Změna chování u pětiletého

Anonymní
25.4.20 08:08

Zmena chovani u 5ti leteho

Ahoj maminky :kytka: Resime uz nejakou dobu takovy da se rict problem. Syn se po patem roce zacal hodne menit a je to cim dal horsi. Byval vzdy spis pohodove dite, kdyz uz neco tak se mu dalo snadno vysvetlit, zajimal se o spoustu veci, zvidavy, dokazal se zabavit sam, mel jasne hranice co muze a co ne… Nyni po tom patem roce zacal byt hodne uvztekany, vytoci ho malickost (treba ze mu nejde oddelat kostka z lega, neco mu upadne…), takze hned vec odhodi, kopne do ni, ze je to blbost atd. Hracek si vzdy vazil a toto nedelal. Je neustale ufnukany, nic nechce, nic ho nebavi, nechce ven, nechce byt doma, nechce si hrat, nechce nic… Porad ze se nudi, ale nechce delat zadnou aktivitu kterou vymyslim a kdyz uz dopadne to stejne knucenim nebo vztekanim. Samozrejme to umocnuje ze nechodi do skolky, ale toto jsme resili davno pred nouzovym stavem. Na prochazce posloucham celou cestu te ho boli nohy, pujdeme tam, tady nechtel, chce domu… A hrozne si rozkazuje, coz taky nikdy nedelal. Co me nejvic mrzi, ze je drzy na babicku a dedu (na me si nedovoli),kteri se o nej staraji a zajimaji a on je ma moc rad, ale zacal jim odmlouvat, nespolupracuje… Zacal i delat blbosti, veci o kterych vi ze nesmi a vzdy to dodrzoval… Prosim mate nekdo zkusenost, cim by to mohlo byt? Je vubec takova zmena normalni? Premyslim zda navstivit psychologa… Porad premyslim co to mohlo zpusobit, predcasna puberta? Napadlo me i ockovani v peti letech, ale nechci hned na neco slepe ukazovat, ale oprece… Nejaka psychicka porucha? Za cely den jsem z jeho chovani uplne ko… Prosim anonym, citlive tema :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15282
25.4.20 08:13

Kolem pátého až šestého roku nastupuje prepuberta. Ta se pak ve vlnách dobrých a špatných období drží až do dospělosti, někomu vydrží celý život. asi jsem tě nepotěšila, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20594
25.4.20 08:16

To dela muj 5.5 letak taky. Takze ziju v tom, ze nas zacina pomalu pripravovat na pubertu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4541
25.4.20 08:29

Taky se hlásím, náš petiletej je úplně to stejný. Kňourá každej den od rána do večera, nechce ven, nechce být doma, nic ho nebaví. Když už neco chce, tak teď hned a nikdy si o to neřekne slusne. Všechno je špatně, celej svět je proti němu… no pubertak, akorát petiletej. Údajně je to v tomto věku normální. Uz se těším na pubertu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5360
25.4.20 08:31
@Anonymní píše:
Ahoj maminky :kytka: Resime uz nejakou dobu takovy da se rict problem. Syn se po patem roce zacal hodne menit a je to cim dal horsi. Byval vzdy spis pohodove dite, kdyz uz neco tak se mu dalo snadno vysvetlit, zajimal se o spoustu veci, zvidavy, dokazal se zabavit sam, mel jasne hranice co muze a co ne… Nyni po tom patem roce zacal byt hodne uvztekany, vytoci ho malickost (treba ze mu nejde oddelat kostka z lega, neco mu upadne…), takze hned vec odhodi, kopne do ni, ze je to blbost atd. Hracek si vzdy vazil a toto nedelal. Je neustale ufnukany, nic nechce, nic ho nebavi, nechce ven, nechce byt doma, nechce si hrat, nechce nic… Porad ze se nudi, ale nechce delat zadnou aktivitu kterou vymyslim a kdyz uz dopadne to stejne knucenim nebo vztekanim. Samozrejme to umocnuje ze nechodi do skolky, ale toto jsme resili davno pred nouzovym stavem. Na prochazce posloucham celou cestu te ho boli nohy, pujdeme tam, tady nechtel, chce domu… A hrozne si rozkazuje, coz taky nikdy nedelal. Co me nejvic mrzi, ze je drzy na babicku a dedu (na me si nedovoli),kteri se o nej staraji a zajimaji a on je ma moc rad, ale zacal jim odmlouvat, nespolupracuje… Zacal i delat blbosti, veci o kterych vi ze nesmi a vzdy to dodrzoval… Prosim mate nekdo zkusenost, cim by to mohlo byt? Je vubec takova zmena normalni? Premyslim zda navstivit psychologa… Porad premyslim co to mohlo zpusobit, predcasna puberta? Napadlo me i ockovani v peti letech, ale nechci hned na neco slepe ukazovat, ale oprece… Nejaka psychicka porucha? Za cely den jsem z jeho chovani uplne ko… Prosim anonym, citlive tema :andel:

Bohužel bych řekla že tě nepotesim, mám doma teď to samé :nevim: jen mu bude za 3 týdny 6 let. Všechno ho nudí, chceme toho po něm hrozně moc- mezi svou práci počítá i strojení se z pyžama do tepláků :zed: :mrgreen: teď se začal dokonce vztekat že nebude jíst. Normálně chytí záchvat a vtéká se jak 2lety. Pak ochutná a sní samozřejmě celý talíř jídla :nevim: ale prostě předtím dělá půl hodinovou scénu :nevim: my navíc do jídla nenutime, jen má ochutnat první lžičku a pokud nechce může jít :nevim: vše je teda navíc umocněno tím zavřením školek a ještě čekám druhé, takže na něj nějak netlačíme ale opravdu jsou meze které nepovolíme

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.20 08:47

Náš má pět za dva měsíce a máme to taky :) Ukňouratitidu, jak by pravila Betty MacDonald :). Akorát ve vlnách během dne.

Včera třeba zničehonic chytil strašný hysterák na zahradě - brácha se hrabal v hlíně, to bylo zle. Já mu nedovolila lézt po plotě (dobře ví, že by neměl) a tak. Tak jsem ho odnesla na trávu, sedla si s ním tam, chvíli se vztekal… Mezitím jsem začala zkoušet něco vytvořit z trávy - a toho zaujalo a za chvíli bylo po záchvatu… Tak nějak mi přijde, že tohle nakonec funguje nejlépe - když to jde, tak to moc neřešit, zůstat s ním a začít prostě dělat něco jiného. Každopádně na psychickou poruchu to nevidím :) Prostě si nějak rozšířují rádius vlastní moci a samostatnosti a testují hranice…

• Citovat
  • Nahlásit
10140
25.4.20 09:02

To se stává no.
Naštěstí narozdíl od opravdových puberťáku tady je lehčí anstavit hranice. Kopneš do hračky? Zabalím a daruji.
Babička s dědečkem si musí nastavit hranice sami, je to nejúčinější, ale když jsi u toho, můžeš zasáhnout taky.
Co se kňourání týká, tak jsem oplácela stejnou mincí, začala sjem kňourat taky. Šok jako blázen a věšinou z toho zapoměly kňourat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25994
25.4.20 09:20

Prvni naval tedtosteronu (u chlapecku prave v tom predskolnim veku) plus proste mentalne vyzral a zkousi. Nektere deti ti maji uz okolo tech tri let, jine do toho dozraji o par let pozdeji, deti s mirnou submisivni po povahou taky nikdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11481
25.4.20 09:26

Já bych řekla, že ty aktivity, co má, jsou pro něho příliš klidové. Potřeboval by aktivnější, pohybové. Po něčem lézt, přeskakovat. Zkuste mu udělat na zahradě „opičí dráhu“, například.

Je to kluk = testosteron, potřebuje zabrat přes svaly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3211
25.4.20 09:48

U nás doma je to podobné. Sice neodmítá nabízené aktivity, ale má návaly zlosti a vzteká se kvůli (pro mě) prkotinám. Jak píšeš..neco mu nejde a začne zuřit a je schopný s tím fláknout do kouta. Já teda doufám, že z toho vyroste a naučí se emoce ovládat. Každopádně náročné to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15126
25.4.20 10:28

Ježíš, mám doma to samé.. doma ho nic nebaví, ven nechce, tam ho bolí nohy, jídlo ani ochutnávat nebude, protože je to hnusný.. :roll: říkám, že to mám za to, že neměl období vzdoru.. :lol: léta jsem si chodila na epipi stěžovat na starší adhádě, teď se mi to prohodilo.. :lol: a nejvíc mě dokáže vytočit, když od rána kňourá, vzteká se, všechno špatně, přijde si pro něj táta a z domu odchází úplně jiné dítě.. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19345
25.4.20 10:55

Tohleto období mezi čtvrtým rokem a první třídou jsem měla náročné se vsemi čtyřmi dětmi, nejhorší to bylo u syna, dcery po něm uz nebyly tak vztekle 8o Je to taková generálka puberty, dítě si už uvědomuje svou osobnost a hlavně se učí zpracovávat emoce. A u všech to nástupem do školy vymizelo, asi nová zábava, nebo co :mrgreen: A můžu vás uklidnit, ta pravá puberta je tisíckrát horší, tak pevné nervy :mrgreen: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.20 13:43

Moc dekuji vsem za reakce, to jsem ani necekala ze to neni jen u nas :mrgreen: a zaroven jste me moc uklidnily ze se nejedna o nic s cim bychom museli k psychologovi… Vazne jsem nad tim premyslela…ale kdyz ctu vsechny ty reakce…tak to budem muset doma proste nejak vstrebat a vydrzet :zed: :mrgreen:

@Eliskaxox jo to mame taky, kdyz po nem chci aby se sel prevlict tak i hodinu sedi na posteli a tvari se jak kysle jabko a dudra :nevim:
@Sany80s bohuzel tohle u nas nefunguje, tim ho bud nastvu jeste vic anebo naopak ma ze me desnou prdel…
@LaPaloma prave ze aktivit ma ale spoustu…mame zahradu, tam ma pisek, skluzavku, domek na strome, kde muze lozit, muze jezdit na kole, ma velkou trampolinu, houpacky, s tatou kuti v garazi (to ho nastesti jeste bavit neprestalo, asi jako jedina vec), u sousedu beha s deckama… Takze dle me je aktivit pozehnane. Tata ho bere ted vic na kolo, ale opet on nepujde, boli ho nohy, nechce se, nechce se oblikat, cely odchod nezavre pusu a nakonec prijede vysmaty coz mu samo vydrzi tak pet minut.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.20 13:46

@LaPaloma no a jeste pred nouzovym stavem chodil na krouzek sportovani, tam se mohl vzdy vybehat ve velke telocvicne, ale chodili jsme opet znudeni a s kecama a odchazeli s tim ze je to blbost a priste nejde… :nevim: takze to me mrzelo pak hodne

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat