Zneplatnění církevního sňatku

Anonymní
13.7.13 01:18

Zneplatnění církevního sňatku

Ahoj :)

Přítele jsem poznala, když byl rozvedený (vina na straně exmanželky), ovšem sňatek byl v kostele. Teď spolu máme miminko a uvažujeme nad svatbou, oba jako věřící bychom rádi v kostele. Bavili jsme se s knězem, povídal, že je zneplanění manželství zdlouhavé a náročné. Je tu někdo, kdo si tím prošel? Zajímalo by mě, na kolik „stání“ bylo manželství zneplatněno a kdo všechno musel být zván jako svědek?

moc děkuji za odpovědi a omlouvám se za anonym, ale hodně lidí mě tu zná a to, že se chceme vzít, jsme prozatím nikomu neřekli :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

81
13.7.13 05:03

Ahoj. Nenapsalas o jaký církevní sňatek se jedná. U římskokatolíků je to takto. Zneplatnění církevního sňatku není jednoduchá záležitost. Obecně se dá říci, že se může táhnout i roky. Ale nejdůležitější je důvod, proč se předchozí manželství rozpadlo. Protože obecné vina na straně manželky nic nenapoví. Důvody, které jsou uznávány v církvi jako důvodné, jsou hl. dva - nenaplnění manželství - nebyly učiněny kroky pro zplození potomka. Druhým důvodem pak uzavření manželství beze svědků, pod vlivem apod. zkrátka, když chybí právní podtext. Smím vědět, jak dlouho bývalí manželé byli spolu? Možná bych tedy poradila církevní rozluku. Tím sice obecně manželství se sice rozpadlo, ale právně jsou vázáni k sobě. Myslím tím z hlediska církevního práva. církevní sňatek by byl možný po smrti jednoho z bývalých manželů.
Tolik k tomu. A teď, měli spolu děti? V tom případě bych k zneplatnění byla velmi skeptická. Jinak schvalovací proces probíhá tak, že se žádost posílá do Říma. Tam se o ní rozhoduje a skutečně to může být otázka i let, dokonce i deset let.
Pokud tedy mohu poradit, a bylo-li manželství bezdětné, nejrychlejší cestou pro zneplatnění je právě nenaplnění manželství.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
81
13.7.13 05:07

Jo a ještě mne napadlo, církevní sňatek lze do 24 hodin po uzavření, odvolat. Tím jakoby nebyl. Ale toto asi nebude ten případ :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
bamba
13.7.13 05:47
@Anonymní píše:
Ahoj :)

Přítele jsem poznala, když byl rozvedený (vina na straně exmanželky), ovšem sňatek byl v kostele. Teď spolu máme miminko a uvažujeme nad svatbou, oba jako věřící bychom rádi v kostele. Bavili jsme se s knězem, povídal, že je zneplanění manželství zdlouhavé a náročné. Je tu někdo, kdo si tím prošel? Zajímalo by mě, na kolik „stání“ bylo manželství zneplatněno a kdo všechno musel být zván jako svědek?

moc děkuji za odpovědi a omlouvám se za anonym, ale hodně lidí mě tu zná a to, že se chceme vzít, jsme prozatím nikomu neřekli :kytka:

Promiň, ale musela jsem se pousmát, vy oba věřící si pořídíte dítě před manželstvím a pak velice toužíte po sňatku v kostele? Jedno z 10. přikázání zní nesesmilníš,které jste jak vidno porušili. Moc tedy nechápu, proč chcete svatbu v kostele. Jestli vám víra nebránila počít dítě mimo svazek manželský, tak by pro vás neměl být problém civilní sňatek. Tomu nahoře je to úplně jedno.

Příspěvek upraven 13.07.13 v 07:55

• Nahlásit
  • Citovat
3514
13.7.13 05:49

No tak nejak si vybavuji ja ze nam to povidal knez… Ja bych do toho zneplatneni byt Vami anonyme nesla..je to beh na dlouhou trat a stejne to nemusi dopadnout… My s manzelem se take vzali pred bohem a pravda ze to ma obrovske kouzlo..ale holt bohuzel..
Ale preji Vam hodne stesti

Příspěvek upraven 13.07.13 v 06:07

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3514
13.7.13 05:50

@bamba :palec: taky jsem na to myslela jen jsem zapomela to zminit :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1469
13.7.13 05:55

Bývalá spolužačka si brala rozvedeného chlapa (proč se rozvedl, nevím, děti z předchozího manželství ale měl, předchozí svatbu ale v kostele měl). Žádali v Římě a trvalo to asi rok, děti spolu teda měli až pak. Na druhou stranu jsem ale slyšela, že když si najdeš „rozumného“ faráře, tak ti dneska udělají všechno. Např. křtiny dětí nesezdaného páru jsou přece již běžné a dříve to taky nedělali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3514
13.7.13 05:57

To slysim poprve :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.13 06:03

@martacert Ahoj, děkuji. Jde o římsko-katolickou církev. Manželství trvalo asi 9 měsíců, po řtxřech si žena začala s jiným mužem, příteli to oznámila po dalších dvou a pak se odstěhovala. Nakonec se rozvedli. Ale je to tak složitý, že do toho asi nepůjdeme, i když šlo o manželství bezdětné. :)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
13.7.13 06:06

@bamba Tak samozřejmě třeba proto, že jsme počítali s tím, že svatba nikdy nebude, protože pro nás svatba mimo církev není „to pravé“. Ale na to jsem se neptala, díky za upozornění!

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
13.7.13 06:08

@Taara69 Jj, právě o křtiny jsme šli za farářem žádat a pří té příležitosti jsme narazili na téma svatba - přítel řekl, že se určitě vezmeme do dvou let, kvůli malému, proto kněz zmínil i tuto možnost.

• Nahlásit
  • Citovat
1469
13.7.13 06:12

No vidíš, třeba se to vyřídí rychle, když to bylo jen krátké manželství a navíc bezdětné (teda rychle, třeba do těch dvou let). Holt budete asi muset papírovat, vy i farář :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
bamba
13.7.13 06:22
@Anonymní píše:
@bamba Tak samozřejmě třeba proto, že jsme počítali s tím, že svatba nikdy nebude, protože pro nás svatba mimo církev není „to pravé“. Ale na to jsem se neptala, díky za upozornění!

Vím, že ses na to neptala, ptala jsem se spíš já a promiň, toto není odpověď věřícího člověka. Jistě, svatba v kostele má něco do sebe, ale jestli jsem silně věřící a církevní sňatek je pro mě tak důležitý z pohledu víry v boha, tak bych se měla chovat podle přikázání, bo bůh si to tak přeje. Svatba mimo církev není „to pravé“,ale početí dítěte asi ano :think:.Takže buď jsem věřící a podle toho se chovám, nebo nejsem a pak je úplně šumák, kde mám svatbu.

• Nahlásit
  • Citovat
Poison Ivy
13.7.13 07:21

NEZESMYLNIS tam nebude urcite. Cirkev udela to, ze prohlasi, ze manzelstvi vlastne nikdy nevzniklo neb bylo jakoby uzavreno ve lzi a nevedomosti - napriklad svatba pribuznych, to, kdy jeden druhemu zatajil to, ze odmita pocit dite atd. Nicmene, pokud by sis musrla duvod cucat z prstu a lhat, zvaz hodne dobre, jestli by te manzelstvi, zalozene na lzi, mohlo tesit.

• Nahlásit
  • Citovat
96
13.7.13 07:23

@bamba
Proc se do ni tak poustis? Nerekla bych, ze prisla resit toto. A oprav si ty dve hrubky v jednom slove, prosim. Obzvlaste, kdyz ho tucne zvyraznis, tak to bije do oci.

Příspěvek upraven 13.07.13 v 08:02

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama