Zkušenost s reklamaci skrytých vad u starého domu

AH
276
9.9.21 08:04

Zkušenost s reklamaci skrytých vad u starého domu

Máte prosím někdo zkušenost třeba i přes známého se skrytou vadou u staré nemovitosti a s vymahatelností její reklamace? Podařilo se reklamovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
64584
9.9.21 09:54

@AH ano.. skrytá vada se objevila po půl roce, nakonec se povedlo vyreklamovat, prodávající vrátil peníze za nemovitost i veškeré náklady. vada byla fatální pro statiku domu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 10:03

@martina.se jezis tak to mě děsíš. Můžu se zeptat jak jste postupovali? Přes statika nebo soudniho znalce nemovitosti?
Majitel se necukal? Proste zaplatil vaše náklady navic a vratil peníze?
Byl to starý dům, nebo třeba „jen“ 20 let stary?

My pri škrábáni objevili prasklinu jak prase a zjistili sme, ze celá stěna domu je nahnutá. Ale je to 100 let starý barák, tak nevim, jak moc velkou šanci máme připadne na reklamaci. A zda má cenu to vůbec řešit :think: nebo ji prostě zas zadělat a doufat ze je to starý a barák už se nehýbe..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3374
9.9.21 10:09
@AH píše:
@martina.se jezis tak to mě děsíš. Můžu se zeptat jak jste postupovali? Přes statika nebo soudniho znalce nemovitosti?
Majitel se necukal? Proste zaplatil vaše náklady navic a vratil peníze?
Byl to starý dům, nebo třeba „jen“ 20 let stary?My pri škrábáni objevili prasklinu jak prase a zjistili sme, ze celá stěna domu je nahnutá. Ale je to 100 let starý barák, tak nevim, jak moc velkou šanci máme připadne na reklamaci. A zda má cenu to vůbec řešit :think: nebo ji prostě zas zadělat a doufat ze je to starý a barák už se nehýbe..

To chce, aby se na to podíval statik a zhodnotil vám, jestli se to dá opravit a za kolik. Protože při té reklamaci byste měli mít představu, kolik peněz chcete vrátit nebo jak se budete vyrovnávat s prodávajícím. té nahnuté stěny jste si při koupi nevšimli nebo se to hnulo teď?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 10:19

@jednoslunicko prave resim co ted. Statika..na celkove zhodnoceni domu? Nebo rovnou soudni znalec, at to pak neplatine dvakrat?
No nevsimli..je to 100 let stary. Vsude sou tu povrchovy prasklinky na malbe..ale ted sem skrabala stenu a z ty povrchovy prasklinky je dira jak prase. Chlap hned vybehl veb s vodovahou a rozdil na cely tyhle stene je tak 10 cm vychyleni vrsku steny oproti spodku. Je fakt, ze pres to byla stara malba jeste s valeckem. Takze se to treba hnulo pred tema 50 lety, co tu pristavbu staveli a nic to nebude :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3374
9.9.21 10:26
@AH píše:
@jednoslunicko prave resim co ted. Statika..na celkove zhodnoceni domu? Nebo rovnou soudni znalec, at to pak neplatine dvakrat?
No nevsimli..je to 100 let stary. Vsude sou tu povrchovy prasklinky na malbe..ale ted sem skrabala stenu a z ty povrchovy prasklinky je dira jak prase. Chlap hned vybehl veb s vodovahou a rozdil na cely tyhle stene je tak 10 cm vychyleni vrsku steny oproti spodku. Je fakt, ze pres to byla stara malba jeste s valeckem. Takze se to treba hnulo pred tema 50 lety, co tu pristavbu staveli a nic to nebude :nevim:

Myslím, že statik by měl stačit - soudní znalec je pro soudy a tam se asi dostat nechcete. Tady u těch svislých trhlin většinou postačí táhlo z oceli, zakotvit na obou stranách domu zvenku na fasádě - prostě ten barák „stáhnout“. Příčin může být vícero. Poslední dobou, kdy hodně vysychalo podloží, praskaly zdi právě pohybem základů při těch změnách. Ale zase - stačí podbetonovat. Tady ty opravy nejsou ani tak o materiálu, jako spíš o práci, je s tím drbání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 10:38
@jednoslunicko píše:
Myslím, že statik by měl stačit - soudní znalec je pro soudy a tam se asi dostat nechcete. Tady u těch svislých trhlin většinou postačí táhlo z oceli, zakotvit na obou stranách domu zvenku na fasádě - prostě ten barák „stáhnout“. Příčin může být vícero. Poslední dobou, kdy hodně vysychalo podloží, praskaly zdi právě pohybem základů při těch změnách. Ale zase - stačí podbetonovat. Tady ty opravy nejsou ani tak o materiálu, jako spíš o práci, je s tím drbání.

No k soudu bych se samozřejmě nerada dostala. Ale nevím jak moc by byl ochotný původní majitel to řešit. No tos mě celkem uklidnila, i kdyz chlap mě děsí, že to vychýlení vršku zdi je velký! Na tý samý stěně pod oknem je trhlina. Z venku vidět. Majitel se dušoval že je to jen na povrchu. Po sundání topení jsme zjistili, že je skrz naskrz, taky zamazaná.
Majitel to musel vědět. Sám tu přístavbu, co je na každym metru překvapení, stavěl.
Přemýšlím to rovnou spojit s tim, že stavba měla být cihlová, ale zatim za každym sundanym radiátorem je vepřovice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
9.9.21 10:47
@AH píše:
No nevsimli..je to 100 let stary. Vsude sou tu povrchovy prasklinky na malbe..ale ted sem skrabala stenu a z ty povrchovy prasklinky je dira jak prase. Chlap hned vybehl veb s vodovahou a rozdil na cely tyhle stene je tak 10 cm vychyleni vrsku steny oproti spodku. Je fakt, ze pres to byla stara malba jeste s valeckem. Takze se to treba hnulo pred tema 50 lety, co tu pristavbu staveli a nic to nebude :nevim:

Vy jste tam neměli statika a stavaře před koupí? Pokud je to přístavba, tak je víc než normální, že se to hnulo a na statiku domu to nejspíš nebude mít vliv. Jestli uspějete s reklamací, to těžko říct. Ona to není tak úplně skrytá vada, ale za takovou dobu prostě součást nemovitosti. Zavolej statikovi a uvidíš…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 10:55

@Janli stavaře jo, statika ne. Viděli jsme ten barák 2× pokaždé za tmy a napodruhé při podpisu rezervačky byli před náma další zájemci na prohlídu. Jak říkám, trhlina nebyla vidět. Barák jsme s vodováhou, přiznám se, neobcházeli.
Pokud by trhlina byla neškodná, reklamaci bych samotřejmě neuplatňovala. Prostě bychom ji zas zadělali a bylo by.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
9.9.21 11:06
@AH píše:
@Janli stavaře jo, statika ne. Viděli jsme ten barák 2× pokaždé za tmy a napodruhé při podpisu rezervačky byli před náma další zájemci na prohlídu. Jak říkám, trhlina nebyla vidět. Barák jsme s vodováhou, přiznám se, neobcházeli.
Pokud by trhlina byla neškodná, reklamaci bych samotřejmě neuplatňovala. Prostě bychom ji zas zadělali a bylo by.

Ach jo, hlava mi nebere, že lidi jsou schopný věnovat víc času prohlídce auta než baráku za pár mega a pak si děsně stěžujou…
Podívej, pokud je tam vad povícero a máte ve smlouvě, že dům je z pálených cihel, tak asi budete mít na odstoupení od smlouvy nárok. Reklamaci bych neřešila, protože cokoliv z vepřovic je zralý na zbourání… po vyjádření statika uvidíš, no…
prohlížet barák po tmě… :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 11:20
@Janli píše:
Ach jo, hlava mi nebere, že lidi jsou schopný věnovat víc času prohlídce auta než baráku za pár mega a pak si děsně stěžujou…
Podívej, pokud je tam vad povícero a máte ve smlouvě, že dům je z pálených cihel, tak asi budete mít na odstoupení od smlouvy nárok. Reklamaci bych neřešila, protože cokoliv z vepřovic je zralý na zbourání… po vyjádření statika uvidíš, no…
prohlížet barák po tmě… :zed: :zed:

Co ti na to řict..asi si v posledním půl roce žádnou nemovitost k bydlení nekupovala :nevim: asi nevíš, že jsou lidi nuceni podepisovat rezervačky hned na prvni prohlídce ( kamarádi v první den prohlídek řekli, že mají zájem, slíbili jim poslat rezervačku a hned večer jim realiťák napsal, že rezervačku na místě podepsali už jiní). Vzhledem k přetlaku poptávky nemovitostí majitele prosíš, ať ti to prodá :roll:
Takže pokud najdeš po 3 letech hledání (a 5 letech sdíleného bydlení ve 2 pokojich v domě s rodinou), co konečně splňuje alespon tvé základní požadavky, deš do toho. Smlouvu mám prověřenou dvěma právníky. Realiták byl ochotný udělat mi pred rezervačkou ještě jednu prohlídku.. resp. ochotný= vodil tam dál další zájemce s tím, že když nabidnou víc, je to jejich. Sebou sem měla člověka, co se živí rekonstrukcema a stavaře s čkait. Upřímně za mě jsem udělala maximum co šlo. Realiťak odmital prohlídku o víkendu (ze to nepracuje) a byla zima, takze hned tma. Co si budem povídat..u starého baraku 100 let fakt člověk nepočítá, že to bude bez ztráty hvězdičky, že. Něco už nas tu překvapilo, ale zatím vše řešitelné.
Edit: odstoupit od smlouvy nechceme, jen kdyby statika byla průser. S tím jak se zvedly ceny už bychom nebydleli nikdy. Nej varianta by byla, kdyby trhlina byla ok. Kdyby ne, tak ať opravu zaplatí byvalý majitel. Stěhovat se odtud a zas 3 roky hledat fakt nechcem :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
9.9.21 11:47

@AH představ si, že kupovala, navíc podnikáme v oboru. Ne, nikdo tě k ničemu nenutí a pokud mi nechce někdo umožnit důkladnou prohlídku domu do kterýho investuju několik milionů, tak mi sakra bude v hlavě zvonit alarm. Ty už asi chápeš proč…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
276
9.9.21 12:01

@Janli hele asi nema cenu se tu o tom dohadovat, mám prostě jiný názor. Pokud si ted kupovala neco pro sve bydleni, kdy si po 3 letech konecne našla ucházejici bydleni kde bys chtěla žit a podařilo se ti na prohlidku sezvat stavaře a statika tak rychle, aby tě nikdo nepředběh, tak kloboucek dolů. Něco jiného je kupovat si několikátou/investični nemovitost, kdy ji nepotrebujes a kupovat dům k bydlení sve rodiny.
Na prohlídce sme byli ve 4 lidech a procházeli to tu a diskutovali 3,5 hodiny. Ale sou věci, na které přijdeš časem nebo při rekonstrukci. Ostatně proto máš 5 let na reklamaci skrytých vad :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
9.9.21 12:12

@AH hele, to je jedno, moje bydlení tu rozebírat nechci. Najděte si statika, který je zároveň i soudním znalcem a nechte si na dům zpracovat posudek. Zároveň s tím rozpočet na opravu a uvedení domu do použitelnýho stavu. Pak se s tím obraťte na právníka. Ale připrav se, že se to bude táhnout a bez soudu se to nejspíš neobejde. Taky se připravte na to, že majitel možná bude preferovat odstoupení od smlouvy, protože pokud je ten dům z vepřovic, tak statik navrhne dům strhnout… Po posudku uvidíš, no…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2047
9.9.21 13:25

@Janli Naprostý souhlas s @AH ohledně toho, jak to teď s nákupem nemovitostí vypadá - pokud se ti cokoli nezdá, tak to nikoho nezajímá, stojí tu fronta dalších zájemců. Buď ber hned za podmínek, jaké jsou, nebo čau.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat