Změna jména - složitá situace

Anonymní
22.9.20 15:47

Změna jména - složitá situace

Zdravím, jsem v takové složité situaci :) Takže, včera jsem byla na matrice s tím, že bych si přála změnit jak jméno, tak příjmení (nejen kvůli nespokojenosti, ale taky kvůli tomu, že se teď budu stěhovat do nového města, nastupovat do nové práce, na novou školu.. a chtěla jsem “začít od znova”, i s novou identitou).. no, matrikářka mi tedy změnila po chvíli dohadování příjmení, ale jméno mi odmítla změnit, že prý “abych si mohla změnit křestní jméno, muselo by být hanlivé a že to, že s ním nejsem spokojená není důvod ke změně a ona mi ho ze zákona změnit nemůže.” Upřímně? Podle mě je to blbost, všude na netu jsou články o tom, že křestní jméno si lze změnit, pokud jakožto žena nežádám o mužské jméno a podobně.. já jsem chtěla změnu z Hany na Lenku. Připouštím možnost, že matrikářka mi schválně změnu nepovolila proto, že se zná s mou mámou, která se změnou jména nesouhlasí - a tak s ní chce držet.
Každopádně, napadlo mě zajít na jinou matriku, kde by mi snad změnu povolili (podle všechno není doopravdy důvod, proč ne), ale momentálně už jsem v řízení změny příjmení.. Takže moje otázká zní: Když už jsem v jednom řízení ohledně změny příjmení, můžu tedy zajít na jinou matriku a rychle, dodatečně si změnit i jméno - a potom všechny nové doklady tedy zařizovat s celým novým jménem? Nebo je to tak, že teď musím dokončit tu změnu příjmení, tudíž zařídit občanku a všechny doklady, a až potom zkusit tu změnu jména?
Děkuju za všechny odpovědi :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
14430
22.9.20 16:09

Žádat můžeš o změnu obého, jen pokud není křestní posměšné či hanlivé, tak místo stovky zaplatíš 1000 kč.

Není omezení na počet řízení, ale je výrazně jednodušší to s dotyčnou matrikářkou odargumentovat, že tedy podáváš žádost na obě jména

https://www.mesec.cz/…ou-identitu/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.20 16:14

@Ou mockrát děkuju za reakci :srdce: no právě, já jsem matrikářce vše vysvětlila, vytasila jsem na ní dva tisíce, všechny potřebné dokumenty.. a ona mi prostě změnila příjmení, ale jméno mi odmítla, že mi ho prostě nezmění. Absolutně to nechápu. Proto chci kvůli jménu zajít na jinou matriku - jen jestli není blbé, že příjmení jsem si dala změnit na jedné matrice a jméno si dám změnit na nějaké jiné :D

• Citovat
  • Nahlásit
36011
22.9.20 16:18

Které jméno může být hanlivější, než Hana? :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2578
22.9.20 16:28

@Pudloslava Pro mě u žen jména s R - Romana, Martina, Jarmila, Jaroslava,… :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5988
22.9.20 16:29

K problému neporadím, ale je to zvláštní k novému zacatku požadovat nové jméno :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.20 16:39

Měnila jsem si křestní jméno nedávno, bylo to bez problémů a téměř hned.Na jinou matriku nemůžeš, žádost se podává tam, kde máš trvalé bydliště. Tu žádost si normálně podej a pak bude zahájeno správní řízení a vydají rozhodnutí. Pokud bude zamítavé, tak máš možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Matrikářka ti musí tvoji žádost přijmout a rozhoduje o tom vedoucí matriky, tak se nenech odbýt. Pokud by ji odmítla přijmout, jdi za její vedoucí. Ze zákona musí žádost o změnu jména přijmout a až pak rozhodnout, zda ji schválí či ne a zdůvodnit své rozhodnutí.

• Citovat
  • Nahlásit
17829
22.9.20 16:39

Hanu bych na Lenku neměnila ani omylem. Lenka je karmické jméno a uživatelkám nosí smůlu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3755
22.9.20 16:41
@Anonymní píše:
@Ou mockrát děkuju za reakci :srdce: no právě, já jsem matrikářce vše vysvětlila, vytasila jsem na ní dva tisíce, všechny potřebné dokumenty.. a ona mi prostě změnila příjmení, ale jméno mi odmítla, že mi ho prostě nezmění. Absolutně to nechápu. Proto chci kvůli jménu zajít na jinou matriku - jen jestli není blbé, že příjmení jsem si dala změnit na jedné matrice a jméno si dám změnit na nějaké jiné :D

Asi bych prvně zkusila kontaktovat nadřízeného dotyčné matrikářky. Ideálně vyzbrojena příslušnými paragrafy, ze kterých plyne, že máš na změnu právo a matrikářka ti ji nemůže nepovolit.

@Kfětoslava píše:
K problému neporadím, ale je to zvláštní k novému zacatku požadovat nové jméno :think:

Běžné to u nás není, ale v mnoha jiných kulturách ano - nová životní fáze, nové jméno. Zakladatelka k tomu asi má nějaké důvody, každopádně je to její věc, dospělému člověku by do toho, jak se chce jmenovat, neměl nikdo kecat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
903
22.9.20 16:46
@Anonymní píše:
@Ou mockrát děkuju za reakci :srdce: no právě, já jsem matrikářce vše vysvětlila, vytasila jsem na ní dva tisíce, všechny potřebné dokumenty.. a ona mi prostě změnila příjmení, ale jméno mi odmítla, že mi ho prostě nezmění. Absolutně to nechápu. Proto chci kvůli jménu zajít na jinou matriku - jen jestli není blbé, že příjmení jsem si dala změnit na jedné matrice a jméno si dám změnit na nějaké jiné :D

A ona Ti tu žádost odmítla přijmout, nebo co se dělo? Vydala písemné rozhodnutí, že žádost o změnu křestního jména se zamítá? Pokud ano, je tam určitě poučení o možnosti odvolání (do 15 dnů od doručení). Pokud Ti tu žádost vůbec nepřijala, tak ji podej znovu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.20 16:49

(Zakl.) moc všem děkuju za reakce! :srdce: No, paní byla vážně nepříjemná a trvala si na tom, že mi jméno nezmění, proto jsem jí nakonec odkývala jen to příjmení. Ačkoliv mi bylo tak trochu jasné, že jméno by mi měla změnit - jsem hloupá no, měla jsem argumentovat. Teď už bych s ní nic radši neřešila, ta komunikace byla fakt děs. Každopádně tedy na téhle matrice v místě mého bydliště jsem si dřív byla dělat rodný list (ztratila jsem ho :D ) a přesně tahle matrikářka mě poslala na jinou matriku (do města, kde jsem se narodila), že prý to bude rychlejší. Proto mě napadlo si tedy jméno jít změnit právě na tu matriku, kam mě minule poslala pro rodný list :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.20 16:53

@Jeremi no, to bylo taky něco :D popíšu to tedy přesně. Přišla jsem s tím, že bych si přála změnit jméno a příjmení, vytáhla jsem dva tisíce, rodný list, občanku. Ona tedy vytáhla formulář, který mi nedala vyplnit, ale vyplňovala ho sama. Dobrou čtvrt hodinu do mě ještě ryla, abych si nic neměnila, že mi to ani změnit nemůže, když nemám vážný důvod. Nakonec mi tedy změnila příjmení, ale řekla že jméno mi měnit nebude, že to nejde (sama ve formuláři zaškrtla změnu jména a zakroužkovala jen změnu příjmení).

• Citovat
  • Nahlásit
903
22.9.20 16:56
@Anonymní píše:
(Zakl.) moc všem děkuju za reakce! :srdce: No, paní byla vážně nepříjemná a trvala si na tom, že mi jméno nezmění, proto jsem jí nakonec odkývala jen to příjmení. Ačkoliv mi bylo tak trochu jasné, že jméno by mi měla změnit - jsem hloupá no, měla jsem argumentovat. Teď už bych s ní nic radši neřešila, ta komunikace byla fakt děs. Každopádně tedy na téhle matrice v místě mého bydliště jsem si dřív byla dělat rodný list (ztratila jsem ho :D ) a přesně tahle matrikářka mě poslala na jinou matriku (do města, kde jsem se narodila), že prý to bude rychlejší. Proto mě napadlo si tedy jméno jít změnit právě na tu matriku, kam mě minule poslala pro rodný list :D

No, ale to proto, že pro vydání duplikátu rodného listu je příslušná matrika podle místa narození, zatímco o změně jména nebo příjmení rozhoduje matrika podle trvalého bydliště. Prostě tam zajdi znovu a podej to. Dokud nebudeš mít v ruce písemné zamítavé rozhodnutí, tak se dál neposuneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
903
22.9.20 16:59
@Anonymní píše:
@Jeremi no, to bylo taky něco :D popíšu to tedy přesně. Přišla jsem s tím, že bych si přála změnit jméno a příjmení, vytáhla jsem dva tisíce, rodný list, občanku. Ona tedy vytáhla formulář, který mi nedala vyplnit, ale vyplňovala ho sama. Dobrou čtvrt hodinu do mě ještě ryla, abych si nic neměnila, že mi to ani změnit nemůže, když nemám vážný důvod. Nakonec mi tedy změnila příjmení, ale řekla že jméno mi měnit nebude, že to nejde (sama ve formuláři zaškrtla změnu jména a zakroužkovala jen změnu příjmení).

No, takže žádost o změnu jména jsi ještě ani nepodala. Tak holt znovu. Není tam těch úřednic víc? Že bys měla naději, že to budeš podávat u jiné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.20 17:03

@Jeremi právě že ne, tohle je tak malé město, že působí spíš jako vesnice a matrikářka je tu jen jedna :oops: to bude hrozný, neumím si představit tu její reakci až tam tedy přijdu se žádostí :oops:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama