Zobcová a pak Saxofon?

164
16.5.17 21:39

Zobcová a pak Saxofon?

Dobrý večer. Je mi 15 a chystám se koncem května na přijímačky na zuš na zobcovou flétnu. A chci se zeptat, víte do budoucna bych chtěla hrát na saxofon a tak je lepší se první naučit na zobcovou? Víte spolužák který hraje na trubku, hrál drive na zobcovou a chce hrát take na saxofona a říká, že zobcovka je základ všech dechových nástrojů, je to pravda? Je lepší se první naučit na zobcovku a pak až na saxofon? A vezmou me na Zuš v 15…? Víte ja vim za zkoušku nic nedám, ale jsem člověk který ma rad vice nazoru… Dekuju za odpovědi! :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16156
16.5.17 21:44

Na saxofon se nejlip jde pres klarinet..zacinala jsem ale taky na zobcovce-jde o uvedomeni spravneho dýchání a ona je na to nejjednodušší..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
16.5.17 21:45
@Bobby píše:
Na saxofon se nejlip jde pres klarinet..zacinala jsem ale taky na zobcovce-jde o uvedomeni spravneho dýchání a ona je na to nejjednodušší..

Dobře, tak děkuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Saatine
16.5.17 21:47

Ségra chce saxofon a ZUŠ jí zatím dali klarinet. Protože, takže základy lze získat i přes něj. A jestli vezmou, to se zeptej na kritéria té konkrétní ZUŠ, obecně se počítá s věkem jako na ZŠ, ale podle kapacity berou i starší.

• Citovat
  • Upravit
4252
16.5.17 21:47

@Horselove Pokud je ti patnáct, klidně zobcovou flétnu přeskoč. Ta je super pro děti, nacvičí si správné dýchání a učí se základy stupnic a hudební teorie. Klidně ale můžeš začít s obojím najednou, není to nic proti ničemu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6387
16.5.17 22:07

@Horselove Věk 15 není problém, nejspíš bys byla v přípravném ročníku 2. stupně. V tvém věku bych už neztrácela čas zobcovkou a zkusila se přihlásit rovnou na ten saxofon. Kdyby v zušce byli názoru, že raději nejdřív klarinet, tak ten. Technika je hodně podobná ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1812
17.5.17 05:59

@Horselove Syn šel na saxofon ze zobcové. Nejlepší postup je prý zobcová f., klarinet, saxofon. On ale začínal (s flétnou) v 5 letech. Být tebou, zkusím jít rovnou na saxofon. Techniku dýchání se naučíš i na něm, prstoklad taky (ta výhoda přechodu z flétny se mi zdála v tom, že syn nemusel myslet na to, co mačká, protože to už znal a tak se soustředil jen na nátisk a dýchání).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
966
17.5.17 08:05

Můj syn začal v 10 letech rovnou s alt saxofonem, po roce změnil na tenor sax. Předtím nehrál nikdy na nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
17.5.17 22:27

Ehm, jsem ucitelka zobc. fletny, klarinetu a saxofonu. S vekem problem malinko bude, dava se prednost mensim detem a vetsim se radeji doporuci soukroma vyuka.Jde o to, ze podle novych osnov bys nebyla zarazena do pripravneho rocniku, ale rovnou do 2.stupne mezi zaky, kteri uz hraji min.5 let.Mela bys tim padem splnovat to, co ostatni po nekolika letech.Je to na palicu, ale je to tak, proto lepsi soukroma vyuka, kde nemusis jet podle osnov, ale podle vlastniho tempa. Urcite je dobre zacit s fletnou, aspon na pul roku, nauci se cteni a deleni not, dychani, prstoklad, ktery je na fletnu a saxofon temer stejny. Urcite doporucuju i klarinet, kde jsou ale hmaty a tony jine, je narocnejsi, nez saxofon, a ty zaklady je treba delat aspon 3 roky, pak je prechod jednoduchy. Pokud se dostanes do nejake kapely, hodne casto se tam u sax.not setkas s change clar.,je dobre umet na oba nastroje.Jsme radi i za deti starsi, ktere uz vedi, co chteji, ale je to administrativne komplikovane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
18.5.17 09:51
@dyňa píše:
Ehm, jsem ucitelka zobc. fletny, klarinetu a saxofonu. S vekem problem malinko bude, dava se prednost mensim detem a vetsim se radeji doporuci soukroma vyuka.Jde o to, ze podle novych osnov bys nebyla zarazena do pripravneho rocniku, ale rovnou do 2.stupne mezi zaky, kteri uz hraji min.5 let.Mela bys tim padem splnovat to, co ostatni po nekolika letech.Je to na palicu, ale je to tak, proto lepsi soukroma vyuka, kde nemusis jet podle osnov, ale podle vlastniho tempa. Urcite je dobre zacit s fletnou, aspon na pul roku, nauci se cteni a deleni not, dychani, prstoklad, ktery je na fletnu a saxofon temer stejny. Urcite doporucuju i klarinet, kde jsou ale hmaty a tony jine, je narocnejsi, nez saxofon, a ty zaklady je treba delat aspon 3 roky, pak je prechod jednoduchy. Pokud se dostanes do nejake kapely, hodne casto se tam u sax.not setkas s change clar.,je dobre umet na oba nastroje.Jsme radi i za deti starsi, ktere uz vedi, co chteji, ale je to administrativne komplikovane.

