Zkrácený úvazek, prosím rychlou radu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
20.1.22 11:24

Zkrácený úvazek, prosím rychlou radu

Jak napovídá název diskuse, omlouvám se, pokud nějaká taková již existuje, jsem rozrušená a potřebuji radu skoro hned. Anonym z důvodu poskytnutých informací.

Dostala jsem nabídku práce na zkrácený úvazek. Nejsem už ani na mateřské, jsem evidována na úřadě práce k tomu mám DPČ.

Nabídka činí 16 000kč hrubého, v okamžiku, kdy odejdu z úřadu práce, přestane mi stát platit zdravotni pojištění. DPČ nechám pravděpodobně běžet, ale nebudu tam teď stíhat chodit, možná až si vše sedne. Nebo co s tím? Ať neudělám nějakou blbost.

A co teď, od roku 2022 se upravovala výše hrubé mzdy na 16 200kc tuším. Jaký to má vliv na mě? Budu si muset něco doplácet na zdravotní případně sociální? Případně kolik?

Jaká další nevýhoda z takového úvazku plyne? Každý den odpracuji 5hodin, ve kterých je i pauza na oběd.

Děkuji, moc by mi rady pomohly. Hledala jsem na netu, ale jsem rozrušená a moc tomu nerozumím. Snad je vše srozumitelné.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25801
20.1.22 11:31

Zdravotní a sociální za tebe bude v plné výši platit zaměstnavatel. Pokud vím, tak pauzu na oběd musíš mít až po šesti hodinách. Já ji u zkrácenýho úvazku nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
57727
20.1.22 11:34

Nejsem moc nadšenec zkrácených úvazku. Mi osobně by to dlouhodobě neuspokojovalo. Ale po dětech se nějak nastartovat musí.
Takže raději v tuhle chvíli bych vzala ten zkrácený úvazek. Abych měla práci a nebyla na ÚP. To je a vždy byla moje noční můra. Brzo se může stát, že se úvazek přehoupne na plný.
Pořád mi přijde daleko lepší varianta nějaké práce, než dřepět na ÚP 8).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14860
20.1.22 11:34

Upravovala se minimální mzda při plném úvazku ne hrubá. Budeš mít z toho normální odvody, nic platit nemusíš. Na DPČ chodíš asi nějak pravidelně ne? Nebo si můžeš říct, že teď 2 měsíce nebudeš pracovat? Jestli ne, tak dej výpověď pokud to nebudeš zvládat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 11:38
@Janli píše:
Zdravotní a sociální za tebe bude v plné výši platit zaměstnavatel. Pokud vím, tak pauzu na oběd musíš mít až po šesti hodinách. Já ji u zkrácenýho úvazku nemám.

https://www.euro.cz/…teni-1414843

I když zvýšili tu hrubou mzdu? Já se, dočetla v odkazu tohle, ale jak píši, jsem rozrušená a nerozumím tomu. Já se na pauzu zeptala a umožní mi ji. Kdyz jsem měla i nějaký pohovor dříve, kdy to nevyšlo, tak i tam by mi vyšli s pauzou na oběd vstříc.

A jak se na takovém úvazku cítíš? U mě jde o administrativní činnost. Myslíš, že je to dobrá nabídka.

Děkuji, že jsi reagovala.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 11:40
@JancaS84 píše:
Upravovala se minimální mzda při plném úvazku ne hrubá. Budeš mít z toho normální odvody, nic platit nemusíš. Na DPČ chodíš asi nějak pravidelně ne? Nebo si můžeš říct, že teď 2 měsíce nebudeš pracovat? Jestli ne, tak dej výpověď pokud to nebudeš zvládat.

Tu DPČ mám do konce 2022, není to tak, že musím. Ráda bych si ji právě nechala a až udělám v červnu státnice, doufám, tak bych chtěla chodit i tam. Abych si finančně polepšila. Celé to vzniklo skrz studium právě.

• Citovat
  • Nahlásit
56512
20.1.22 11:41

Budeš normální zaměstanec, tudíž zdravotní, sciální, všecko za tebe bude odvádět zaměstnavatel. Ta minimální mzda se týká 100% úvazku, pokud máš např. 50%, tak se tě týká půlka, což bohatě splníš.
Výhoda… budeš méně pracovat a dostaneš za to méně peněz, ale zas budeš mít o to víc volného času. Pokud s těma financema vyjdeš a ten volný čas oceníš, tak je to fajn. Pokud bys chtěla peněz více, tak ti holt tohle stačit nebude.
Já byla po nástupu do práce po RD pár let na 80% úvazku a jediný rozdíl mezi mnou a kolegama byl v tom, že jsem pracovala oproti nim 80 % času a taky dostávala 80 % mzdy. Ale na pohodu zvládala vodit a vyzvedávat ze školky, zatímco hlavní živitel rodiny pracoval do večera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 11:44
@Kelsey píše:
Nejsem moc nadšenec zkrácených úvazku. Mi osobně by to dlouhodobě neuspokojovalo. Ale po dětech se nějak nastartovat musí.
Takže raději v tuhle chvíli bych vzala ten zkrácený úvazek. Abych měla práci a nebyla na ÚP. To je a vždy byla moje noční můra. Brzo se může stát, že se úvazek přehoupne na plný.
Pořád mi přijde daleko lepší varianta nějaké práce, než dřepět na ÚP 8).

Já to mám i skrz probíhajici studium, da li Bůh a v červnu odstatnicuji, tak si ulevim. Tohle se seběhlo skrz Úřad práce, který na nalezení práce hodně tlačil, čemuž rozumím. Ano, je tam výhled na plný úvazek a je to dokonce v oboru který studuji.

• Citovat
  • Nahlásit
12839
20.1.22 11:48

Normálně budeš pracovat a všechny odvody bude řešit zaměstnavatel. Nic nemusíš ty sama řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1684
20.1.22 11:57

A proč jsi jako student na ÚP? Obecně tam student nemá co dělat, evidovat se sice můžeš, ale jinak z toho nic neplyne (to si každý najde práci sám a rychleji). Za studenta pod 26 let platí zdravotní stát, a starší studenti, pokud nepracují, jsou automaticky považováni za OBZP, takže si platí zdravotní sami. Jedině, že bys byla nezaměstnaná pod podporou a začala studovat později, ale to bys asi nekladla tyhle otázky, kdybys už předtím pracovala. :think:

Ale k otázce - je to tak, jak píší ostatní, vše zařídí zaměstnavatel. S ÚP záleží, v jaké pozici tam jsi, jestli jako uchazeč nebo jinak.

Příspěvek upraven 20.01.22 v 12:07

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 12:01
@listento píše:
A proč jsi jako student na ÚP? Obecně tam student nemá co dělat, evidovat se sice můžeš, ale jinak z toho nic neplyne (to si každý najde práci sám a rychleji). Za studenta pod 26 let platí zdravotní stát, a starší studenti, pokud nepracují, jsou automaticky považováni za OBZP, takže si platí zdravotní sami. Jedině, že bys byla nezaměstnaná pod podporou a začala studovat později, ale to bys asi nekladla tyhle otázky. :think:

Je mi 40 let :) studovat VŠ jsem kombinovane začala s dětma na MD.

• Citovat
  • Nahlásit
4647
20.1.22 12:14

Dělám taky na zkrácený úvazek a za mě je to super ;) ty nemusis řešit vůbec nic, nic doplácet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 12:28
@kavenka píše:
Dělám taky na zkrácený úvazek a za mě je to super ;) ty nemusis řešit vůbec nic, nic doplácet.

Fakt jsem hledala a moc se nedařilo. I s ohledem na probíhající studium. Naraz je to tady a člověk pořádně neví, do čeho jde. Děkuji za příspěvek.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 12:32

@Kelsey děkuji, je to vše do kupy se situací jak se popasovat s dětma, prací a studium.

• Citovat
  • Nahlásit
15950
20.1.22 13:49
@Kelsey píše:
Pořád mi přijde daleko lepší varianta nějaké práce, než dřepět na ÚP 8).

No, ale jednu výhodu zkrácený úvazek přece jenom má: Zaměstnanci nelze nařídit práci přesčas (nad úvazek). Může se dohodnout na práci přesčas, když to oběma stranám vyhovuje, ale nelze mu ji nařídit. Takže pro matku starající se o malé děti ideální situace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat