Životní pojistka a další spoření napsal partner na syna

Anonymní
17.10.20 20:27

Životní pojistka a dalsi spoření na syna

Potřebovala bych váš názor, na moji současnou situaci.
S pritelem jsme jsi pořídili byt na hypotéku. Jsme spolu přes 9 let. Máme spolu dvouletého syna. Já jsem nenastoupila na rodičovskou dovolenou ale do práce na zkrácený uvazek, potřebovali jsme více peněz.
Teď jsme jsi oba upravovali životní pojištění, aby v případě invalidity nebo smrti byly peníze na doplaceni hypotéky. Já mám vše, aby v případě mé smrti byly peníze vyplaceny mému příteli, a neměl takové starosti s hypotékou. Ale on vše nechal napsat na společného syna.
Ted nevím, jestli jsem divná, že se mně přítelovo uvažování moc nelíbí.
Osobně mě připadá, že přítel se mnou do budoucna moc nepočítá, že já se o sebe nějak postarám, že budu prostě nějak muset a hlavně, že syn bude zajištěný.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22509
17.10.20 20:35

No hlavne je to dost neprakticke, neb co je psane na dite pak musi jit pres opatrovnicky soud.
U nas je obmyslenou osobou vzdy druhy z manzelu a zustane to tak minimalne po dobu nezletilosti deti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7272
17.10.20 20:44

Jsi proste tahounka, ktera zvladne rodicovskou peci i pracovat, nemusi si ji vzit a jeste pojistku na nej napise 8) Jsi rada, ze? :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2565
17.10.20 20:47

Pojistku na kamaráda bych teda nikdy nenapsala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.10.20 20:51
@Anonymní píše:
S pritelem jsme jsi pořídili byt na hypotéku. Jsme spolu přes 9 let. Máme spolu dvouletého syna. Já jsem nenastoupila na rodičovskou dovolenou ale do práce na zkrácený uvazek, potřebovali jsme více peněz.
Teď jsme jsi oba upravovali životní pojištění, aby v případě invalidity nebo smrti byly peníze na doplaceni hypotéky. Já mám vše, aby v případě mé smrti byly peníze vyplaceny mému příteli, a neměl takové starosti s hypotékou. Ale on vše nechal napsat na společného syna.
Osobně mě připadá, že přítel se mnou do budoucna moc nepočítá, že já se o sebe nějak postarám, že budu prostě nějak muset a hlavně, že syn bude zajištěný.

Tak snad jsi mu to řekla, změnit se to dá jedním změnovým papírem. Jinak je to nepraktické, právě kvůli dědictví a opatrovnickemu soudu. Já mám svoje pojištění na mamku, až nebude mamka, bude oprávněnou osobou můj bratr, stejně tak jako to mám ve spoření pro děti, nikdy v životě bych tam nenapsala protějšek :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64048
17.10.20 20:51
@Svistice píše:
No hlavne je to dost neprakticke, neb co je psane na dite pak musi jit pres opatrovnicky soud.
U nas je obmyslenou osobou vzdy druhy z manzelu a zustane to tak minimalne po dobu nezletilosti deti.
@Svistice píše:
U nas je obmyslenou osobou vzdy druhy z manzelu a zustane to tak minimalne po dobu nezletilosti deti.

Na jednu stranu souhlas - na dítě je to pitomé. Na stranu druhou - oni nejsou manželé. Tkaže to není v SJM, nebude dědit jako mnažel. Ale dědí dítě, takže dítě má být zajištěné vůči dluhům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11779
17.10.20 20:52
@Anonymní píše:

Pojistku muzes zmenit :nevim:
Nicmene meli jste se dopredu domluvit, jak to udelate. Zrejme mate problem v komunikaci :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22509
17.10.20 20:59

@Lama Lama Tak konkretne pojistka nejde do dedictvi, kdyz tam mas obmyslenou osobu.
Ja tam mela treba do te doby, nez jsem se vdala, napsanou moji mamu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64048
17.10.20 21:11
@Svistice píše:
@Lama Lama Tak konkretne pojistka nejde do dedictvi, kdyz tam mas obmyslenou osobu.
Ja tam mela treba do te doby, nez jsem se vdala, napsanou moji mamu.

NO, proto to píšu. Když nebude napsaná obmyšlená osoba, jde to do dědictví. V takovém případě stejná osoba, co dědí nemovistost, dědí dluh, dědí pojistku. Z pojistky se splatí dluh, zůstane nemoistost.
Pokud jen napsaná nemovistost na polovinu přítel/přítelkyně, dluh na přítelepřítelkyni a současně obymyšlená osoba přítel/přítelkyně, tak dědictví proběhne - dluh dítě, nemovitost dítě, pojistka přítel/přítelkyně. Přítelkyně/přítel jsou v plusu, dítě v mínusu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.10.20 21:17
@cecetka píše:
Pojistku muzes zmenit :nevim:
Nicmene meli jste se dopredu domluvit, jak to udelate. Zrejme mate problem v komunikaci :think:

V komunikaci problém není, jen jsi přítel dělá co chce. Domluva byla, že já a on budeme vlastnit byt na půl, o hypotéku budeme žádat oba - splácet oba.
A životní pojistku napíšeme na toho druhého, kdyby se něco stalo :,( aby se pokryla část hypotéky.

• Citovat
  • Nahlásit
22509
17.10.20 21:18

@Lama Lama Tak zakonnym zastupcem ditete je zbyly pritel/pritelkyne, stejne tak zustava spoludluznikem v te hypotece. Takze dozaplatit to musi (at z te pojistky nebo jinak), jinak jde bydlet i s deckem pod most. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
249
20.10.20 14:11
@Anonymní píše:

Hm, my máme pojištění k hypotéce (kromě dalšího životního a úrazového pojištění) nastavené tak, že v případě smrti či invalidity jde pojistka přímo bance a doplatí se tím úvěr do 100%. Čímž v případě invalidity se rodině uleví od splátek, v případě úmrtí pak nastupuje běžné dědické řízení.
Pokud Tvůj přítel napsal pojistku na společného syna tak máš dvě možnosti - přesvědčíš ho, aby to změnil (no…), nebo uděláš se svou pojistkou to samé (jak Ty na mně tak já na Tebe). Promluvila bych s ním, v klidu mu nadnesla jak se cítím, taktně bych pomlčela o tom, že já táhla do práce aby on nemusel víc vydělávat (kecám, nepomlčela bych :mrgreen: ) a oznámila bych mu, že jedna z pojistek se změní.
Možná můžete obě pojistky vinkulovat ve prospěch úvěrující banky, nejsem si jistá, neznám podmínky úvěru - ale tady také „buď oba, nebo žádný“. To by asi bylo nejlepší řešení, win-win.

Jo, manželství, cár papíru, který je naprosto k prdu, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
249
20.10.20 14:13
@Anonymní píše:
V komunikaci problém není, jen jsi přítel dělá co chce. Domluva byla, že já a on budeme vlastnit byt na půl, o hypotéku budeme žádat oba - splácet oba.
A životní pojistku napíšeme na toho druhého, kdyby se něco stalo :,( aby se pokryla část hypotéky.

A pokud byla nějaká domluva tak proč ji Přítel nedodržel? A jak to bude s dalšími domluvami, taky je bude dodržovat jen když se mu to bude hodit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64048
20.10.20 14:14
@gebča píše:
Hm, my máme pojištění k hypotéce (kromě dalšího životního a úrazového pojištění) nastavené tak, že v případě smrti či invalidity jde pojistka přímo bance a doplatí se tím úvěr do 100%. Čímž v případě invalidity se rodině uleví od splátek, v případě úmrtí pak nastupuje běžné dědické řízení.
Pokud Tvůj přítel napsal pojistku na společného syna tak máš dvě možnosti - přesvědčíš ho, aby to změnil (no…), nebo uděláš se svou pojistkou to samé (jak Ty na mně tak já na Tebe). Promluvila bych s ním, v klidu mu nadnesla jak se cítím, taktně bych pomlčela o tom, že já táhla do práce aby on nemusel víc vydělávat (kecám, nepomlčela bych :mrgreen: ) a oznámila bych mu, že jedna z pojistek se změní.
Možná můžete obě pojistky vinkulovat ve prospěch úvěrující banky, nejsem si jistá, neznám podmínky úvěru - ale tady také „buď oba, nebo žádný“. To by asi bylo nejlepší řešení, win-win.Jo, manželství, cár papíru, který je naprosto k prdu, že?

NO, četla jsem toho dost a ta vinkulace ve prospěch banky může být hodně problematická.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
249
20.10.20 14:26
@Lama Lama píše:
NO, četla jsem toho dost a ta vinkulace ve prospěch banky může být hodně problematická.

U našeho úvěru to byla podmínka banky. Mohli jsme si pouze vybrat pojišťovnu. Ani jeden z nás do této podmínky nevrtal, přišlo nám to jako férové vůči tomu druhému a i dítěti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama