pusu si chci nechat spravit celou, tak co mám dělat?.. :nevim: :think:

Určitě souhlas, že to chce na obě čelisti - kvůli skusu, postavení zubů, atd. Akorát s tím trháním bych možná opravdu ještě zkusila konzultaci jinde, protože jak to jednou bude ven, zpět to už nedáš. Fotku pošlu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat