ZP při neplaceném volnu u 4 roku RP

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Chelsa
Kecalka 108 příspěvků 26.03.18 17:08
ZP při neplaceném volnu u 4 roku RP

Ahoj maminky,
prosím, kdo z vás přesně ví. Když si budu prodlužovat rodičovský příspěvek nad 3 roky věku dítěte a v práci by mi schválili po tu dobu neplacené volno, kdo za mě bude platit zdravotní pojištění - pořád ještě stát, nebo by to musel za mě platit pak už zaměstnavatel? Sociální pojištění se asi neplatí, že?

Díky moc

Reklama

Reakce:

P4ja
Závislačka 3742 příspěvků 26.03.18 17:11

@Chelsa No já to trošku nechápu, budeš tedy dál pobírat rodičák i ve 4.roce?? Nebo jak?? Pokud budeš pobírat RP, tak zdravotní platí stát. A pokud pečuješ o jedno dítě do 4 let věku, tak se ti automaticky počítá jako doba do důchodu, takže sociální je bezpředmětné.
A s tím neplaceným volnem…to je spíš věc zaměstnavatele, jak si ošetří to, že nenastoupíš, jak jste byli domluvení, si myslím.

Chelsa
Kecalka 108 příspěvků 26.03.18 17:51

Jojo P4ja, chtěla bych si ještě prodložit rodičovský příspěk řekněme až do 4 let dítěte a jde mi o to, jestli i ten čtvrtý rok, kdybych měla se zaměstnavatelem domluveno neplacené volno (protože rodičovská dovolená lze čerpat v práci max. do 3 let věku dítěte), tak zda zdravotní pojištění za mě platí stát jako ty předchozí roky, nebo jelikož budu mít neplacené volno, tak jestli to ZP nebude za mě muset platit zaměstnavatel. To by asi nerad slyšel, půjdu se s ním teprve domluvit na tom neplaceném volni, tak abych věděla jak to je.

Díky

lusy.lus
Kecalka 228 příspěvků 1 inzerát 26.03.18 18:28

Nahlasíš se na zdravotní pojišťovně jako ozdoba pečující o dítě a platí to pak stát.

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 26.03.18 20:17

@Chelsa Pokud si protáhneš RP do 4 let, tak bude ZP platit stát. Druhou možností je pak to nahlášení se jako osoba pečující o dítě do 7 let (tam je omezená docházka dítěte do školky na 4 hodiny denně + taky omezené možnosti případného přivýdělku).

Anonymní  29.03.18 09:28

Ahoj,

POKUD SI ZAMĚSTNANÁ, nahlásíš se U ZAMĚSTNAVATELE jako kategorie L = osoba pečující o dítě. On to má jako doklad že za tebe nemusí hradit pojistné.

Není to klasické neplacené volno. Je to péče o dítě. Kdyby si měla neplacené volno (neměla nárok na L), zaměstnavatel za tebe musí odvádět pojistné.

POKUD NEJSI ZAMĚSTNANÁ, nahlásíš se U POJIŠŤOVNY jako kategorie L = osoba pečují o dítě, dokládá se Evidenční list pojištěnce + Čestné prohlášení, že celodenně a řádně pečuješ o dítě.

:)

Inko z práce

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 29.03.18 09:43
@Anonymní píše:
Ahoj,

POKUD SI ZAMĚSTNANÁ, nahlásíš se U ZAMĚSTNAVATELE jako kategorie L = osoba pečující o dítě. On to má jako doklad že za tebe nemusí hradit pojistné.

Není to klasické neplacené volno. Je to péče o dítě. Kdyby si měla neplacené volno (neměla nárok na L), zaměstnavatel za tebe musí odvádět pojistné.

POKUD NEJSI ZAMĚSTNANÁ, nahlásíš se U POJIŠŤOVNY jako kategorie L = osoba pečují o dítě, dokládá se Evidenční list pojištěnce + Čestné prohlášení, že celodenně a řádně pečuješ o dítě.

:)
Inko z práce

Zakladatelka ale nechce být osobou pečující o dítě, chce si protáhnout rodičovský příspěvek a bude tak z hlediska zdravotního pojištění příjemcem rodičovského příspěvku.

