Zlomenina stehenní kosti, náplasťová trakce, otlaky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Dommii
Nováček 6 příspěvků 06.04.19 21:05
Zlomenina stehenní kosti, náplasťová trakce, otlaky

Dobrý den, prosím o radu maminky a tatínky, které si se svými dětmi prošly nebo procházejí stejnou hrůzou jako já. Syn má zlomenou stehenní kost, teď je to týden co visí na náplasťové trakci. Je tady spoustu diskusí na toto téma, ale já se nikde nedočetla jestli se některému dítěti, vytvořil pod náplasti otlak, ktery přešel i mimo náplasť. Syn ma jeden velký otlak tak 10 cm pod kotnikem cca 5×5cm. A dnes se mu vytvořil nový malý, těsně před tříslem. Kvůli tomu velkému dostal antibiotika, horečkoval a výsledky krve nebyly ideální. Dostává i fenistil a brufen sirup proti bolesti a svědění. Prosím poraďte jak je to s následným hojením po sundání z trakce? Měl by ještě vyset minimálně 14 dní. Doktor říkal, že při sundání se prostě ta náplasť odstřihne před otlakem a necha se tam, potom sama odpadne se strupem. Děkuji za rady a zkušenosti, jak a jak rychle se vše zahojí.

Reakce:
alisekR
Kelišová 5715 příspěvků 06.04.19 21:53

Je mi moc líto, co se stalo. Nevím, jestli ti poradím. Naše holčička měla loni zlomeninu holeně. Sádru plánovanou na 12 týdnů, vysokou - tzn. Od zadečku po prsty. A měla „otlaky“, jak tomu říkáš ty. U nás to byl dekubitus 4 stupně. měla špatně udělanou sádru, nechtěli jí to sundat. Že její bolesti jsou neopodstatněné. U nás šlo o pochybení doktoru, primář nám přiznal jejich chybu a vyzval nás k žalobě. Prožili jsme si peklo. Sádru sundali po 8 týdnech, aby udělali Rtg bez, přitom se na to přišlo. Takže jsem dostala domů po kontrole dítě s nesrostlou nohou, na noze nesmělo být nic. S pátou jsme jezdili na hojení ran další tři měsíce. Chybí jí kus paty a a už nedoroste. Má trvalé následky. Nenech se odbýt, chtěj vědět, jak vážně to je, jak hluboko. Pokud chceš poslat fotku, jak to vypadá pro srovnání, tak mi písni SZ. :hug: myslím na vás.

Dommii
Nováček 6 příspěvků 06.04.19 22:04

@alisekR
Doktor nás na to, že otlaky (tak tomu říkají přímo oni) můžou vzniknout. Je to způsobeno tahem kůže pod náplastí. Vypadají prostě jako puchýře.

lampicka11
Závislačka 3648 příspěvků 1 inzerát 06.04.19 22:07

Ležela jsem s jednou paní na pokoji. Její 1,5lety syn měl to samé. Musel tak viset 4tydny (kazdy týden na rtg) Držte se :hug:
Byl to děsivý pohled. Chlapeček měl problém s lámavosti kostí…jen prostě zakop :(. Nevím kde ležíte…ale v krci v Praze byly super(prý tímhle stylem zavěsit se vyhne dítě operaci-rocne tam mají prý 12+-takovych případů) Nenech se odbýt. Co jsem s maminkou naposledy komunikovala tak už jsou v pořádku.

Masina
Kecalka 106 příspěvků 06.04.19 22:17

Já mám čerstvou zkušenost s dekubitem u dcerky na patě - také pod sádrou - při zlomenině holenní kosti. Plakala, že ji to bolí, takže po 5 dnech jsem s ní jela na chirurgii a tam si VYDUPALA sundání sádry. Tvrdili, že nic takového není možné…ale když to pak viděli, tak se omluvili. Nepochybuji vůbec o tom, že kdybychom to s tou sádrou vydrželi několik týdnů, bude mít kus paty pryč. U nás se to řešilo jen desinfekcí, měkkým překrytím a lehkou dlahou, s tím, že jsme ji pak museli strašně hlídat, aby si s tou nohou nehla. Doma jsem dlahu několikrát týdně sundala, ošetřila dekubit a zas nandala (to se nesmí, ale dělala jsem to).
Můj osobní názor je ten, že dekubit - pokud nezmizí tlak - se nezhojí. Ta tkáň bude odumírat do šířky a i do hloubky. Nevím, jak vypadá náplasťová trakce, ale nešlo by zavěsit tu nohu o kousek výš/níž, aby se vyvíjel tlak na zdravou tkáň a pořádně to pod tím vyměkčit? Nebo to vyměkčit pořádnou vrstvou vaty a dát tam hodně široký závěsný pás, který by ten tlak rozložil? Jsem laik, nevím, jak to vypadá, ale chtěla bych konzultaci s jinými doktory a trvala na tom, že dekubit se musí ošetřovat a NIC na něj nesmí tlačit. Dekubit není poraněná zdravá tkáň, která se rychle zahojí. Ta tkáň tam nekrotizuje a ta nekrotizace pokračuje pořád dál. Je mi moc líto, že tohle prožíváte. Hádání se s doktory je strašná věc, ale já bych se hádala.

alisekR
Kelišová 5715 příspěvků 07.04.19 06:34
@Masina píše:
Já mám čerstvou zkušenost s dekubitem u dcerky na patě - také pod sádrou - při zlomenině holenní kosti. Plakala, že ji to bolí, takže po 5 dnech jsem s ní jela na chirurgii a tam si VYDUPALA sundání sádry. Tvrdili, že nic takového není možné…ale když to pak viděli, tak se omluvili. Nepochybuji vůbec o tom, že kdybychom to s tou sádrou vydrželi několik týdnů, bude mít kus paty pryč. U nás se to řešilo jen desinfekcí, měkkým překrytím a lehkou dlahou, s tím, že jsme ji pak museli strašně hlídat, aby si s tou nohou nehla. Doma jsem dlahu několikrát týdně sundala, ošetřila dekubit a zas nandala (to se nesmí, ale dělala jsem to).
Můj osobní názor je ten, že dekubit - pokud nezmizí tlak - se nezhojí. Ta tkáň bude odumírat do šířky a i do hloubky. Nevím, jak vypadá náplasťová trakce, ale nešlo by zavěsit tu nohu o kousek výš/níž, aby se vyvíjel tlak na zdravou tkáň a pořádně to pod tím vyměkčit? Nebo to vyměkčit pořádnou vrstvou vaty a dát tam hodně široký závěsný pás, který by ten tlak rozložil? Jsem laik, nevím, jak to vypadá, ale chtěla bych konzultaci s jinými doktory a trvala na tom, že dekubit se musí ošetřovat a NIC na něj nesmí tlačit. Dekubit není poraněná zdravá tkáň, která se rychle zahojí. Ta tkáň tam nekrotizuje a ta nekrotizace pokračuje pořád dál. Je mi moc líto, že tohle prožíváte. Hádání se s doktory je strašná věc, ale já bych se hádala.

Měli jste štěstí, že to trvalo jen pět dní. U nás měla sádru 7 a půl týdne. Odmítli to sundat, strašili nás posunem kosti a následnou operací. Rvali do ní léky proti svědění. Nebudu zacházet do detailu. Patička byla už černá, nekrózní. Podstoupila 9 odřezávání mrtvé tkáně bez umrtvení, hojilo se vlhkým způsobem, nakonec stříbrem. Uvažovala jsem i o nasazení bzučivek. Zjistili jsme, že to dělají v Příbrami, ale dětem to moc dávat nechtějí,je to nepříjemné. Všeobecně tu dekubity u dětí nikdo léčit neumí. Používají se metody pro lidi s diabetickou nohou a imobilní pacienty.

Dommii
Nováček 6 příspěvků 07.04.19 07:44

Toto co popisujete mi doktor řekl, že při teto metodě není možné. Hned jsem se na to ptala.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1685 příspěvků 07.04.19 09:37

Syn byl v trakci 3 tydny. Zadne otlaky nemel, leky na bolest dostaval asi 4 dny pak uz nebyly treba. Prelepovali mu to behem hospitalizace jenom jednou v analgosedaci. Pri druhem a konecnen sundavani naplasti mu strhli kuzi asi cca 10 cm dlouhe pruhy na vnitrni strane stehen. Ale zahojilo se to celkem rychle. Zadne otlaky a horecky behem hospitalizace si nepamatuju. Jen prvni tri dny dostaval analgetika a hlidali jsme otok. Pak uz byl relativne v pohode. Jestli mas pochybnosti tak se fakt ozvi. Drzim palce, jsou to nervy.

Dommii
Nováček 6 příspěvků 07.04.19 10:47

@Ijen
Pořád se ptáme, pořád se i doptaváme. Právě to co popisujete by měli být ty otlaky. Prostě puchýře jako na patě. Syn si však nedal pokoj a pořád do nich šťoural, až se mu rozlezly i vedle těch náplastí a jako z klasického puchýře při prasknutí vytekla voda. Hlídají otoky. Já jen doufám, že se už nic nepokazí a těch dalších 14 dní už přežijeme. Leky na bolest a svědění dostává pořád. Je to velmi psychicky náročné, někdy už jsem na pokraji sil. Jsem v 3 měsíci těhotenství a to mi moc odvahy nepřidává.

Dommii
Nováček 6 příspěvků 07.04.19 10:51

@Ijen
Pořád se ptáme, pořád se i doptaváme. Právě to co popisujete by měli být ty otlaky. Prostě puchýře jako na patě. Syn si však nedal pokoj a pořád do nich šťoural, až se mu rozlezly i vedle těch náplastí a jako z klasického puchýře při prasknutí vytekla voda. Hlídají otoky. Já jen doufám, že se už nic nepokazí a těch dalších 14 dní už přežijeme. Leky na bolest a svědění dostává pořád. Je to velmi psychicky náročné, někdy už jsem na pokraji sil. Jsem v 3 měsíci těhotenství a to mi moc odvahy nepřidává.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1685 příspěvků 07.04.19 13:36

@Dommii verim ze je to narocny, hlavne na psychiku a v tehotenstvi o to vic. Ja jsem u toho prvniho prevazu byla a tam to bylo celkem cisty potom mu tam nejspis nejake puchyre vznikly, ktere strhly sestry pri sundavani. Opet to delali v analgosedaci ale u toho jsem nebyla, vyrizovala jsem propusteni. Byly to dlouhe pasy nebo spis ruzne silne jako skrabance, ale cisté, zadne vyrazne zarudnuti, rozhodne ne strzene az do masa nebo nejak zhnisane a pod. Davala jsem na to mastny tyl, oplachovala redenym Betadine a po par dnech Hemagel. Hojeni probehlo bez problemu a jizvy tam nema. Syn si tam nemohl nijak stourat, nohy mel zavazane a navrch natazene flanelove navleky. To zvladnete, drz se!

Dommii
Nováček 6 příspěvků 07.04.19 16:54
@Ijen píše:
@Dommii verim ze je to narocny, hlavne na psychiku a v tehotenstvi o to vic. Ja jsem u toho prvniho prevazu byla a tam to bylo celkem cisty potom mu tam nejspis nejake puchyre vznikly, ktere strhly sestry pri sundavani. Opet to delali v analgosedaci ale u toho jsem nebyla, vyrizovala jsem propusteni. Byly to dlouhe pasy nebo spis ruzne silne jako skrabance, ale cisté, zadne vyrazne zarudnuti, rozhodne ne strzene az do masa nebo nejak zhnisane a pod. Davala jsem na to mastny tyl, oplachovala redenym Betadine a po par dnech Hemagel. Hojeni probehlo bez problemu a jizvy tam nema. Syn si tam nemohl nijak stourat, nohy mel zavazane a navrch natazene flanelove navleky. To zvladnete, drz se!

Děkuji za typy. Synovi hrozily, že mu ty návleky dají, ale nakonec mu tu jednu nožku obvázali jiným obvazem a ten drží a nedostane se tam. Ještě jednou děkuji

Váš příspěvek
Reklama