Zkušenosti s dvojjazyčnou výchovou?

9441
26.1.07 07:59

zkušenosti s dvojjazyčnou výchovou?

Ahoj,

s manželem pocházíme z různých zemí a mluvíme různými jazyky. Rozhodli jsme se na malou mluvit každý „po svém“.Slyšela jsem, že miminka vnímají oba jazyky bez problémů a že se naučí zároveň oba jazyky automaticky. Máte s tím některá taky zkušenosti? Jak to Vaši andílci zvládají? :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1077
26.1.07 08:37

Ahojky,

osobně s tím zkušenosti nemám , le známá je češka, její přítel tunisan, potkali se v Anglii a žijí ve Francii. Dobrý co? Ona na své 4 děti mluví česky, on na ně mluví anglicky a arabsky, ve školce a škole mluví francouzsky. Nedělá jim to žáden problém a jsou v poho.

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9441
26.1.07 08:43

To jsi mě moc potěšila. Můj manžel je taky Tunisan, takže na dítko mluví arabsky, já česky - a my dva spolu mluvíme francouzsky. Je fakt, že já arabštinu taky docela zvládám a imanžel částečně česky mluví - ale shodli jsme se, že lepší bude každý mluvit svým jazykem než vybírat jazyk jeden. Už jsem slyšela, že děti to zvládají bez problémů, tak snad to vyjde i u nás. Jen si tak říkám, jak je ten dětský mozeček dokonalý - dokáže se hravě naučit to, co mnozí starší nikdy nezvládnou. :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
26.1.07 09:01

Ahoj Daloulo,
já to beru jako ohromnou výhodu. Moje kamarádka má 2,5 letého chlapečka. Jak píšeš, manžel mluví anglicky, kamarádka česky. Užasně mu to přepíná. Je teda fakt, že si vybírá lehčí jazyk-angličtinu a zatím plete dva jazyky dohromady. Nejčastější je teď It is moje :D
Takže problémy žádné.
Alča.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
26.1.07 09:12

Tak já pocházím z dvojjazyčné rodiny, od mala na mě mluvil každý svým a umim dobře oba jazyky. Teď mám taky dvojjazyčnou rodinu ale na děti cizím nemluvím, manžel tím jazykem neumí tak to bych se pak musela nakecat, ale děti jezdí na prázdniny za mojí rodinou takže se samovolně ten jazyk nakonec taky naučí ale bude akorát dýl trvat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.1.07 12:57

Ahoj, dřív jsem měla dvě kamarádky. Jedna měla rodiče čechy, ale žily do jejích 13 let v Austrálii a oba jazyky zvládala super. A ta druhá žila tady, mámu češku, tátu němce a já si pamatuju, jak když nám bylo asi 7, jsem koukala, jak plynule prechází z jazyka do jazyka, podle toho, s kym mluvi. Ja si myslím, že tohle je pro dítě obrovská výhoda, automaticky se naucí dva jazyky jako svoje rodné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.1.07 12:58

A já se dívám, že nezvládám ani ten svůj rodnej, ach ty hrubky :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ha
513
26.1.07 14:48

Taky by mě zajímalo, jak to nakonec dopadne 8O .....děti se prý učí od začátku. Manžel je francouz, mluví na malou fr., já česky, ale mezi sebou mluvíme anglicky, protože on neumí skoro česky a já zase fr.
Malá (13m) ale pořád neříká vůbec nic, max. slabiky, ale ani máma, táta, papa, nic.

Manželova teta je fr., má za manžela japonce. Jejich dcera mluvila těmito řečmi dobře, pak ji dali do fr. školky, tak mluvila lépe fr., tak to zase změnili na japon. školku a je plynulá v obou…

Někdy mám obavy a možná se stresuju úplně zbytečně :?

Pa, Ha

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
26.1.07 18:55

Ha,
klobouk dolů :D
Tvoje dceruška bude mít dobrý základ - francouštinu, češtinu, angličtinu a případně japonštinu.
Neboj, ona se s tím popere.
Alča.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
208
15.2.07 17:45

Ahoj holky, tak ja taky prilozim polinko do ohne, at se nam jeste vic rozjazycni :D ..

Jsem samozrejme ceska a muj manzel madar :wink: .. nas spolecny jazyk je ale anglictina, nebot ani jeden z nas neovlada jazyk druheho 8O :D ..
Na Johanku mluvim jen cesky, Kori madarsky a mezi nami slysi anglictinu (obcas se diva na anglicke pohadky).. Zrovna zijeme v Sofii :D .. ale snad do konce cervna zakotvime v Cesku :D - uvidime..

Johanka - rozumi cesky a zda se, ze i madarsky - manzel je samozrejme od rana do vecera v praci, takze cestina hraje prim..
A s mluvenim - ona tu pusu nezavre, jak je den dlouhy :D , ale ani jeden z nas ji nerozumi :lol: .. samozrejme, ze rekne mama (uz i mamika), tati atd.. - ale kdybych to mela brat podle sebe, a to jsem pouze z ceske rodiny, zacala jsem mluvit az ve dvou a pul letech, ale za to uz v souvislych vetach :wink: ..
Takze nevesme hlavu, ja si myslim, ze to v tech nasich detskych hlavickach urovna samo :wink:

Mejte se moc krasne :D

Ivca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18
19.2.07 20:39

Ahojky,
my máme 14-cti měsíční holčičku a já na ni mluvím česky a manžel Němec samozřejmě německy (česky vůbec neumí). Česky malá rozumí, zatím nic neříká a já doufám, že bude ovládat i němčinu. Manžel je doma jen večer, o to je to těžší.
Zdravím Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13114
20.2.07 13:25

Ahoj holky, žijeme v Holandsku, oba jsme češi, ale máme anglicky mluvící holku na hlídání. Takže my mluvíme na malého česky a ona anglicky. Je zajímavé, že s námi komunikuje jen v češtině a s ní jen v angličtině. Když se ho zeptám já něco anglicky, tak mi neodpoví, ale když se ho zeptá chůva, tak jí odpovídá. V létě se stěhujume do Itálie, takže malému přibyde ještě italština. Ale děti to zvládají v pohodě, čím dřív slyší více jazyků, tím líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
23.2.07 08:29

dvojjazycna rodina

Ahojky,
taky pridam svou troskou do „mlyna“.ja jsem Ceska,manzel African.Mame spolu dve deti.Ja mluvim s detmi samozrejme cesky a manzel francouzsky a mezi sebou mluvime anglicky.
Starsi to zvlada bez problemu (jsou ji tri roky),i kdyz mi nekdy prijde,ze anglictina ji mozna pujde lepe:-) Nedavno jsem byla docela v soku z toho,kdyz jsem se o necem s manzelem bavila a mala mi to prelozila do cestiny! to je myslim dost dobre pro trilete dite:-)
Ja osobne si myslim,ze to je to nejlepsi,co muzete diteti „dat“,v dnesni dobe je velkou vyhodou OVLADAT cizi jazyky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1383
9.3.07 11:02

Ahoj, chtela bych se jen zeptat, jak vas tady ctu, od jakeho veku ditete jste na nej zacly mluvit v tech dalsich jazycich? totiz, ja jsem sice cestka, ale od svych 12ti let, az do svych 27 jsem zila ve Statech, takze anglicky mluvim lip, nez Cesky. Ovsem muj manzel je take Cech, takze i kdyz mam v planu Matyska anglicky naucit a mluvit na nej Anglicky, zatim jsem se (asi z pohodlnosti) do toho jeste nepustila (s manzelem mluvime cesky, zijeme v Praze, tak mi prijde trochu proti srsti na malyho sislat anglicky…), ale vim, ze je to nejlepsi, co pro nej muzu udelat…nevite od jakeho veku je nezbytne s tim zacit, aby to to dite jeste vstrebalo? Diky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13114
10.3.07 19:33

Ahojky, já si myslím, že čím dřív, tím líp. Čím je dítě mladší, tím si lepší vše zapamatuje a jazyk si rychleji osvojí. Ikdyž nedávno jsem sledovala pořad, ktery byl o anglických školkách v CR. A tam ten chlap říkál, že rodič by měl na dítě mluvit jen jedním jazykem, potom je to dítě zmatené. Nejlepší by bylo, kdyby si mluvila jen anglicky a manžel jen česky, ale to půjde asi těžko, když žijete v Praze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Reklama