Životní pojištění - nevědomost dodanění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.14 10:41
životní pojištění nevědomost dodanění

Ahoj, trošku mě teď polívá horko… Jak to je se zrušeným životním pojištěním (trvalo cca 5 let), první 2 roky uplatňována sleva na daních, další roky snížena placená čátstka, takže už bez daňové slevy. Po pár letech jsme zjistili, že je tam mnohem míň, než jsme tam dali! A to nám u založení pojistky tvrdili, že je to mnohem lepší, než stavebko, že máme založit toto a třeba po 10 letech zrušit a budeme tam mít několikanásobně víc, než na stavebku… a my blbci uvěřili :( Chěli jsme tímto pak splatit nějaké dluhy. Dali jsme tam cca 40tis. a dostali jsme po zrušení necelých 10 tis.. Tvrdili, že je vše v pořádku a vše je vyřešeno a zdaněno, ale po přečtení dnešních novin se bojím, že to tak není a měla se sleva na dani zpětně dodanit.. Je to pravda? Teď mám strach, protože jsme to v minulém roce neudělali a tím pádem bysme beztak měli ještě nějaké problémy nebo sankce u finančáku? Nevíte kolik nebo co teď dělat? Máte s tím někdo zkušenosti? Moc díky za rady!

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 07.10.14 10:46

Jj, pokud jste to zrušili, bylo třeba to dodanit. Ale pokud jste to neuděali, asi bych se obrátila na nějakého poradce. Osobní zkušenost s tím nemám.

yweta
Závislačka 4162 příspěvků 07.10.14 10:50

Davali jste dan. priznani nebo v praci dan. vyrovnani? Pojisťovny maji ohlašovací povinnost zrusenych pojistek. Pokud bylo uplatňovano v praci jako soucast danoveho vyrovnani, je dohledatelnost nedodaneni pomerne slozitá.

PoradcezPrahy
Kecalka 468 příspěvků 07.10.14 11:29

Dodanit byste měli…
Pokud jste to zrušili letos, tak v daňovém přiznání za rok 2014 prostě ty uplatněné odpočty přiznejte jako příjmy a je to vyřízeno. Pokud jste to uplatňovali na maximum, bude to 3.600,– kč za oba dva roky.

PoradcezPrahy
Kecalka 468 příspěvků 07.10.14 11:30
@yweta píše:
Davali jste dan. priznani nebo v praci dan. vyrovnani? Pojisťovny maji ohlašovací povinnost zrusenych pojistek. Pokud bylo uplatňovano v praci jako soucast danoveho vyrovnani, je dohledatelnost nedodaneni pomerne slozitá.

Z jakého zákona plyne ohlašovací povinnost pojišťoven při zrušení pojistky? Děkuji za upřesnění.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.14 11:39

Právě, že jsme to zrušili už v minulém roce :( a teď mám strach, ať nemáme nějaké šílené penále :( Platit i těch 3600,– by bylo teď pro nás dost..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.14 11:41

Sleva v prvních letech byla uplatňována do daňového přiznání u zaměstnavatele. To je nějaký rozdíl?

PoradcezPrahy
Kecalka 468 příspěvků 07.10.14 11:47

Kde není žalobce, není ani soudce. Povinnost dodanit máte, můžete to napravit i teď. Pokud by na to přišli, je to jen na vás.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.14 11:50

Moc děkuji poradce. A dodanit myslíš - dát to normálně do letošního daňového přiznání a nebo se musí jít na úřad hned a nějak jim to vysvětlit a udělat zpětně? Někde jsem četla, že poslední 2 roky jsou nějaké změny a dodaňují to pojišťovny samy, myslíš, že to je nesmysl? (taky z nějaké diskuze… ale sedělo by to se sdělením pracovníka při ukončení smlouvy).

PoradcezPrahy
Kecalka 468 příspěvků 07.10.14 11:53

Opravné daňové přiznání za rok 2013 by to asi vyřešilo.
Pojišťovny toto rozhodně nedodaňují samy, nemůžou a ani nemají informace, jestli byla daňová úleva uplatňována nebo ne.

Ivan PPZ
Kelišová 5777 příspěvků 07.10.14 19:35

Těch 3.600 „daňové povinnosti“ není tak jistých.
Záleží, kolik jste si reálně odečítali od daňového základu.
3.600 = 2× 12.000 šlo do daní = max. možná částka. Reálně to může být mémě.
V přiznání za letošní rok budete mít příjem v §10 a tu původně odečítanou částku tam dáte. Z toho zaplatíte 15% daň.
Co se týká (ne)zhodnocení, pak u investička je doba, kdy je odkupné ve výši alespoň vložené částky zhruba 9 let. Při sepisování jste měli dostat tabulku s rozpisem hodnoty účtu po letech až do konce smlouvy. Tam musí být vidět, že odkupné po 5 letech nebude ani zdaleka stejné, jako „vložená“ částka. Ale nesmíte do toho počítat pojistné za rizika. Pouze investiční složku.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.10.14 12:50

Ivane tak takovou tabulku jsme nedostali.. jen tabulku jaké statisíce tím vyděláme, až to bylo neuvěřitelné :( A my byli mladí a blbí a uvěřili známým..
Prosím jako laikovi, jak to myslíš, že částka 3600 může být reálně menší? a kde si můžeme zjistit, kolik jsme vlastně uplatňovali? jestli 2 roky nebo 3.. a navíc při změně zaměstnavatele v průběhu.. A nemáš zkušenosti co s tím, když jsme to v minulém roce opoměli dodanit? A je nějaká promlčecí lhůta?

Ivan PPZ
Kelišová 5777 příspěvků 08.10.14 16:07

No, tabulka se statisícema nemá řádky po roce, kde je vidět i hodnota odkupného pro každý rok?
3600,– znamená, že se 2 roky odečítalo z daní 12.000,– ročně(max. možná částky)= 24.000,– celkem. Daň z příjmu FO je 15%.
Takže 15% z 24.000,– = 3.600,–
Ale nikde není psáno, že jste každý rok odepisovali plných 12.000,–.
Najít se to dá třeba v daň. přiznání, nebo pojišťovna každý rok posílá dopis s vyčíslením, kolik se dá odečíst.
Povinnost dodanit je 10 let zpětně, u FO nepodnikatele reálně 5 let.

@PoradcezPrahy píše:
Kde není žalobce, není ani soudce. Povinnost dodanit máte, můžete to napravit i teď. Pokud by na to přišli, je to jen na vás.
Hanula1212
Kelišová 5411 příspěvků 09.10.14 15:38

Taky záleží na tom, jak vysoké byly příjmy za loňský rok. Podáte ŘÁDNÉ daňové přiznání, kde v § 10 dodaníte částku ve výši uplatněného odpočtu. Od mzdovky si vyžádejte potvrzení o příjmu za loňský rok a podle něj vypíšete přiznání. Stejně tak si můžete vyžádat tiskopis výpočet daně za roky zpětně, kde uvidíte kolik bylo každý rok uplatněno. Jen chci ještě upozornit, že vás ještě čeká pokuta za pozdě podané daňové přiznání. Ještě k té promlčecí lhůtě - pokud jste zrušili 2013, pak tento rok nepůjde doměřit od 1.1.2017.

Slavek1
Nováček 2 příspěvky 06.03.15 15:20

Ahoj, oživím toto téma.
Měl jsem IŽP které jsem zrušil k 1.1.2014. Problém je, že za rok 2009 jsem si dělal odpočet daně za 1800,–. Daňové přiznání jsem si vždy podával u zaměstnavatele. Chci se zeptat zda FÚ dokáže po takové době zjistit, že byla uplatněna sleva na dani.
Bohužel mi to úplně vypadlo a daňové přiznání za tento rok už mám podané.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Josef Zíma a Yvetta Simonová: Zdraví je trápí, ale úsměv a optimismus neztrácí

Nerozluční přátelé Josef Zíma (86) a Yvetta Simonová (90) by mohli žehrat nad... číst dále >

Le Penová, Wilders a koncert Ortelu! Okamura svolal na Václavák obří SPD párty

Hodně netradiční událost bude už za necelý měsíc hostit pražské Václavské... číst dále >