Zkušenosti s lumbální punkcí a nemoc RS

Anonymní
7.1.21 12:22

Zkušenosti s lumbální punkcí a nemoc RS

Ahoj maminky,

příští úterý mám jít na lumbálku na Karlák v Praze pro vyloučení nebo potvrzení RS. Chci se zeptat, za jak dlouho jste měly výsledky? Četla jsem, že předběžné výsledky jsou už cca do 2 hodin…A co za příznaky dovedly vás k takovému vyšetření? Mám hrozný strach…Omlouvám se, za anonymitu. Děkuji za reakce.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
7.1.21 12:28

Hlavně si zariď atraumatickou jehlu, ať se sníží riziko postpunkční cefaley. Na výsledky jsem čekala přes měsíc. Žádné předběžné výsledky jsem neměla. K vyšetření mne dovedly svalové slabosti, motání hlavy, tuhnutí a brnění ruky, únava aj. Nakonec se ukázalo, že za většinu potíží může krční páteř a antifosfolipidový syndrom a virová zátěž, kterou zjistili v moku a byla nasazena antivirotická léčba. RS se nepotvrdila.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 13:01
@Anonymní píše:
Hlavně si zariď atraumatickou jehlu, ať se sníží riziko postpunkční cefaley. Na výsledky jsem čekala přes měsíc. Žádné předběžné výsledky jsem neměla. K vyšetření mne dovedly svalové slabosti, motání hlavy, tuhnutí a brnění ruky, únava aj. Nakonec se ukázalo, že za většinu potíží může krční páteř a antifosfolipidový syndrom a virová zátěž, kterou zjistili v moku a byla nasazena antivirotická léčba. RS se nepotvrdila.

A měla jsi i nějaký nález na MR? Díky!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 13:06
@Anonymní píše:
A měla jsi i nějaký nález na MR? Díky!

Nějaký nespecifický ano.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 15:24
@Anonymní píše:
Nějaký nespecifický ano.

To mám právě taky…tak snad bude ta lumbálka snesitelná…ale víc se bojím výsledku…

• Citovat
  • Nahlásit
47212
7.1.21 15:31
@Anonymní píše:
To mám právě taky…tak snad bude ta lumbálka snesitelná…ale víc se bojím výsledku…

Do dvou hodin zakladni rozbor, specificke vysetreni u RS tak za dva, tri tydny. Zalezi kde to delaj.
Lumbalku zvladnes. Hysterci chlapi. A jak je to mladej sportovec, tak hysterii ocekavam automaticky :mrgreen:
Drzim palce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 15:57

Mě to ani nebolelo a to se to nedařilo napíchnout. Jak píšeš, to čekání na výsledky bylo horší..

• Citovat
  • Nahlásit
24511
7.1.21 16:15
@Baba píše:
Do dvou hodin zakladni rozbor, specificke vysetreni u RS tak za dva, tri tydny. Zalezi kde to delaj.
Lumbalku zvladnes. Hysterci chlapi. A jak je to mladej sportovec, tak hysterii ocekavam automaticky :mrgreen:
Drzim palce

Já nehysterčím, pěkně si potichoučku omdlím a je to :oops:

Zakladatelko - je to prostě píchanec, jako odběr krve, víc to cítit nebylo.
Atrauma jehla je lepší, že můžeš pak domů… ale co nejvíc být naplacato a nalít do sebe nějaký kofein, prý to pomáhá, že pak nebolí hlava.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47212
7.1.21 16:21
@Pipet píše:
Já nehysterčím, pěkně si potichoučku omdlím a je to :oops:Zakladatelko - je to prostě píchanec, jako odběr krve, víc to cítit nebylo.
Atrauma jehla je lepší, že můžeš pak domů… ale co nejvíc být naplacato a nalít do sebe nějaký kofein, prý to pomáhá, že pak nebolí hlava.
:mrgreen:

U nas domu nepoustime ani s atrauma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 16:51

Díky moc! :srdce: Ta doba na čekání výsledků bude asi masakr…A nevíte, jak je to případně s léčbou? Četla jsem, že je důležité to včas zaléčit, ale zároveň i to, že se spousta pacientů léčby v začátku nedočká…moc mi to hlava nebere…že se musí čekat na ataku? Podle čeho to tedy hodnotí, když je např. nespecifický nález na MR (jedno neaktivní ložisko), negativní neurolog. nález a pak třeba pozitivní punkce (ale vyloučené jiné podobné choroby)?

• Citovat
  • Nahlásit
47212
7.1.21 18:12
@Anonymní píše:
Díky moc! :srdce: Ta doba na čekání výsledků bude asi masakr…A nevíte, jak je to případně s léčbou? Četla jsem, že je důležité to včas zaléčit, ale zároveň i to, že se spousta pacientů léčby v začátku nedočká…moc mi to hlava nebere…že se musí čekat na ataku? Podle čeho to tedy hodnotí, když je např. nespecifický nález na MR (jedno neaktivní ložisko), negativní neurolog. nález a pak třeba pozitivní punkce (ale vyloučené jiné podobné choroby)?

Ono je to s těmi kritérii někdy takový komplikovaný. Hodnotí se diseminace ložisek na MR v čase a prostoru, likvor je,,lepší" mít pozitivní, ale taky může být s negatvním nálezem a podmínky jsou splněny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24511
7.1.21 18:20

@Baba Aha, tak nebudu šířit bludy. Teď jsem si to spočítala a ta moje lumbálka byla před 9 lety, FN Ostrava. Tak dlouho už 8o

Ad léčba - Já měla tu úvodní ataku - zánět očního nervu, nález na magnetu i lumbal. punkce. Nějakou dobu se neřešilo nic, jen kontroly, to taky byla diagnoza CIS. Jenže na té magnetické pomaličku maličká ložiska přibývala, pak ještě jedna ataka (necitlivost ruky) přeléčená Solumedrolem, ale bylo to ve velkém časovém odstupu od té první. Nakonec mi léčbu schválila pojišťovna na výjimku… po nějakých 5-6 letech od té první ataky.
Na léčbě se zatím nová ložiska na MR neobjevila. Výsledky zas další MR (chodím tak co rok a půl, co dva…) budu mít teď v lednu, tak uvidíme, jestli se zas něco vylíhlo, nebo RS pořád spinká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47212
7.1.21 19:43
@Pipet píše:
@Baba Aha, tak nebudu šířit bludy. Teď jsem si to spočítala a ta moje lumbálka byla před 9 lety, FN Ostrava. Tak dlouho už 8oAd léčba - Já měla tu úvodní ataku - zánět očního nervu, nález na magnetu i lumbal. punkce. Nějakou dobu se neřešilo nic, jen kontroly, to taky byla diagnoza CIS. Jenže na té magnetické pomaličku maličká ložiska přibývala, pak ještě jedna ataka (necitlivost ruky) přeléčená Solumedrolem, ale bylo to ve velkém časovém odstupu od té první. Nakonec mi léčbu schválila pojišťovna na výjimku… po nějakých 5-6 letech od té první ataky.
Na léčbě se zatím nová ložiska na MR neobjevila. Výsledky zas další MR (chodím tak co rok a půl, co dva…) budu mít teď v lednu, tak uvidíme, jestli se zas něco vylíhlo, nebo RS pořád spinká.

Nevylihlo :palec:

Ted se muze lecit uz i CIS.

S tou lumbalkou to bude v kazdem spitale jinak. My pouzivame atrauma vzdycky (kdyz to neni extra tlusty clovek), v jinych spitalech si ji musi pacienti hradit. A lumbalky urcite delaji nekde ambulantne, my holt ne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12627
7.1.21 19:50

Ja mela atraumatickou jehlu, omdlela jsem a postpunkcni syndrom hroznej, plus zablokovany zada. Asi jsem mladej sportovec :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47212
7.1.21 19:52
@Eliška píše:
Ja mela atraumatickou jehlu, omdlela jsem a postpunkcni syndrom hroznej, plus zablokovany zada. Asi jsem mladej sportovec :lol:
:mrgreen: Nebo hubená hysterka indikovaná k punkci z divných důvodů :twisted:

Vždycky, když se k nám dostala nějaká mladá hubeňoura, která měla mít lumbálku většinou z nesmyslnýho důvodu, tak měla postpunkční syndrom. Už to u nich očekávám tak nějak automaticky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat