Zkušenosti s nízkým AMH

1
3.10.20 18:46

Zkušenosti s nízkým AMH

Zdravím všechny,

vím, že otázka nízkého AMH už se zde několikrát probírala. Hledám zde ženu, slečnu, paní, která by byla ochotná si se mnou o tomto problému povídat.
Je mi 22 let, s partnerem (28 let) jsme plánovali miminko cca za rok až dva. I když já jsem ho chtěla už teď, ale domluvili jsme se, že ještě si něco málo užijeme a mezitím i našetříme nějakou rezervu na budoucnost. Chtěli jsme být na vše připravení.
Ale člověk míní, život mění. Měla jsem nějaké tušení, že bychom se měli dát s partnerem otestovat a tak nějak ho přemluvila, aby si šel nechat udělat preventivně spermiogram (přece jen, je mu 28 a s věkem se kvalita spermií mění).
Zaregistrovali jsme se jako pár, partner šel na spermiogram a za dvě hodiny na výsledky. Oba jsme si mysleli, že bude vše v pohodě a jsme tam oba jen pro náš vnitřní klid.
Přišlo ale velké zklamání. Morfologie spermií 3%, snížená pohyblivost. Doktor nám k tomu řekl, že udělá oběma ještě odběry, že proti sebe můžeme produkovat protilátky.
Z krve se pak zjistily ještě problémy se štítnou žlázou u partnera, které se ale prý řešit nebudou, že to prý byl jen nějaký výkyv. Partner teď bere nějaké léky 3× denně na tu morfologii a pohyblivost. Mezitím jsme brali 2 týdny antibiotika na zánět, měli jsme vysokou kultivaci. Já jsem brala dvoje, partner jedny.
Horší je, co pak zjistili mě. Diagnóza - předčasné ovariální selhání, předčasný přechod a hodnota AMH 0.14. Prý mi odchází vaječníky, příčina neznámá. Ve 22 letech. Doktor říkal, že silně doporučuje alespoň zkusit se začít snažit o miminko přirozeně. Každý týden jsme u doktora, pořád odběry krve, oběma stěry. Teď mě čeká poslední odběr a pak by se prý přistoupilo k stimulaci vaječníků - zatím nevím jakou metodou, jak to probíhá.
S partnerem jsme přehodnotili situaci a o miminko jsme se začali snažit ode dne tohoto verdiktu. Okamžitě jsem vysadila antikoncepci (po zhruba 15 měsících užívání) a prostě se chceme snažit přirozeně.
Jsme z toho oba špatní. Pořád lítačky po doktorech, jistoty v nedohlednu. Do těchto všech starostí jsem přišla o práci. Mám depresi jak blázen, pořád hledám viníka, který za to může. Můžu za to já? Gynekolog, který mi říkal, že je jsem naprosto zdravá? Proč vůbec gynekolog nedělá takové testy?
Co mám teď dělat? S okolím tohle probírat nemůžu. Nikdo mě nechápe, každý mi říká ať jsem hlavně v klidu a že vše bude dobré. Ale já vím že nebude a nechci tohle teď slyšet. Potřebuju o tom mluvit se ženou, která si tím prošla a ví, o čem tady mluvím.
Za veškeré vaše podněty vám děkuji. Kdo prožívá to co já, přeju hodně sil a pevné nervy. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
51106
3.10.20 19:09

To máš těžký, když nechceš slyšet, že to bude dobrý, co tedy chceš slyšet? Já chápu, že je to šok a sešlo se toho na vás oba hodně, je potřeba si to v hlavě trochu setřepat, ale fakt to není beznadějná situace.
K samotnému AMH - bylo mi o dost víc, ale naměřili mi 0,16. Stav „do roka po přechodu, přirozené početí prakticky nemožné“. Za dva roky mi naměřili 0,86 a na můj dotaz, jak je to možné, se jen smáli, že to asi tak vypovídá o tom, jak přesný ukazatel to AMH je. Za dlší dva roky jsem otěhotněla přirozně.
A proč to netestuje gynekolog - protože AMH je furt jenom jedno číslo, u mladé holky je jeho velmi nízká hodnota extra vzácná a ten test dost stojí. A vzhledem k tomu, že většina párů do roka otěhotní bez problémů (a možná byses divila, kolik z nich nemá AMH v normě, jen jim to nikdo nezjišťuje), řeší se to až u těch, kdo problémy mají. A těch věcí, co se dá otestovat, je milión…
Takže to určitě řešte, ale hlavu vzhůru, doktoři jsou machři a i když nezastávám názor, že kdo na to nemyslí, těhotní na první dobrou, tak bez depresí se ten boj snáší nějak líp :-) Držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51106
3.10.20 19:12

Jinak ne, nemůžeš za to. Pokud za sebou nemáš drogovou minulost, padesát kilo nadváhy a tak vůbec, za naprostou většinu problémů s plodností lidi nemůžou. Ani trochu. Prostě sis jen vylosovala črnýho petra. Ale věk je na tvé straně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama