Reklama

Zodpovědnost za přítelova syna

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 16:56
zodpovědnost za přítelova syna

Ahoj, chtěla bych vás poprosit o radu. Situace je následovná: přítel má z prvního manželství 14 letého kluka.Moc se netýkáme, bydlí od nás asi 3 hodiny cesty, už tu nebyl přes rok. Přítele štvalo, spíš mrzelo, a mrzí, že se ozve jen, když něco potřebuje, mobil, notebook, nebo tak. Alimety přítel platí, klukova máma na tom není nějak moc dobře, má nového přítele, další dítě. Přítele to tedy mrzí, ale obvykle mu vyhoví, když chce dobít kredit, dobije, vloni dostal notebook, za posledních 5 let už asi 3 mobily, jeden tablet, když tu je, dostane oblečení, a podnikáme výlety. Tohle ale ani řešit nechci, jen nastiňuji situaci, myslela jsem, že přítel je naštvanej, tak proto tu kluk už přes rok nebyl, tuhle jsme si psali na FB, tak jsem mu napsala, jestli nechce mezi svátky na pár dní přijet, tak napsal, že rád. jenže jsme se o tom doma bavili, a přítel byl docela naštvaný, že když jsem si ho pozvala, tak si za něj přebírám odpovědnost, že pokud se mu něco stane, jde to na moje triko, pokud něco někde rozbije, taky. On je totiž bohužel trochu, trochu dost, problematický, ve svém věku kouří(už když tu byl před 2 lety, byl sám venku půl hodiny, a vrátil se načichlej kouřem), podle přítele i chlastá, s učením má taky velké problémy. Já osobně s ním problém nemám, ke mě se chová slušně(jako normální puboš, ale nic hroznýho, kamarádský vztah),i u nás, když je, se chová normálně. Ale celkově problémový asi opravdu je, jeho fotky na fb s cigárkem, občas flaškou..je to hrozný v jeho věku, mladej kluk :? ale jak to na mě přítel vybalil, že si za něj zodpovídám, tak jsem se docela vyděsila, asi těžko půjde nepustit 14 letýho kluka na půl hoďky ven, co když udělá nějaký průser, nemám na účtě miliony :? i vyhrožoval, že pokud se něco stane jemu, mohla by nás bývalka žalovat, že jsme ho nehlídali(což nevím, že jde 14 leté dítě samo na chvíli ven, je normální ne? a jeho bývalka je celkem slušná ženská, žádná mrcha, co jen čeká na něčí chyby, a šup šup něco vysoudit. Doma taky chodí všude sám, naštěstí se mu zatím nic nestalo, ani neudělal žádný drahý průser, ale každopádně máma na něj moc nestačí no, evidentně :? co si o tom myslíte? jak to je s tou odpověností, mám ji já nebo přítel? celý den nad tím hloubám. Ráda bych, aby na pár dní přijel, ale přece mu tu nepřivážu na nohu kouli, aby nikam nešel, no a platit pak další desítky let jeho průser opravdu nechci :? (je mi jasné, že po přečtení většinu jako první napadne, že u nás doma, náš vztah, za moc nestojí, a to máte pravdu, ale to tu řešit nechci :? )díky všem :kytka:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

mamina1982
Zasloužilá kecalka 506 příspěvků 11.12.16 17:05
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla bych vás poprosit o radu. Situace je následovná: přítel má z prvního manželství 14 letého kluka.Moc se netýkáme, bydlí od nás asi 3 hodiny cesty, už tu nebyl přes rok. Přítele štvalo, spíš mrzelo, a mrzí, že se ozve jen, když něco potřebuje, mobil, notebook, nebo tak. Alimety přítel platí, klukova máma na tom není nějak moc dobře, má nového přítele, další dítě. Přítele to tedy mrzí, ale obvykle mu vyhoví, když chce dobít kredit, dobije, vloni dostal notebook, za posledních 5 let už asi 3 mobily, jeden tablet, když tu je, dostane oblečení, a podnikáme výlety. Tohle ale ani řešit nechci, jen nastiňuji situaci, myslela jsem, že přítel je naštvanej, tak proto tu kluk už přes rok nebyl, tuhle jsme si psali na FB, tak jsem mu napsala, jestli nechce mezi svátky na pár dní přijet, tak napsal, že rád. jenže jsme se o tom doma bavili, a přítel byl docela naštvaný, že když jsem si ho pozvala, tak si za něj přebírám odpovědnost, že pokud se mu něco stane, jde to na moje triko, pokud něco někde rozbije, taky. On je totiž bohužel trochu, trochu dost, problematický, ve svém věku kouří(už když tu byl před 2 lety, byl sám venku půl hodiny, a vrátil se načichlej kouřem), podle přítele i chlastá, s učením má taky velké problémy. Já osobně s ním problém nemám, ke mě se chová slušně(jako normální puboš, ale nic hroznýho, kamarádský vztah),i u nás, když je, se chová normálně. Ale celkově problémový asi opravdu je, jeho fotky na fb s cigárkem, občas flaškou..je to hrozný v jeho věku, mladej kluk :? ale jak to na mě přítel vybalil, že si za něj zodpovídám, tak jsem se docela vyděsila, asi těžko půjde nepustit 14 letýho kluka na půl hoďky ven, co když udělá nějaký průser, nemám na účtě miliony :? i vyhrožoval, že pokud se něco stane jemu, mohla by nás bývalka žalovat, že jsme ho nehlídali(což nevím, že jde 14 leté dítě samo na chvíli ven, je normální ne? a jeho bývalka je celkem slušná ženská, žádná mrcha, co jen čeká na něčí chyby, a šup šup něco vysoudit. Doma taky chodí všude sám, naštěstí se mu zatím nic nestalo, ani neudělal žádný drahý průser, ale každopádně máma na něj moc nestačí no, evidentně :? co si o tom myslíte? jak to je s tou odpověností, mám ji já nebo přítel? celý den nad tím hloubám. Ráda bych, aby na pár dní přijel, ale přece mu tu nepřivážu na nohu kouli, aby nikam nešel, no a platit pak další desítky let jeho průser opravdu nechci :? (je mi jasné, že po přečtení většinu jako první napadne, že u nás doma, náš vztah, za moc nestojí, a to máte pravdu, ale to tu řešit nechci :? )díky všem :kytka:

No tak zodpovědnost ma otec- matka…a divim se, ze i když je syn problemovy, ze ho tam táta nechce :nevim: Me by spis stvalo tohle. Je to jeho dítě a i kdyby byl jakýkoliv, tak na ty svátky teda… No nevím no

Adinal
Kelišová 6469 příspěvků 11.12.16 17:06

Evidentně přítel o svého syna moc zájem nemá, kluka je mi docela líto.
Zodpovědnost mají podle mě zákonní zástupci, tedy jeho rodiče.

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 18129 příspěvků 11.12.16 17:07

Myslím, že byla chyba syna pozvat bez vědomí jeho otce. Ten z toho evidentně nadšený není. Zodpovědnost za něj ale na tebe hodit nemůže.

Jana525
Závislačka 4764 příspěvků 11.12.16 17:08

Vadilo by mi, jak se pritel chova k synovi. Kluk ma blby vek a to bohuzel s kourenim atd. souvisi. O to vuc potrebuje sveho otce. Mobily ani pocitace to nezachrani.
Kdyz ale pritel nema zajem, tak s tim horko tezko neco udelas. Divim se, ze jsi ho pozvala aniz by jsi to predem prodiskutovala s pritelem.

me2dova
Závislačka 3142 příspěvků 11.12.16 17:11

Tak jako první, co mě napadlo po přečtení příspěvku nebylo to, že váš vztah stojí za houby, nýbrž to, že tvůj přítel stojí jako otec za houby. kolik bylo klukovi, když nad ním zlomil hůl? 12? Zeptala bych se ho (přítele), jestli chce fungovat jako otec, nebo jenom jako bankomat- pokud chce dělat tátu, má nejvyšší čas s tím začít a teď zrovna má dobrou příležitost. Pokud je mu kluk ukradenej a hodlá ho jenom sponzorovat, tak ať to na férovku řekne, ty se podle toho zařídíš… ale ať si pak nestěžuje.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 17:12
@mamina1982 píše:
No tak zodpovědnost ma otec- matka…a divim se, ze i když je syn problemovy, ze ho tam táta nechce :nevim: Me by spis stvalo tohle. Je to jeho dítě a i kdyby byl jakýkoliv, tak na ty svátky teda… No nevím no

nechce, protože nechce mít zodpovědnost za jeho případné maléry. Pravda, že jeho to tu taky moc nebaví, loni tu měl být 4 dny, ale byl jen 2, sám chtěl domů, že už ho to tu nebaví. dle přítele si jen přijel pro notebook, jak ho dostal, proležel tu s ním den v posteli, a hurá domů. na vánoce mu noc dávat nechce, že jen oblečení mu nakoupí, že jinak vše zničí, notebook už mu prý nefunguje. prý se rozbil displej. byl asi 2 roky starý. jako ano, asi je to trochu vyčuránek, problémový, ale zase proč by tu nemohl pár dní být, je to jeho dítě :?

Danulinka16
Ukecaná baba ;) 2320 příspěvků 11.12.16 17:13

Je to hezke, ze jsi ho pozvala, kazdy normalni tata by byl rad, ze mas o dite zajem. Zodpovednost samozrejme ma otec, to je nazor, hruza, mel by se stydet ten tvuj…tak jestli „jen“kouri, tak to zase nemusi byt hned problemovej a asi tam moc u vas kamarady mit nebude, s kteryma by vyvadel voloviny :).zkus mu verit alespon ty, kdyz uz ne jeho tatinek :(

JayLee 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 17:15
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla bych vás poprosit o radu. Situace je následovná: přítel má z prvního manželství 14 letého kluka.Moc se netýkáme, bydlí od nás asi 3 hodiny cesty, už tu nebyl přes rok. Přítele štvalo, spíš mrzelo, a mrzí, že se ozve jen, když něco potřebuje, mobil, notebook, nebo tak. Alimety přítel platí, klukova máma na tom není nějak moc dobře, má nového přítele, další dítě. Přítele to tedy mrzí, ale obvykle mu vyhoví, když chce dobít kredit, dobije, vloni dostal notebook, za posledních 5 let už asi 3 mobily, jeden tablet, když tu je, dostane oblečení, a podnikáme výlety. Tohle ale ani řešit nechci, jen nastiňuji situaci, myslela jsem, že přítel je naštvanej, tak proto tu kluk už přes rok nebyl, tuhle jsme si psali na FB, tak jsem mu napsala, jestli nechce mezi svátky na pár dní přijet, tak napsal, že rád. jenže jsme se o tom doma bavili, a přítel byl docela naštvaný, že když jsem si ho pozvala, tak si za něj přebírám odpovědnost, že pokud se mu něco stane, jde to na moje triko, pokud něco někde rozbije, taky. On je totiž bohužel trochu, trochu dost, problematický, ve svém věku kouří(už když tu byl před 2 lety, byl sám venku půl hodiny, a vrátil se načichlej kouřem), podle přítele i chlastá, s učením má taky velké problémy. Já osobně s ním problém nemám, ke mě se chová slušně(jako normální puboš, ale nic hroznýho, kamarádský vztah),i u nás, když je, se chová normálně. Ale celkově problémový asi opravdu je, jeho fotky na fb s cigárkem, občas flaškou..je to hrozný v jeho věku, mladej kluk :? ale jak to na mě přítel vybalil, že si za něj zodpovídám, tak jsem se docela vyděsila, asi těžko půjde nepustit 14 letýho kluka na půl hoďky ven, co když udělá nějaký průser, nemám na účtě miliony :? i vyhrožoval, že pokud se něco stane jemu, mohla by nás bývalka žalovat, že jsme ho nehlídali(což nevím, že jde 14 leté dítě samo na chvíli ven, je normální ne? a jeho bývalka je celkem slušná ženská, žádná mrcha, co jen čeká na něčí chyby, a šup šup něco vysoudit. Doma taky chodí všude sám, naštěstí se mu zatím nic nestalo, ani neudělal žádný drahý průser, ale každopádně máma na něj moc nestačí no, evidentně :? co si o tom myslíte? jak to je s tou odpověností, mám ji já nebo přítel? celý den nad tím hloubám. Ráda bych, aby na pár dní přijel, ale přece mu tu nepřivážu na nohu kouli, aby nikam nešel, no a platit pak další desítky let jeho průser opravdu nechci :? (je mi jasné, že po přečtení většinu jako první napadne, že u nás doma, náš vztah, za moc nestojí, a to máte pravdu, ale to tu řešit nechci :? )díky všem :kytka:

zodpovednost za kluka maj jeho rodice tudiz ty ne dle me kazdopadne toho kluka je mi lito a bez souhlasu pritele jsi to delat nemela mela jsi se s nim poradit ;)

mamina1982
Zasloužilá kecalka 506 příspěvků 11.12.16 17:16
@Anonymní píše:
nechce, protože nechce mít zodpovědnost za jeho případné maléry. Pravda, že jeho to tu taky moc nebaví, loni tu měl být 4 dny, ale byl jen 2, sám chtěl domů, že už ho to tu nebaví. dle přítele si jen přijel pro notebook, jak ho dostal, proležel tu s ním den v posteli, a hurá domů. na vánoce mu noc dávat nechce, že jen oblečení mu nakoupí, že jinak vše zničí, notebook už mu prý nefunguje. prý se rozbil displej. byl asi 2 roky starý. jako ano, asi je to trochu vyčuránek, problémový, ale zase proč by tu nemohl pár dní být, je to jeho dítě :?

No prave, ze je to jeho dítě, tak tomu se divím. Tak asi k němu nemá takový cit… Materialne ho zabezpeci a zbytek ho moc nezajímá…

Helileli
Závislačka 2765 příspěvků 11.12.16 17:25

Mně přijde, že chlap se tou elektronikou vykupuje z nějaké výchovné a další zodpovědnosti za své dítě. Ze se mu notebook rozbil se nedivim, mne už asi tři notasi exli hned po záruce…
Jestli se kluk na FB chlubí fotkama s flaškou, tak je to z mého pohledu hlavně provokace a nedesila bych se hned nějakého maléru, já osobně bych kluka ven poslala na cigaro, když stejnak kouří, ale jasné bych mu řekla, že alkohol neexistuje, aby u vás pil. A připravila bych program, návštěvu kina, případně nějaký akvapark, nějakou společenskou hru, kterou byste si mohli zahrát. Nevím jaký byl minulý rok vás program, ale pokud jste byli jen doma, tak se nedivim, že se tam kluk otravoval.
Celkové bych to neviděla tak dramaticky a klidné bych priteli řekla, že si za něj tu zodpovědnost preberu, možná by se pak trochu chytil za nos, že s klukem neudržuje vztah.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 17:31

Ano, asi máte pravdu, že jsem ho neměla zvát bez domluvy. jenže mě tohle hledisko vůbec nenapadlo, nepřemýšlela jsem nad tím, nevěděla jsem, že přítel nad tím tak přemýšlí, prostě mě jen napadlo, že už tu hodně dlouho nebyl, tak jsem ho pozvala.
A že přítel není otec, on už asi rezignoval, protože pravda, že kluk o něj jako o otce asi moc nestojí. „rodiče“ říká mámě, a jejímu novému příteli, i když se dali dohromady až někdy v době, kdy mu bylo tak 9, přítel s nimi žil do jeho 6 let. někdy v 8-10 letech sem jezdil tak 2-4 krát ročně, v létě jednou asi na 3 týdny, jinak na pár dní. jenže pak se tu začal nudit, a jezdil málokdy, a jen na pár dní. jeho to tu dlouhodobě ani nebaví, doma na vesnici má svou partu, tady jsme ve městě nikoho tu nezná. O tátu stojí fakt asi jen jako o kasičku, možná, nevím. Asi jsem udělala blbost. jen jsem nad ním úplně nechtěla láat hůl, udrže aspoň nějaký základní kontakt, přeci jen je to pořád ještě dítě, i když už dlouho nebude a moc se jako dítě nechová. Ale on to nemá jednoduchý, hlavně před pár lety měli opravdu hodně málo peněz, ani pro to další dítě co mají, neměli na sunar a plíny pomalu, ještě tam tehdy bydlel přítele a bývalky další, už dlouho(i tehdy) plnoletý, kluk nedostal nic navíc, přítel i myslí, že mobil, který mu tehdy koupil, mu sebral ten starší bratr, když ho za 2 měsíce už neměl. to už je minulost, nový přítel bývalky si našel celkem slušnou práci, milionáři zdaleka nejsou, ale vyžijí, starší syn už u nich nebydlí, ale asi i proto se chytil špatný party, a kouří a pije. je mi ho vlastně líto no :?

SIMONA1234
Kelišová 7255 příspěvků 11.12.16 17:45

Tak občanský zákoník mluví takhle:

Fyzickými osobami, které mají povinnost nad nezletilým vykonávat dohled, jsou na prvním místě zejména jeho rodiče. Dále to jsou dle zákona o rodině také osvojitelé, jiná osoba, jíž bylo svěřeno dítě do výchovy, poručník nebo pěstouni. U některých osob tak bude za jednání nezletilých osob odpovídat osoba určená zákonem, jindy osoba určená pravomocným rozhodnutím soudu nebo na základě jiné právní skutečnosti (nezletilý jede na prázdniny k příbuzným, kteří od rodičů nad nezletilým přebírají náležitý dohled).
Takže máš teoreticky (jako příbuzná) taky dohled. :nevim:
Ale vzhledem k věku by se v případě průšvihu přihlíželo na to, jestli syn (14 let) byl psychicky schopný posoudit následky svého jednání a neseli tak vinu jen on, nebo i ten, kdo měl dohled.
Proto je nutné vždy v konkrétním případě zvážit, zda nezletilý, který škodu způsobil, měl deliktní způsobilost, tj. zda mohl posoudit následky svého jednání a své jednání také ovládnout. Oba tyto předpoklady musí být splněny zároveň a plně. Pokud při určitém jednání nezletilého chybí intelektuální nebo volní složka, nezletilý za škodu neodpovídá, a to z důvodu absence zavinění.
Takže zodpovědnost máš i ty, pokud by syn vypovídal, že jsi ho pozvala ty.

blabla123 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 17:45

Je mi kluka líto, ale zodpovědnost by přeci měl mít zákonný zástupce :-).

Přemýšlela jsi zakladatelko o budoucnosti vašeho vztahu? Co když se bude takto chovat i k vašemu společnému dítěti? :nevim:

SIMONA1234
Kelišová 7255 příspěvků 11.12.16 17:46

Nevím, no…je to o tom JAK si ten zákoník vyložíš… :think:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co zlomilo Slavíkovi vaz? Opakující se skandály a odchod partnera

Konec! Karel Gott a ani Lucie Bílá si letos dalšího Zlatého Slavíka na své... číst dále >

Šéfky Británie a Německa pobavily Evropu. Na kostýmcích se snad musely domluvit!

Brexit se nezadržitelně blíží a představitelé evropských mocností začínají... číst dále >

Články z Ona Dnes

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu... číst dále >

Reklama