Zkušenost s OSPOD a vyjádření k soudu

26.3.21 09:49

Zkušenost s OSPOD a vyjádření k soudu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s OSPOD. Právě mi začíná boj o péči o syna a byla jsem varována, že OSPOD pracovnice sice sepíše záznam z každého společného jednání rodičů, ale že konečné vyjádření na soud pak bylo úplně jiné a neodpovídalo zkutečnosti. Zajímalo by mě, jestli je takových zkušeností víc?
Moc děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
69563
26.3.21 10:24

Osobní zkušenost - ospodnici jsem viděla až u soudu a do ničeho jsme si nenechali pindat, víceméně jí to i manžel tak před soudem řekl.
Přítel má zkušenosti různé - jedna neschoná, která prostě jde cestou nejmenšímu odporu a jde na ruku agresivnějšímu rodiči. Druhá je vcelku profesionálka, která zpucuje a srovná do latě oba rodiče. Nicméně i tak - je limitovaná svými pravomocemi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3000
26.3.21 10:33
@Hanapapaci píše:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s OSPOD. Právě mi začíná boj o péči o syna a byla jsem varována, že OSPOD pracovnice sice sepíše záznam z každého společného jednání rodičů, ale že konečné vyjádření na soud pak bylo úplně jiné a neodpovídalo zkutečnosti. Zajímalo by mě, jestli je takových zkušeností víc?
Moc děkuji za odpovědi.

V tomhle smyslu určitě, protože OSPOD si má vytvořit vlastní názor, co je v zájmu dítěte, ne podle „skutečnosti“ prezentované některým rodičem.

Spíš si zjišťuj, co je zvykem na konkrétním úřadě, nejlépe co je zač konkrétní referentka, která bude mít spis na starost.

Ale obecně se neboj, je to velmi promateřská instituce, když někoho nevytočíš, tak v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
199
26.3.21 10:59

Pracovnice OSPODu nedělá konečné rozhodnutí, jen zkoumá situaci v rodině nezaujatým pohledem a dává soudu podklady pro konečné rozhodnutí, které už neovlivní. Soud může mít další podklady, které jsou pak většinou příčinou rozdílného názoru pracovnice. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.3.21 12:09

@aquarian
Dekuji za odpoved. Mohu se zeptat, co myslis tim, ze si mam zjistit, co je zvykem na nasem uradu a referentce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.3.21 12:12

Zatim moc dekuji za odpovedi. Ja jsem vystrasena, protoze znama rikala, jak ji referentka pri jednanich tvrdila, ze ty spisy stejne nikdo necte, kdyz chtela neco opravit v zapisu ze setkani. A pak ze prave ve vyjadreni k soudu psala, jak se matka divala zle na otce, ale uz tam nenapsala, ze to bylo, kdyz ji otec osocoval… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3000
26.3.21 12:18
@Hanapapaci píše:
@aquarian
Dekuji za odpoved. Mohu se zeptat, co myslis tim, ze si mam zjistit, co je zvykem na nasem uradu a referentce?

Obecně jestli chodí kontrolovat domácnost, kde je dítě, chodí do školy a dělají tam rozhovor s dítětem bez přítomnosti rodiče, u přespolních jezdí někam na vesnici nebo na to kašlou…

Nebo se dopředu připravit, jestli přijde dvacetiletá holka bez ukončené školy kontrolovat dvakrát tak starou matku tří dětí, jestli se umí postarat o domácnost, a tak. :lol:

Ale jinak to fakt je v klidu, většinou je procesní návrh vůči soudu ať otec platí co nejvíc a o péči a styku rozhodne soud podle výsledku dokazování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5157
28.3.21 11:10
@Letynka16 píše:
Pracovnice OSPODu nedělá konečné rozhodnutí, jen zkoumá situaci v rodině nezaujatým pohledem a dává soudu podklady pro konečné rozhodnutí, které už neovlivní. Soud může mít další podklady, které jsou pak většinou příčinou rozdílného názoru pracovnice. ;)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

zakladatelce:
Jinak OSPOD nehájí zájem dítěte, ale hájí svou představu, jak by to mělo být, což je cosi diametrálně odlišného. A o vlivu sympatií nebo dokonce známostí ani nemluvě. Zpravidla doporučuje soudu řešení protiústavní, a to ve smyslu překonaného zákona o rodině - vybírá rodiče, kterého považuje za lepšího. A snaží se maximalizovat výživné bez ohledu na to, v jakém rozsahu by se měl druhý rodič starat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 23:35

Ahoj, já mám čerstvou z minulého čtvrtka. Paní u nás byla asi hodku a půl. Byla milá, ochotná… Byla jsem jak na trní, ale děti stejně všechno povedrly, co jí řekly. Nacez to soudce smetl že stolu že tomu nevěří… Holky chtějí být u mne a stridavou odmítly. Chytla jsem soudce kteréj jede jen střídavku nebo společnou. Ať to děti chtějí nebo ne. Sama se rozohnila, že na střídavou to h nás vůbec nevypadá, protože otec ani nevykazuje zájem krom 1×14dni.

• Citovat
  • Nahlásit
351
30.3.21 12:40
@Anonymní píše:
Ahoj, já mám čerstvou z minulého čtvrtka. Paní u nás byla asi hodku a půl. Byla milá, ochotná… Byla jsem jak na trní, ale děti stejně všechno povedrly, co jí řekly. Nacez to soudce smetl že stolu že tomu nevěří… Holky chtějí být u mne a stridavou odmítly. Chytla jsem soudce kteréj jede jen střídavku nebo společnou. Ať to děti chtějí nebo ne. Sama se rozohnila, že na střídavou to h nás vůbec nevypadá, protože otec ani nevykazuje zájem krom 1×14dni.

Dítě má právo na péči obou rodičů.

Pokud jeden rodič nemá zájem o děti pečovat, pak je v nejlepším zájmu dítětě, aby byl takový rodič donucen soudní mocí s péčí začít. Střídavá péče je docela správný nástroj :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5157
6.4.21 20:47
@hipo píše:
Dítě má právo na péči obou rodičů.Pokud jeden rodič nemá zájem o děti pečovat, pak je v nejlepším zájmu dítětě, aby byl takový rodič donucen soudní mocí s péčí začít. Střídavá péče je docela správný nástroj :lol:

No nejdřív by stačilo, kdyby soudy v péči nebránily tomu, kdo pečovat chce, a postihovaly toho, kdo péči druhého rodiče brání. Už to by byla revoluce.
Jako druhý krok by mělo být motivování i těch, co o péči nestojí, aby se starali.
Donucení k péči je až krajní prostředek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1396
7.4.21 09:59
@canaglia píše:
No nejdřív by stačilo, kdyby soudy v péči nebránily tomu, kdo pečovat chce, a postihovaly toho, kdo péči druhého rodiče brání. Už to by byla revoluce.
Jako druhý krok by mělo být motivování i těch, co o péči nestojí, aby se starali.
Donucení k péči je až krajní prostředek.

Docela by mne zajimala tva predstava, jak motivovat rodice, ktery se starat nechce??
Mam znamou a ta uz vzdala po letech jakoukolv snahu aby se otec na kluka aspon prijel podivat, nebo mu zavolal k narozeninam

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69563
7.4.21 10:13
@petulka23 píše:
Docela by mne zajimala tva predstava, jak motivovat rodice, ktery se starat nechce??
Mam znamou a ta uz vzdala po letech jakoukolv snahu aby se otec na kluka aspon prijel podivat, nebo mu zavolal k narozeninam

Jsou lidi méně rezistentní a více rezistentní. Některé nemotivuje ani hrozba kriminálu. Ale obecně - myslím, že jde ohodně o celospolečenský tlak. A u nás stále je tolerováno, když se otec stará o dítě 1× za 14 dní a víc nechce jako naprosto společenská norma, zatímco matka by byla po palbou opovržení.
Takže věřím, že leckde by zkrátka pomohl fakt, že by v rozsudku byla povinnost péče místo práva styku a OSPOD by to jako povinnost prezentoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
351
7.4.21 10:20
@petulka23 píše:

Podle mě by stačilo, aby rozhodnutí soudů byla předvídatelná.
Tzn. Nestaráš se? Aliementy až se z toho…
Chceš se starat - bude ti to VŽDY umožněno, povinnost platit alimenty bude odpovídající počtu dnů kdy se nestaráš (jak otec, tak matka)

Dnes to funguje tak, že starat se chci, můžu, děti chtějí = výlučná péče matky, protoze A/… B/… C/… D/…

• Nepředvídatelné alimenty do rukou pečujícího rodiče.
  • Povinnost pro otce v rámci styku platit dětem vše potřebné nad rámec alimentů

A nebo sice může být soudem určena střídavá péče, ale jeden platí třeba 15tis, druhý 3 tis., takže se tím deformuje motivace pečovat, když jeden vydá ze svého 15tis - 3tis = 12tis na alimentech + ještě třeba dalších 5tis na přímých nákladech v době styku.

Takže jeden ve finále, na péči o děti jeden vynaloží 17tis měsíčně,
a druhý, ač dostane na alimentech reálně12tis, vynaloží jen 5 tis.

Takže stojí to některým zato? Nestojí.
Mě třeba v podobné situaci stojí :lol:

EDIT: Jak píše Lama - velikou měrou se na stávající situaci podílí OSPOD, který rodiče žádným způsobem nemotivuje k tomu, aby oba dva pečovali. Prostě se tam přijde a řeší se vždy STYK otce a PÉČE matky. A to je špatně, když autorita, instituce takto vychovává rodiče.

Příspěvek upraven 07.04.21 v 10:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1396
7.4.21 10:24
@Lama Lama píše:
Jsou lidi méně rezistentní a více rezistentní. Některé nemotivuje ani hrozba kriminálu. Ale obecně - myslím, že jde ohodně o celospolečenský tlak. A u nás stále je tolerováno, když se otec stará o dítě 1× za 14 dní a víc nechce jako naprosto společenská norma, zatímco matka by byla po palbou opovržení.
Takže věřím, že leckde by zkrátka pomohl fakt, že by v rozsudku byla povinnost péče místo práva styku a OSPOD by to jako povinnost prezentoval.

No ale to uz je z meho pohledu brano jako „donuceni“ coz @canaglia bere jako posledni moznost.
Tak by mne zajimalo co je podle nej ta motivace k peci. Protoze podle mne rodic ktery nema zajem pecovat ani vidat dite motivaci zadnou neuzna.

Jasne, idealni model by byl, ze rodice jsou oba a oba proste pecovat budou, ale v realite vsichni vime jak to bohuzel vypada. A tim nemam ted na mysli, kdy jeden tu peci schvalne blokuje, protoze to je vymahatelne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat