Zoufalá úroveň angličtiny na průmyslovce

3657
23.4.17 22:07

Zoufalá úroveň angličtiny na průmyslovce

Příbuzný je v prvním ročníku stavební průmyslovky v Praze. Měl nejlepší vysvědčení ze třídy, z angličtiny 1. Když jsme viděla jeho učebnici a úkoly, kde psal např. I bornt in Prague, I am 16 ages old nebo I was went to school a podobné perly, tak si říkám, jak jsou na tom v jejich třídě ti, co mají z aj trojku, když za takové základní neznalosti se dává jednička. Tohle je výsledek aj od třetí třídy. Kluk není schopný vytvořit věty, které se učí v prvním roce studia angličtiny. Má ale jedničku a spokojené rodiče, kteří žádný jazyk neumí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18091
23.4.17 22:12

@Kaliopa tak ho doučuj aj ty at jsi spokojená ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
101
23.4.17 22:13

@Kaliopa bohuzel, tak to je casto.ja osobne mela z nj i aj vzdy za 1,pak v praxi na hotelove recepci a nasledne v kancelari jsem byla mimo a nerozumela, neumela reagovat.Az praxe me naucila. Zalezi hodne na profesorech, nekteri na ne v hodine jazyka mluvi cesky a vyuka jazyka spociva v tupem popisovani obrazku, doplnovani slov do vet a sprtani slovicek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21465
23.4.17 22:27

@Kaliopa Kdybych chtěla, aby můj syn uměl pořádně jazyk, nedám ho na průmyslovku, ale na jazykovku nebo na gympl. Od strojaře zase budu očekávat, že ho na průmyslovce naučí pracovat se soustruhem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 22:40

Byla bych zdesena. To, ze je to prumyslovka neznamena, ze tam muzou ucit lidi, co svuj obor vubec neovladaji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
23.4.17 22:40
@hanka.br. píše:
@Kaliopa Kdybych chtěla, aby můj syn uměl pořádně jazyk, nedám ho na průmyslovku, ale na jazykovku nebo na gympl. Od strojaře zase budu očekávat, že ho na průmyslovce naučí pracovat se soustruhem.

Já myslela, že když se aj učí od třetí třídy, tak že aspoň věty narodil jsem se a je mi tolik a tolik let by umět mohli. Vždyť tohle se učí v prvních lekcích. Je to ostuda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
23.4.17 22:42
@BloomingGorgeous píše:
Byla bych zdesena. To, ze je to prumyslovka neznamena, ze tam muzou ucit lidi, co svuj obor vubec neovladaji.

Průmyslovka prý má dobrou úroveň, dle rodičů je to lepší než všeobecné gymnázium, protože jsou tam odborné předměty. Prý lepší příprava na VŠ stavební. Jestli jsou všechny předměty jak ta aj, tak nevím nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21465
23.4.17 22:48
@Kaliopa píše:
Průmyslovka prý má dobrou úroveň, dle rodičů je to lepší než všeobecné gymnázium, protože jsou tam odborné předměty. Prý lepší příprava na VŠ stavební. Jestli jsou všechny předměty jak ta aj, tak nevím nevím.

Kdyby to tak bylo, asi by se absolventi na VŠ stavební sotva dostávali a rodiče by takovou školu jistě nechválili. Píšeš, že se jedná o příbuzného a soudíš úroveň dle jeho úkolů. Mluvila jsi s ním? Je ta jeho jazyková úroveň i mluvená fakt tak špatná? Nemá ta jeho jednička souvislost třeba s přístupem k předmětu, ke zlepšení, které udělal - co já vím - s pílí, aktivitou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1826
23.4.17 22:49

@Kaliopa odborne predmety dozenete, uroven matematiky nikoli a na te vas vylejou uz v prvaku. Pokud chci dite na VS, rozhodne gympl.To je jako kdyz nekdo veri, ze kdyz chce dite na VSE, dame ho na ekonomku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 22:50

@Kaliopa
To nedokazu posoudit, mam humanitni vzdelani, zrovna ty jazyky. Ale s necim podobnym jsem se nesetkala ani na zakladce ani jsem o tom neslysela. Anglictinu na SS snad uci absolventi PF a ti treba nemusi umet jako rodili mluvci, ale vyse uvedene je do nebe volajici!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 22:54
@tini píše:
@Kaliopa odborne predmety dozenete, uroven matematiky nikoli a na te vas vylejou uz v prvaku. Pokud chci dite na VS, rozhodne gympl.To je jako kdyz nekdo veri, ze kdyz chce dite na VSE, dame ho na ekonomku

Tak s tim souhlasim. Z me gymnazialni tridy maji VS vsichni, mnozi vice nez jednu nebo to nebyl jejich posledni stupen vzdelani. A studovali vystudovali nejruznejsi obory, prestoze to byla humanitni trida. Pro VS je podle me gympl optimalni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
101
23.4.17 22:54

@tini ja bych ta gymnazia neprecenovala, sama gympl mam a konkretne v te aj na nas jedna profesorka opravdu mluvila hlavne cesky. Pak jsem se dostala na ekonomii a to tedy studenti obchodek meli velikou vyhodu-znali ucetnictvi apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 22:56

Skoro si myslím, že dobrého učitele jazyků jak na základce, tak na střední, aby člověk hledal lupou. Za celou svou školní docházku jsem měla 5 angličtinářek, z toho jedna byla opravdu dobrá a schopná naučit.
Další aspekt je ten, že i když je učitelka dobrá a dítě na jazyky nadané, tak stejně jeho pokrok sráží zbytek třídy.
Teď doučuju několik dětí jazyky a minimálně ve dvou případech mám takový pocit, že je jejich učitelka tak pár lekcí před dětmi.

Obávám se, že aby se naučil dobře AJ, neobejde se buď bez soukromého učitele, docházení do jazykovky s málo žáky na třídu, nebo mimořádné snahy se dovzdělávat ve svém volném čase.

Jo, nechci, aby to vyznělo jako nějaké urážení učitelů, vůbec ne, jen mám prostě tu zkušenost, že kdo umí dobře jazyk (a umí ho dobře učit), nedělá za pár šupů v základním školství (s průmyslovkami zkušenost nemám, tak nevím). Co jsem slyšela, je situace často taková, že s tlakem na co nejvíc angličtiny na škole je učitelů zoufale málo a často to musí jít odučit někdo, kdo má třeba jen základy…

Jestli máte někdo lepší vhled do situace, klidně mě opravte…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
23.4.17 22:56

Bohužel, to je fakt asi na většině škol :-( Neteř u mě byla asi v 6. nebo 7. třídě, ať jí pomůžu s angličtinou, kterou se učili od 3. třídy. Koukla jsem jí do sešitů, probírali předpřítomný a jiné časy, frázová slovesa apod. Holka měla trojky, tak jsem čekala, že něco umí, ale prostě to občas poplete. Omyl. Ta holka nesložila ani holou větu typu „My name is E.“, „I am 11 years old.“, „He is my brother.“ Prostě udělala éééééé, koukla do stropu, pak vykřikla „Ááááj“, a to bylo vše. Nepochopím, jak mohla projít do čtvrté třídy. No, prošla až do devítky, z AJ trojky, z češtiny také. Na SŠ má z AJ dvojku. Když jsem se jí snažila tehdy pomoct s AJ a později po prváku s latinou, ze které ji čekal reparát, přišla jsem na to, že ta holka neumí ani česky! A když nemá základy z žádného jazyka, tak se to prostě nenaučí (a za 3-5 dnů, jak si to vždy představovala švagrová, už vůbec ne!)
Ono je těžké se to naučit od někoho, kdo angličtinou téměř nevládne. A takových je na ZŠ bohužel většina. Pak si dovedu představit, že na odborných SŠ, jako je třeba ta průmyslovka, už učitelé rezignují, protože to by třeba museli nechat propadnout téměř celou třídu z AJ, což jim nikdo nedovolí.
A netřeba zdůrazňovat, že o kvalitní vzdělání svých dětí se musejí starat primárně rodiče, ať už sami přímo je učí, platí jim kroužky a kurzy, vybírají kvalitnější školu.
Učila jsem spoustu dospěláků, kteří až po VŠ zjistili, že cizí jazyk, kterým se vychloubají v CV, vůbec neumějí, nedokáží reagovat ani při pracovním pohovoru, tedy nemohou ani sehnat práci v oboru, na kterou jsou po odborné stránce dobře připraveni, ale bez aspoň komunikativní angličtiny nebo němčiny se k ní prostě vůbec nemají šanci dostat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.4.17 22:59
@hanka.br. píše:
Kdyby to tak bylo, asi by se absolventi na VŠ stavební sotva dostávali a rodiče by takovou školu jistě nechválili. Píšeš, že se jedná o příbuzného a soudíš úroveň dle jeho úkolů. Mluvila jsi s ním? Je ta jeho jazyková úroveň i mluvená fakt tak špatná? Nemá ta jeho jednička souvislost třeba s přístupem k předmětu, ke zlepšení, které udělal - co já vím - s pílí, aktivitou?

Tak, na VŠ stavební se přijímačky z AJ nedělají, ne? Pokud mají i přednášky česky (což asi ano), tak si myslím, že tam může obstát i podprůměrný angličtinář.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama