Zkušební doba, rizikové, mateřská dovolená

9
9.1.20 18:13

Zkušební doba, rizikové, mateřská dovolená

Dobrý den,
Prosím vás o pomoc, vím, že je tady už hodně témat, ale já bych to potřebovala tzv. „pro debila“ :zed: nějak se v tom nevyznám a některým věcem nerozumím.
Nastoupila jsme do nové práce a mám 3 měsíční zkušební dobu. Momentálně jsem dost vyřízená (pracuji jako učitelka v MŠ) odpolední se dá, ale vstávat s nevolnosti na 6hod.do práce je mazec. Jelikoz je to školka, do které bych později chtěla i dítě zapsat a jsou tam i jiné komplikace s tím, že nejspíš budu muset říct v nejbližší době, že jsem v jiném stavu. Když bych to oznámila a oni mi řeknu, že jsem propuštěna, můžu nastoupit na rizikové s tím, že na něm zůstanu až do porodu? Dále pochopila jsem, že nemám tím pádem nárok na mateřskou dovolenou? :think: četla jsem něco o 180 dnech před.
Děkuji za všechny odpovědi :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22173
9.1.20 18:23

A předtím jsi dělala co? Abys měla nárok na PPM musíš mít nemocenské pojištění aspoň 270 dní za poslední 2 roky a v době nástupu na md musíš být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Což je max 180 dní před nástupem na md ( 8 týdnů před termínem) nebo tak dlouho, jako trvalo poslední zaměstnání. Na pn je dobré nastoupit včas, ne až po skončení pracovního poměru, abys měla peníze i od zaměstnavatele, ne až od cssz. Ale na pn můžeš nastoupit tuším do 7 dnů od konce pracovního poměru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2957
9.1.20 18:25

Po ukončení PP můžete v ochranné době nastoupit na neschopenku, ale za prvních 14 dní nedostanete ani korunu. Až potom nemocenskou. A co se týká mateřské, tak musíte splnit podmínky. Ale těch 180dní ochranné lhůty pro vás platit nebudou, bude to tak dlouho co trvalo vaše poslední zaměstnání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.1.20 18:27

@andelka83 dělala jsem 2017/2018 září až srpen vychovatelka, asistent. 2018/2019 září a až srpen učitelka v MŠ a 2019 září až listopad učitelka MŠ a pak neschopenka do 6.1 2020 kde jsem nastoupila taky jako učitelka MŠ. Ale jsem práce četla, že kdyz bych šla na neschopenku ve zkušební dobe tak po 14 dnech mě může zaměstnanec stejně propustit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.1.20 18:31
@Cenarius píše:
Po ukončení PP můžete v ochranné době nastoupit na neschopenku, ale za prvních 14 dní nedostanete ani korunu. Až potom nemocenskou. A co se týká mateřské, tak musíte splnit podmínky. Ale těch 180dní ochranné lhůty pro vás platit nebudou, bude to tak dlouho co trvalo vaše poslední zaměstnání.

To znamená to zaměstnání ve kterém jsme momentálně nebo to předtím… Před nástupem na MD. Znamená to, že kdybych byla na rizikovým třeba od března (trermin mám 1.zari), tak bych mohla nastoupit na MD nebo už bych na to neměla nárok?
Děkuji, jen se to snažím pochopit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6085
9.1.20 19:18

@Allka1 no buď by jste musela být při nástupu na MD pořád zaměstnaná, či být v ochranné lhůtě 180 dnů od poslendího zaměstnání, nebo se bere délka posledního zaměstnání, pokud bylo kratší než těch 180 dní.
Chce to spočítat. 8 tt před 1.září…mě to vychází na 7.7.2020.
Aktuální zaměstnání tedy trvá až od 6.1.2020?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
9.1.20 19:23
@boruvkay píše:
@Allka1 no buď by jste musela být při nástupu na MD pořád zaměstnaná, či být v ochranné lhůtě 180 dnů od poslendího zaměstnání, nebo se bere délka posledního zaměstnání, pokud bylo kratší než těch 180 dní.
Chce to spočítat. 8 tt před 1.září…mě to vychází na 7.7.2020.
Aktuální zaměstnání tedy trvá až od 6.1.2020?

Ano momentální zaměstnání je od 6.1.. Takže kdyby mě v únoru propustili a já šla na rizikové, tak nemám nárok na MD? (termín září) Správně? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6085
9.1.20 19:31

@Allka1 ano správně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu