Žlučníkový záchvat spojený s menstruací

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.05.18 09:58
Žlučníkový záchvat spojený s menstruací

Za posledního více než půl roku jsem prodělala 5 nebo 6 žlučníkových záchvatů. Nejdříve jsem samozřejmě nevěděla, co to je. pak jsem se kvůli špatným jaterním testům po jednom ze záchvatů dostala na ambulanci nemocnice, na sonu u praktického lékaře nález písek ve žlučníku, na sonu na příjmu v nemocnici pak „blátíčko“, pak ještě jednou „pořádné“ sono a tam neviděli nic. tak po měsíci znovu kontrolní sono a tam kamínek a písek. pak z jiného důvodu (nález na játrech) jsem byla na CT a tam ve žlučníku zas nic. nicméně podle výsledků krve jde o cholestázu (městnání žluči), jestli je příčina v žlučníku nebo v játrech není jasné. kromě toho mi našli FNH (údajně by to ale na tyto problémy nemělo mít vliv). sledována jsem na hepatologii, beru isochol a ursofalk
a teď proč to píšu tady - otázka, na kterou mi lékařka nedokázala odpovědět - záchvaty přichází pravidelně den dva před menstruací jednou za dva měsíce. resp. třikrát za sebou to takto bylo, jeden předtím nebyl před ms a předtím si to přesně nepamatuju, ale myslím, že tam ta souvislost spíš byla taky.
nenašel by se tu někdo s podobnou zkušeností a vysvětlením toho stavu?

Reklama

Reakce:

Ou
Závislačka 4721 příspěvků 08.05.18 17:40

Progesteron, který stoupá v době po ovulaci a pak prudce klesá, mění průtok žlučovodem, takže to může docela dobře souviset.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…002-0057.pdf

domluvte se ještě s lékařem na hormonálním panelu, jestli vám tam hladin toho progesteronu neskáčou nějak moc.

Obecně určitě neuškodí žlučníková dieta - zvýšit objem vlákniny a hlídat si složení tuků a to ideálně ve vegetariánské verzi - s pravidelnou konzumací sojových výrobků. tím že obsahují fytoestrogeny, mohou snižovat hladinu progesteronu.

A určitě neuškodí naučit se a pravidelně cvičit hormonální jógu, metodu mojžíšové, dobře vedené tai-či a nebo orientální tance - prostě něco, co pomůže srovnat dysbalance v oblasti pánve.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.05.18 00:17

Děkuji za odpověď. tohle by dávalo opravdu smysl.

žlučníkovou dietu samozřejmě držím - maso jím jen kuřecí a krůtí, nic smaženého, nic tučného, atd. problém je, že já nikdy nejedla tučné, vůbec nesmažím, takže sice jsem zařadila všechno jen nízkotučné (sýry, mléko), vyřadila máslo, snažím se jíst víc zeleniny, ale razantní změnu jídelníčku, jako kdybych se cpala denně bůčkem a smažákem, udělat nedokážu.
a teď si jsem navíc celkem jistá, že jsem žádnou dietní chybu neudělala, resp. jedla jsem to, co uplynulé dva měsíce, občas zkouším něco nového, ale cca týden před tím, než se mi udělalo špatně, jsem nic zvláštního neměla.

také ostatní rady stojí za úvahu, děkuji.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozkopaná Praha i D1: Řidiči šílí, stroje stojí, jediný „Demolínek“ z magistrátu se chválí!

Jestli jste si mysleli, že s koncem prázdnin zmizí z ulic Prahy i dálnice D1... číst dále >

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však... číst dále >

Reklama