EDIT: A nepleť ji, že to není neplacené volno, protože v práci bude žádat o neplacené volno. A to jak během neplaceného volna budou se zaměstnavatel řešit zdravotní pojištění je jiná věc - můžou se dohodnout, že si ho bude platit sama, může uvést, že bude v některé z kategorií státních pojištěnců nebo ho může hradit zaměstnavatel (nepravděpodobná varianta), ale v každém případě bude na neplaceném volnu.

Anonymní  29.03.18 09:57
@Lendeš píše:
Zakladatelka ale nechce být osobou pečující o dítě, chce si protáhnout rodičovský příspěvek a bude tak z hlediska zdravotního pojištění příjemcem rodičovského příspěvku.EDIT: A nepleť ji, že to není neplacené volno, protože v práci bude žádat o neplacené volno. A to jak během neplaceného volna budou se zaměstnavatel řešit zdravotní pojištění je jiná věc - můžou se dohodnout, že si ho bude platit sama, může uvést, že bude v některé z kategorií státních pojištěnců nebo ho může hradit zaměstnavatel (nepravděpodobná varianta), ale v každém případě bude na neplaceném volnu.

Zakladatelka ale bude stále ZAMĚSTNANÁ, proto bude U ZAMĚSTNAVATELE vedena jako pečující o dítě. Dokládá to ZAMĚSTNAVATELI, protože na pojišťovně je vedena jako ZAMĚSTNANEC. Pokud měla rodičák na tři roky a vyčerpala ho, nemůže si ho protáhnout. Proto žádá o to být doma z důvodu péče o dítě.

Neplacené volno - vidím že tomu trochu rozumíš. Nicméně v tomto případě je termín „neplacené volno“ pro laiky, v pravém slova smyslu to neplacené volno není. A pokud je zaměstnaná, v žádném případě nemůže platit pojištění pojištovně sama PROTOŽE JE ZAMĚSTNANÁ. Musela by ho platit zaměstnavateli a ten za ní pojišťovně odvádět (nelze být současně zaměstnanec a samoplátce)

Inko z práce

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 29.03.18 10:05
@Anonymní píše:
Zakladatelka ale bude stále ZAMĚSTNANÁ, proto bude U ZAMĚSTNAVATELE vedena jako pečující o dítě. Dokládá to ZAMĚSTNAVATELI, protože na pojišťovně je vedena jako ZAMĚSTNANEC. Pokud měla rodičák na tři roky a vyčerpala ho, nemůže si ho protáhnout. Proto žádá o to být doma z důvodu péče o dítě.

Neplacené volno - vidím že tomu trochu rozumíš. Nicméně v tomto případě je termín „neplacené volno“ pro laiky, v pravém slova smyslu to neplacené volno není. A pokud je zaměstnaná, v žádném případě nemůže platit pojištění pojištovně sama PROTOŽE JE ZAMĚSTNANÁ. Musela by ho platit zaměstnavateli a ten za ní pojišťovně odvádět (nelze být současně zaměstnanec a samoplátce)

Inko z práce

Píše, že si chce prodlužovat rodičovský příspěvek do 4 let, takže vyčerpaný není a nebude se tedy hlásit jako osoba pečující o dítě. A ano, máš pravdu, že sama si ho platit nemůže, napsala jsem to špatně, ale může je ona hradit zaměstnavateli a ten odvádět.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Dětské hrnečky pro 1 000 maminek. Získejte ten svůj!

Máme pro vás unikátní akci. Philips Avent rozdává maminkám na eMiminu 1 000... číst dále >

Poradna: Život v manželově domě je peklo

Vy podáte dotaz, my vám na e-mail pošleme odpověď s praktickými tipy. Rady... číst dále >

Články z Expres.cz

Velká očekávaní ohledně filmu Dukla 61: Něco tak dobrého ČT neudělala!

Je 7. července 1961 a v havířovském dole začne hořet. Nejdřív je cítit pach... číst dále >

Rozhovor s Františkem Strakou: Nemít rodinu, dopadl jsem jako Pergl

František Straka (59) je bezpochyby jednou z nejzajímavějších postav českého... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Tajemství účesu vévodkyně Meghan. Rovná si vlasy speciálním keratinem

Její vlasy vypadají vždycky perfektně. Hladké a lehce vlnité ji poletují... číst dále >

Reklama