Změna 3 leté ochranné lhůty???

253
23.1.09 16:27

Změna 3 leté ochranné lhůty???

Holky prosím pomoc, jsem tak vytočená, že nejsem ve stavu studovat nějaké zákony tak jsem si vzpoměla na eMimino, jestli mi některá aspoň trochu neporadíte.
19.1.2006 se nám narodil syn. Ochranná lhůta (doba kdy mě zaměstnavatel nesmí propustit) mi tedy skončila 19.1 2009 . Ještě před jejím skončením jsem znovu otěhotněla a protože jsem měla na začátku problémy tak jsme se s doktorkou dohodly, že nepůjdu pracovat, ale vypíše mi nemocenskou. Tu jsem zaměstnavateli dodala 7.1 2009 tedy 12 dní před vypršením 3 leté ochranné lhůty. Kyž jsem to konzultovala s naší personální (v listopadu, když jsem zjistila že jsem těhotná a pominulo největší riziko že potratím) tak všechno bylo v pořádku a tenhle postup mi doporučila.
Před hodinou mi volala, že se nějak změnil nějaký zákon (asi o sociálním zabezpečení a že proto, že jsem 20.1.2009 nenastoupila do práce už nejsem v zaměstnaneckém poměru, tudíž mi nebudou vyplácet nemocenskou ani mateřskou.
Na otázku proč, když ještě před skončením ochranné lhůty jsem dodala novou nemocenskou (tudíž mi běží nová ochranná lhůta) mi řekla že se mění tříletá ochranná lhůta.
NO JÁ TOMU VŮBEC NEROZUMÍM!!! Kdybych se aspoň jako kráva všude nevyptávala jak to mám udělat, ale všichni mi můj postup schválili a teď tohle.
Takže jestli jsem to dobře pochopila přišla jsem o místo a mateřskou a do doby než budu mít nárok na rodičák se mám jít klouzat?
Teda mě „zachraňuje“jedna věc, první syn je dlouhodobě zdravotně postižený, tak na něj beru rodičák až 7 let, ale to taky není výhra. Zatím mi ho dávají, ale jak můžu vědět, že za měsíc neudělají přezkum zdravotního stavu a ten rodičák mi neodeberou protože už má tři roky a nespadá do nějakých tabulek, kdy už mu rodičák nenáleží? Příspěvek na péči už nám zamítli dvakrát (na nechodící dítě!!!)
Přiznávám se že nejsem expert přes zákony a ten o sociálním zabezpečení jsem nestudovala. Vím jenom to, co se dočtu v novinách nebo doslechnu ve zprávách, ale že by se nějak měnila ochranná lhůta to mi teda asi uniklo.
Doufám že jsem to napsala srozumitelně a za každou radu a pomoc budu vděčná
Děkuju M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13694
23.1.09 17:22

Jestlize jsi nastoupila na nemocenskou tak te zamestnavatel nemuze propustit a mas samozrejme narok i na materskou. Nedej se a klidne se zajdi zeptat na pracak :wink: Mam na ruce mimco tak se omlouvam, ze ti to lip nevysvetlim, klovu jednou rukou :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
23.1.09 17:31

AHaoj,to si taky myslím.Pokud jsi na nemocenské,tak tě vyhodit nemůžou,jen pokud firma nezanikla.Místo ti držet musí.Možná to na tebe jen zkouší,abys jim podepsala výpověď,což určitě nedělej!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
23.1.09 17:36

Zaměstnavatel nesmí dát výpověď,pokud jsi na nemocenské dle paragrafu 53,odstavec 1 zákoníku práce!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1353
23.1.09 18:49

Pokud jsi nejpozději do 18.1.2009 odevzdala zaměstnavateli neschopenku (což ano) a dosud ti neschopenka platí ( a platila i toho 20.1.2009), tak ti místo držet musí, at se jim to líbí nebo ne a po neschopence samozřejmě platit mateřskou a po té klasicky držet místo další 3 roky.
Změnilo se hodně zákonů, ale že by uzákonilo něco takového, co nás všechno umožní vyhodit po 3 letech mateřské z práce , o tom jsem neslyšela :nevim:
Jinak mám za to, že pokud dojde k situaci, kdy se ženě nevyplácí mateřská (např. když je na UP) , tak se rovnou od začátku najíždí na částku, která se vyplácí při rodičáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
23.1.09 18:56

Minimálně nechápu, proč po tobě paní účetní chce, abys 20.nastupovala, když jsi od 7. na nemocenské? To je v rozporu se zákonem o nem.pojištění.
Celá ta jejich teorie je mírně řečeno divná, nárok na PN samozřejmě máš a na PPM taky, nedej se a kdyžtak se jdi bránit na příslušnou správu soc. zab. M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
253
23.1.09 21:25

Díky,
už jsem trochu vychladla, ale stejně mi to bude vrtat přes víkend hlavou. Paní z personálního si to nechala jako třešinku na pátek na tři hodiny a pak asi rychle pádila domů, abych ji ještě neukamenovala telefonama až se vzpamatuju. Tvrdila mi že jsem exemplární případ díry v novém zákoně a že se kvůli mému případu sešla na okresním úřadě sociálního zabezpečení celá schůze. No co si o tomhle mám myslet? Spoléhám na to, že mám pořád smlouvu na dobu neurčitou a nemůžou mě snad jenom tak lehce vylít. Snad. Teď jenom marně přemýšlím jestli jsem někde někam nezapoměla donést nějaký papír. Když jsem mluvila s ředitelkou tak mi řekla ať jí napíšu mejl o tom že nenastoupím do práce ale na nemocenskou, že si ho založí. Teď se biju do hlavy, že jsem to neodeslala doporučeně a nenechala si od toho nějaký doklad.
Napíšu jak jsem dopadla. A jestli k tomu ještě někdo něco víte, budu ráda když dodáte jakékoli info.
Děkuju M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
26.1.09 01:36
matesatko píše:
Tvrdila mi že jsem exemplární případ díry v novém zákoně a že se kvůli mému případu sešla na okresním úřadě sociálního zabezpečení celá schůze.

Moc nechápu, mně to přijde docela jasné.

Neschopenka ti byla vystavená od 7.1.2008. Prvních 14 se neplatí neschopenka, ale náhrada mzdy. Náhrada mzdy ti samozřejmě nenáleží na dobu, kdy nemáš pracovat. Jestli dobře počítám, tak 7-19.1. ti trvala rodičovská dovolená, čili tyto dny ti zaměstnavatel nezaplatí. 20.1. jsi měla nastoupit zpátky do zaměstnání po skončení volna, ale nemůžeš - jsi nemocná - dostaneš od zaměstnavatele náhradu mzdy.

Od 15. dne nemoci, tedy v tvém případě od 21.1. vyplácení nemocenskou správa sociálního zabezpečení. Nově je v zákoně přímo řečeno, že nemocenská nenáleží za dobu neplaceného volna (což dřív bylo taky, ale nebylo to napsáno takhle přímo), ale tobě už v té době volno trvat nebude, tobě volno skončí 19.1., takže není důvod, proč by ti to neměli proplatit.

Podle mne žádný mejl nemusíš nikomu posílat, pokud jsi odevzdala zaměstnavateli neschopenku, tak je to pro něj omluvenka,proč nemůžeš chodit do práce. Já nové formuláře ještě neviděla, ale by seskládat z víc částí a jedna by se měla odevzdávat, pokud nemoc trvá déle jak 14 kalendářních dní - tak pokud jsi tuto část už neodevzdala, tak ji taky ještě odevzdej, ta se pak posílá na správu sociálního zabezpečení.

Prostě tam znova zavolej a trvej na tom, že jsi nemocná, nescchopenku jsi odevzdala, tudíž zaměstnavatel je povinen ti zameškané směny omluvit a zároveň ti náleží náhrad mzdy podle par. 192 zákoníku práce za směny zameškané v prvních 14 dnech od vystavení neschopenky

http://business.center.cz/…cast8h1.aspx#…

Což je v tvém případě pouze 20 jakožto den, kdy jsi měla nastoupit do práce po rodičovské dovolené (radši si to přepočítej, jestli jsem se nepřepočítala). Od dalšího dne ti náleží nemocenská, ptž ta nenáleží pouze v době neplaceného volna (rodičovské dovolené), ale tu už ty nečerpáš. A pokud ti zaměstnavatel nechce neschopenku uznat, tak ať ti to dá písemně a že se s tím obrátíš na inspektorát práce a pokud by se k tomu vázala i výpověď, tak na soud.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2463
27.1.09 11:31

Ahoj,

Matesatko, můžu se zeptat jak to u Tebe dopadlo?

Stejná situace u mě nastane nejspíš taky, tak abych byla připravená. Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
253
27.1.09 21:22

Ahojte všechny,
díky moc Les2311, pročítala jsem diskuse na podobné téma a koukám že jsi naše eMiminovská poradkyně :D přes podobné problémy. Děkuju. potvrdila jsi mi to co jsem stačila nashromáždit během víkendu a pondělka, takže ještě jednou díky.
V pondělí jsem šla za naší personální do práce a nestačila jsem valit oči.
Předem upozorňuju že mám smlouvu na dobu neurčitou.
„paní personální“ :evil: mi vysvětlila, že tím, že jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, vznikl mi pracovní poměr na dobu určitou (do tří let věku dítěte, tedy do 19.1.2009) Tím, že jsem nenastoupila 20.1.2009 do práce, skončil můj pracovní poměr a i když mám nemocenskou, tak můj pracovní poměr končí. Na otázku, podle kterého zákona, mi odpověděla, že podle zákoníku práce. Když jsem se začala bouřit, tak mi řekla, že kdyby se jí to zdálo hned v pořádku, že už mám výpověď dávno doma, ale protože to řešila, tak jsem ji ještě nedostala. Na odpověď že takovou výpověď bych nepřijala a nepodepsala mi řekla, že bych jí ani podepsat nemusela, že bych ji prostě dostala a hotovo! A co se týče odstupného tak na to bych taky neměla žádný nárok. :?: :?: :?:
No koukala jsem na ni jak blázen. Zdálo se mi to dost divné ale řekla jsem si že nejsem na zákoník práce odborník, i když jsem ho celý víkend studovala na internetu, tak jsem šla zkoumat dál. (No přiznávám, byla jsem na tom jednání dost vytočená a zrovna chladnou hlavu jsem taky neměla. Ale sprostých slov a vulgarit jsem se uchránila)
Personální mi řekla, ať se jdu zeptat na OSSZ jaké mám možnosti. Tam si na to jednání vzpoměli, ale řekli mi že už tam přišli s tím, že končím pracovní poměr a řešili tam, do kdy mi platí rodičovský příspěvek na první dítě a kdo a odkdy bude platit nemocensku atd… Skončila jsem na inspektorátu práce na konzultaci u nějakého Ing. a ten se dost divil a řekl mi v podstatě to, co napsala Les2311.
Když jsem to zavolala personální a zeptala se jí jestli jí to teda není nějaké divné, tak mi odsekla, že kdyby se jí to nezdálo divné níkdy by to nezačala řešit. No já myslela, že se picnu. Tak proč mi smrtelně vážně tvrdí do očí že mi skončil pracovní poměr podle zákoníku práce. A s lítostivě mi oznamuje, že za to bohužel nemůže ona, ale nový zákon. Proč mi neřekne že to studuje, protože se jí ta výpověď zdá divná :?: :?: :?: A kdo teda přišel vůbec s tím, že mi skončil pracovní poměr :?: :?: :?: Řeknu vám, že už jsem byla tak zblblá, že jsem přemýšlela jestli výpověď, skončení pracovního poměru a ukončení pracovního poměru znamenají to samé :lol:
Teď by to měl dostat zaměstnavatelův právník, jestli je výpověď v pořádku. Jestli mi přijde že je, dám to asi taky nějakému svému právníkovi, ale jenom pro klid duše. Do právního sporu a před nějaké soudy se s nima asi nevydám, za to mi to místo zase až tak nestojí a hlavně nevím, jestli by se mi po takové anabázi chtělo zpátky. Samo že pokud bude ve hře odstupné, popřemýšlím o tom víc.
Tak to jsou zatím moje novinky. Dám zase vědět. Děkuju za pomoc a snad to pomůže i někomu jinému.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
27.1.09 22:18

Pracovní smlouva na dobu neurčitou NEMŮŽE jen tak přejít v pracovní smlouvu na dobu určitou. Může to být ovšem naopak - pokud je smlouva na dobu určitou a zaměstnanec i po jejím skončením se souhlasem zaměstnavatele koná práci, tak se smlouva změní na neurčito, i když to není nikde napsané. Nicméně platná, trvající smlouva, může být ukončena pouze z několika zákonných důvodů a ty jsou vyjmenovány v zákoníku práce:

http://business.center.cz/…cast2h4.aspx

Zjednodušeně - pracovní poměr na dobu neurčitou může skončit:

• dohodou - pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnout na ukončení
  • výpovědí ze strany zaměstnance, která může být naprosto bezdůvodu
  • výpovědí ze strany zaměstnavatele, která naopak důvod mít vždycky MUSÍ
  • zrušením ve zkušební době (ta se tě netýká, ta je maximálně první tři měsíce od začátku platnosti smlouvy)
  • zrušením pro hrubé porušení pracovní kázně, což se asi na tebe snaží zaměstnavatele přehodit - ty ovšem jako těhotná nemůžeš být vyhozená z hodiny na hodinu, ale i kvůli hrubému porušení bys musela dostat výpověď

Výpověď těhotná může dostat jedině tehdy, pokud se zaměstnavatel nebo jeho část RUŠÍ. Nemůže to být z organizačních důvodů, kdy se ruší jenom nějaké místo, musí jít opravdu o rušení (části) zaměstnavatele. Pak ještě, pokud se zaměstnavatel stěhuje a stěhuje se jinam, než kam máš psanou pracovní smlouvu (třeba - v pracovní smlouvě máš napsáno místo výkonu Praha, tak by se musel přestěhovat pryč z Prahy, aby ti kvůli tomu mohl dát výpověď). V takovém případě ovšem musíš dostat výpověď, písemně, a náleží ti odstupné.

Pro porušení pracovní kázně (tedy v tomto případně neomluvenou absenci v zaměstnání) tě jako těhotnou nemůže propustit na hodinu, ale opět musí ti dát písemně výpověď, běží ti výpovědní lhůta, ale nenáleží ti odstupné.

Ovšem vzhledem k tomu, že neomluvenou absenci nemáš, ptž máš ten neodpracovaný den máš krytý neschopenkou, tak ti výpověď dát nemůže.

Pokud by ti zaměstnavatel i přes to výpověď dal, tak díl 9 Zákoníku práce řeší, co máš dělat (je součástí toho odkazu). Zjednodušeně řečeno musíš neodkladně zaměstnavateli oznámit, že na dalším zaměstnání trváš a předat mu to buď na podatelnu a nechat si na kopii potvrdit datum převzetí, nebo poslat doporučeně poštou s dodejkou (ať už si ten dopis vyzvedne nebo nevyzvedne, měla bys v ruce, žes postupovala v souladu se zákony). No a i kdyby přesto na skončení poměru trval, tak máš dva měsíce na to dát ho k soudu.

Popravdě - já bych to asi neudělala, tím spíš s vidinou, že teď stejně budu další tři roky doma a kdoví, co bude potom… jediná jistota by byla, že k nasratému zaměstnavateli bych se vrátit nechtěla. Ale rozhodně není na škodu, pokud postup znáš a zaměstnavateli dáš při jednání najevo, že jsi informovaná o svých právech a hodláš se jich domáhat v mezích zákona. Pak si třeba sám tu výpověď rozmyslí (čím ti mimochodem vznikne nárok na čerpání dovolené na zotavenou, která ti vznikne za dobu čerpání mateřské dovolené :twisted: )

Doporučuji z netu vytisknout zákoník práce, svázat ho do tvrdých desek a omlátit ho mzdovce o hlavu :twisted:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
253
28.1.09 13:26

Ahojte,
Les2311, tvůj nápad je super :lol: :lol: :lol: Jenom nevím, jestli bych neskončila u soudu za ublížení na zdraví s následkem smrti, protože s touhle paní je možné všechno. Ta udělá z komára velblouda nebo abych to řekla vulgárněji uplete i z h… bič. Dneska jsem jí přinesla další díl nemocenského lístku. Nebyla tam, takže jsem s ní nemluvila. Ale skočila jsem na krátké drby za ostatníma v práci a když jsem se, jen tak mezi řečí, zmínila že mám nějaké problémy a že jsem měla málem výpověď na stole, snesla se na její hlavu taková vlna historek a kritik, že už jsem naprosto klidná.
Neznám důvod proč tuto paní přijali. Pokud vím, paní na této pozici odcházet nechtěla, ale je fakt že nemusím vědět všechno žejo. Nicméně s jejím příchodem začali padat výpovědi jedna za druhou mateřská nemateřská nemocenská nenemocenská, polovině lidí udělala naprostý chaos ve mzdách, rentách a podobných dávkách. Vypadá to tak, že když jí teče do bot překrucuje si zákoník práce k obrazu svému. Kdž jsem zmínila její větu, že jsem exemplární případ díry v novém zákoně, tak jsem se dočkala jenom chechotu, že takových je prý u nás víc :lol: A že se kumulují zrovínka u našeho zaměstnavatele :D Nechápu že jí to vedení žere, ale snad už moc dlouho nebude a výpověď dostane někdo jiný než já.
Uvidíme.
Mějte se hezky, zase se ozvu.M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama