Znáte jméno chřipky z osmdesátých let?

5523
4.3.20 10:48

Znáte jméno chřipky z osmdesátých let?

Maminky, vy které jste se narodily dříve, nevzpomínáte si na chřipku z osmdesátých nebo devadesátých let u nás v ČR? Postihlo to tehdy jen vybrané ročníky cca 1964 až 1972. Byly při ní šílené teploty a stoupaly i přes léky na teplotu. Téměř všichni tehdy skončili v nemocnici. My jí říkali Americká chřipka, možná dorazila z Ameriky, ale to už si nepamatuji. Nevzpomínáte si, jak se jmenovala? Moc dík všem, co si vzpomenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

781
4.3.20 11:10

Zdravím, myslím že je to Španělská chřipka. Nedávno o ní psali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60413
4.3.20 11:11
@Rostlinka píše:
Zdravím, myslím že je to Španělská chřipka. Nedávno o ní psali.

Ta byla po první světové válce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5523
4.3.20 11:55
@Lama Lama píše:
Ta byla po první světové válce

Tak stará opravdu nejsem. :mrgreen: A na tu se umíralo, že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60413
4.3.20 12:02
@Enmamma píše:
Tak stará opravdu nejsem. :mrgreen: A na tu se umíralo, že?

Tak umírá se na každou. Tadle měla vyšší letalitu. jednak asi typem viru, ale určitě hrála rolo roli stav populace po válce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3581
4.3.20 12:37
@Rostlinka píše:
Zdravím, myslím že je to Španělská chřipka. Nedávno o ní psali.
Španělskou zakladatelka asi nezažila, její epidemie skončila před 100 lety :lol:

@Lama Lama na tu prý umírali hlavně ti se silnou imunitou, takže to že byla po válce s tím asi nemělo moc společnýho :think: :nevim: rozhodně ale souhlasím že španělskou zakladatelka nemyslí :D

Příspěvek upraven 04.03.20 v 12:39

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60413
4.3.20 12:39
@Ravedd píše: Španělskou jsi asi fakt nezažila, její epidemie skončila před 100 lety :lol:@Lama Lama na tu prý umírali hlavně ti se silnou imunitou, takže to že byla po válce s tím asi nemělo moc společnýho :think: :nevim:

Tak jednoduše bych to neviděla.
To, že něco vyvolá nadměrnou imunitní reakci ještě neznamená, že výsledek této reakce není závislý na celkovém stavu organismu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3581
4.3.20 12:41
@Lama Lama píše:
Tak jednoduše bych to neviděla.
To, že něco vyvolá nadměrnou imunitní reakci ještě neznamená, že výsledek této reakce není závislý na celkovém stavu organismu.

Těžko říct já to nezažila :nevim: :lol: jen říkám že třeba ta válka s tím neměla tolik společnýho :) vím jen co jsem si přečetla takže určitě nevím víc než ostatní :kytka: :lol:

Příspěvek upraven 04.03.20 v 12:48

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60413
4.3.20 12:43
@Ravedd píše:
Těžko říct já to nezažila :nevim: jen říkám že třeba ta válka s tím neměla tolik společnýho :) vím jen co jsem si přečetla takže určitě nevím víc než ostatní :kytka: :lol:

No tak na zhodnocení patofyziologického mechanismu to nemusíš zažít. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
844
4.3.20 12:43

V tom období jak píšete, to nevím, ale kolem roku 1969-1971 to byla chřipka Hongkong, nedávno jsem si četla deník z té doby, a my 13 leté puberťačky jsme si z toho dělaly legraci, hurá, chřipkové prázdniny:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9734
4.3.20 12:45
@Ravedd píše: Španělskou zakladatelka asi nezažila, její epidemie skončila před 100 lety :lol:

@Lama Lama na tu prý umírali hlavně ti se silnou imunitou, takže to že byla po válce s tím asi nemělo moc společnýho :think: :nevim: rozhodně ale souhlasím že španělskou zakladatelka nemyslí :D

Příspěvek upraven 04.03.20 v 12:39

Taky jsem někde četla jak na ni umíralo hodně mladých, zdravých mužů. Jenomže to houfně byli muži, kteří prošli první světovou válkou a o jejich „zdraví“ bych si velké iluze nedělala. Už jen naprosto mizivá hygiena, nedostatečná výživa, stres… to musí s imunitou udělat divy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3581
4.3.20 12:49
@Lama Lama píše:
No tak na zhodnocení patofyziologického mechanismu to nemusíš zažít. :nevim:

To snad radši ani ne :lol: se radši spokojím s Wikipedií :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6102
4.3.20 13:14
@Enmamma píše:
Maminky, vy které jste se narodily dříve, nevzpomínáte si na chřipku z osmdesátých nebo devadesátých let u nás v ČR? Postihlo to tehdy jen vybrané ročníky cca 1964 až 1972. Byly při ní šílené teploty a stoupaly i přes léky na teplotu. Téměř všichni tehdy skončili v nemocnici. My jí říkali Americká chřipka, možná dorazila z Ameriky, ale to už si nepamatuji. Nevzpomínáte si, jak se jmenovala? Moc dík všem, co si vzpomenou.

Tohle jsem jako dítě měl a skoro celá rodina jsme skončili v nemocnici. Teplotu přes 40 stupňů mi snížila až studená infuze do žíly! :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
617
4.3.20 15:01

Honkongská chřipka? http://www.szu.cz/…-i-u-chripky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5523
4.3.20 16:12
@mamoch píše:
V tom období jak píšete, to nevím, ale kolem roku 1969-1971 to byla chřipka Hongkong, nedávno jsem si četla deník z té doby, a my 13 leté puberťačky jsme si z toho dělaly legraci, hurá, chřipkové prázdniny:)

Nebylo to v letech 1969 -71, ale postihlo to lidi narozené - v letech 64 až 71.

Příspěvek upraven 04.03.20 v 16:16

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama