Změna příjmení po rozvodu - jiné než děti???

119
22.10.19 20:39

Změna příjmení po rozvodu - jiné než děti???

Dobrý den, chtěl abych se zeptat těch kdo zažily a probrat názory ostatních, jetsli by udělaly…
Změnit si po rozvodu příjmení zpět na rodné příjmení, přestože děti 5 a 10 budou mít stále tatínkovo příjmení, které jsem doteď měla i já?
Jde mi o několik věcí:

• jak to budou cítit holky? Vím, že dnes už je to skoro běžné, že maminka se jmenuje jinak než děti i když třeba i jsou s tatínkem manželé…ale nebudou to děti brát tak, že k nim nepatřím, když doteď jsem se jmenovala stejně? I když obě holky vypadají, že by jim to nevadilo…Ale přece jen jsou ještě malé.
  • jak moc je to opruz měnit všude příjmení, které jsme měla 11 let?
  • uděly byste nebo ne?

Příjmení jako takové se mi moc nelíbí, cizinci ho komolí do sprostého výrazu :-) (pracuji v nadnárodní firmě, kde mě třeba představují při telekonferenci…). A prostě nějak vnitřně v sobě citím jak bych se na to těšila, kdybych neměla tohle jméno…jako kdybych vyšla z vězení…
Ale pak si představím holky a zase mi něco říká, že to nemám dělat…Ale ony se jednou vdají a jména se zbaví a mě zůstane:-(:-(.

Díky za normální názory, zkušenosti bez odsuzování a rýpání…

Příspěvek upraven 23.10.19 v 08:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20092
22.10.19 20:43

A zeptala ses jich? Nemyslím, že by měly mít rozhodující slovo, ale když ti záleží na jejich názoru, tak si s nima o tom promluv. Mě by to za to běhání po úřadech nestálo, ale taky záleží co to je za příjmení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6953
22.10.19 20:45

To je opravdu ciste na tvem pocitu. Ja bych si jmeno nemenila, mam ho osmnact let a nic zasadne spatneho jsme si neudelali, navic jsem v ramci sve profese (ktera je pomerne specificka) znama pod timto jmenem a beru jej svym zpusobem jako znacku. Jmeno dcer v tom roli nehraje, nejsem jejich matka podle jmena. To je v tomto vztahu podruzne.
Pokud mas pocit, ze tu ocistu a navrat ke korenum potrebujes, jdi do toho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1237
22.10.19 20:46

@pisisvori chystám se to udělat taky. Teď si rozšiřuji řidičák, tak až budu mít před zkouškama, udělám to, ať ten řidičák měním jen jednou. Dětem je 13,5 a 12, měnit budu po 17 letech a skoro 6 let po rozvodu, který byl z mé strany. Taky cítím, že teprve pak se mi konečně uleví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.10.19 20:47

Já jsem si po rozvodu příjemní nechala kvůli dětem a nechala jsem si ho i jako druhé, když jsem se za pár let podruhé vdala. Prostě tu spojku k dětem jsem tam chtěla, aby bylo všude jasné, že jsem jejich maminka. Starší syn to dost prožíval, kdybych si jejich jméno úplně vymazala. Takhle se kdykoliv s nimi představím jejich příjmením a je jasno..

• Citovat
  • Nahlásit
793
22.10.19 20:52

Zažila jsem podobnou situaci. Děti se samozřejmě ptaly, proč si jméno kvůli nim nenechám a myslím, že je to i mrzelo, ale pak si zvykly. Co se týká dokladů, tak to žádná katastrofa nebyla, spíš mě to vyřizování nebavilo. Horší je to se školou, nebo úřady, a především doktory, kde musim kvůli jinému příjmení v některých situacích prokázat, že jsem matka. Taky mě není příjemné, že mě často oslovují prijimenim dětí, ale chápu, že to každý bere automaticky. Pokud bych se ale znovu nevdavala, nechala bych si stejné prijimeni jako děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4905
22.10.19 20:56
@alimdar píše:
@pisisvori chystám se to udělat taky. Teď si rozšiřuji řidičák, tak až budu mít před zkouškama, udělám to, ať ten řidičák měním jen jednou. Dětem je 13,5 a 12, měnit budu po 17 letech a skoro 6 let po rozvodu, který byl z mé strany. Taky cítím, že teprve pak se mi konečně uleví.

Nejde to jen rok po rozvodu změnit jméno na své rodné?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4905
22.10.19 20:58
@alimdar píše:
@pisisvori chystám se to udělat taky. Teď si rozšiřuji řidičák, tak až budu mít před zkouškama, udělám to, ať ten řidičák měním jen jednou. Dětem je 13,5 a 12, měnit budu po 17 letech a skoro 6 let po rozvodu, který byl z mé strany. Taky cítím, že teprve pak se mi konečně uleví.

Dokonce jen půl roku.

Manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela, může do 6 měsíců po rozvodu manželství oznámit u kteréhokoli matričního úřadu, že přijímá zpět své dřívější příjmení. To platí i tehdy, hodlá-li manžel, který přijal příjmení druhého manžela s tím, že bude ke společnému příjmení připojovat své dosavadní příjmení, popřípadě první ze svých příjmení, užívat napříště jen své dřívější příjmení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1433
22.10.19 20:58

Zmen to. Dle toho co pises. Holek se zeptej a vysvetli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
119
22.10.19 20:59

@terien holek jsme se ptala. Starší by to nevadilo v tom, že by měla pocit, že k nim nepatřím. Ale trochu mi přišlo, že by se cítila nepříjemě, kdyby to měla ve škole říkat, že se td jmenuju jinak…
Malá je taková, že se s ní těžko o takovýc věcech povídá…něco odkýve aletí pryč nebo začně povídat o něčem jiném…Ale pak třeba za pár dní…najednou řekne jiný názor…takže nevím, co by se ji v hlavičce opravdu dělo.

Příspěvek upraven 22.10.19 v 21:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.10.19 21:01

Ahoj, zažila jsem na vlastní kůži. Máma mi změnila příjmení, v mém případě z krásného příjmení na úplně tragické. Nenáviděla jsem to a celé dětství jsem se za příjmení něj styděla. Tedy bych se tvých dcer zeptala a taky prihledla k tomu, kdo z vás má hezčí. Jinak změna příjmení problém není, jako dospělá jsem ho totiž změnila na své původní.

• Citovat
  • Nahlásit
119
22.10.19 21:03

@ontarova.stara intuice a pocit mi říká jasné ano. Když si to představím…tak se usmívám a cítila bych se skvěle…ale pak nastoupí rozum a ohled na holky, jestli jim zase „neublížím“ nebo nezpůsobím „trápení“, když už rozvod a s ním spojené ježdění k tatínkovi a vše okolo je pro ně určitě dost složité…Takže chvíli jsem 100% přesvědřená, že ano a pak zase, že to jméno vydržím, že je to jen jméno

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1237
22.10.19 21:04

@Veru1987 do půl roku je to zdarma, pak to stojí 100,–, pokud se vracis o jedno příjmení, tzn. Po 1 rozvodu na rodné. Pokud se vracis po několikátém rozvodu k rodnému, stojí to 1000,–. A změnit ho můžeš kdykoliv

Příspěvek upraven 22.10.19 v 21:05

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
119
22.10.19 21:04

@KaroliS díky za názor:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
119
22.10.19 21:05