Jak jste říkala, že bych byla zařazená mezi starší děti co na to umí už třeba pet let.. No kamarádky mě na to uči a základy umím i noty mě uči. A myslím, že o prázdninách bych mohla taky něco málo dohnat a naučit se toho dost. Samozřejmně, že to nebude tak úžasné, jako dítě hrajici vice let, ale rozhodne to bude lepsi nez abych tam došla a nic neumněla. Dekuji za podporu:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6387
18.5.17 10:51

@Horselove Já jsem názoru, ať to nejdřív zkusíš na tu zuš :nevim: Nemluvě o tom, že finančně to vyjde levněji, než si platit soukromé hodiny a také by mohla být možnost půjčení nástroje. Záleží, jaký je nával do oné školy. Někde jsou opravdu výběroví, někde jsou rádi za každého žáka.
@dyňa U vás nemáte přípravný ročník 2.st.? Vím, že švp má každý svůj, ale nesetkala jsem se s tím, že by starší dítě bylo hozeno rovnou do 1./II. 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
18.5.17 11:08
@Petule030 píše:
@Horselove Já jsem názoru, ať to nejdřív zkusíš na tu zuš :nevim: Nemluvě o tom, že finančně to vyjde levněji, než si platit soukromé hodiny a také by mohla být možnost půjčení nástroje. Záleží, jaký je nával do oné školy. Někde jsou opravdu výběroví, někde jsou rádi za každého žáka.
@dyňa U vás nemáte přípravný ročník 2.st.? Vím, že švp má každý svůj, ale nesetkala jsem se s tím, že by starší dítě bylo hozeno rovnou do 1./II. 8o

No přijmaci zkoušky jsou u nas 31.5. Tak to chci zkusit. Nedávno jsem udělala jedny prijimaci zkoušky a už jdu na druhé:D… Snad mě tam vezmou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
18.5.17 11:19

Ještě mě napadlo si tam vzít flétnu a néco jim zahrát a ukázat jim, že základy umím. Myslíte, že to ocení? Nebo jim to bude jedno, ze si jako řeknou: Začátečník jak začátečník..? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6387
18.5.17 17:15

@Horselove Klidně ji vezmi s sebou. Buď ti řeknou, že na to nemají čas, nebo to ocení. Zase, je to kus od kusu ;) A neboj se zmínit, že jsi samouk a něco málo umíš. Tak potom dej vědět, jak to dopadlo ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
18.5.17 22:32

Tak nase skola na mensim meste ma 830 zaku.Na prijimacky chodiva ve 3 dnech kolem 150 zaku. Fletnu bych nebrala, nebyva na to cas a vicemene ani nalada poslouchat, max. zvedavost. Zlozvyky ziskane amaterskou vyukou byvaji vetsinou tak velke, ze se diky tomu takovy adept ‚odepise‘-je to u nas zhruba tak, ze se hlasi 25 fletnicek a 10 se kvuli kapacite prijmout nemuze.Pak se vybiraji prednostne zaci mladsi, sikovni a nezkazeni.Ne,nemame u 2.stupne pripravny rocnik.Co se tyce financni stranky-u nas vychazi skolne na mesic 250Kc, pujcovne 50Kc.Ja ucim soukrome za babku, oproti kolegum, a to za 100Kc na 45min. Pokud zak onemocni v zus, penize propadnou. Pokud nedojde soukromak, usetri.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama