Změna zaměstnavatele - krýt si záda, ale nebýt mrcha

Anonymní
27.3.17 08:14

Změna zaměstnavatele - krýt si záda, ale nebýt mrcha

Dobrý den,
chci se zeptat, jak byste v mé situaci postupovali vy. Vracím se po mateřské do práce. Mám smlouvu na dobu neurčitou, kde je za mě náhrada (která mezitím také otěhotněla) a tak tam je vlastně už druhá. Zaměstnavatel se mě už nemůže dočkat, mám se vracet na konci letních prázdnin. Problémem je, že tato práce je pro mě (teď s dětmi) hrozně daleko, jeví se neprakticky dlouhé dojíždění a co si budeme vyprávět, dát z mojí výplaty 3 tisíce za dopravu je při dvou dětech pro mě luxus.
Mám možnost (dostala jsem nabídku) jít do podobného zaměstnání do místa bydliště. Takže po cestě školka mých dětí, plus bonus, že nebudu muset dojíždět takovou vzdálenost a ušetřím čas i peníze. JENŽE: Byla bych zatím jen záskok za mateřskou s tím, že mezitím pak odejde jedna paní pryč a až se ta maminka po mateřské vrátí, měla bych smlouvu na neurčito místo té paní, co má odejít. Sice velmi nerada opouštím smlouvu na dobu neurčitou, ale bylo mi to tak slíbeno. A TEĎ: Ve své stávající práci mám tady oznámit, že tam nenastoupím a zároveň musím doufat, že se té těhotné holčině nic nenastane a fakt odejde na mateřskou. Jde o to, že ona má rodit někdy v září a, nechci aby to znělo blbě, člověk nikdy neví, co se může stát. Potřebuji to v té staré práci oznámit co nejpozději, ale zase nechci až moc, nechci být potvora. Musím myslet na děti, mám hypotéku. Co kdyby se té těhotné něco stalo, já to v původní práci zabalila a teď bych neměla kam nastoupit? Kdy byste tedy tomu starému zaměstanavateli oznámili, že nenastoupíte? Nejsem potvora, ale snažím se být připravena na nejhorší. ;) (kamarádka přišla o dítě ve vysokém stupni těhotenství, to se někdy prostě bohužel stane). Děkuji. Raději anonymně, nebo, prosím smazat.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1140
27.3.17 08:22

No každopádně máš výpovědní lhůtu, kterou musíš dodržet, pokud zaměstnavatel nepřistoupí na skončení dohodou ke sjednanému datu. Sama si musíš vyhodnotit rizika, nic nebrání tomu, abys novou pracovní smlouvu uzavřela už teď s datem nástupu do práce kdykoliv v budoucnu, tedy ve tvém případě k termínu skončení stávajícího pracovního poměru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19208
27.3.17 08:22

Pokud dáš výpověď, tak počítej s dvouměsíční výpovědní lhůtou, není-li v pracovní smlouvě stanoveno jinak. A výpovědní lhůta začíná bežet až od prvního dne následujícího měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.3.17 08:59

Novou smlouvu chce zaměstnavatel podepsat asi během dubna-května. Tomu původnímu byste tedy odchod neoznamovali asi dřív než ty 3 měsíce předem?
Já předpokládám, že mi původní zaměstnavatel problémy dělat nebude a bude mít pochopení (je to celkem fajn člověk), že to skončíme dohodou. Jen bych si ráda co nejdéle nechala otevřená zadní vrátka… O nic víc mi nejde. :think: Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
28884
27.3.17 09:15

Musíš zvážit hlavně to, jak velký by pro vás jako rodinu byl problém ztráta původního zaměstnání.
Nerada to píšu a smiřuju se s tím, ale těhotenství je rizikový podnik až do konce a ani potom ještě není vyhráno. I když je fakt, že čím vyšší stadium, tím se rizika snižují. Ale kdyby mi ztráta zaměstnání měla způsobit existenční problémy, rozhodně bych se nespoléhala na pracovní smlouvu za těhotnou v ranném stadiu, nebo bych se vedení rovnou zeptala mezi čtyřma očima, jak by to řešili, kdyby ta dotyčná o dítě přišla, protože já s tím místem počítám, taky mám dvě malé děti a potřebuji peníze na živobytí, na hypotéku. Bez práce být nemůžu..
Pokud má rodit někdy v září, tak pravděpodobně ještě nemá ani vyšetření na vrozené vady ve 20.týdnu(první screening taky neodhalí všechno).

Na druhou stranu ale vzhledem k dětem by práce v místě bydliště byla lepší, je potřeba zvážit, jak dlouho můžeš být bez práce, než bys pravděpodobně našla jinou v místě bydliště.
Na dohodu se taky nespoléhej, i když se Ti může zdát, že je zaměstnavatel fajn člověk, oni taky za TEbe budou muset najít náhradu a to závisí na tom, jak rychle ji najdou.

Nechci malovat čerta na zeď, ono to pravděpodobně všechno dopadne dobře, ale taky může spadat do toho procenta, kdy to teď vyjít nemusí. A s tím je potřeba počítat.
Kdyby nešlo o důvod těhotenství, tak bych se neohlížela na nic, ani na smlouvu na dobu neurčitou. To je život a je jasné, že v dnešní době každý přemýšlí tak, aby získal co nejvíc.
Zadní vrátka podle mě otevřená nechat nejde, buď to riskneš, nebo ne. Pravděpodobnější je, že to dopadne dobře. Ale taky nemusí a je potřeba počítat s důsledky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
608
27.3.17 09:43

Nevím o jakou práci jde, ale taky mysli trochu na to, jestli ten původní zaměstnavatel bude mít možnost za Tebe sehnat náhradu v krátký době. napřiklad, pokud jde o učitelství, tak bych asi hodně kopala, kdyby mi úča v srpnu oznámila, že v září nenastoupí. (u nás se to stalo a povím Ti, že lituju ředitelku ještě teď po roce. To čóromóro, co udělali rodiče…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.3.17 09:56

Samozřejmě zvažuju všechny možné varianty. Momentálně za mě v práci náhrada je, nejspíš by jí v případě mého nenástupu zpět jen prodloužili smlouvu, ale těžko soudit. Bylo by fér, aby o tom věděla co nejdřív, ale já prostě potřebuju mít ta zadní vrátka otevřená co nejdéle. Hrozně se to ve mně pere. Mám asi nenormální svědomí. :mrgreen: Uvažuji, že fakt, že chci v práci skončit, zaměstnavateli oznámím na konci května-začátkem června. Samozřejmě to nechci dělat na poslední chvíli, ale protože mám být prozatím zástup za mateřskou, je to celé nejisté. Samy jste tu některé správně napsaly, že ta dotyčná, za kterou mám nastoupit ještě není v těhotenství moc daleko. Neříkám, že kdyby se něco podělalo, já neměla kam nastoupit a zároveň se kam vrátit, že bychom první měsíc umřeli hlady, ale hodně by nám to zkomplikovalo život. Jak jsem řekla, myslím především na děti a hypotéku. Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
70109
27.3.17 10:37

Chybí mi tady ta nejpodstatnější informace a to je k jakému datu se máš do práce vracet?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.3.17 14:57

@j.a.n.i1 Mám se vracet asi v půlce srpna. Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
70109
27.3.17 15:50
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 Mám se vracet asi v půlce srpna. Zakl.

Pak bys mu to měla říct do konce května, abys případně stihla do toho konce května podat výpověď, pokud by nesouhlasil s dohodou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama