Změna otce v RL + změna příjmení v 5letech?

464
17.7.13 20:03

Změna otce v RL + změna příjmení v 5ti letech?

Dobrý den,
potřebovala bych znát podmínky změny otcovství v RL…
Synovi je 5 let, bio otec se o něj nezajímá, neplatí..
S přítelem jsme se dohodli, že by si ho osvojil, aby byl v RL jako otec on a aby se syn jmenoval po něm, syn pořád chodí a říká, že se chce jmenovat po tatínkovi (na biootce nemá dobré vzpomínky)…

Poradíte nám prosím, jaké jsou podmínky změny otcovství a jak vše probíhá?

Předem děkuji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9318
17.7.13 20:09

Nasi vim ze byli u soudu. Otec uvedeny v rl musel podepsat nejaky papiry. A resili to pres ten soud.
Treba nekdo poradi vic

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58662
17.7.13 20:17

@Nela9 podmínka jediná, že otec uvedený v RL s tím musí souhlasit. Pokud souhlasí (když mu řekneš, že se tím navždy zbaví odpovědnosti), tak proběhne soud, ten vymaže jednoho na základě souhlasu a dopíše druhého, tuším jako adopci (osvojení).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3684
17.7.13 20:20

První podmínka a také dost důležitá, musíte být manželé, jinak to nejde. A druhá, bio otec musí dát souhlas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11503
17.7.13 20:24

Nevím jak je to se zapsáním do RL, ale já byla osvojovaná, protože jsem se chtěla jmenovat jako máma. Příjmení mi změnili, otec v RL zůstal. Jinak ano, otec musí se změnou souhlasit ať už jen se změnou příjmení jako to bylo u mne. Na mne otec taky neplatil a zájem? Jedna návštěva na jedno odpoledne před Vánoci :pocitac: Řešilo se to soudně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
17.7.13 20:26

@Nela9 Předpokládám, že jste si o tom něco našla v zákoně o rodině?

Podle toho, jak to popisujete a co jsem si o tom našel, podmínky by splněny byly, o osvojení rozhoduje soud a osvojitel bude zapsán do matriky místo otce dítěte a ponese jeho příjmení (nevím, jak do rodného listu, ještě hledám).

Osvojení je nezrušitelné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12170
17.7.13 20:29

Pokud biologicky otec souhlasí lze to. Jinak se otočit na soudy. Já sama mám změněno příjmení v RL, ovšem jako otce tam mám uvedeného biologického. Šlo to přes soudy, protože biologický otec se změnou jména souhlasil jen za podmínky, že by si nás nový táta osvojil. Soudkyně mu na to rovnou řekla, že mu nejde o nás (děti), ale o peníze a schválila změnu příjmení i bez změny otce v RL.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12170
17.7.13 20:29

Pokud biologicky otec souhlasí lze to. Jinak se otočit na soudy. Já sama mám změněno příjmení v RL, ovšem jako otce tam mám uvedeného biologického. Šlo to přes soudy, protože biologický otec se změnou jména souhlasil jen za podmínky, že by si nás nový táta osvojil. Soudkyně mu na to rovnou řekla, že mu nejde o nás (děti), ale o peníze a schválila změnu příjmení i bez změny otce v RL.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
17.7.13 20:51
@T.Hololinka píše:
První podmínka a také dost důležitá, musíte být manželé, jinak to nejde. A druhá, bio otec musí dát souhlas.

Takže jsem se podíval do zákona o rodině.

První podmínka (manželé) je nutná v tomto případě jen u nezrušitelného osvojení (§74 - §77) a u osvojení jako společného dítěte dvěma osobami (§66 ). V tomto případě by dítě nebylo osvojováno jako společné, protože zakladatelka dítě neosvojuje - je jeho matkou.

Čímž opravuji, co jsem napsal v předchozím příspěvku, že osvojení je (vždy) nezrušitelné.

Druhá podmínka - tedy že musí souhlasit biologický otec - není třeba, pokud otec o dítě nejeví zájem :

§ 68

§68 (1) K osvojení není třeba souhlasu rodiče, který zjevně nemá o dítě zájem.

§68 (2) Má se za to, že nezájem rodiče o dítě je zjevný, trvá-li alespoň 3 měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba, aby byl orgánem sociálně-právní ochrany dětí poučen o možných důsledcích svého chování a aby od takového poučení uplynuly alespoň 3 měsíce. Orgán sociálně-právní ochrany dětí je povinen poskytnout rodiči nejpozději po tomto poučení poradenství a pomoc za podmínek stanovených jiným právním předpisem.

§68 (3) Poučení podle odstavce 2 se nevyžaduje, opustil-li rodič místo, kde se dříve zdržoval, aniž sdělil, kde se nyní zdržuje, a nepodařilo-li se ani za 3 měsíce zjistit místo, kde se rodič zdržuje.

§68 (4) Ustanovení odstavců 1 až 3 platí obdobně i v případě, že je rodič nezletilý.

§68 (5) O splnění podmínek uvedených v odstavcích 1 až 3 rozhoduje na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí jako opatrovníka dítěte, popřípadě na návrh rodiče dítěte, soud.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1039
17.7.13 21:14

@Nela9 Z vlastní zkušenosti, dceři bylo 8:

Lze, se souhlasem bio otce. Na sociálně právní ochraně dětí jsme se poradili, co a jak. Následně jsme podali žádost na soud (dle pokynů SPOD). Na návštěvu k nám dorazila sociálka (po předchozí domluvě), manžel musel předkládat posudek z práce, od doktora, výpis z trestního rejstříku. U soudu jsme se sešli všichni 3 (já, manžel a bio otec) a rozhodlo se na jedno stání. Manžel je teď zapsán v RL jako otec a jediný záznam o bio je prý v matriční knize. Dcera má nové RČ. A jedná se o nezrušitelné osvojení.
Příjmení jsme měnili už rok předem, také se souhlasem bio otce, na matrice a za poplatek. Ale lze i při jednom.
Určitě doporučuji obrátit se na SPOD, poradí se vším. Nám rovnou řekli, že bez souhlasu bio otce tomu nedávají šanci. Také sehrálo kladnou roli, že jsme manželé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
464
18.7.13 08:10

Všem moc děkuji za informace!!! :) :kytka:
:kytka: :kytka:

Musíme být tedy manželé, když si ho osvojuje pouze přítel?

a jak dlouho tak celý průběh trvá?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1039
18.7.13 10:08

@Nela9 u nezrušitelného osvojení musíte být manželé. U nás bývalý dal souhlas s osvojením někdy v březnu, malá byla osvojena v červnu. Určitě kontaktuj SPOD, byli na nás příjemní a se vším pomohli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.8.17 12:45

Dobrý den mám dotaz??? Můj manžel má z předešlého vztahu dítě které naposled viděl před 3 roky kvůli jeho matce která mu dítě nedává a vždy si něco vymislela aby malou neviděl po nějaké době to přestalo manžela se doprosovat o to aby dítě vůbec vidět tak teď nemají žádný styk spolu ale jelikož platí alimenty na děte které nevida tak se chce dítěte zrict, tak se ptám jestli to jde?? Jeho bývalá ex už je vdaná a má další dítě tak chceme aby si její nový manžel osvojil dceru manzelovu jde to?? Muzeme si o to zažádat děkuji za informace

• Nahlásit
  • Citovat
517
3.8.17 12:46
@Anonymní píše:
Dobrý den mám dotaz??? Můj manžel má z předešlého vztahu dítě které naposled viděl před 3 roky kvůli jeho matce která mu dítě nedává a vždy si něco vymislela aby malou neviděl po nějaké době to přestalo manžela se doprosovat o to aby dítě vůbec vidět tak teď nemají žádný styk spolu ale jelikož platí alimenty na děte které nevida tak se chce dítěte zrict, tak se ptám jestli to jde?? Jeho bývalá ex už je vdaná a má další dítě tak chceme aby si její nový manžel osvojil dceru manzelovu jde to?? Muzeme si o to zažádat děkuji za informace

Tak to je otec roku :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10549
3.8.17 12:49
@Anonymní píše:

A co na to matka ditete a jeji manzel?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama