Zkušenosti s lepkem (alergie, celiakie)

4.6.21 22:11

Zkušenosti s lepkem (alergie, celiakie)

Zdravím, vím, že bych s tím měla jít spíše k lékaři, ale nedávno jsme se přestěhovali a zatím jsem neměla čas se k nějakému registrovat. Nicméně chtěla znát zkušenosti vás, co máte diagnostikou alergii na lepek nebo nesnášenlivé lepku či celiakii zda jste měli stejné projevy a taky posouzení jestli to skutečně může být z lepku. Jde k to, že už to pár let pozoruji, ale jedna a jedna dohromady jsem si dala až nedávno. Myslím si, že mám buď alergii na lepek nebo nějakou formu nesnášenlivosti. Problém je ale to, že ty stavy nemám vždy po požití čehokoliv s lepkem a nemám to odjakživa takže si tím nejen zcela jistá. V podstatě obtíže s trávením a žaludkem jsem u mě začaly projevovat v pubertě a v 19 jsem dokonce musela na vyndání žlučníku kvůli velkému množství kamenů, ale s tím asi nesouvisí. Teď momentálně se snažím lepku vyhýbat a jediný, co si dám s lepkem je domácí kváskový chléb, co peču protože po něm mi špatně není byť je z normální mouky 🤷‍♀️ jinak cokoliv s lepkem pro mě znamená nafouknuté břicho, nevolnosti, začne mě bolet hlava, někdy se i cítím hrozně malátně, ale není to pokaždé a hodně záleží na množství. Také se od začátku potýkám s problémy s menstruačním cyklem v podobě nepravidelnosti, dlouhého krvácení, špinění pred začátkem cyklu atd. prý to může taky souviset 🤷‍♀️Jinak tyhle problémy mám už několik let jenomže mi to tak nějak nedošlo, že by to mohlo být tohle takže jsme se s tím naučila žít a beru to jako součást života, což je asi špatně. Můžete mít popsat vaše zkušenosti, jak se vám to projevovalo a jak vám to nakonec lékař diagnostikoval? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16872
4.6.21 22:20

Běž k lékaři, praktik na základní odběry, gynekolog a posléze podle toho co vyjde ze základních vyšetření.

Může to být cokoliv, od dráždivého tračníku, přes jednoduché záněty po nějakou autoimunitu.

Diagnoza cizího člověka je ti celkem jedno, potřebuješ svou vlastní. Reálnou, ne internetovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.6.21 22:21

Mám intoleranci lepku a histaminu. Projevy stejné, k tomu ekzém, histaminové záchvaty a zjistili mi to ve 25 letech. Jediný řešení je vysadit potraviny, který vadí.. :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 22:26

Já se ještě přidám, pokud máš podezření na lepek a chceš si být jistá, zároveň nechceš hned k doktorovi, tak si kup v lékárně Domácí test na snášenlivost lepku (už nevím, jak se to přesně jmenuje, oni budou vědět).
Podmínka je ale, abys nějaký čas ten lepek konzumovala, což jsi psala, že jíš v tom svém chlebu.
My jsme tak zjistila celiakii u naší dvouleté dcery (průjmy, neustále protivná, plačtivá). Doktorka se na nás dívala jak na blbe*ky, když jsme ji žádali o vyšetření na celiakii, tak jsme to nejdřív zkusili doma a k doktorce jsme šli už s jasným výsledkem a jejich testy to samozřejmě potvrdily také.
Takže moje rada - pokud ti není líto obětovat nějakou tu stovku, zkus si test doma sama ;-)

• Citovat
  • Nahlásit
4.6.21 22:39

@Ou po gynekologické stránce bych měla být v pořádku, protože jsem to řešila několikrát a vystřídala jsem 3 gynekology :nevim: nikomu se nezdálo, že by bylo něco špatně, žádný cysty, myomy apod… :nevim: samozřejmě hned, jak si najdu lékaře tak to budu řešit jenom ne tak napadlo zda by mi někdo ještě něco neporadil popřípadě zda to opravdu může být lepkem, ale z mého pozorování tomu vše nasvědčuje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17017
4.6.21 23:22

@Jitka.Poklicova může. Například u celiakie jsou ty gynekologické obtíže časté.
Jen moje rada.. Nedrz striktní bezlepkovou dietu, nez se dostanes na vysetreni na gastro. Bez zatizeni lepkem pak nejdou udelat ty správné testy a odběry na biopsii. Určitě co nejdřív najdi obvodniho lékaře, nech si nabrat z krve protilatky na celiakii. Pokud vyjdou pozitivni, objednej se na gastro.
Resp. Pokud vyjdou negativní, i tak muzes na gastro. Je spousta lidi, kteří nemaji v krvi protilatky a presto maji celiakii. Hlavně to neřeš hned dietou bez vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat