Zkušenosti se spolubydlením?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lavazza2
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 10.07.19 13:14
Zkušenosti se spolubydlením?

Ahoj. Chci se zeptat, na vaše rady, zkušenosti, na co si dát pozor apod. Vzhledem k rozchodu teď řeším stěhování v rámci spolubydlení (i kvůli financím). Zajímá mě jaké s tímhle stylem bydlení máte zkušenosti - pozitivní/negativní. Nikdy jsem takhle nebydlela a upřímně jsem bydlela u rodičů a pak u přítele, takže se chci zeptat co neopomenout před podepsáním smlouvy nebo co požadovat od pronajímatele. Mám ted možnost jít do spolubydlení v RD 4+1 (zařízený, samostatný pokoj, bez kauce, smlouva na dobu neurčitou) Děkuji za každý názor

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.07.19 14:25

Fajn, zkusím osobní zkušenost. Velmi zkráceně.
Na co si dát pozor… reálně v podstatě na nic. Ty jako podnájemník můžeš velké prd, a naopak lidi, co pronajímají trvale, mívají standardní smlouvy a v podstatě nebývá co vytknout. Ohlídej si výpovědní lhůtu, abys nečekaně neskončila na ulici, to je tak všechno…
Pamatuj, že VŽDYCKY je lepší se lidsky domluvit, než něco řešit ustanoveními ve smlouvě. Takže smlouvu si pročti, jestli je korektní, ale co nejvíc možných třecích ploch (kouření, zvířata, návštěvy, nevím co dalšího) prober s majitelem na férovku před jejím podpisem. Totéž platí při jakýchkoliv problémech.
Dodatečně mě napadá… pár měsíců zpátky tu bujela debata, jeslti má nájemník platit vybavení bytu, konkrétně rozbitá lednička / pračka. Taky jsem zažila inzeráty, kde lidi požadovali částky na „výhledové dovybavení bytu“. Pokud na to máš vyhraněný názor, bacha na překvápka.
Tohle obvykle majitel „prozradí“ sám… jak moc velký problém má nebo nemá s výbavou a obnovou bytu… já měla štěstí na lidi, co slušným nájemníkům rádi vycházeli vstříc, a nedojili prachy na pitomou nezbytnou pračku.

S majiteli bývají problémy toho druhu, který se většinou smlouvy netýká, a předem se moc odhadnout nedají.
Zkráceně popíšu svoje (proto prosím anonym, okolí tyhle historky zná):

• nevrácená vratná kauce - event. následné vyhrožování přetáhnutím energií, aby se to „ospravedlnilo“, nebo ještě spíš abys ty neměla snahu do toho moc rejpat. U mě šlo o výhrůžky cca trojnásobnou dlužnou částkou proti vratné kauci - sranda je, že vyúčtování jsem nikdy neviděla, a těžce pochybuju, že majitel by si takové prachy nechal dobrovolně utéct :D Nj, moudrost po letech.
  • chování majitelů - hlavně tam, kde bydlí v bytě nebo v domě. Ono je to prostě „jejich“ a občas nemusí dělat věci, které se ti budou líbit. Nám třeba chodila bez dovolení používat naši kuchyň maminka pronajímatelky - a ve venkovních botech. Ryzí radost. :roll:
  • jiné problémy - např. dluhy někoho z rodiny majitelů. U mě to byly děti majitelů a i když moje nájemní smlouva byla v cajku, končila se po dvou měsících z důvodu prodeje bytu. :mrgreen:

Pointa je, jak toto ohlídáš… no prostě neohlídáš. Ale to platí pro nájemní bydlení asi obecně… není to snadný pole. Ale jsou na něm i dobrý lidi, to zase bez obav. :)

Jinak problémy se spolubydlením jsou většinou mezi spolubydlícími, ne s vrchností :D
Obecně: musíš být schopná si hájit svoje a nezasahovat do cizích věcí, pokud možno slušně, asertivně a klidně. Než začneš řešit ostatní, řeš hlavně sebe:

• nenechávej po sobě bordel. NIKDE. Zejména ne v kuchyni, když ostatní mají přijít hladoví z práce.
  • nic dlouho neblokuj. Myšleno koupelna / záchod.
  • obsazuj adekvátní místo v bytě a víc zaber jen po domluvě. = na záplavu kosmetiky si udělej místo v pokoji, ne v koupelně. Teda pokud se nedomluvíš, že ty dva šampony navíc tam nikomu nevaděj.
  • nebuď dobytek. Zametej, vytírej, UMÝVEJ PO SOBĚ vanu / sprchu a záchod. Jako fakt smrtelně vážně. Sorry, nikdo nechce vytahovat cizí vlasy a utírat cizí chc…ky.
  • ověř si, co je slyšet po bytě. Muziku si pouštěj, když jsi tam sama, a nevař v jednu v noci a ještě se zpíváním, když víš, že vedle někdo spí.
  • pamatuj, že je vždycky lepší se ptát i na blbosti, než někoho tiše nas.at. LIdi se rádi tiše nasí. aj a ty výsledný scény za to fakt nestojí :lol:

A bacha na to: spousta lidí opravdu neumí komunikovat. Ještě na koleji pamatuju holku, co dva týdny čekala, než zajdu do sprchy, aby zatáhla žaluzie, místo co by se mě v klidu zeptala, jestli si je na spaní může zavírat :roll: Přirozeně bych neřekla ani prd proti :)
Takže nastavit co nejotevřenější komunikaci - máte pusu, domluvte se, co kdo chce / potřebuje a vycházejte si vstříc.
Samozřejmostí - nebýt a priori hnusnej, nas.anej, protivnej. Zažila jsem borce, co se urazil, když jsem mu po návratu z dovolený řekla, že ho ráda vidím :D To nefunguje, taky nefunguje třískání dveřma.

Prostě spolubydlení je vždycky takový, jaký jsou lidi… můžou mít různou povahu, ale s většinou se dá v klidu vyjít, když je snaha. I s těma ne úplně příjemnýma.
Obecně, když mluvíš a posloucháš, nebývá problém. Problém je, když někdo se. e na ostatní a chová se jak king :D

Za sebe můžu říct, že spolubydlení, tím spíš v malým baráku, je skoro příjemnější forma žití, než byt v paneláku… sousedům nemůžeš říct ani prd, zato s těma spolubydlícíma se můžeš v klidu domluvit :)
To je můj osobní a naprosto upřímnej názor… rozumnej spolubydlící ti nebude kouřit v koupelně ani nenechá malý děti řvát po panelákový chodbě ráno tři roky nonstop.

Takže za mě bych se toho nebála :mavam: Spolubydlení s dospělýma je popravdě fajn způsob bydlení… Nemůžeš chodit nahá po bytě, ale to je tak jediný zásadní životní omezení, který po letech v 1+1 dokážu vymyslet :D

milktea
Zasloužilá kecalka 630 příspěvků 10.07.19 14:34

@lavazza2 ahoj, já kvůli práci ted přes týden spolubydlím, víkendy jezdím domů. V 4+1, jsme tam 3 holky a kluk. Jsme teda všichni 30+, takže nehrozí žádný mejdany, každý si po sobě uklidí ve společným prostoru atd.
Hodně záleží na lidech a jejich režimu. Samozřejmě si nelezeme do koupelny (i když si tam jen čistím zuby), takže je potřeba trochu organizace a domluvy, vyjdeme si vstříc („můžu do koupelny na 20 minut nebo spěcháš a pustím tě?“).

Žádnou smlouvu nemám, jen jsem platila kauci a pak každý měsíc nájem. Když se něco rozbije, složíme se na to. Podívala bych se na to místo a hlavně na spolubydlící - co je to za lidi. Jinak jako dočasné řešení jo fajn :)

milktea
Zasloužilá kecalka 630 příspěvků 10.07.19 14:43
@Anonymní píše:
Obecně: musíš být schopná si hájit svoje a nezasahovat do cizích věcí, pokud možno slušně, asertivně a klidně. Než začneš řešit ostatní, řeš hlavně sebe:
  • nenechávej po sobě bordel. NIKDE. Zejména ne v kuchyni, když ostatní mají přijít hladoví z práce.
  • obsazuj adekvátní místo v bytě a víc zaber jen po domluvě. = na záplavu kosmetiky si udělej místo v pokoji, ne v koupelně. Teda pokud se nedomluvíš, že ty dva šampony navíc tam nikomu nevaděj.
  • nebuď dobytek. Zametej, vytírej, UMÝVEJ PO SOBĚ vanu / sprchu a záchod. Jako fakt smrtelně vážně. Sorry, nikdo nechce vytahovat cizí vlasy a utírat cizí chc…ky.
  • ověř si, co je slyšet po bytě. Muziku si pouštěj, když jsi tam sama, a nevař v jednu v noci a ještě se zpíváním, když víš, že vedle někdo spí.
  • pamatuj, že je vždycky lepší se ptát i na blbosti, než někoho tiše nas.at. LIdi se rádi tiše nasí. aj a ty výsledný scény za to fakt nestojí :lol:

já toto třeba beru jako samozřejmost, ale co jsem si tak všimla třeba v hostelech, kde jsou hodně mladí, tak se někdy divím, kde vyrostli a kdo je vychoval…

@lavazza2 určitě se toho neboj, můžeš potkat fajn lidi :)

lavazza2
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 10.07.19 14:56
@Anonymní píše:
Fajn, zkusím osobní zkušenost. Velmi zkráceně.
Na co si dát pozor… reálně v podstatě na nic. Ty jako podnájemník můžeš velké prd, a naopak lidi, co pronajímají trvale, mívají standardní smlouvy a v podstatě nebývá co vytknout. Ohlídej si výpovědní lhůtu, abys nečekaně neskončila na ulici, to je tak všechno…
Pamatuj, že VŽDYCKY je lepší se lidsky domluvit, než něco řešit ustanoveními ve smlouvě. Takže smlouvu si pročti, jestli je korektní, ale co nejvíc možných třecích ploch (kouření, zvířata, návštěvy, nevím co dalšího) prober s majitelem na férovku před jejím podpisem. Totéž platí při jakýchkoliv problémech.
Dodatečně mě napadá… pár měsíců zpátky tu bujela debata, jeslti má nájemník platit vybavení bytu, konkrétně rozbitá lednička / pračka. Taky jsem zažila inzeráty, kde lidi požadovali částky na „výhledové dovybavení bytu“. Pokud na to máš vyhraněný názor, bacha na překvápka.
Tohle obvykle majitel „prozradí“ sám… jak moc velký problém má nebo nemá s výbavou a obnovou bytu… já měla štěstí na lidi, co slušným nájemníkům rádi vycházeli vstříc, a nedojili prachy na pitomou nezbytnou pračku.

S majiteli bývají problémy toho druhu, který se většinou smlouvy netýká, a předem se moc odhadnout nedají.
Zkráceně popíšu svoje (proto prosím anonym, okolí tyhle historky zná):

• nevrácená vratná kauce - event. následné vyhrožování přetáhnutím energií, aby se to „ospravedlnilo“, nebo ještě spíš abys ty neměla snahu do toho moc rejpat. U mě šlo o výhrůžky cca trojnásobnou dlužnou částkou proti vratné kauci - sranda je, že vyúčtování jsem nikdy neviděla, a těžce pochybuju, že majitel by si takové prachy nechal dobrovolně utéct :D Nj, moudrost po letech.
  • chování majitelů - hlavně tam, kde bydlí v bytě nebo v domě. Ono je to prostě „jejich“ a občas nemusí dělat věci, které se ti budou líbit. Nám třeba chodila bez dovolení používat naši kuchyň maminka pronajímatelky - a ve venkovních botech. Ryzí radost. :roll:
  • jiné problémy - např. dluhy někoho z rodiny majitelů. U mě to byly děti majitelů a i když moje nájemní smlouva byla v cajku, končila se po dvou měsících z důvodu prodeje bytu. :mrgreen:

Pointa je, jak toto ohlídáš… no prostě neohlídáš. Ale to platí pro nájemní bydlení asi obecně… není to snadný pole. Ale jsou na něm i dobrý lidi, to zase bez obav. :)

Jinak problémy se spolubydlením jsou většinou mezi spolubydlícími, ne s vrchností :D

A bacha na to: spousta lidí opravdu neumí komunikovat. Ještě na koleji pamatuju holku, co dva týdny čekala, než zajdu do sprchy, aby zatáhla žaluzie, místo co by se mě v klidu zeptala, jestli si je na spaní může zavírat :roll: Přirozeně bych neřekla ani prd proti :)
Takže nastavit co nejotevřenější komunikaci - máte pusu, domluvte se, co kdo chce / potřebuje a vycházejte si vstříc.
Samozřejmostí - nebýt a priori hnusnej, nas.anej, protivnej. Zažila jsem borce, co se urazil, když jsem mu po návratu z dovolený řekla, že ho ráda vidím :D To nefunguje, taky nefunguje třískání dveřma.

Prostě spolubydlení je vždycky takový, jaký jsou lidi… můžou mít různou povahu, ale s většinou se dá v klidu vyjít, když je snaha. I s těma ne úplně příjemnýma.
Obecně, když mluvíš a posloucháš, nebývá problém. Problém je, když někdo se. e na ostatní a chová se jak king :D

Za sebe můžu říct, že spolubydlení, tím spíš v malým baráku, je skoro příjemnější forma žití, než byt v paneláku… sousedům nemůžeš říct ani prd, zato s těma spolubydlícíma se můžeš v klidu domluvit :)
To je můj osobní a naprosto upřímnej názor… rozumnej spolubydlící ti nebude kouřit v koupelně ani nenechá malý děti řvát po panelákový chodbě ráno tři roky nonstop.

Takže za mě bych se toho nebála :mavam: Spolubydlení s dospělýma je popravdě fajn způsob bydlení… Nemůžeš chodit nahá po bytě, ale to je tak jediný zásadní životní omezení, který po letech v 1+1 dokážu vymyslet :D

:lol: :hug: :hug: Díky moc, neskutečně mi ty informace pomohly. Jinak co se týče majitelky připadá mi dost v pohodě a upřímně jsem se nesetkala moc s někým kdo by dával smlouvu na dobu neurčitou (vč. 2 měs. výpovědní lhůta) :D

lavazza2
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 10.07.19 14:58
@milktea píše:
@lavazza2 ahoj, já kvůli práci ted přes týden spolubydlím, víkendy jezdím domů. V 4+1, jsme tam 3 holky a kluk. Jsme teda všichni 30+, takže nehrozí žádný mejdany, každý si po sobě uklidí ve společným prostoru atd.
Hodně záleží na lidech a jejich režimu. Samozřejmě si nelezeme do koupelny (i když si tam jen čistím zuby), takže je potřeba trochu organizace a domluvy, vyjdeme si vstříc („můžu do koupelny na 20 minut nebo spěcháš a pustím tě?“).Žádnou smlouvu nemám, jen jsem platila kauci a pak každý měsíc nájem. Když se něco rozbije, složíme se na to. Podívala bych se na to místo a hlavně na spolubydlící - co je to za lidi. Jinak jako dočasné řešení jo fajn :)

Děkuju za info :) No upřímně majitelka by tam ráda měla někoho na dělší dobu, což jsem pochopila i po tom co mi řekla že dává smlouvu na neurčito, každopádně jak jsem psala v úvodiu jde o RD 4+1 (plocha co pronajímá) a momentálně má obsazený jen jeden pokoj, takže těžko říct koho tam nastěhuje. :nevim: :)

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 10.07.19 15:20

@lavazza2 Souhlas s tím co tady už padlo a doplním jednu věc - návštěvy. Tohle je dobré si vyjasnit předem jak to bude fungovat. Moje zkušenost z minulosti kdy jsem spolubydlela a byla jsem tedy hlavní nájemník - lidi se zeptali jestli občas niaka navštěva může přijít a třeba i prospat. Ok, může. Jenže pak se to zvrhávalo na to, že tady spali u jednoho spolubydlu i 6 jeho kámošů po akci. Sice jen občas, ale jako nájemník věř, že nechceš v sobotu ráno vstát, v klidu si dělat kafe v kuchyni a vidět jak se trousí x cizích lidí z pokoje spolubydlu. Tuplem když máš ve společných prostorách i své věci. Dále přitelkyně/přítele - taky klasika, zeptajli se na začátku a když je ok, tak se opakoval klasický scénář - nejdřív jedna noc za týden a pak najednou ta, m bydlel pár od čtvrtka do pondělí. Taky nic moc pro zbytek osazenstva. Většinou jsme se velice rychle s těmi páry rozloučili a doporučili se jim sestěhovat.
Takže tohle si vyjasněte, my nakonec skončili s tím, že jakékoli návštěvy, vyjma nejbližší rodiny, byli zakázány po vzájemné dohodě. Důvodem bylo, že pro většinu domácnosti byl podnájem vlastně domov - bydleli jsme tu nonstop po dobu x let, a ne že jen jako ubytovna na týden pro práci. Takže návštěvy cizích lidí nám hodně narušovali soukromí.

Váš příspěvek
Reklama