Žloutnutí a lámání zubů u 13ti měsíčního dítěte

26.5.16 16:11

Žloutnutí a lámání zubů u 13ti měsíčního dítěte

Ahoj,

předem se omlouvám za delší dotaz, pokusila jsem se to zestručnit, ale stejně je to román.

U syna (13 měsíců) řešíme problém se zoubky. Ty mu před dvěma měsíci ztmavly (nažloutlé skvrny, v nich světlejší “mapy”) a začaly se lámat. Jeden má ulámaný hodně, větší část zubu je pryč. Zbývající 3 horní zuby jsou na tom lépe, ale také se po kousíčkách drolí. Spodní zuby zatím vypadají v pořádku.

Co jsme zatím udělali:

• snažím se zuby čistit, jak to jde (prsťáček, vlhká plena, kartáček málokdy)
  • používáme GC Tooth Mousse (netuším, jestli může v našem případě pomoct, ale zkouším)
  • dávám vitamíny (konzultováno s pediatričkou)
  • nonstop ho hlídám, aby nekousnul do žádné hračky nebo něčeho jiného tvrdého
  • navštívili jsme zubařku, ta poradila jen čistit a “vydržet do druhých zubů” :roll:
  • konzultovali jsme s další zubařkou (“některé děti to tak mají, neřeší se to”) a dentální hygienistkou (nikdy se s tím nesetkala)
  • obrátila jsem se na zdejší poradnu, ale žádnou pořádnou radu jsem nedostala, protože jsem nesdělila diagnózu (tak jedině že bych si ji vycucala z prstu, podle naší zubařky žádná není) :nevim:

Co dělám (asi) špatně:

• v noci kojím - ale to mu pak ještě ve spánku zoubky otřu vlhkou plenou (ne vždy)

Dotazy:

• řešili jste někdo něco podobného? Jak to dopadlo? Pomohlo něco?
  • máte někdo tip na dětského zubaře, který tuto problematiku řeší? Slyšela jsem něco o tom, že je kvalitní pedostomatologie v Olomouci, ale nic bližšího nevím.

Děkuji za jakékoliv postřehy a rady, možná to moc hrotím, ale ty zoubky vypadají vážně hrozně, do druhých zbývá spousta let, mám pocit, že přece musí jít něco dělat a nechce se mi jen sedět a koukat, jak se mu zuby rozpadají… :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4718
26.5.16 16:18

Špatná slabá sklovina? Má to po kom zdědit? Jinak asi noční kojení odbourat - kolikrát v noci si cucne? čistit, čistit, čistit a co nejmíň sladkého…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20751
26.5.16 16:26

Nemel antibiotika?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4718
26.5.16 16:28

To je taky výborný postřeh. Taky se mi stalo u syna, že mu zežloutly zoubky po antibiotikách, naštěstí po pár týdnech jsem dočistili bez problémů

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.16 16:32

Moc díky za názor. My s manželem jsme měli mléčné zuby v pořádku, ale je pravda, že já mám na „dospělých“ zubech sklovinu špatnou, prý vlivem braní antibiotik, ale to je spíš domněnka rodičů, nikdo to nikdy nezkoumal :nevim:
Sladké jí minimálně, vůbec nemá rád sladkou chuť, odmítá i ovocné přesnídávky, takže je to sem tam drobek buchty nebo pudink pro mimina (a pak čistíme).
To kojení, no.. Četla jsem na to spoustu protichůdných názorů, asi na to odbourání časem dojde, ale raději bych ještě ty zuby ukázala někomu, kdo by řekl, co to vlastně je za problém. Nechce se mi to ukončovat „jen tak“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.16 16:37

To jsem zapomněla zmínit - antibiotika nikdy neměl. Ještě jsem se někde dočetla, že problém se sklovinou může nastat u dětí, které měly silnou novorozeneckou žloutenku, a tu syn měl, tak že by to bylo tím? Nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7644
26.5.16 16:39
@Misa_z_Ostravy píše:
Moc díky za názor. My s manželem jsme měli mléčné zuby v pořádku, ale je pravda, že já mám na „dospělých“ zubech sklovinu špatnou, prý vlivem braní antibiotik, ale to je spíš domněnka rodičů, nikdo to nikdy nezkoumal :nevim:
Sladké jí minimálně, vůbec nemá rád sladkou chuť, odmítá i ovocné přesnídávky, takže je to sem tam drobek buchty nebo pudink pro mimina (a pak čistíme).
To kojení, no.. Četla jsem na to spoustu protichůdných názorů, asi na to odbourání časem dojde, ale raději bych ještě ty zuby ukázala někomu, kdo by řekl, co to vlastně je za problém. Nechce se mi to ukončovat „jen tak“.

Taktéž měla tento problém kamarádka se synem.. 6luté lámavé zuby, které postupně zčernaly…Nic nepomohlo, ani výživy, ani bez sladkého. Kojila také ještě v roce dítěte v noci. Kluk má už druhé zuby, a má je v pořádku..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6809
26.5.16 16:43

@Misa_z_Ostravy
jsou vrozene vady zubni skloviny, ktere se mohou takto projevit, jen ti je nereknu, ze skoly si je nepamatuju, je to oblast zubare.
me napadla osteogenesis imperfecta, jen proto, ze jsem nedavno cetla kazuistiku, ktera byla taky o defektnich zubech a tvuj pribeh mi to pripomnel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.16 16:43

@pannda Děkuji, to je jediné, co mě utěšuje - že časem budou další zuby a ty budou nejspíš v pořádku. Jen to do té doby nějak přežít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6434
26.5.16 16:47

@Misa_z_Ostravy kamoska ted resila u dcerky, jsou ji dva, ulomeny drolivy zoubek ji trhali a je objednaná na ošetření zbylych kazu v celkove anestezii..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6434
26.5.16 16:49

@Svistice ty tetracykliny, co to dělají, jsou u deti do 8, nekde je uvedeno do 12 let kontraindikovane, to uz se dnes nedává.. To je generace dnesnich 30-40 letych se znicenymi zuby po tetracyklinech..ostatni to nedelaji v tajovem rozeahu..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.16 16:50

@BellinkaX Díky, zkusím pogooglit.. no jestli se někdy dopídím toho, co je to za problém, tak by mě zajímalo, jestli se to dá nějak řešit (jinak než čekat, až zoubky zčernají a upadnou).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20751
26.5.16 16:54
@lentilka248 píše:
@Svistice ty tetracykliny, co to dělají, jsou u deti do 8, nekde je uvedeno do 12 let kontraindikovane, to uz se dnes nedává.. To je generace dnesnich 30-40 letych se znicenymi zuby po tetracyklinech..ostatni to nedelaji v tajovem rozeahu..

Dík za osvětu. Napadlo mě to právě v souvislosti s jedním rodinným známým, u kterého něco podobného řešili rodiče před 25 lety. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6434
26.5.16 16:57

@Svistice no, jednou jsem se setkala s ditkem, kteremu pediatr tetrqcyklin dal, asi nejaka stara skola, je jich hodne ještě, ale uz by se to dit nemelo..dava se to ale jako lek treba u boreliozy..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
95
26.5.16 17:21

Myslím, že by se mohlo jednat o amelogenesis imperfecta (osteogenenesis ne, zub není kost a hospodaření těla s vápníkem se ho netýká ). Je to velmi vzácná vada, která může postihnout jak mléčný tak stálý chrup, zcela raritně oba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama