Zkrátila jsem někomu život

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.18 13:02
Zkrátila jsem někomu život

Mile maminky, mám velké výčitky svědomí, omlouvám se, že si potřebuji takto ulevit. Prostě to na mě padlo. Moji známí měli těžce nemocné dítě, s velmi špatnou prognózou. Dítě už měli doma v paliativní péči. Byl tam přesto problém s diagnózou a vyšetřením, bylo to celé zmatečné, existovaly pochybnosti o diagnóze a jistá naděje, že je nesprávná a šlo by to řešit. Bydlí hodně daleko od Prahy. Věděla jsem ale o klinice v Praze, kde mohou provést podrobné vyšetření a kde jsou nadstandardně vybaveni, proto jsem jim s nadějí, že by to nemusela být Konečná a šlo by ještě operovat, doporučila tuto kliniku. Doporučila jsem zároveň lékaře, který by byl ochoten i k rizikové operaci. Čekala je velmi dlouhá a pro dítě zatěžující cesta do Prahy, dlouhé čekání na vyšetření, stresující prostředí nemocnice a zatěžující celková anestezie při vyšetření. Ukázalo se, že operace nemá smysl. Vrátili se domů. Vyšetření proběhlo v pátek, o víkendu se stav radikálně zhoršil a posléze dítě zemřelo. Nechci sem psát podrobnosti, z osobních důvodu uvádím anonym. Těžce to nesu, protože si beru za vinu, že jsem zátěží s cestováním, anestézií a stresem dítěti ještě ukrátila život. Jeho rodiče se mnou přestali mluvit. Je jasné, že to bylo jejich rozhodnutí, já jsem jen doporučila na základě vlastních zkušeností. Nechci se z toho ale vyvinit. Když přemýšlím do hloubky, je to o tom, že několik mých blízkých zemřelo, já se s tím nevyrovnala, a proto jsem se snažila v tomto případě jakoby zachránit někoho jiného, když už se to nepovedlo v naší rodině. Bylo to moje ego, ještě jsem s nimi tu situaci rozebírala na Facebooku a cítila jsem se v naší FCB skupině jako hrdina, že já jsem ten, kdo jim doporučil dobrou kliniku a povzbudil je že by byla možná třeba ještě operace. Že jsem to myslela v dobré vůli je věc druhá. Mému egu dělalo dobře, jak jsem skvěle poradila, jak jsem chytrá, jaké mám znalosti, jak vím kam se obrátit. Nemyslela jsem ale na to, jak těžké bude pro ně dítě připravit, jak zatěžující bude anestezie ve stavu, v jakém děcko bylo, jak obtížně ho přepravovali osobním autem ty dlouhé kilometry do Prahy a zpátky, protože dopravu řešili po vlastní ose. U toho jsem nebyla, já jsem jen " hrdinsky " radila na dálku co je potřeba udělat. Moc toho lituji. Komentovat nemusíte jestli nechcete, jen jsem se potřebovala vypovídat, tady na emiminu je mi dobře jsou tu prima holky. Omlouvám se. Děkuji za přečtení, pro mě byla úleva to napsat. S rodiči ještě promluvím nebo jim napíši, bydlí daleko,,dám tomu trochu času.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
rozand
Závislačka 3465 příspěvků 16.11.18 13:06

Nepsala bych jim, jak JIM to pomuze?

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 49543 příspěvků 5 inzerátů 16.11.18 13:08

Po bitvě je každý generál.

Elishka1
Závislačka 2784 příspěvků 16.11.18 13:09

víc by tě trápilo, kdybys jim o tom neřekla, dítě zemřelo a ty si pak vyčítala, že to mohlo být lepší. Takhle máš alespoň jistotu, že se udělalo, co se dalo. V konečném důsledku se rodiče rozhodli, že chtějí vyšetření podstoupit a tomu se ani nelze divit. Nic si nevyčítej

terinka4444
Hvězda diskuse 68525 příspěvků 16.11.18 13:09

Víš, nabídla jsi možnost. Také to mohlo být úspěšné a mohla jsi pomoci. Vzhledem k tomu, jak moc se teď obviňuješ nejsi zlý člověk. Že oni s tebou přestali mluvit :nevim: přišli o dítě, jsou v šoku, je pro ně jednodušší najít si alespoň nějakého viníka a hodit to jakoby částečně na něj. Není na to rada, zkus si to tak nepřipouštět a rodiče nech být.

kruel
Kecalka 312 příspěvků 16.11.18 13:11

Rozhodně bych jim nepsala. Pokud se budou chtít ozvat sami, udělají to. Teď už je nech být.

1Bublina
Kecalka 312 příspěvků 16.11.18 13:12

Milá Anonymní, udělala jsi všechno správně. Poradila jsi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Kdyby důvodem úmrtí byla cesta a anestezie, jistojistě by tuto cestu pan doktor nedoporučil (předpokládám, že zde proběhl kontakt a výměna informací ještě před kontrolou). A to, že se rodiče vydali na cestu, bylo pouze jejich rozhodnutí. Tys jim jen předložila možnost a oni se rozhodli ji využít. A odkud víme, že by dítě neumřelo i bez tohoto „výletu“? Chápu, že to je pro tebe zapeklitá situace, ale věz, že více jsi udělat nemohla. A rodiče se s tebou určitě začnou časem bavit, až to nejhorší přebolí. Do té doby vám všem přeju hodně sil.

Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 10930 příspěvků 16.11.18 13:13

Ja bych je nekontaktovala. Prijde mi to dost sobecke, protože tím ulevis sobě, ale jim ne. Když budou chtit, ozvou se sami. Se zbytkem uz nic nenadelas. Udělala jsi, cos považovala v tu chvíli za správné.

Amys
Generální žvanilka 20812 příspěvků 16.11.18 13:13

Udělala jsi to, cos považovala za nejlepší. Myslela jsi to dobře. Nicméně konečné rozhodnutí bylo na rodičích. Zkus se tím tolik netrápit, nemohla jsi vědět, že se stane ta horší varianta, chtělas prostě pomoc. Bohužel i tohle se stává. Přeju ti, ať se z toho co nejdřív dostaneš. U rodičů toho dítěte musí nejdřív přebolet to nejhorší, pak začnou zase uvažovat racionálně. Vždy je pro psychiku lepší hledat vinu jinde, než u sebe, dopřej jim to a nemuč je nějakým vypisováním. Myslím že pár slov typu: je mi to moc líto, stačí (a to už jsi jim nejspíš i řekla, nech to spát).

arinecka
Kelišová 5234 příspěvků 16.11.18 13:13

Nemůžeš se vinit z něčeho za co nemůžeš. Je mi moc líto co se stalo ale pokud to dítě na tom bylo tak špatně, byla to bohužel jen otázka času :,(

LucsynkaR
Kelišová 7396 příspěvků 16.11.18 13:15

Záleží, jak moc je to čerstvé. Pokud to bylo teď někdy, zatím bych je nekontaktovala. A za nějaký čas zkusila max napsat dopis, ne nějak obsáhlý, ve kterém bych napsala, jak to mám. Ze mě to mrzí, že jsem tou radou nepomohla. :nevim:

toma0105
Kecalka 126 příspěvků 1 inzerát 16.11.18 13:17

Myslím,že to byl osud,těžko říct,jestli by dítě žilo dýl.Zdr.stav se zhoršil a dopadlo to jak to dopadlo.Svoji pomoc a rady si nemyslím,že bys myslela nějak špatně.Pokud vím,taky poradím,nehledě k tomu,že pracuji v nemocnici u lidí,kteří jsou na přístrojích,takže vím,že někdy opravdu není pomoci.A tys poradila,ale rodiče toho dítka se rozhodli co je správné,kdyby nechtěli a neuvážili všechna rizika,která toto vyšetření mělo ,tak to nepodstoupí.Neměla bych vůči nim výčitky,jenom teđ potřebují čas. :kytka:

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 6095 příspěvků 16.11.18 13:19

Nepiš jim, dej jim čas, aby si na tu situaci zvykli, postupem času snad pochopí že ses jenom snažila pomoct a poradit. Pokud na tom bylo tak zle že ani nejlepší klinika s nejlepším doktorem nic nezmohli, tak by to stejně byla jen otázka času. Že převáželi dítě na vlastní pěst autem je taky jejich volba, určitě by se dala v takovém případě, klidně placeně, najmout nějaká převozní sanitka :nevim: tak si to nevyčítej, jsou v životě situace kdy ani s nejlepším úmyslem nelze nijak pomoct a nikde není psáno, že kdyby tam nejeli bylo by to dítko na světě déle.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.18 13:19

Dík,holky :kytka: zakladatelka

Uživatel je onlinealifie
Extra třída :D 12807 příspěvků 16.11.18 13:29

Předpokládám, že na vyšetření nejeli na blind, ale že se s lékařem nejdřív domluvili a popsali mu situaci. Takže nemáš na smrti o nic větší vinu než rodiče a ten lékař. Stejně jako oni dělalas to, cos považovala za nejlepší pro dítě. :nevim: A pokud ti rodiče přímo neřekli, že s tebou nechtějí mluvit, protože je to tvoje vina, tak je možné, že prostě jen nemají chuť s nikým mluvit - potřebují čas, aby se se smrtí smířili. :nevim: Nevnucuj se jim, dej jim čas, omez se na upřímnou soustrast - a počkej až bude po pohřbu.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Netradiční manželství Leové: „Bydlíme se spolubydlícími, na byt nemáme!“

„Bydlíme s manželem zatím v podnájmu se spolubydlícími,“ řekla nám modelka a... číst dále >

Mámu mu vzal terorista: Syn Nadi Čižmár má problémy ve škole, pomáhá mu psycholog

Horší teroristický útok Německo nezažilo. Když radikální islamista Anis Amri... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >