Zneplatnění manželství - zkušenosti

Anonymní
26.7.21 12:12

Zneplatnění manželství - zkušenosti.

Přeji pěkný den, předem omluvte prosím anonym, mám zde dost známých a nechci, aby věděli, že tuto otázku řešíme.
Ráda bych ještě poprosila o radu či zkušenost se zneplatněním manželství. Jedná se mi konkrétně od Církev husitskou. S partnerem jsme tři roky, je (úředně) rozvedený, poznali jsme se dva roky po jeho rozvodu.
Přítel měl s první ženou církevní sňatek a tedy, z pohledu církve, jsou stále manželé. Přítel se ženil poměrně mladý, v té době věřící nebyl, není ani křtěný a celou tu anabázi, dle jeho slov absolvoval jen kvůli své bývalé manželce. To si myslím není až taková výjimka, tedy aspoň já znám více takových párů.
Po čase si přítel cestu k Bohu našel, já jsem také věřící, byť taktéž nekřtěná. Oba se v tomto směru ještě trochu hledáme, ale oba věříme. Oba jsme pro manželství a z tohoto důvodu řešíme otázku zneplatnění jeho původního manželství.
Přítel říká, že sňatek byl mladičká nerozvážnost, vůbec si tehdy neuvědomoval do čeho jde a k čemu se zavazuje.
Co oficiálně obnáší zneplatnění manželství víme, tyto informace již samozřejmě máme zjištěné.
Zajímá nás spíše praktická stránka, nejlépe má-li někdo osobní zkušenost.

Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2045
26.7.21 13:18

A jaký je problém? Pokud chcete svatbu a jste nepokrteni řešila bych křest. Jak jste sama řekla… Před církví je jeho ženou stále bývalá žena… Co vím řeší se to přes faráře a ten posílá žádost o zneplatneni výše… Asi bych do toho nešla.. Spousta papírování a nejasný výsledek. Pokud chcete svatbu vemte se na úřadě.. Protože je dost možné že svatba v kostele nebude nikdy možná… Věřit můžete i tak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 13:38

@Ufinka87

Mě osobně by nevadilo vzít se na úřadě, ale radeji bych církevní sňatek, ovšem není to pro mě podmínka či překážka ve vztahu. Ale přítel nechce být ženatý před Bohem v jedné církvi a úřadně se mnou, případně ženatý v Husitské církvi s bývalou ženou a ženatý třeba v Evangelické církvi se mnou. Chce mít čistý stůl a sňatek s bývalou ženou zneplatnit. Proto nás zajímají praktické zkušenosti, jestli někdo má. Četla jsem že Husité to nemají tak přísné jako Římští katolíci. Ostatně faráři u nich běžně uzavírají sňatky, farářky jsou i ženy, mají rozvedené faráře.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
742
26.7.21 13:39

Pokud chcete církevní sňatek musí být jeden z Vás křtěný. Pokud chcete civilní, tak zneplatnění církevního sňatku řešit nemusíte. Pokud chcete zneplatnění, tak to nějakou dobu potrvá, určitě by pomohlo pokud by bývalá manželka spolupracovala a o zneplatnění ppžádala spolu s Tvým partnerem. Důležité je uvést, že manželství bylo bezdětné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2789
26.7.21 13:41

Občanský sňatek můžete mít bez problémů. Církevní sňatek u křesťanů po rozvodu není podle mne možný - Ježíš Kristus řekl: „každý kdo propustí svoji ženu a znovu se ožení, cizoloží“. Ve většině církví (včetně ŘK) se to převysvětluje a obchází, já to považuji za křesťanské pokrytectví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5987
26.7.21 13:43
@Anonymní píše:
@Ufinka87

Mě osobně by nevadilo vzít se na úřadě, ale radeji bych církevní sňatek, ovšem není to pro mě podmínka či překážka ve vztahu. Ale přítel nechce být ženatý před Bohem v jedné církvi a úřadně se mnou, případně ženatý v Husitské církvi s bývalou ženou a ženatý třeba v Evangelické církvi se mnou. Chce mít čistý stůl a sňatek s bývalou ženou zneplatnit. Proto nás zajímají praktické zkušenosti, jestli někdo má. Četla jsem že Husité to nemají tak přísné jako Římští katolíci. Ostatně faráři u nich běžně uzavírají sňatky, farářky jsou i ženy, mají rozvedené faráře.

Zakl.

Informujte se přímo u církve, tady to nikdo nerozsekne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 13:46

@Pluschball
Děti spolu s bývalou ženou mají, dvě, ve společné péči.
Pokud jsou v manželství děti, není možné jej zneplatnit?
Na toto jsem nikde nenarazila, i když určitý smysl by to dávalo. Na druhou stranu jsem četla, že pokud se jedná o žádost na zneplatnění manželství z důvodu toho, že chce jeden z manželů uzavřít nový sňatek z důvodu toho, že čeká s novou partnerkou potomka, církev je shovívavější a se zneplatněním většinou souhlasí. Ale o dětech z původního manželství tam zmínka nebyla.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
5987
26.7.21 13:52
@Anonymní píše:
@Pluschball
Na toto jsem nikde nenarazila, i když určitý smysl by to dávalo. Na druhou stranu jsem četla, že pokud se jedná o žádost na zneplatnění manželství z důvodu toho, že chce jeden z manželů uzavřít nový sňatek z důvodu toho, že čeká s novou partnerkou potomka, církev je shovívavější a se zneplatněním většinou souhlasí. Ale o dětech z původního manželství tam zmínka nebyla.Zakl.

Proč se nezeptas nějakého kněze? Kostel máš v každé vesnici :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
422
26.7.21 13:55

Já osobní zkušenost nemám, ale kamarádka ano, i když tam je to z římskokatolické církve - upřímně, je to celkem náročné, ale není to nemožné - co se tyce praktické stránky, tak tam to asi hodně záleží na tom faráři, dané církvi/farnosti a tak - kamarádka to měla hotovo celkem rychle, i ten církevní soud a tak prý probíhal dost uvolněně a byl - celkem ok, a to měli jedno dítě - takže asi hodně záleží, u nich to prý bylo fakt do par mesicu vyrizeno a ještě fakt v pohode, ale znám i případy, kdy to tedy v pohodě nebylo a byla to tahanice a hodně nepříjemné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 13:57
@Luboš P píše:
Občanský sňatek můžete mít bez problémů. Církevní sňatek u křesťanů po rozvodu není podle mne možný - Ježíš Kristus řekl: „každý kdo propustí svoji ženu a znovu se ožení, cizoloží“. Ve většině církví (včetně ŘK) se to převysvětluje a obchází, já to považuji za křesťanské pokrytectví.

Jistě, je to tvůj názor, lze se na to takto dívat. Přítel byl mladý, nevěděl a neuvědomil si co slibuje ani k čemu se zavazuje. Křtěný není, na přípravu nechodil. Jistě neznalost neomlouvá, ale mě to přijde spíš křesťansky pokrytecké od toho kněze, který je oddal. Člověka co předtím nikdy do kostela nevkročil.
Já to koukám spíš tak, že chybujeme, jsme lidé, Bůh chyby odpouští, pokud činíme pokáni, chceme své chyby napravit. Můj partner chyboval, nevybral si dobrou partnerku, slíbil něco co nezvládl dodržet, žena jej opustila v nemoci, kvůli jinému muži. Opustila děti a rok je neviděla. Nelze to zvseobecnovat, doufám že církev k žádostem o zneplatnění přistupuje individuálně a přihlíží k takovýmto okolnostem.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
2789
26.7.21 13:58

Marek 10:2 - 12
Tu přišli farizeové a zkoušeli ho: ptali se ho, je-li muži dovoleno propustit manželku. Odpověděl jim: „Co vám ustanovil Mojžíš?“ Řekli: „Mojžíš dovolil napsat rozlukový lístek a propustit.“ Ježíš jim řekl: „Pro tvrdost vašeho srdce vám napsal toto ustanovení. Od počátku stvoření `Bůh učinil člověka jako muže a ženu; proto opustí muž svého otce i matku a připojí se ke své manželce, a budou ti dva jedno tělo´; takže již nejsou dva, ale jeden. A proto, co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!“ V domě se ho učedníci znovu na tu věc ptali. I řekl jim: „Kdo propustí svou manželku a vezme si jinou, dopouští se vůči ní cizoložství; a jestliže manželka propustí svého muže a vezme si jiného, dopouští se cizoložství.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25332
26.7.21 14:03
@Anonymní píše:
Jistě, je to tvůj názor, lze se na to takto dívat. Přítel byl mladý, nevěděl a neuvědomil si co slibuje ani k čemu se zavazuje. Křtěný není, na přípravu nechodil. Jistě neznalost neomlouvá, ale mě to přijde spíš křesťansky pokrytecké od toho kněze, který je oddal. Člověka co předtím nikdy do kostela nevkročil.
Já to koukám spíš tak, že chybujeme, jsme lidé, Bůh chyby odpouští, pokud činíme pokáni, chceme své chyby napravit. Můj partner chyboval, nevybral si dobrou partnerku, slíbil něco co nezvládl dodržet, žena jej opustila v nemoci, kvůli jinému muži. Opustila děti a rok je neviděla. Nelze to zvseobecnovat, doufám že církev k žádostem o zneplatnění přistupuje individuálně a přihlíží k takovýmto okolnostem.Zakl.

já s touto církví nemám zkušenost, ale katolická církev kvůli tak vágním důvodům zneplatnění nedovoluje,
zneplatnění přichází do úvahy třeba když jeden z manželů zatajil vážnou duševní nemoc, ne to že někdo byl moc mladý - plnoletý byl a nesvéprávný nebyl

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 14:05
@Maria37 píše:
Proč se nezeptas nějakého kněze? Kostel máš v každé vesnici :roll:

Protože mě zajímaly praktické zkušenosti, které nám kněz z každé vesnice neřekne, informace které potřebujeme k žádosti oficální cestou máme. Osobní zkušenost je také přínosná informace. Smajlík s převracejícíma očima značí pohrdání. Myslím že lidé se tady ptají na mnohem triviálnější otázky, takže pokud máš k tématu nějaký o kousek hodnotnější příspěvek než smajlíka, budu za něj ráda. Jinak díky za postřeh a zkušenost… :kytka:

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.21 14:08

Prosim anonym, muj davny ex (ale ne manzel)byl taky z mladicke nerozvaznosti zenaty s verici, pozdeji se rozvedli, co vim, tak jen uredne, nemam info, jestli i cirkevni(tam je podminkou pro dalsi svatbu jen smrt predchoziho manzela/manzelky, nebo snad ocividne zanedbavani rodiny)…takze pokud ex tveho pritele ho opustila v dobe nemoci a navic se milovala s jinym, tak by to melo jit.Ale teda nevim, jestli by cirkev pozadovala i dukazy? Spis se jit poptat primo farare…

• Citovat
  • Nahlásit
742
26.7.21 14:22
@Anonymní píše:
@Pluschball
Na toto jsem nikde nenarazila, i když určitý smysl by to dávalo. Na druhou stranu jsem četla, že pokud se jedná o žádost na zneplatnění manželství z důvodu toho, že chce jeden z manželů uzavřít nový sňatek z důvodu toho, že čeká s novou partnerkou potomka, církev je shovívavější a se zneplatněním většinou souhlasí. Ale o dětech z původního manželství tam zmínka nebyla.Zakl.

No pokud s ní má děti, tak si nemyslím že to půjde zneplatnit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat