Zkušenosti pronajímatelů bytů či domů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
boruuvka
Stálice 53 příspěvků 03.10.14 08:39
zkušenosti pronajímatelů bytů či domů

Dobré ranko všem, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti z pronajímání vašich nemovitostí. Jsou dobré, špatné… Uvažujeme s manželem o hypo na domeček, ale byt ve kterém bydlíme se nám prodávat nechce ( přesto že na něj taky platíme hypo) rádi bychom ho pronajali, aby jednou měli děti kde bydlet. Ale známá která je právnička, dokáže si tedy vše ve smlouvě dobře ošetřit, nás od toho dost zrazuje.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 03.10.14 08:42

Byli jsme ve stejné situaci a řešili to samé. Nakonec po pročtení NOZ jsme se rozhodli byt raději prodat, i když by nás pronájem vyšel finančně výhodněji. Za ty rizika to nestojí. Navíc jsme si řekli, že za 20 let, až by jedno z dětí chtělo jít bydlet samo, bude byt vybydlený a kdo ví v jakém stavu..

Uživatel je onlineŠarlota4
Extra třída :D 10672 příspěvků 03.10.14 08:43

Zalezi koho si najdete. Dnes kdyz pronajmete tak najemnik muze nemovitost pronajmout dal. Muj otec rika " kdyz chces o neco prijit tak to pujc nebo pronajmi ". Ale urcite jsou i slusni najemnici, kteri kdyz neco znici tak to zaplati atd.

mag
Extra třída :D 11121 příspěvků 03.10.14 08:48
@Šarlota4 píše:
Zalezi koho si najdete. Dnes kdyz pronajmete tak najemnik muze nemovitost pronajmout dal. Muj otec rika " kdyz chces o neco prijit tak to pujc nebo pronajmi ". Ale urcite jsou i slusni najemnici, kteri kdyz neco znici tak to zaplati atd.

to platí ale jen pro spolubydlení.

xFelli
Závislačka 2735 příspěvků 03.10.14 08:48

Ja pronajimala studentum, ale s placenim hypo se to moc financne nevyplatilo, navic ted ten NOZ pronajimatelum moc nefandi… tak jsem nakonec prodala a penize jsme pouzili na rekonstrukci baracku 8)

mag
Extra třída :D 11121 příspěvků 03.10.14 08:50

@xFelli no určitě jim fandí víc než starý občanský zákoník.

boruuvka
Stálice 53 příspěvků 03.10.14 08:50

S tím že by za 20 let vypadal byt ne úplně nejlíp, jsem počítala, říkala jsem si ať už si ho pak udělají jak budou chtít. Už by nemuseli platit celou hypo. Ale mám strach aby nebyl byt ve špatném stavu už třeba po 2 letech. :-(

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.14 08:55

Koupili jsme byt jako investici a pronajímáme. Nájemce platí vždy s cca 5-10 zpožděním, na což nás tedy vždy upozorní. Zatím vždy zaplatil.
Bude to vždy o štěstí, na koho narazíš.

martina.se
Hvězda diskuse 56918 příspěvků 03.10.14 08:56
@boruuvka píše:
S tím že by za 20 let vypadal byt ne úplně nejlíp, jsem počítala, říkala jsem si ať už si ho pak udělají jak budou chtít. Už by nemuseli platit celou hypo. Ale mám strach aby nebyl byt ve špatném stavu už třeba po 2 letech. :-(

to se na krásně může stát.. osobně bych nepronajala ani za zlaté prase. Jen prodat - mám dům a lidi škemrali, ať ho pronajmu, ale nikdy :pocitac:

pelikan21
Generální žvanilka 20386 příspěvků 03.10.14 08:59

Strasne zalezi na tom, na koho narazis, ja pronajimam byt, meli jsme tam zname a to bylo „kupodivu“ horsi nez cizi lide. Sice se o byt starali, ale meli financni problemy a me bylo blbe je porad upominat. Takze jsem na tom tratila.

Ale ted mame super najemniky, rodinu s malym ditetem (pronajimame dlouhodobe) a musim rict, ze naprosta spokojenost. Radeji volit rodinu s ditetem, podle mych zkusenosti se o byt staraji lepe nez svobodni (opravdu velke zkusenosti). A samozrejme zalezi co to je za rodinu, ale to clovek predem moc nepozna.

Za me zkusenosti rozporuplne, ale pronajimat budu dal, protoze se to financne vyplati vic nez prodej ;)

boruuvka
Stálice 53 příspěvků 03.10.14 09:01
@PetiteFillette píše:
Byli jsme ve stejné situaci a řešili to samé. Nakonec po pročtení NOZ jsme se rozhodli byt raději prodat, i když by nás pronájem vyšel finančně výhodněji. Za ty rizika to nestojí. Navíc jsme si řekli, že za 20 let, až by jedno z dětí chtělo jít bydlet samo, bude byt vybydlený a kdo ví v jakém stavu..

Mohla bych vás poprosit, kde konkrétně najdu v NOZ o tom pronajímání? Hledám a zatím nenašla.

mag
Extra třída :D 11121 příspěvků 03.10.14 09:06

§ 2235 a následující.

evale
Kecalka 444 příspěvků 03.10.14 09:08

Pronajímala jsem byt 12 let. Vystřídalo se tam 6 nájemníků.2 bez­problémovi :D,2 co si s ničím nevěděli rady, takže pokaždé když se vyskytl problémek(záměrně zdrobňuju, protože se fakt kolikrát jednalo o banality)jsem to musela řešit. 8o A dva neplatiči. Od jednoho jsem peníze neviděla a druhý zaplatil asi s 8-měsíčním zpožděním. :cert:

boruuvka
Stálice 53 příspěvků 03.10.14 09:10

Děkuji :)

blobfish
Závislačka 4652 příspěvků 03.10.14 09:30

Tak problém je, že ve smlouvě si můžeš „ošetřit“ ledacos, ale na spoustě nájemníků si pak prostě nic nevezmeš. Mám tři zkušenosti, první nájemník sice platil, ale nechal byt v šíleném stavu, další nájemníci dělali hluk, což nepřispívalo k dobrým sousedským vztahům. Poslední nájemníci (studenti) bez problémů.
Asi bych do toho na vašem místě šla, ale: Samozřejmostí jsou minimálně 1-2 nájmy jako kauce + první nájem předem. Co se týče výbavy bytu, ideální mi připadá pronajímat byt nezařízený, protože se jednak vyhneš ještě vyšším nákladům za zničené vybavení, jednak je větší šance na to, že do takového bytu získáš nájemníky na delší dobu. Ale zase to spoustu třeba i seriózních zájemců odradí.
Dala bych si záležet na výběru nájemníků, chtěla bych o nich něco vědět předem (třeba krátké představení v mailu). Nevím, o jak velký byt se jedná, od toho by se asi odvíjelo, jestli preferovat rodinu s dětmi nebo ne. U rodiny s dětmi je sice větší pravděpodobnost, že budou mít zájem o udržení nájmu, na druhou stranu vím o zkušenostech známých s rodinou, která neplatila, ale několik měsíců se snažili hrát „na city“ a známým bylo nepříjemné nechat je vystěhovat. A pokud bych pronajímala zařízený byt, tak u dětí je potřeba počítat s tím, že ho opotřebují o něco rychleji.
Chce to být trochu drsoň, nenechat se třeba ukecat na pronájem bez kauce, při neplacení podniknout kroky ke skončení nájmu (vzhledem k OZ to taky není zrovna na krátký lokte, ale tohle riziko je prostě vždycky). A počítat s tím, že v naprostý většině případů to nefunguje tak, že by vlastník byt pronajal a pak jen dostával nájemné, aniž by se musel o cokoli starat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Rána pro Erbovou: Gulaši byl nevěrný s její kamarádkou. Ví to celé Brno, tvrdí zdroj

Už to vypadalo, že Vlaďka Erbová bude mít vytoužený klid. Ale chyba lávky!... číst dále >

Kde bere Tereza make-up? Nosí jí ho bláznivý právník, co Češku požádal o ruku

Češka Tereza Hlůšková (22) u pákistánského soudu připomínala spíše filmovou... číst dále >