Zkřížená lateralita - je dědičná?

1342
12.8.13 14:17

zkřížená lateralita- DĚDIČNÉ?

Ahoj děvčata, už od dětství trpím zkříženou lateralitou, některé činnosti např. psaní, vaření, dělám pravou rukou a jiné např. sportování(házení míčem, kopání do míče), dále při střelbách zavírám pravé oko, zaměřuji levým. Můj dotaz směřuje však k má 18m holčičce, která dělá některé činnosti, již dlouhodobě pravou a některé levou rukou. Píše pravou, kope do míče levou, lžičku drží v levé, do schodu jde levou a kostky staví levou a když něco podává tak pravou. Ráda bych se zeptala zdali je to dědičné a v připadě, že ano, jak se to řeší? Napsala jsem již dotaz do jedné poradny, ale zajímal by mě i nazor „laické“ veřejnosti, popř. názor někoho kdo má doma takovéto dítko. Řeším to, ptž mně samotné to dost komplikuje/ovalo život :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

29464
12.8.13 14:30

V 18 měsících to s Tebou ještě žádný odborník řešit nebude, dítě může být přirozeně „obouruké“, nemusí jít o zkříženou nebo nevyhraněnou lateralitu..

K dotazu, ano, je to dědičné..U nás v rodině jedna 19 letá dospělá osoba(píše levou, určovali v poradně před nástupem do první třídy, krájí pravou, stříhá pravou, jí většinou levou, jídlo si míchá pravou, dělá box - postavení rukou jako levák). V rodině má zvýšený počet leváků, ale rodiče jsou pravorucí.
Moje dcera(skoro 5 let) je taky nevyhraněný pravák, má velmi šikovnou levačku a některé činnosti dělá jako levák, ale kreslí a jí většinou pravou. Na koloběžce jezdí obráceně a obráceně našlapuje na kolo..Taky má v rodině zvýšený počet leváků a tu osobu s nevyhraněnou lateralitou(my rodiče jsme oba praváci).

Řeší se to diagnostickým vyšetřením laterality, ale až v předškolním věku, musí být jasné, kterou ruku má dítě rozcvičovat k psaní, jinak je to docela jedno, protože takovému dítěti nezabráníš k užívání i druhé ruku - pozoruju dceru při hrách i činnosti jemné motoriky dělá často naopak(např. obléká papírovou panenku a levou navléká šatičky do těch malinkých otvorů).Když vysává, tak vysává zleva, kolo si vede po levé straně, já bych se přerazila, kdybych to dělala jak ona.
Ambidextrie ve smyslu, že by byl člověk schopen dělat cokoliv kteroukoliv rukou, je extrémně vzácná, většinou si tyto osoby vyhradí určité činnosti pro určitou ruku.
A někdo se vyhraní až později, třeba v 11 letech - upevní si ty určité činnosti.

A zkřížená lateralita znamená, že nesouhlasí oko a ruka, nevyhraněná znamená, že používá oba párové orgány symetricky nebo jen lehce asymetricky, ale není tam tak znatelný rozdíl jako u vyhraněného praváka/leváka.

Ta osoba hodně nevyhraněná má lehkou poruchu učení, kterou ale dokázala kompenzovat a dlouho si pletla pravou a levou stranu(nevěděla, podle které se má orientovat).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29464
12.8.13 14:38

Sama píšeš, že jsi nevyhraněná, tak tomu nech volný průběh, ona se nějak vykristalizuje. Navzdory některým názorům se nemusíš bát, že by používala nesprávnou ruku při napodobování(taky jsem řešila, jestli se dcera třeba nenarodila levákem a neudělali jsme s ní praváka nechtěně, protože jsme oba praváci).
Malé dítě nemá rozvinutou pravo-levou orientaci, nevidí to, nepozná strany samo na sobě, natož naproti sobě nebo v prostoru. Prostě používá ruku, kterou to jde líp..Každopádně my máme v rodině leváky běžně, setkáváme se s nimi, děti je vidí při činnostech a nejstarší je vyhraněný pravák, prostřední nevyhraněná. Takže u nás snad ani o žádné přeučení jít nemohlo, když pominu teorii, že dítě nemá pro to vyvinutý smysl..

Dávej vše nastřed, pokud se, aby si vše uchopovala sama a vše ji ukazuj naproti sobě - zrcadlový pohled.

Vyšetření v předškolním věku je zajímavé, ale je to test na několik hodin..Určuje se kvocient laterality(poměr činností dělaných pravou a levou stranou, nejen ruka, ale i oko a noha) a index pravorukosti(vždy pravorukosti, u leváků je velmi nízký).

Orientační testy najdeš na internetu, ambidextrie(obourukost) je jednou z možností. Některé teorie praví, že málokdo je vyhraněný pravák nebo levák, ale úplně u středu se taky pohybuje málo lidí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9847
12.8.13 14:40

@Niqitka Já bych to vůbec neřešila a netrápila se tím, dneska už leváky nepřeučují, tak si myslím, že není problém vůbec v ničem ;) Jsem tedy dle dr. vyhraněný levák, ale je spousta věcí co i tak dělám pravou, třeba i jen proto, že mě to neměl kdo naučit levou a nedokázala jsem si to přebrat a dělat tou levou… Vpodstatě dělám levou vše krom třeba pletení a háčkování ( :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ), střihání (za mého dětství nebyli nůžky pro leváky a těma klasickýma mi to moc nešlo, už jsem si zvykla ;-) ) a odemykám taky pravou, ale to jsem začala až v době mobilů a nošení dětí na levém boku :lol: sranda pak je, když na prkýnku krájím levou a pokud v ruce, tak pravou :mrgreen: třeba brambory a zeleninu, proč nevím :nevim:
Fakt se tím netrap, hlavně když bude malá spokojená a půjde jí to ;-) a je i ještě maličká na to aby se už vědělo kterou ruku, nohu, oko, ucho apod. bude upřednostňovat, ještě se to může změnit a třeba i úplně otočit ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.8.13 14:47

Máme toto v rodině též, ale v tomto případě to přisuzujeme částečné přeučenosti z levorukosti. Babička měla psotnik, kdykoli viděla cokoli dělat malou levou rukou a okamžitě a nekompromisně jí to nacpala do pravé. Řešilo se to s odborníky při nástupu do školy a z poradny verdikt rukou je 50:50, jak se dotyčná dnes směje, má obě ruce levé. Takže pokud to tak máš přirozeně, dědičné to být může, v našem případě si myslíme, že to nebude. Ale v 18ti měsících je brzo, ještě se může vyhranit. Ale chápu že to hodně sleduješ.. ;) Nesleduj a nech tomu volný průběh, stejně s tím nic neuděláš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1342
12.8.13 14:48

Já jen, že jsem měla pak ve škole poruchy učení, nesoustředila jsem se, byla jsem brzy unavená a psaní byla pro mě noční můra. Vím, že to s tim souvisi. Řešit to ted nechci, nechám tomu volný průběh, ono se to přirozeně vyvrbí. Každopádně děkuji. N. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29464
12.8.13 14:54

[ @lekarnicka28 To se divím, že rodiče nezasáhli(nepředpokládám, že šlo o vaše dítě, když píšeš „máme to v rodině“)
V tomto případě to může napáchat škody a může mít obě ruce levé, ale přirozený ambidextr je má často obě pravé - moje dcera je manuálně moc šikovná, pěkně kreslí, ráda vytváří, pohybově je taky hodně šikovná, brzy např. jezdila na kole, bruslila.
Ta nevyhraněná z rodiny taky moc hezky kreslí a co se týče manuálních činností, problémy nemá - jen prostě mají svůj způsob.

Samotná nevyhraněný lateralita(nebo leváctví) život nekomplikuje, život může komplikovat okolí, které vyžaduje užívání pravé ruky(nebo jedné ruky) a dítěti přehazuje tužku, lžíci nebo nechápe, že může v pohodě dělat něco levou, něco pravou. To je bohužel obraz starší generace, dnes už je to tolerováno a sama psycholožka mi řekla, že ji máme nechat být, že jí to může být v budoucnu i výhodou(hemisféry spolu lépe komunikují a je variabilnější).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29464
12.8.13 14:57
@Niqitka píše:
Já jen, že jsem měla pak ve škole poruchy učení, nesoustředila jsem se, byla jsem brzy unavená a psaní byla pro mě noční můra. Vím, že to s tim souvisi. Řešit to ted nechci, nechám tomu volný průběh, ono se to přirozeně vyvrbí. Každopádně děkuji. N. :mavam:

A byla jsi v poradně na diagnostické vyšetření, nebo to nechali „plavat“? Ono se to dá docela dobře kompenzovat. Není třeba to řešit dopředu, připravit se, to ano, ale problémy se mají řešit, až nastanou. Já mám pozitivní přístup - problémy neočekávám :mrgreen:

Ta nevyhraněná, co píše levou, má písmo nepřirozeně nakloněné doleva, tak jsem to nikdy neviděla, u žádného leváka, jakoby jí „padá“ dozadu. Ale u ní to řešili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.8.13 15:06

@Jana206, jojo, je to moje mladší sestřenka. Teta svou maminku vždy dost poslouchala, zasahovala, ale ne dost razantně, na rozdíl od babičky. Dodnes mám v živé paměti, jak babička vždy vyjela, vytrhla hračku z levačky..a bylo. Sestřenka moc manuálně zručná není, logika taky nic moc, respektive spíš nic než moc :mrgreen: Ale dohnala to pílí a natrénovanou memorickou pamětí a má VŠ i malý doktorát ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama