Žlučníkový záchvat spojený s menstruací

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.05.18 09:58
Žlučníkový záchvat spojený s menstruací

Za posledního více než půl roku jsem prodělala 5 nebo 6 žlučníkových záchvatů. Nejdříve jsem samozřejmě nevěděla, co to je. pak jsem se kvůli špatným jaterním testům po jednom ze záchvatů dostala na ambulanci nemocnice, na sonu u praktického lékaře nález písek ve žlučníku, na sonu na příjmu v nemocnici pak „blátíčko“, pak ještě jednou „pořádné“ sono a tam neviděli nic. tak po měsíci znovu kontrolní sono a tam kamínek a písek. pak z jiného důvodu (nález na játrech) jsem byla na CT a tam ve žlučníku zas nic. nicméně podle výsledků krve jde o cholestázu (městnání žluči), jestli je příčina v žlučníku nebo v játrech není jasné. kromě toho mi našli FNH (údajně by to ale na tyto problémy nemělo mít vliv). sledována jsem na hepatologii, beru isochol a ursofalk
a teď proč to píšu tady - otázka, na kterou mi lékařka nedokázala odpovědět - záchvaty přichází pravidelně den dva před menstruací jednou za dva měsíce. resp. třikrát za sebou to takto bylo, jeden předtím nebyl před ms a předtím si to přesně nepamatuju, ale myslím, že tam ta souvislost spíš byla taky.
nenašel by se tu někdo s podobnou zkušeností a vysvětlením toho stavu?

Reakce:
Ou
Kelišová 5829 příspěvků 08.05.18 17:40

Progesteron, který stoupá v době po ovulaci a pak prudce klesá, mění průtok žlučovodem, takže to může docela dobře souviset.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…002-0057.pdf

domluvte se ještě s lékařem na hormonálním panelu, jestli vám tam hladin toho progesteronu neskáčou nějak moc.

Obecně určitě neuškodí žlučníková dieta - zvýšit objem vlákniny a hlídat si složení tuků a to ideálně ve vegetariánské verzi - s pravidelnou konzumací sojových výrobků. tím že obsahují fytoestrogeny, mohou snižovat hladinu progesteronu.

A určitě neuškodí naučit se a pravidelně cvičit hormonální jógu, metodu mojžíšové, dobře vedené tai-či a nebo orientální tance - prostě něco, co pomůže srovnat dysbalance v oblasti pánve.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.05.18 00:17

Děkuji za odpověď. tohle by dávalo opravdu smysl.

žlučníkovou dietu samozřejmě držím - maso jím jen kuřecí a krůtí, nic smaženého, nic tučného, atd. problém je, že já nikdy nejedla tučné, vůbec nesmažím, takže sice jsem zařadila všechno jen nízkotučné (sýry, mléko), vyřadila máslo, snažím se jíst víc zeleniny, ale razantní změnu jídelníčku, jako kdybych se cpala denně bůčkem a smažákem, udělat nedokážu.
a teď si jsem navíc celkem jistá, že jsem žádnou dietní chybu neudělala, resp. jedla jsem to, co uplynulé dva měsíce, občas zkouším něco nového, ale cca týden před tím, než se mi udělalo špatně, jsem nic zvláštního neměla.

také ostatní rady stojí za úvahu, děkuji.

LenkaRowan
Nováček 2 příspěvky 09.01.19 20:15
Stejné potíže

I já mám v posledním roce obdobné potíže a nevím, co s tím. :,( Zhruba týden před menstruací, někdy až během ní, strašné zažívací potíže, bolest pod žebry, nafouknutá a povitově jako ucpaná právě někde v oblasti žlučníku. Na sonu nenašli nic a vyhodili mě s tím, že je to dráždivý tračník, že to má každý druhý a nazdar. :zed: Beru na to jen algifen kapky, točím bylinkové čaje, maximálně Orenzym, ale moc to nepomáhá. Horší je, že mě ta nevolnost celkově rozloží asi jako jiné střevní chřipka a nejsem schopná fungovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 08:53

řešila jsem to od ledna, jednou na sonu písek, sludge, na dalším nic, na dalším asi kamínek ve žlučníku, na CT nic (tam mě poslali kvůli dalšímu nálezu na játrech, ne kvůli žlučníku, nicméně tam se nic neukázalo), pak konečně na MR kamínek v žlučových cestách a poslali mě na ercp, kde mi vyčistili žlučovody (ale ještě na místě před tím zákrokem, kde to tedy dělají několikrát denně a mají zkušenosti, mi tvrdili, že se nejspíš nic nezjistí, protože to, co popisuju, nejsou žlučníkové záchvaty). nicméně vytáhli mi kamínek z ucpaného žlučovodu a hned jsem se objednala na operaci žlučníku. žlučník mi vyndali laparoskopicky na jednodenní chirurgii, doktor říkal, že na něm byly známky dlouhodobého dráždění a zánětu, že bylo akorát tak na čase, aby šel ven. na té operaci jsem byla v červenci a od té doby je mi lépe. není to úplně stoprocentní, ale výrazně lepší a hlavně se to kontinuálně zlepšuje, tak doufám, že to už bude dobré. stále to cítím většinou před ms a v období většího stresu. naopak jsem si o vánocích ověřila, že můžu jíst skoro cokoliv, aniž by mi bylo špatně. jediné, co od operace nesnesu, je normální mléko, obzvlášť v kafi, a některé mléčné výrobky, musím mít mléko a jogurty bezlaktozové, sýry snáším dobře, tvarohu se podvědomě vyhýbám.
podle tvého popisu jsem to měla úplně stejně - jen s tím, že ke konci už mi bylo špatně skoro pořád. zkus, jestli by ti nepomohl isochol, ten je na žlučník a je volně prodejný. také na naředění té žluči, která se zjevně zahušťuje před ms vlivem hormonů, trochu pomáhá hodně pít (resp. vyzkoušela jsem si, že pít málo znamená, že je to ještě mnohem horší).

mě doktoři neodbyli asi jen proto, že jsem měla strašidelné jaterní testy a na jednom z těch prvních utz mi zjistili nějaký útvar na játrech, tak ho potřebovali dovyšetřit, co to je (je to FNH - fokální nodulární hyperplazie) a jestli mi ty problémy a strašidelné jaterní testy nezpůsobuje právě to.
takže pokud ti jaterní testy nedělali, nebo ti je dělali, když ti zrovna bylo líp, tak si zkus zajít na odběry zrovna v době, kdy je ti špatně - můžeš jako samoplátce, taky jsem na tom takhle byla a stálo to myslím 3-4 stovky (bilirubin, ast, alp a ggt). to, že tě to rozloží jako střevní chřipka, to můžou dělat právě zatížená játra (měla jsem nejhorší jaterní testy ve dnech, kdy jsem byla nejunavenější).

kdyby tě napadly ještě nějaké otázky, tak se ptej, zkusím poradit, pokud budu moct. byl to krušný rok.

LenkaRowan
Nováček 2 příspěvky 10.01.19 10:02
Re:

Moc děkuji za reakci. Jsem ráda, že se ti po operaci ulevilo aspoň trošku. :srdce: Mně dělala obvodní po dlouhém doprošovánì krevní testy na podzim, plus kultivaci stolice, ale k výsledkům mi řekla jen to, že krev mám vynikající …a s pánem bohem, jak je jejím „dobrým zvykem“, vydobyla jsem si tedy to sono, na kterém nic nenašli, takže je se mnou jednáno jako s hysterkou první kategorie. Každopádně to budu muset řešit, je to už fakt síla, …zřejmě se vykašlu na svou obvodní a gastro, kterým je všechno fuk a zkusím to přes gynekologa, jak by to řešil on…pokud vůbec… :roll: Já nějak na doktory nemám obecně štěstí… :,(
Děkuji také za tip na Isochol, ten jsem ještě nezkoušela.

Co se režimu týče, piju dostatečně a jím zdravě, po malých porcích. Vánoce v pohodě, co se jídla týče, bylo mi dobře a jak se přiblížila menstruace, obrat o 360 st. :zed: ps.(Na gastru mi tenkrát v říjnu řekli, že co se divím, když jím zdravě, že zelenina nafukuje a dráždí, tak ať to nejím. Skvělá rada vskutku. A to tělo mám teda udržet zdravé jak, když nebudu přijímat vitamíny a minerály…) :potlesk: :?
Snad příjdu na to, jak dostat to tělo do latě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 10:10

pokud by to bylo nadýmání ze zeleniny, tak by pomohl espumisan - můžeš zkusit i ten, ten byl taky můj věrný kamarád :roll:
a dělala doktorka jaterní testy? jestli se k tomu staví takhle, tak taky mohla udělat jen krevní obraz nebo jak se tomu říká - takový ten úplný základ…
jo a na gyndu to zkus - tam jsem plánovala jít a probrat to, jaký vliv můžou mít hormony na zažívání, ale jak jsem ten poslední rok běhala po doktorech, tak jsem prevenci na gyndě stále odkládala. dobře, žes mi to připomněla - půjdu se rovnou objednat :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Výměna, která se málem nedotočila: Patrik útočil na štáb a vyhazoval jej

Bylo to nefalšované drama. Úklidový šílenec Patrik ve středeční Výměně... číst dále >

Souboj zadků: Líbí se vám víc pozadí Martina Zounara, nebo Martina Krause?

Dva herci odlišné postavy, dva zadky, které ti dva ukázali na jevišti před... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >