Změna mzdy "na papíře" kvůli MD

Anonymní
13.7.13 08:44

Změna mzdy "na papíře" kvůli MD

Zdravím, jelikož se jedná o poměrně choulostivé informace, s dovolením píšu anonymně. Potřebovala bych poradit v následující situaci.
Ráda bych se zeptala, jaké mám možnosti - když budu brát v úvahu jen práci na plný úvazek, tedy hlavní pracovní poměr, pracuji v kuse od ledna 2012, přičemž jsem do září 2012 byla u jednoho zaměstnavatele a od října 2012 dosud u druhého. S přítelem jsme teď zjistili, že se zadařilo a že čekáme miminko, podle výpočtů dle poslední MS bych měla teď končit 5TT (vím, může to bohužel ještě dopadnout i jinak než miminkem, záleží až na prvním UT atd). V předchozí práci i v této mám však bohužel na papíře jen minimální mzdu; tím pádem by se mi mateřská vypočítávala na xy% (kolik vlastně? 70? nejsem si teď jistá?) z této minimální mzdy.
Za jak dlouhou dobu před odchodem na mateřskou (tedy 6-8 týdnů před TP, že?) se bere v potaz výše platu a tedy z jak dlouhé doby zpětně se výše MD počítá?
Máte nějaké zkušenosti s tím, že byste si zašly za zaměstnavatelem a poprosily ho o dočasné „papírové“ zvýšení mzdy, třeba i na tu skutečnou současnou hodnotu, aby pak mateřská vypadala o trošku lépe než z té minimální?
Předem moc díky za reakce, pochopím, budou-li též anonymní!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

288
13.7.13 08:58

Tak s první částí dotazu neporadím, ale pokud zaměstnavatel není tvůj příbuzný nebo hodně dobrý přítel tak silně pochybuji o realizaci „papírového“ zvýšení platu. To vám prostě nikdo nenapíše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13619
13.7.13 08:59

S dohodou se zaměstnavatelem neporadím, ale jinak se to počítá z průměru za rok. koukni třeba sem: http://kalkulacky.idnes.cz/…tvi-2013.php

a tady ještě nějaké povídání: http://www.cssz.cz/…aterstvi.htm

jinak jen pro upřesnění pojmů - dávka se jmenuje Peněžitá podpora v mateřství, MD je „omluvenka“ v práci ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2410
13.7.13 09:00

Materska se ti bude pocitat z posledních 12 měsíců před nástupem na md. Tzn jestli nastoupis dejme tomu v listopadu 2013 tak příjmy které se budou započítávat od listopadu 2012 až říjen 2013. Jestli ti nekdo papírově zvysi mzdu? To asi nikdo, neb ty bys to mohla pak třeba vymáhat. I když za optani nic nedáš. Přeju ať ti to dobre dopadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4200
13.7.13 09:03

Tak jestli tomu správně rozumím, tak zaměstnavatel ti dává papírově minimální mzdu a fyzicky vyšší, právě proto, aby nemusel odvádět za tebe vysoké odvody ne? I když byste to papírově tedy napsali dle tvého, tak ty odvody se navýší, takže pochybuju, že by ses s ním na tom domluvila. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.13 09:09

@Oter Jj, je to tak, že papírově mám minimální mzdu, ale ve skutečnosti mám více..

• Nahlásit
  • Citovat
4200
13.7.13 09:12
@Anonymní píše:
@Oter Jj, je to tak, že papírově mám minimální mzdu, ale ve skutečnosti mám více..

No a to je praxe právě kvůli odvodům. Pokud to přeci jen zaměstnavatel třeba jen na oko zvýší, ale nebude platit odpovídající výši odvodů, pak pokud na to náhodou sociálka přijde nebo vás někdo udá, tak bude dost velký průšvih. Opravdu pochybuju, že by do toho šel a upřímně, tobě bych to taky moc nedoporučovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3287
13.7.13 09:42

To bychom se měli fajn, kdyby všichni zaměstnavatelé odváděli minimum a platili lidem načerno.
Nejlepší jsou ti, co by chtěli PPM ve stejné výši jako my blbci co odvádíme danĕ jak se má.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. G12
13.7.13 10:07

Pochybuju, že to udělá- musel by vše odvádět. To není jen tak, že to napíše, souvisí s tím další věci přece.

• Nahlásit
  • Citovat
3287
13.7.13 10:18
@nepř. G12 píše:
Pochybuju, že to udělá- musel by vše odvádět. To není jen tak, že to napíše, souvisí s tím další věci přece.

přesně tak, stát by se asi divil, kde jsou teda ty odvedené daně z té najednou větší mzdy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.13 10:19

Pokud Ti zaměstnavatel zvýší mzdu na papíře, musí pak platit víc na odvodech. Můžeš ale navrhnout, že bys dostávala reálně míň peněz, aby mu to s těmi vyššími odvody vycházelo tak, že ho stojíš měsíčně stejně teď i po té změně. Pak je ale otázka, jestli se Ti to vyplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
13.7.13 10:36

A šlo by to udělat tak (jsme malá firma, pohodové vztahy atd), že bych se s nimi zkusila domluvit, že by mi dali teď papírově to, co mám ve skutečnosti.. s tím, že až účetní spočítá, o kolik víc se bude odvádět, to že bych jim případně dala? jakože to, o kolik víc na odvodech by dávali státu? teda až bych věděla, kolik by to bylo, zda bychom tak do toho šli? kolik jsou vůbec odvody, kolik ze mzdy to dělá?

• Nahlásit
  • Citovat
adam755
13.7.13 10:45

Jednou jsi přistoupila na to, že tvůj zaměstnavatel podvádí, tak se teď nediv. Tos přece musela vědět, že dostaneš nízkou mateřskou. Pozdě to řešit teď.
Podvodem odvádíš státu méně, než bys měla, ale mateřskou chceš vysokou, že? Lidská drzost nezná mezí :poblion:

• Nahlásit
  • Citovat
nepř. G12
13.7.13 10:46
@Anonymní píše:
A šlo by to udělat tak (jsme malá firma, pohodové vztahy atd), že bych se s nimi zkusila domluvit, že by mi dali teď papírově to, co mám ve skutečnosti.. s tím, že až účetní spočítá, o kolik víc se bude odvádět, to že bych jim případně dala? jakože to, o kolik víc na odvodech by dávali státu? teda až bych věděla, kolik by to bylo, zda bychom tak do toho šli? kolik jsou vůbec odvody, kolik ze mzdy to dělá?

si to spočítej podle pásky

• Nahlásit
  • Citovat
19215
13.7.13 10:47
@Anonymní píše:
A šlo by to udělat tak (jsme malá firma, pohodové vztahy atd), že bych se s nimi zkusila domluvit, že by mi dali teď papírově to, co mám ve skutečnosti.. s tím, že až účetní spočítá, o kolik víc se bude odvádět, to že bych jim případně dala? jakože to, o kolik víc na odvodech by dávali státu? teda až bych věděla, kolik by to bylo, zda bychom tak do toho šli? kolik jsou vůbec odvody, kolik ze mzdy to dělá?

Co by clovek neudelal pro penize od statu, ze? :roll: Hlavne aby se ti to vyplatilo…Hele, kdyz mas papirove minimalni mzdu a ostatni dostanes na ruku, cimz se zamestnavatelem podvadite, tak prece musis pocitat s tim, ze se ti to nekde muze vratit( PPM, nemocenska, OCR, duchod, odstupne, podpora), tak se nezlob, ale tohle uz je trochu moc, ne?
Soudim z pozice toho pitomce, co plati jako blbej a doufa, ze se dozije nejakeho duchodu a ze se mu dostane nejake zdravotni pece( ale kdyz ctu tohle, tak si rikam, ze jsem asi fakt naivne blba a az budu neco potrebovat ja, uz nesjpis nebude nic)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama