Zkušenosti s odhadem nemovitosti při vyřizování hypotéky

10.1.07 12:07

Zkušenosti s odhadem nemovitsti při vyřizování hypotéky

Ahoj, zajímaly by mě vaše zkušenosti s odhadem nemovitostí, když jste něco kupovaly na hypotéku. Lišila se hodně cena odhadu od kupní ceny? Snažil se to odhadce tlačit směrem dolů, nebo se s ním dalo domluvit? Díky moc za vaše postřehy :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9867
10.1.07 12:15

To me take zajima :) Nas ceka odhad tento mesic…
Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6217
10.1.07 12:25

Ahojky,

Mám zkušenost, ale ze strany prodávajícího :wink: Odhadní cena byla o 100 tisíc nižší než prodejní, ale vzhledem k tom, že si kupující nebral hypotéku na celou částku, ale jen na cca 3/4, tak nebyl problém. Odhadce byl prý v pohodě a dalo se s ním domluvit. A to první pohled vypadal děsně nepříjemně.

Efča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5677
10.1.07 12:27

Ahojky, my kupovali byt v květnu. Cena byla 750 a odhad byl udělaný na 750. Brali jsme si 100% hypotéky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
80
10.1.07 13:06

Ahoj,

každá banka, která poskytuje hypotéku, doporučuje „své“ odhadce, se kterými spolupracuje. Pokud se bere hypotéka na koupi celé nemovitosti, je odhadní cena pro hypotéku nižší („odhad v tísni“). Je to logické, protože když nebude klient schopen splácet a nemov. propadne bance, má banka zájem prodat ji co nejvýhodněji, aby pokryla co nejvyšší část dlužné částky.

Pokud někdo kupuje např. byt do os. vlastnictví za 750tis. a po srovnání je cena podobných bytů v místě a čase obvyklém cca 1mil., může být odhad znalce pro hypotéku shodný s kupní cenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20108
10.1.07 13:39

Ahoj,
my kupovali byt na 100% hypotéku, navíc jsme do výše hypotéky potřebovali zahrnout i provizi pro realitku (např. cena bytu 1,2 mil., provize 100 tis., takže jsme potřebovali od banky celkem 1,3 mil.)… v realitce nám doporučili známého odhadce, o kterém věděli, že je ochotný cenu bytu o provizi nadhodnotit a bylo to v pohodě :wink:
Nevýhoda byla, že tenhle odhadce byl certifikovaný Českou spořitelnou, tím pádem jsme měli rozhodnuté, od koho tu hypotéku musíme čerpat a nemohli si vybírat mezi různými bankami. Nakonec jsme se ale časově trefili do akce, kdy měli 50% slevu z poplatku na vyřízení, takže jsme byli spokojení :)
Takže celkově bych řekla, že hodně záleží na odobě odhadce, ale myslím, že s většinou asi bude možné se domluvit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
10.1.07 16:05

Ahoj, my sme brali minuly rok hypoteku na 100% ceny bytu u GE money, odhadcu nam dodala banka, cenu nam urcil tak ako sme si povedali, na korunu presne bez akehokolvek tlacenia z nasej strany. Myslim, ze pokial nieje cena nejako vyrazne premrstena tak ti odhadcovia to vedia odhadhut ako treba.
Drzim palce, viem ako som vtedy na ten odhad cakala a bola stastna ked nam zavolal ze to mame tak ako sme chceli :wink: :D
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
10.9.11 17:49

Ahoj ,chtěla bych se zeptat když si bereme hypo na 600 000 a kupní cena bytu je 800 000 -na kolik mi musí odhadce z banky ohodnotit byt ,Musí to být těch 800 000?
A na co se tak vyptává odhadce z banky? Je to stejné jako když si pak pozvu odhadce kvůli dani z prodeje bytu?
Zajímelo by mne ,jestli se pak shodnou v ceně.Máte někdo zkušenost

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
556
10.9.11 18:25
mmaacc píše:
Ahoj ,chtěla bych se zeptat když si bereme hypo na 600 000 a kupní cena bytu je 800 000 -na kolik mi musí odhadce z banky ohodnotit byt ,Musí to být těch 800 000?
A na co se tak vyptává odhadce z banky? Je to stejné jako když si pak pozvu odhadce kvůli dani z prodeje bytu?

Ahoj,
cim vyssi cena obvykla v odhadu, tim lepsi sazbu za hypoteku a vlidnejsi podminky bys mela dostat. Obecne banky poskytuji hypoteky vetsinou do 100% hodnoty zajisteni, tzn. ze hodnota hypoteky odpovida hodnote zajisteni. Vetsinou ale odhadci stanovi castku v odhadu - cenu obvyklou, dle kupni ceny bytu a v tom pripade bys mela mit hypoteku levnejsi, co se sazby tyce.
Jinak se odhadce pta na podobne veci, jako u dani z prodeje, byt si vyfoti, popr. vyzada nejake podklady… Kdybys neco jeste potrebovala vedet, klidne napis :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
10.9.11 19:23

Díky, takže když mi to odhadne třeba o 50 000 míň ,tak mi hypotéku dají ,ale s horšími podmínkami .Mě jde i o to ,že jsem musela za odhadce zaplatit 3900 kč,tak jestli se může stát,že by mi hypotéku úplně zamítli.A jak dlouho asi trvá vypracování odhadu ? Doufám, že nebudu muset čekat týden nebo déle. :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22418
10.9.11 19:33
mmaacc píše:

Odhad pro banku a odhad na daň se shodnout nemusí. Každý z těchto dvou odhadců odhaduje něco jiného. A pokud jde např. o odhad na koupi, tak je snaha ho ohodnotit líp, pokud o snížení daně, tak se zase ukazuje na každou vadu, aby se cena stáhla.
Pozor na to, občas vyjde odhad krásně, ale banka i přesto, že ho dělal jejich odhadce ho skrouhne.
K ceně odhadu, pokud chcete dosáhnout na lepší sazby, ty jsou od 85% hodnoty nemovitosti tak musíte mít odhad aspoň 706000Kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22418
10.9.11 19:41
mmaacc píše:
Díky, takže když mi to odhadne třeba o 50 000 míň ,tak mi hypotéku dají ,ale s horšími podmínkami .Mě jde i o to ,že jsem musela za odhadce zaplatit 3900 kč,tak jestli se může stát,že by mi hypotéku úplně zamítli.A jak dlouho asi trvá vypracování odhadu ? Doufám, že nebudu muset čekat týden nebo déle. :cry:

Může se stát, že ti to odhadnou tak, že ti hypotéku nedají, ale to by musel být hodně špatný byt. Stalo by se to, pokud by ti udělali odhad pod 600 000Kč, který chceš půjčit. Spíš se to řeší, tak že ti nedají celou částku a musela by sis třeba část půjčit někde jinde.
Nám trval odhad něco kolem týdne co si pamatuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
10.9.11 19:45

Tak to snad těch 85 % dosáhneme :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
10.9.11 19:47

A ten odhadce neřekne hned jak bude u v bytě na kolik asi? budem muset počkat až to zpracuje ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22418
10.9.11 19:52
mmaacc píše:
A ten odhadce neřekne hned jak bude u v bytě na kolik asi? budem muset počkat až to zpracuje ?

Neřekne, musí to zpracovat pomocí metrů, přibližné ceny v dané lokalitě, stavu atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama