Zkažený mléčný chrup - vliv na stálé zuby

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.19 17:10
Zkažený mléčný chrup - vliv na stálé zuby

Jaký vliv mají zkažené mléčné zuby na stálé zuby?

Dle informací na netu (kromě jiného):

• Zkažený dočasný zub může poškodit zárodek stálého zubu. Může se stát, že neošetřený zkažený zub způsobí zánět nervu a ten poškodí nový, právě se zakládající stálý zub. Dítě pak má poškozený i zub, který ještě není ani vidět.
  • Zkažený zub představuje infekční ložisko

Mám ve svém okolí dva případy. V jednom případě byly zoubky vytrhány a nyní je dítě v péči ortodontisty. Nové zoubky rostou zdravé. Občas řeší, jestli udělali správně, že nechali zoubky vytrhat, protože teď řeší špatné postavení čelisti. V druhém případě jsou zoubky ponechány - jsou zkažené nejspíš všechny. Do toho se začínají prořezávat nové zoubky.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Jsou nové zoubky zdravé? Může být dítě bez potíží? Nebo se nové zoubky hodně kazí? Projevil se nějaký zdravotní problém u dítěte?

Reakce:
ivašot.
Echt Kelišová 8638 příspěvků 07.09.19 17:14
@Anonymní píše:
Jaký vliv mají zkažené mléčné zuby na stálé zuby?

Dle informací na netu (kromě jiného):

• Zkažený dočasný zub může poškodit zárodek stálého zubu. Může se stát, že neošetřený zkažený zub způsobí zánět nervu a ten poškodí nový, právě se zakládající stálý zub. Dítě pak má poškozený i zub, který ještě není ani vidět.
  • Zkažený zub představuje infekční ložisko

Mám ve svém okolí dva případy. V jednom případě byly zoubky vytrhány a nyní je dítě v péči ortodontisty. Nové zoubky rostou zdravé. Občas řeší, jestli udělali správně, že nechali zoubky vytrhat, protože teď řeší špatné postavení čelisti. V druhém případě jsou zoubky ponechány - jsou zkažené nejspíš všechny. Do toho se začínají prořezávat nové zoubky.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Jsou nové zoubky zdravé? Může být dítě bez potíží? Nebo se nové zoubky hodně kazí? Projevil se nějaký zdravotní problém u dítěte?

Dceři si mléčné zuby kazily hodně. Ale k zubařce jsme chodily každého čtvrt roku, aby případný nový kaz opravila co nejdříve. Nakonec ji musela zubařka předčasně vytrhou 2 stoličky na kterých se časem i přes zaplombování udělal váček. Teď je jí 16 a na trvalém chrupu zatím nemá ani jeden kaz.
Jinak tebou zmíněné přístupy tedy moc nechápu, tam bych se opravdu bála vlivu na stálý chrup.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.19 17:31
@ivašot. píše:
Dceři si mléčné zuby kazily hodně. Ale k zubařce jsme chodily každého čtvrt roku, aby případný nový kaz opravila co nejdříve. Nakonec ji musela zubařka předčasně vytrhou 2 stoličky na kterých se časem i přes zaplombování udělal váček. Teď je jí 16 a na trvalém chrupu zatím nemá ani jeden kaz.
Jinak tebou zmíněné přístupy tedy moc nechápu, tam bych se opravdu bála vlivu na stálý chrup.

Mému dítěti se bohužel zuby taky kazí hodně. Chodíme na spravování a nejvíce trpím, když čekáme několik měsíců na termín. Bohužel se nám už stalo to, že při návštěvě zubaře, kdy se měl spravit jeden kaz, se spravovaly dva jiné kazy a ten původní tam čekal zase na daší návštěvu. :( První kaz jsem strašně obrečela, protože dočišťuji a opravdu se snažím.
V tom jednom případě se asi už nedá zoubky spravit, ale spíš jen vytrhnout. U jedné známé měl syn také zkažené zoubky vlivem dlouhého kojení. Nové zoubky začaly růst zdravé. Už jsme se dlouho neviděly, tak nevím, jak je na tom dítě teď. Šlo ale jen o přední zoubky - ne o všechny.

89Luca
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 07.09.19 18:11
@Anonymní píše:
Mému dítěti se bohužel zuby taky kazí hodně. Chodíme na spravování a nejvíce trpím, když čekáme několik měsíců na termín. Bohužel se nám už stalo to, že při návštěvě zubaře, kdy se měl spravit jeden kaz, se spravovaly dva jiné kazy a ten původní tam čekal zase na daší návštěvu. :( První kaz jsem strašně obrečela, protože dočišťuji a opravdu se snažím.
V tom jednom případě se asi už nedá zoubky spravit, ale spíš jen vytrhnout. U jedné známé měl syn také zkažené zoubky vlivem dlouhého kojení. Nové zoubky začaly růst zdravé. Už jsme se dlouho neviděly, tak nevím, jak je na tom dítě teď. Šlo ale jen o přední zoubky - ne o všechny.

Nechci provokovat ani doufám, že nebudu pochopena zle. Já mám obavu o synovi zoubky, zatím máme asi jen malé 2 plomby na mléčných zubech. Můj manžel má šílene problémy se svými zuby a máme obavy aby třeba geneticky toto nezdedil, 3 zubaři nezávislé na sobě mi tvrdí že zvýšená kazivost nelze zdedit, že za problémy s prvními zuby mohou rodiče a jejich špatná technika čištění, špatně pomůcky a přílišná konzumace sladkého. Jakmile má dítě špatne návyky s 1.zuby tak už si zakládá na problémy s těmi stálými. Moje otázka tedy zní dokázal vám váš zubař vysvětlit co způsobuje vašemu dítěti takové problémy?

swat
Kecalka 389 příspěvků 07.09.19 18:19

@89Luca Dcera měla první kaz asi půl roku po prořezání posledního zubu. Zubařka mi vyčinila, že za to může kojení. Teď jsou dceři 4 roky, zuby se jí kazí před očima. Momentálně se jí kazí jedničky, má chycenou stoličku a nezdá se mi ještě jeden zub. Od prvního zubu čistím pečlivě, nejí sladký, chudák dělá přednášku jiným dětem, co cucají lízátka. Koupila jsem sonický kartáček, GC Tooth Mouse, pije jen vodu. Po poslední kontrole zubařka potvrdila, že určitě bude mít vliv genetika, protože se jí zuby kazí na nestandardních místech. Musím doufat, že s druhými zuby to přejde, ale ničí mi to nervy. O ústní hygienu se starám jak blázen a prostě se jí to kazí a kazí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.19 18:22

@89Luca Chodíme každý půlrok na kontrolu. Byli jsme na preventivní kontrole a tam našli kaz. Na ošetření jsme šli zhruba za měsíc - tam byly další dva kazy. Prý se to u dětí rozvíjí rychle. Byli jsme na dentální hygieně a prý jsou zoubky vyčištěné perfektně. Vidím to na sladké, které nedokážu ovlivnit - tatínek, tchyně, často i ve škole dostávají nějaké sladkosti. Já mám problémy taky. Bojím se, že částečně dědičnost vliv má. Znám lidi, kteří si zuby skoro nečistí a nemají kazy. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.19 18:25
@swat píše:
@89Luca Dcera měla první kaz asi půl roku po prořezání posledního zubu. Zubařka mi vyčinila, že za to může kojení. Teď jsou dceři 4 roky, zuby se jí kazí před očima. Momentálně se jí kazí jedničky, má chycenou stoličku a nezdá se mi ještě jeden zub. Od prvního zubu čistím pečlivě, nejí sladký, chudák dělá přednášku jiným dětem, co cucají lízátka. Koupila jsem sonický kartáček, GC Tooth Mouse, pije jen vodu. Po poslední kontrole zubařka potvrdila, že určitě bude mít vliv genetika,protože se jí zuby kazí na nestandardních místech. Musím doufat, že s druhými zuby to přejde, ale ničí mi to nervy. O ústní hygienu se starám jak blázen a prostě se jí to kazí a kazí.
:,( :,( :,( :,( Taky máme ten gel. Připadám si jak blázen, když každý večer dočišťuji a už mě to nebaví. Kolikrát si říkám, kolik času nad tím strávím. U sebe se mi pak už fakt nechce.
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.19 18:41

Sestra měla kaz na dvou mléčných zubech. Doktorka ji je oba vrtala. Teď je jí 22 let a je bez jediného kazu :palec:

89Luca
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 07.09.19 18:56

@swat taky mame sonicky kartáček, elmex pastu i gel, je to moje noční můra aby naše děti nedopadli jak manžel, ten se snaží jak chce ae zuby má opravdu ošklivé a strašně se za ně stydí. Bojí se vůbec usmívat. Ale je fakt že nejspíš za manželovi zuby může tchyně a praktiky konané před více než 30 lety - namáčení dudlíku do medu v půl roce, aby dítě bylo klidne, sladké šťávy, protože přece nebude pít vodu a čištění zubů se řešilo ne od prvního zubu, ae až v pozdějším věku.

luci.no
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 07.09.19 19:04
@89Luca píše:
Nechci provokovat ani doufám, že nebudu pochopena zle. Já mám obavu o synovi zoubky, zatím máme asi jen malé 2 plomby na mléčných zubech. Můj manžel má šílene problémy se svými zuby a máme obavy aby třeba geneticky toto nezdedil, 3 zubaři nezávislé na sobě mi tvrdí že zvýšená kazivost nelze zdedit, že za problémy s prvními zuby mohou rodiče a jejich špatná technika čištění, špatně pomůcky a přílišná konzumace sladkého. Jakmile má dítě špatne návyky s 1.zuby tak už si zakládá na problémy s těmi stálými. Moje otázka tedy zní dokázal vám váš zubař vysvětlit co způsobuje vašemu dítěti takové problémy?

Detsky zubar (vlasne nekolik, kdyz jsem s ditetem chodila na konzultace) mi rekl, ze za to muze nocni kojeni (druhe dite kojeno dele i v noci a je bez jedineho kazu). Pry mam odstavit a nebo po kazdem kojeni cistit zuby. Moje zubarka mi rekla, at se tim netrapim, ze za to muze genetika, strava, reflux a jakmile se do pusy dostanou spatne bakterie, tak ani vyvrtanim kazu se jich clovek nezbavi.
Ale tedy ten pocit, kdyz vam zubar vlastne rekne, ze za to muzete vy. V tu chvili jsem si pripadala jak nejhorsi matka na svete. A to zuby dukladne cistim, dlouho dite pilo jen vodu a bylo bez sladkosti. K druhym zubum ma jeste daleko, tak jsem zvedava. Ale pry je pro druhe zuby skodlive, kdyz je v puse kaz na mlecnem zubu.

evulinda79
Kecalka 186 příspěvků 07.09.19 19:33

Zubní kaz je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které se v ústech nachází, žádné jídlo samo o sobě kaz nezpůsobí, ale plak, který vytváří bakterie a ty se živí rozkladem jídla v ústech (pokud samozřejmě jíme potraviny obsahující sacharidy, mají bakterie pré, pozor sacharidy nejsou jenom ve sladkém, dnes je cukr ve všem brambory, pečivo, rýže, velkým nebezpečím jsou rádoby nápoje ve smyslu dětských pitíček, jako jupíci atd.,které se tváří jako zdavé a ovocné, džusy a hlavně cola, obsahující kyseliny, která zuby naleptá)
PLAK se odstraní pouze mechanicky a to čištěním

Oplatečka
Ukecaná baba ;) 1684 příspěvků 07.09.19 19:52

Nechápu ani jeden z uvedených postupů..Synovi se zkazily všechny stoličky. Nechali jsme mu je na soukromé klinice v celkové anestezii opravit. Bylo mi líto aby byl v pěti letech prakticky bez chrupu, to mi přijde drastické. Kazy se vytvořily z mezizubních kazů. Zuby jsem nedočišťovala mezizubním kartáčkem. Dle anesteziologa se bakterie ze zubního kazu šíří do těla a dle zubařky která zákrok prováděla to má vliv na stálý chrup.

89Luca
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 07.09.19 23:16

@luci.no to věřím, takhle na nás koukali skrz dioptrie, před asi 2 lety u nás ve školce nabízeli screening oči, tak jsme si řekli proč ne, sice dítě pozná barvy, úchop bez problémů, odrazedlo zvládá i v rychlosti, výsledek bylo 6 na každém oku, po premereni na očním 8 dioptrii na každém oku, a nikdo tam nechápal že tak moc jsme neřešili už dávno, ae opravdu jsme na něm nic nepozorovali. Takže rozumím jak se cítíte když vás lékař obviňuje z nedbalosti. Je to hrozný.

Katcha
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.09.19 08:23

Co vim z doslechu od maminky chlapecka ze skolky, take mel chlapecek velkou kazivost a zjistili mu reflux. To by se mohli ucistit, kdyz je tam neustale kysele pH.
Syn hodne pil kakao, i v noci a zubarka nic nenamitala, ze ma pH zasadite takze zadna katastrofa. Pred cim hodne varovala jsou lizatka a cucave bonbony. Ono ani takove zdrave jablicko neni na zuby zadne terno - opet kysele pH. Takze potom treba zneutralizovat kouskem tvrdeho syru.
Asi mame stesti - syn mel jeden kaz na mlecne 5, protoze si nechtel nechat docistovat a dozadu poradne nezajel. Po vrtani uz si nechaval docistovat i sam byl peclivejsi. Je mu 15 a zadny dalsi kaz. Dcery uplne bez kazu. A kdovijak peclive se o ty zuby nestarame, v porovnani s tim, kdyz ctu jak moc leckdo cisti. Takze genetiku bych nepodcenovala.

luci.no
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 08.09.19 10:29
@89Luca píše:
@luci.no to věřím, takhle na nás koukali skrz dioptrie, před asi 2 lety u nás ve školce nabízeli screening oči, tak jsme si řekli proč ne, sice dítě pozná barvy, úchop bez problémů, odrazedlo zvládá i v rychlosti, výsledek bylo 6 na každém oku, po premereni na očním 8 dioptrii na každém oku, a nikdo tam nechápal že tak moc jsme neřešili už dávno, ae opravdu jsme na něm nic nepozorovali. Takže rozumím jak se cítíte když vás lékař obviňuje z nedbalosti. Je to hrozný.

To je zajimave. Hlavne, ze se na to prislo! Znam chlapecka, ktery stale padal. Sedreny byl az hruza. A nakonec prisli na ocni vadu.

Váš příspěvek
Reklama