Znovu střední škola ve 23 letech?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
3.1.22 21:23

Znovu střední škola ve 23 letech ?

Dobrý večer, jdu si pro radu, zkušenost, možná se jen vypovídat. Je mi 23 let, mám skoro 2letou dceru. Svoji blbosti jsem nedodělala střední školu, nijak mě to netrápilo, bohužel v tehotenstvi jsem začala hodně věci řešit. Chtěla bych se tedy do školy vrátit, studovat automechanika. Akorát me od toho rodina odrazuje. Takže stále dokola nevím, co mám dělat. Rodičovský příspěvek mi konci v srpnu, tak si budu muset najít i nějakou brigádu. Na denni studium, mezi 15lete kluky se mi úplně nechce. Neumim si představit učit se do školy, jet na testy, přezkoušení, nějak do práce a zase k dceři. Ještě když bych tedy musela na denni studium zkomplikuje se mi to úplně :/
Nevíte prosím jak je to ohledně individuální výuky? Dá se to vůbec zvládnout?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
80442
3.1.22 21:31

Obavam se, ze zrovna automechanik bude celkwm problem, protože tam bude hodně praktické casti, kterou bys nejspis musela delat s tema 15 letyma. A tys toho automechanika zacala nebo jakou skolu so nedodelala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.22 21:39

@j.a.n.i1 praktická část mi nevadí, mají jednou týden školu, jeden týden praxe. Ale na přezkoušení z ostatních předmětů. Dělala jsem zdrávku, nezvládla jsem ve 4. Ročníku reparat z literatury. A pak to vzdala. Hlavně zdravku dělat nechci, musela bych začínat znovu, což se mi už vůbec nechce. Krom toho se mi děla špatně z krve a jehel :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
1656
3.1.22 21:42

Praxi budeš muset určitě oddělat celou. Na teorii by se dal domluvit individuál. Já jsem si dodělávala učňák, chodila jsem jen na odborné předměty a praxi. Zbytek předmětů mi bylo uznáno, ale já už za sebou měla maturitu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
80442
3.1.22 21:43

Pak bych se zkusila obratit primo na skolu, mozna by je slo ukecat na individuální plan a mozna by i nejake všeobecné predmety uznat., ale tohle je skola od skoly, nekde to jde, jinde nwjde nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.22 21:58

@Markéta188 S praxi počítám.. to jsem právě myslela, ze bych zkusila taky, ale pochybuji, ze mi uznají předměty. Nevím jak to funguje, stačí kdyz do školy napisu e-mail, vysvětlím co potrebuji a dohodnu si nějaký osobni pohovor, nebo rovnou do školy?

• Citovat
  • Nahlásit
16756
3.1.22 21:59

Jak moc realne by bylo dodelat tu zdravku…?
Mela bys maturitu a ucnak by ti uz predmety uznal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.22 22:00

@j.a.n.i1 taky jsem si právě myslela, ze bych zkusila, jestli mi nějaké předměty neuznají. A je to na individuálním těžké? Nejsem úplně studijní typ, tak se toho trochu bojím..

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.22 22:02

@Lucie_Sx nereálné.. musela bych znovu od 1.ročníku, protože si nic nepamatuji a pro mě ztráta času.. opravdu zdravku opakovat nechci.

• Citovat
  • Nahlásit
1757
3.1.22 23:20

Toto je za me jen pekna vize. Nic vic. Promin, musim to tak napsat.

Ja delam do aut, a opravdu bych pri miminu ci po materske mezi 15 lete pubose nesla. Dovedes si predstavit travit 6 hodin praxe s takovymi uchy? Co mistri? Jak by se s tebou bavili? Neverim tomu, ze by do tebe kde kdo nerypal (jak decka, tak ucitele). Navic zaclenit se jako puboska holka mezi 15 lete kluky je problem, natoz jako dospela holka (malo ktera trida s holkou vychazela, mam potvrzeno kantory). Ja bych na to psychicky nemela.

Odborne predmety. Bohuzel i u mechanika je teorie dost. A vim, o cem pisu. Budes mit 6o temat k zavereckam. Takze budes muset mit vypracovana vsechna temata aspon na 4-6 a4 kazde a budes muset umet o nich plynule mluvit 2o minut. Jo, nezni to tak hrozne, ale zkus si 2o minut o necem mluvit s podkladem, natoz z hlavy. Do toho k zavereckam k automechanikovi budes muset umet ekonomiku - nejakych 3o temat po ctyrech otazkach. Na test taky budes muset umet. Testy jsou jednoduche, pokud ovsem umis teorii. Ja je i po letech skoly jsem schopna napsat na minimum bodu (abych prosla), a to proto, ze to znam a pamatuji si to. Tudiz ani zde se studovani teorie nevyhnes. Je ji dost.

Prakticka zkouska je kapitola sama o sobe. Navic my museli vyrabet modely. Takze napr. se vzalo turbo, udelal se nim rez nebo tak samo u spojky - rez a popsat, jak to funguje.

Mas kondicku? Ono je to dost fyzicky narocne. Napr pri zouvani pneumatik (myslim gumu z rafkul, pokud ti jeste daji nezouvanou, se dost zapotis. A to nemluve o ostatnim. Plus vsechno povolovat? No jak nemas silu, tak i povolovani ti bude delat problem. A nikdo nechce pracovnika, kteremu budou muset chodit povolovat srouby. Fakt je to fyzicky narocne. Holt soucastky neco vazi.

Jako bezstarostna pubertacka bych do toho sla. Ale ted ne.

Jake bys mela uplatneni po vystudovani? :think: Ano, mela bys aspon vyucni list. Ale..

At te jen neodrazuji. Nevim, odkud jsi, a jake mas skoly v okoli. Podivej se na obor „Dopravni prostredky.“ Je to to same co automechanik, akorat strucnejsi a s maturitou. Praxe pri dennim studiu je jednou za ctrnact dni. Predmety jsou opravdu stejne jak u automechanika, akorat se to tak nerozpitvava. Delala bys to, co chces, akorat min praxe a mela bys k tomu maturitu.

At uz jdes kde chces (automechanik, dopravni prostredky) stejnak budes muset jet od prvaku. Tady rozdilove zkousky, no… Mozna, ale mozna by se to ukecat nejak dalo. Kazdopadne zdravka a automechanik jsou uplne jine obory, takze s tim byvaji problemy (z hlediska rozdilovek). Pisu na zaklade zkusenosti z nasi skoly, mozna, ze to jinde funguje jinak.

Zkus se podivat na ten maturitni obor. Uplatneni mas napr. na stk, v servisech, i jako dispecer, atd…

Vize pekna, ale nejak mi unika to uplatneni po vyuceni automechanikem. Ver mi, ze po holce bez praxe (skolni moc nepocitaji) takovy zajem nebude. Leda, ze bys mela praxi ve firme a byla fakt moc sikovna, ze by si te tam po vyuceni nechali. :think:

Musim ti to napsat tak, at vis, jak to funguje a zvazit pro a proti. Ja musela toho pracovne nechat a mit autarinu jen jako konicek. Je to fyzicky narocna prace. Zvaz i to, ze mas rodinu. Budes muset prijit z prace a fungovat doma, venovat se detem. A to nevim, zda po takove praci v servise budes schopna. Ja po pracovnim dni, kde jsem si makla, ze jsem povolovala ci smykala soucastky vzdycky odpadla. Nemela jsem pak tu energii. Ja vim, ze prace ma bavit, ale nema clovek znicit a vycerpat fyzicky natolik, aby nebyl schopny fungovat.

Proto zvaz i to uplatneni. Pokud nemas domouvene misto „v kanclu“ nebo nejake pohodove domluvene a opravdu chces delat mechanicku, tak toto je doslova ztrata casu. Opet promin, ze te tak odrazuji, jen pisu, jak to je. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 00:29

@Capricorn61 chápu jak to myslíš. Se začleněním se tolik nebojím, ale i tak bych potřebovala trochu individuálního plánu, ne 7h sedět v lavici. Na maturitní obor nechci, psychicky by mě to stresovalo daleko víc než toto. Chci nastoupit do školy v Praze, manžel tam studoval, říkal, ze je to více méně v pohodě. S tím, ze je to dřina počítám, něco málo už jsem měla možnost zkusit. Teď bych to chtěla dělat i po škole, kdo ví jak to dopadne, ze. Ale aspoň to, ze mám hloupý výučák. Ale děkuji, za rozsáhlé popsání zkušenosti.

• Citovat
  • Nahlásit
1757
4.1.22 08:21
@Anonymní píše:
@Capricorn61 chápu jak to myslíš. Se začleněním se tolik nebojím, ale i tak bych potřebovala trochu individuálního plánu, ne 7h sedět v lavici. Na maturitní obor nechci, psychicky by mě to stresovalo daleko víc než toto. Chci nastoupit do školy v Praze, manžel tam studoval, říkal, ze je to více méně v pohodě. S tím, ze je to dřina počítám, něco málo už jsem měla možnost zkusit. Teď bych to chtěla dělat i po škole, kdo ví jak to dopadne, ze. Ale aspoň to, ze mám hloupý výučák. Ale děkuji, za rozsáhlé popsání zkušenosti.

No, kdybys skolu mela hotovou, tak by se zapoctenim predmetu problem nebyl. Ale takhle nevim teda.. Je fakt, ze zas cestinu, telocvik nebo jak u nas prirodopis :mrgreen: opravdu pri automechanikovi nepotrebujes. Ale porad nevim, z ceho by ti ty predmety „zapocetli“. Kazdopadne je mozne, ze se pletu a zapocitaji ti to bez reci. I kdyz si to nemyslim, protoze i automechanik musi absolvovat tyto „nesmysly“. I kdyz jsi studovala, tak porad mas jen zs, stejne tak, jako 15 lete decka, co jdou ze zakladky na stredni. A tem taky nikdo nic neuzna a musi vystudovat obor i s telocvikem a fyzikou… (neber to spatne nebo utocne, konstatuji). Bohuzel toto je soucasti studia automechanik. Fakt jsem vuci tomu skepticka. Ale mozna, ze by se dalo domluvit to, ze budes muset sedet ve skole jen na odborne predmety a z toho ostatniho bys delala jen treba ctvrtletne prezkouseni.

A individualni plan z hlediska casu zalezi na tom, kdo jak napise rozvrh. Vim, ze kdyz bylo v jedne tride takhle vic lidi, uzpusobilo se jim to tak, ze jeden den meli odborne predmety, druhy den „volno“. Coz je fajn. Ale zazila jsem i pripad, kdy klucina cekal 3 hodiny na dalsi hodinu. Proste „jeho problem“, ze ma indivindy.

No, uvazuji, co je takovy podobny obor, ktery by byl pro zenu opravdu vhodnejsi. Protoze fakt to bude jen utahovani opratky. :think:

A pokud budes kontaktovat skolu, zjisti si, jak a hlavne kde probiha praxe. Toto je nejpodstatnejsi. Proc? Skolni praxi neoj.bes… To bohuzel. Pocitej s tim, ze v prvaku budes soustruzit, kovat, svarovat, pilovat a dalsi zaklady. Aspon u nas to tak je. Dalsi rok je klasicka praxe na autech ci modelech (nektere modely jsou fajn, protoze jsou povolene a vycistene :mrgreen: ). A zacina se chodit do firem. A tu je podstatne, do jakych, popr. jestli si muzes vybrat sama. Ono by nebylo marne si vyhlidnout uz ted firmu, domluvit se s ni, ze tam budes delat praxi, popr. i co bys tam mohla delat s tim, ze bys jim tam uz zustala a jen si dodelala ten „papir“. Toto je opravdu moznost, jak na tvem miste se v tomto oboru uchytit.

Ale i tak bych ti radila vyzkouset si aspon tyden delat v servise, a ne jen „zametat podlahu“, ale prave vyzkouset si tu fyzickou zatez. Jestli to budes fyzicky zvladat.

Sice budes vyucena automechanikem, ale kdyz se budes uchazet o jiny obor, bude ti to opet k „nicemu“. :think: Proto bych zvazila, zda bohuzel se nedat na jiny obor a zamerit se na studium vhodnejsiho oboru (vuci praci a uplatneni).

Z vlastni zkusenosti vim, ze shanet praci v oboru autariny hned po skole (a to i s maturou) je nerealne. Gor jeste jako baba. Bohuzel nejak ta rovnopravnost pokulhava. A hlavne vsude chcou praxi, a to jeste nejlip v oboru. :roll: A tim praxi mysli samozrejme pracovni pomer v oboru z minulych let.

Proto by bylo idealni si zjistit, jak a kde probiha skolni praxe a pokud jim bude jedno kde, domluvit se konkretne s firmou, kde bys mohla do budoucna pracovat. Jinak opravdu z pohledu realistky, z vlastni zkusenosti a zkusenosti vyucenych automechaniku mi toto prijde jako ztrata casu. :? Opet promin, ze te odrazuji.

Kazdopadne zjisti si, jak funguje ta skola, jestli je realny individualni plan a jak to je s praxi. Mimochodem individualni plan je mozny ve trech pripadech:
1. Specialni potreby (to ty nemas, to jsou lidi, co skolu „nezvladaji“, resi to ppp, psycholog, atd)
2. Sportovci reprezentujici cr, coz se te taky netyka
3. Citace: Na střední škole nebo vyšší odborné škole může být individuální vzdělávací plán povolen i z jiných závažných důvodů, které nejsou ve školském zákoně blíže specifikovány, a posouzení závažnosti důvodů je ponecháno na posouzení ředitele školy. (Zdroj: portal.gov)

Skoda, ze jsi tento dotaz nepronesla o dva mesice driv. V listopadu a prosinci jsou dny otevrenych dveri. My meli jak online, tak prezencne. Presne tam by ti byly zodpovezeny tve otazky. Do skoly rozhodne nechod. Nikdo s tebou nepocita, navic v dobe covidove te nemusi ani pustit. Prve kontaktuj garanta oboru. Urcite na strankach skoly musi byt uveden. Myslim, ze to najdes nekde v zalozce automechanik. Poradne to prohledej, musi to tam byt. Tomuto cloveku zavolej nebo napis mail. Relativne zalezi, jaky ten garant je, a jake ma moznosti kvuli skole. Jednu dobu skola byla uzavrena pro „cizi lidi“ a vim, ze nase vratna vyhazovala i rodice. :potlesk: :roll: Takze se prve zeptej, zda to chce resit osobne nebo „online“. Ale jelikoz se budete bavit jen o moznostech, resila bych to online. Z hlediska nejakeho casu bych napsala email, s tim, ze aby ti treba zavolal nebo primo vznesla sve dotazy tam. Pokud to je clovek na spravnem miste, zjisti ti, jestli by byl mozny indivindy a nebo te nameruje k rediteli, se kterym si domluvis schuzku. Hlavne nechod do skoly jen tak, nikdo na necekane navstevy nema cas a hlavne neni nachystany. Mas hodne specificke otazky, tudiz i garant si bude muset nektere veci overit, aby ti mohl odpovedet. 🙂

Jeste to promysli a zjisti moznosti. Kazdopadne preji, abys nasla praci, ktera te bude bavit, at uz v tomto oboru nebo ne a aby se ti podarilo dodelat skolu. :kytka: Kdybys jeste neco potrebovala, tak pisni. Zkusim odpovedet. 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
4.1.22 09:36
@Anonymní píše:
Dobrý večer, jdu si pro radu, zkušenost, možná se jen vypovídat. Je mi 23 let, mám skoro 2letou dceru. Svoji blbosti jsem nedodělala střední školu, nijak mě to netrápilo, bohužel v tehotenstvi jsem začala hodně věci řešit. Chtěla bych se tedy do školy vrátit, studovat automechanika. Akorát me od toho rodina odrazuje. Takže stále dokola nevím, co mám dělat. Rodičovský příspěvek mi konci v srpnu, tak si budu muset najít i nějakou brigádu. Na denni studium, mezi 15lete kluky se mi úplně nechce. Neumim si představit učit se do školy, jet na testy, přezkoušení, nějak do práce a zase k dceři. Ještě když bych tedy musela na denni studium zkomplikuje se mi to úplně :/
Nevíte prosím jak je to ohledně individuální výuky? Dá se to vůbec zvládnout?

Ahoj já sem na střední a za měsíc mi bude 27 let a děti mám dvě a chodí do školky dělala sem denní studim ale přešla sem na invidualni plán no nic méně to nedávám tak školu přerušim a za rok se vrátím :) jinak dělám obor kadeřnice vizážistka :) je to sice pěkný obor ale ve třídě si třeba se spolužačkami moc nerozumím skrz věk
Ale zvládnout se to dá :)) budu držet palce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 11:03

@Paja178
A ten individuál sis domluvila jak? U vsech předmětu chodíš jen na přezkoušení? Opravdu se to nedá zvládnout? Chci právě stihnout studovat než budeme plánovat druhé dítě. Nechci se tím pak už stresovat a opět řešit stejné problémy. S denním studiem mám problém, protože budu muset ještě do práce, dcera nebude ve školce, pouze po rodině na hlídání, krom toho, ze bych opravdu musela sedět 7h s mláďaty ve třídě :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 11:08

@Capricorn61 no právě myslím, ze třeba tělocvik, fyzika, občanská nauka by mohla stačit jako přezkoušení :D dny otevřených dveří škola neměla kvůli covidu. Praxe vím kde jsou, i jaké servisy mají na výběr. Napisi jim e-mail a uvidím jak to vůbec dopadne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat