Zlobivé batole a jak na něj

18.1.21 11:17

Zlobivé batole, jak na něj.

Ahoj,
Dost už několik měsíců bojuju se synem. 2,5 roku, je to tvrdohlavec…Je prostřední, k tomu mám mimčo 7 měsíců a 5 let holku. No a teď - ráno všechny vypravuju, abychom odvezli nejstarší do školky. Vstáváme brzo, abych netlačila na čas, ale batole prostě není schopné se samo obléct. Né že by to neuměl, on to umí. Já mu dokonce nachystám všechno oblečení na koberec a vyrovnám tak, jak si to má obléct (jinak bych se nedočkala akce). Můj první přirozený důsledek byl: Snídat můžeš jen oblečený. No jo, ale na to poslední dobou peče, zas takový hlad nemá. My si vklidu posnídáme a on mezitím pobíhá po baráku v pyžamu.
Můj problém: Desetkrát do něj hustím, že se má obléct a on na mne peče. Nejde o to, že se neobleče hned, mu to ale trvá fakt bez nadsázky třeba desítky minut. Dojde to až do vyhrocení, kdy se naštvu, vyhodím ho třeba s oblečením na chodbu že v obýváku může s náma být pouze když se začne oblékat. Ale to už je vyhrocené a on je na chodbě jako za trest (vím že to nemá rád nebýt s náma). Ale my už musíme jet do školky, i když mám časovou rezervu, tak není dvouhodinová. Řešení, že z pokojíčku může vylézt jen oblečený by znamenalo, že si tam bude hrát a bude mu to jedno. On je celkově taková flegmatická povaha, tzv. párkař a pohodář, od miminka. Sice nemívá záchvaty vzteku, ale zase odkopat ho k tomu, aby něco udělal je fakt záběr.
A celkově, nejde jen o oblékání. Přijde mi, že mu všechno musím říkat desetkrát a teprve když to dojde do mého vytočení, tak začne nějaká akce. Jinak je mu to úplně jedno, ignoruje mne. Kolikrát se vytočím fakt tak, že křičím jak ďas. Ať jde o oblékání, o úklid hračky, zákaz něčeho, vymýšlení kravin…
Např všechno máme počmárané. Zdi, noťas, knížky.. Přijde mi, že náš malý umělec je posedlý kreslením mimo papír. Nepomohlo domlouvání, plácnutí přes zadek, naštvání nic, pomůže jediné: Když malý nemá v ruce tužku. Ale to nejde tak snadno, protože starší je chaotik a nechá snadno někde nějaké pohozené pisátko. Nejhorší je, že já na něm vidím, že ví, že to nesmí, ale jakoby si nemůže pomoci - prostě musí vyzkoušet, jakou stopu dělá fixa na stole.
Nemáte nějaký tip s tím oblékáním?
Zase nechci dojít k tomu, že se vrátíme k tomu, že ho budu oblékat, i kdžy narvat ho do toho oblečení by bylo nejrychlejší. Jednak se tady ráno točím kolem tří děcek, tak každá úleva, že někdo něco umí, je dobrá, druhak obávám se že časem by to přešlo v nahánění po baráku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2756
18.1.21 11:24

@Pozitivni-obrazy Mam tedy o rok starsi dite, ale oblekani je take obcas problem. Kdyz nema svuj den, tak ho proste obleknu. Jindy se bez reci prevlekne sam, nekdy delame zavody, prekvapeni, oblekne si jen cast veci, atd. Delam to tak, abych se nezblaznila a abych vse v klidu stihla (mam take 3 deti) ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11788
18.1.21 11:28

Ja nevim, taky mam tri deti a prostredniho salama jsem ve 2.5r musela honit po byte, abych ho vubec mohla obleknout aspon sama :mrgreen:. Uz je v prvni tride a celkem dobry, je i primerene samostatny, jen pravidelne zapomina na ruznych mistech hlavu :mrgreen:. A nejmladsi 3.5r rano taky oblikam ja, vsak ve skolce se za den prevlekne nejmin 4krat…

Jo, a dve starsi deti taky psaly na papir a knizky nenicily a nejmladsi cmare vsude a knihy nici, nejaka chyba v matrixu :mrgreen:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9033
18.1.21 11:38

Náš prostřední s tím taky dělal cavyky, ale prostě jsem ho oblékla třeba do půlky nebo celého a časem dával víc kusů oblečení, ale ve 2,5l to rozhodně neuměl. Nejmladší má teď skoro tři a něco umí a něco ne. Nedávala bych ultimáta, ptz to nefunguje. Hele s třema dětma malýma je prostě mazec. Mám ho taky a je to lepší, ale šla bych v časovém presu cestou nejmenšího odporu a oblékla ho nebo může jet v pyžamu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9033
18.1.21 11:41

Jo a k tomu malování. Máme zdi pomalované od taky prostředního. Asi žádost o pozornost a zkoušel to. Už ho to přešlo. Malovat zatím nebudeme, až odroste nejmladšímu, ale toho to zatím nenapadlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
692
18.1.21 11:47

Naše má 4 a obléká se dosti pomalu i jí pomalu. Takže když spěchám tak ji pomůžu. Ve 2,5 letech jsem ji oblékala komplet. To mi přijde aj brzy, aby se dítě obléklo kompletně samo. Malování po zdech neřešíme, protože to má důrazně vysvětlené, že ne. Ani nezkoušela. Nechávala bych kluka s tužkou pouze pod dozorem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1816
18.1.21 11:49

Já mám teda 15m snya, ale nedovedu si predstavit, ze bych nase dite nejdrive oblekla, a pak teprv mu davala snidani. to bych ho pak oblikala znovu.
A co zkusit treba zavody v oblekani se starsim? nebo ze ty mu obleknes jednu ponozku a on si oblekne druhou? Jako nez se ráno hodinu rozsilovat a jeste diteti nedat snidani, tak bych ho radeji oblekla sama).
Predpokladam, ze starsi je v zasade samostatny, tomu musis jen udelat snidani. no a miminu zas das jidlo, obliknes - to ti jeste neutece.
Já jsem teda desne zastance spolecneho jezeni, takze ja bych neprenesla pres srdce, ze nejime vsichni spolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48322
18.1.21 11:50

V tomhle věku jsem kluka oblékala. Přijde mi, že toho po něm chceš moc :nevim:
To kreslení by mi vadilo víc. Takže bych všechno, čím se dá kreslit uklízela z jeho dosahu. Možná je to jenom jeho způsob, jak na sebe přitáhnout svou pozornost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.1.21 12:01
@lucenka píše:
V tomhle věku jsem kluka oblékala. Přijde mi, že toho po něm chceš moc :nevim:
To kreslení by mi vadilo víc. Takže bych všechno, čím se dá kreslit uklízela z jeho dosahu. Možná je to jenom jeho způsob, jak na sebe přitáhnout svou pozornost.

To je jasné,že uklízíme. Ale ono stačí aby někde našel sem tam nějakou zakoulenou voskovku a je vymalováno. Doslova :lol: . Teprve před dvěma týdny mne napadlo koupit starší zamykací kufřík,který odemkne jen ona, do té doby byly pastelky v jejich dosahu (byť ne na očích), já jsem zase příznivce toho aby starší si ty věci mohla brát sama.

Možná jak to tu čtu tak toho fakt chci moc. Ono to je možná to srovnání se starší,ta už byla v jeho věku samostatná,sice byla a doteď je cholerik,ale co se týče sebeobsluhy,mnohem lepší.
Ale on to umí se oblékat. Umí si dát všecko,i když třeba naopak,prostě obleče se,tam jde jen o to,že ho nějak netrápí,že by se měl oblékat.

@Pamplemouse píše:
Já mám teda 15m snya, ale nedovedu si predstavit, ze bych nase dite nejdrive oblekla, a pak teprv mu davala snidani. to bych ho pak oblikala znovu.
A co zkusit treba zavody v oblekani se starsim? nebo ze ty mu obleknes jednu ponozku a on si oblekne druhou? Jako nez se ráno hodinu rozsilovat a jeste diteti nedat snidani, tak bych ho radeji oblekla sama).
Predpokladam, ze starsi je v zasade samostatny, tomu musis jen udelat snidani. no a miminu zas das jidlo, obliknes - to ti jeste neutece.
Já jsem teda desne zastance spolecneho jezeni, takze ja bych neprenesla pres srdce, ze nejime vsichni spolu.

Závody nelze, protože starší je oblečená během minuty :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9033
18.1.21 12:07

No jo nesrovnavat ani vlastní děti. Každé je úplně jiné. Prostřednímu je teď 5 a skoro každé ráno si obleče něco poruby :lol: máme z toho srandu. Chce to čas a klid. Malování ho přejde nebo ať maluje pod dohledem. Jo a malby jsme na zdi nechali jako výstrahu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7646
18.1.21 12:19

Na mě to taky působí, že bys z něho chtěla,, mít velkého… Máš děti tři, kdejaká to nedává s jedním, do 5 let dítěte..
Asi bych ho tam nepeskovala.. nahnala bych je všechny na jedno místo, třeba obývák, a pomalu oblékala mimčo, druhou rokou trochu pomáhala prostřednímu, staršímu, jenom v nouzovce..
Já teda měla do 5 let jen dvě děti takto, ale ráno jsem všechno dělala v jedné mísnosti.. jedno oblečení kojenec, druhé do školky a pak i moje, abych nemusela přebíhat..
U nás kluk chodí do první třídy- obleče se sám, ale prsotě někdy to trvá než si něco převrátí a nebo ponožka se někde zastčí…

Příspěvek upraven 18.01.21 v 12:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
641
18.1.21 12:20

U nás velmi pomohlo vyhodit dítě na mráz v pyžamu… od té doby stačí pohrozit, že já odcházím a je mi jedno, kdo je oblecenej a kdo ne… A měla bys vidět ten fofr. Prostě musí pocítit jasný okamzity důsledek svého chování. Mzsi vedet, ze co reknes, to plati. Ne desetkrat opakovat, at se oblece a on je pritom v klidu dal v pyzamu. Ne vyhodit do predsine a dal sedet doma v obyvaku. Dite to bere tak, ze proc by se jako melo oblekat, kdyz jste pořád doma a nikdo nikam ještě nikdo nejde. Všeobecně se mi na všechno osvědčilo neopakovat věci desetkrát, ale zajistit, že mě dítě vnímá (sahnkut na nej, cupnout si k nemu…) a pak az dát pokyn. Řvát na dítě z opačné strany baráku, že má. neco udelat, je úplně na nic. Nevnímá, neví, že se na něj mluví, máma je daleko, nemá cenu ji poslechnout, protože ona to stejne ještě několikrát zopakuje…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10045
18.1.21 12:20

Když bylo malovací období, byly všechny tužky mimo dosah a na příděl jen za dohledu.

Ráno když nestíhám, tak prostě oblíknu. Lepší, než si dělat nervy. Jak dítě roste, tak se to mění a začne se oblíkat samo, toho bych se vůbec nebála.

Udělej si to co nejjednodušší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7646
18.1.21 12:23

@Lucie_Sx souhlasím, ja taky patřilas mezi takové ty uječené ranní maminky, ale pak si člvoěk uvědomí, že ty děti to umí a naučí se to, ale nejsou tak rychlé, jak si představujem.. U druhého kluka jsem už přístup změnila, zjsitila jsem, že někdy je lepší v klidu klidně pomoct, a spíš pochválit, když to druhý den zvládne dřív, než dělat nějaké komedie..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
642
18.1.21 12:37

Myslím, že hlavní problém je, že nejstarší je holka a prostřední kluk. :-D Mám taky tři děti a prostřední je holka a nejmladší kluk. A když srovnám dceru ve 2,5 a se stejně starým nejmladším tak mám pocit, že jsem jako matka selhala. :) Jako divím se ti, že čekáš takovou dobu až se začne oblékat sám. Kdybych měla ráno čekat, až se sám obleče, tak v životě do mš neodejdeme. Takže jdu cestou nejmenšího odporu. Jdu k němu, donutím ho svléknout pyžamo, obléct slipy a triko a pak punčocháče a zbytek mu doobleču já a to je mu už 3,5. Někdy to jde lépe, někdy hůř. Mimochodem, když chodil do školky jen nejstarší syn, tak bylo nejlepší řešení, když ráno vodil manžel. To byla taková úleva. A co se týká malování, tak je to asi půl roku, co jsme začali nechávat pastelky v dosahu. S ním to prostě nešlo, buď ty pastelky okusoval nebo by počmáral půl bytu. Takže tak. :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat