Znovu mateřská - co vyřídit?

2480
19.11.05 14:25

Znovu mateřská - co vyřídit?

Ahoj holky!

Mám na vás dotázek. Teď asi v půlce listopadu jsem nastoupila znovu mateřskou dovolenou. (druhé dítě) Předtím jsem pobírala rodičovský příspěvek.
Mám zřejmě nějakým způsobem odhlásit na sociálce ten rodičák, že?
Víte některá, co vše je třeba vyřídit?
Pravděpodobně bych měla znovu pobírat tu mateřskou od zaměstnavatele, takže ten rodičák je třeba asi zrušit, je to tak?

Předem moc děkuji za radu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

723
19.11.05 14:55

Ahoj Zizalko (nebo spíš Žížalko?), jestli jsi pořád zaměstnaná, měl abys opravdu brát 1/2 roku znovu mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) od zaměstnavatele. Od dr. jsi určitě dostala papír s předpokládaným datem porodu - jmenuje se to žádanka o peněžitou pomoc v mateřství. Ten dej svojí účetní. A dojdi si na sociálku s tím, že jsi nastoupila znovu na mateřskou. Dostaneš od nich formulář, který Ti pak Tvoje účetní pro ně potvrdí. Podle něj Ti pak na sociálce zruší rodičák. Přeju hodně síly pro vyřizování! :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2480
19.11.05 15:18

Ahoj Helli!

Díky za odpověď. To bude zase vyřizování. Už se vážně těším!!! :roll:
V práci jsem už mateřskou odevzdala, tak jak vidím, budu tam pak muset znovu.
No, co se dá dělat. Ať žije to věčné vyřizování!

Ještě jednou díky!

Žížalka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2341
19.11.05 15:23

Ahoj Žížalko,
ten rodičák skutečně musíš na sociálce odhlásit. Nevěřila jsem, jak je složité, když chci přestat pobírat nějakou dávku :roll: Nejen od doktora přesný datum nástupu na mateřskou, ale i od zaměstnavatele potvrzený příjem :evil: Nejhorší bylo, že ani úřednice na sociálce se nemohly shodnout co přesně po mě chtějí a byla jsem tam několikrát a v práci několikrát což mi v pokročilém stádiu těhotenství a s 2,5 letou cácorkou za ruku opravdu nedělalo dobře. Takže taky přeju pevné nervy :wink:
Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
26.11.05 23:40

Ahoj holky ,prpsím o radu .
Vím , že mateřská se vypočítává z ročního průměru , ale zajímalo by mě jeststli se ten průměr počítá i z té nemocenské, nebo z těch 12 měsíců před nástupem na nemocenskou, před MD budu asi 2,5 měsíce na nemocenské. Díky

• Nahlásit
  • Citovat
1468
27.11.05 14:20

Ahoj.

Naše ekonomka mi započítávala výdělek (10 měsíců, včetně dovolené) + nemocenskou, kterou jsem měla 2 měsíce před nástupem na mateřskou.
Snad si to dobře nastudovala a od té doby (cca 1 rok) se nic nezměnilo. Na ty informace a výpočty abychom měli v hlavě computer. :lol:

Beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
27.11.05 14:32

Ahoj holky,

já jsem nastupovala na MD, když bylo Matějovi 19 mesíců a jenom jsem na sociálku napsala canc, že k tomu a tomu datu nastupuji na MD a že žádám o zrušení roičáku a nikam jsem nechodila. Možná je to tak lepší udělta, protože než aby vám odepisovali, co vše potřebují, tak se na to koukne někdo pořádnej a zjistí, že to stačí.

Po těch 28 týdnech jsem im tam odnesla znovu žádost o rodičák s potvrzeným papírem od zaměstnavatele.

Zaměstnavatel od mně chtěl jen doručit rodný list a novou žádost o MD s papírem od doktorky. Všechno bylo v pohodě a korespondenčně vyřízený.

ůřadům zdar :-))

martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
276
11.3.14 08:06

Jak a kde vyřídit mateřskou?

Ahoj holky, potřebuji radu…včera jsem u Dr. dostala ten fotmulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství s včerejším datem 10.3…jelikož jsem na úřadu práce, tak jsem ten papír nesla tam, v domnění, že to vyřídí oni..ale paní mi řekla, že to přes ně nejde, že musím na okresní správu sociálního zajištění, dál už mi nijak neporadila…opravdu mi stačí jen s tím papírem zajít tam..jiný formulář nepotřebuji??

a ještě jedna věc, jak se mateřská vypočítává? pracovní poměr na ZŠ mi skončil 28.6. 2013..během července jsem šla právě na ÚP a v září jsem již do školy nenastoupila, ptz jsem otěhotněla a ředitelka mě odmítla vzít…vztahuje se na mě nějaká ochranná lhůta? vůbec tomu nerozumím :nevim: kolik budu pobírat? děkuju za případné info.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1952
11.3.14 09:13

@agne24
já jsem to taky teď vyřizovala a papír jsem nesla do práce ( i když mi tam smlouva k 31.12.2013 skončila)…oni ti to vypočítají z platu, který jsi měla a pošlou na úřad sociálního zabezpečení…na to, aby jsi dostala mateřskou musíš splnit od toho nástupu 270 odpracovaných dní, tak si to pozpátku spočítej, zda splňuješ, jinak nebudeš mít nárok…já nastupuji teď 13.3. 2014…jestli to dobře chápu, tak ty nastupuješ na mateřskou 10.3.2014 tak si spočítej odpracované dny…musí to být 270 dní za poslední dva rok…takže pokud jsi od 10.3.2012 doteď odpracovala 270 dní, tak není problém..

Příspěvek upraven 11.03.14 v 09:18

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7174
11.3.14 09:17

Já myslím že tam je podmínka že musí na mateřskou nastoupit do 180 dnů od skončení pracovního poměru-což paní nesplňuje. Takže až po narození dítěte rodičák na 4 roky. takže 9 měsíců 7600 a pak do 4 let 3800. nebo volit délku přes otce dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1952
11.3.14 09:19

@karkarka
ano, to je pravda, to je další věc…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
276
11.3.14 09:22

@MonikaN.89 ty odpracované dny bych měla, ale pořád si nejsem jistá s tou ochrannou lhůtou 180 od posledního zaměstnání…ptz od 29.6.2013 jsem nezaměstnaná a do včerejška 10.3 je to více než těch 180 dní… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
276
11.3.14 09:25

@karkarka a jak se to přes otce řeší? manžel je normálně zaměstnaný…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
205
15.5.17 17:23

Obnovuji diskuzi :) chtěla jsem se zeptat… kdo vyřizuje mateřskou a jak to funguje? mám jít za účetní v práci? mám to vyřídit až dostanu od gynekoložky potvrzení, že jsem na mateřské? jak se vlastně mateřská vypočítá? Je jedno jestli půjdu 6 - 8 týdnů před termínem porodu? Děkuji moc 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
204
15.5.17 17:35

@Sofi87
Gynekolozka ti da papir, ten zaneses ucetni a ta uz se o zbytek postara. Na netu si najdi kalkulacku na vypocet vyse materske, ta ti to spocita. Vyhodnejsi je jit na MD co nejpozdeji tzn. 6tydnu pred TP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama