Zprava od ortopeda - prosim o vysvetleni

246
31.3.06 13:21

Zprava od ortopeda - prosim o vysvetleni

Ahoj holky,

Potrebovala bych od vas poradit a vysvetlit zpravu od ortopeda.

Dceru jsem rodila cisarem ( KP ) no a kdyz jsem byla na pooperacnim pokoji tak mi Terku vysetroval otroped takze jsem u toho nebyla.. no a do spravy napsal:

Uz nalez 2a+ ( na obou nohach )
doporucene baleni :
Specialni siroke baleni 2 pleny
kontrola po 6 tydnech.

Takze mi pak setricky rekly ze mam Terku balit porad do sirokeho baleni,
Kdyz jsem se ptala co ji je tak mi i detska doktorka v porodnici rekla ze to je normalni ze miminka co jsou KP to maji ( jako siroke baleni a problem s nohama ) Ale jaky problem ma mi uz nerekla.. asi to 2a ale co to je mi taky nikdo nerekl..

Vite nekdo co to znamena?? je to nejaka velka vada nebo jen hranicni nalez ??

Diky za odpovedi.

Maty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

294
31.3.06 13:43

Ahoj Maty01, my jsme měly nález IIa bilat a ortoped mi řekl, že to není tak špatný, že to máme na hraně a doporučil nám široký balení, ale jen jednu plenu. Tak nevim jestli 2a a IIa je to samý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1009
31.3.06 13:44

Ahojky Maty,

neděs se, není to nic hrozného. Ortoped měří kyčelní kloub a jeho vývoj, pohyblivost nožičky v tom kloubu. Měří se úhel, jak může prcek dát nožičky. Je normální, když po narození to ještě není úplně OK a dělají to hlavně kvůli tomu, že se dnes dávají jednorázovky. Ten kloub se sám dovyvine, ale potřebuje, aby nožičky byly hodně od sebe. My měli nález o jeden stupeň lepší (také ne plně OK, 1a+), takže 1 plenu navíc. Prostě malé dávej buď do jednorázovky nebo zvenku (míň pereš) ještě ty 2 pleny a hodně s nožičkama cvič. Většinou se to do těch 6 týdnů upraví, pokud ne, budeš dávat pleny dál. Kdyby náhodou ani to nestačilo, stejně se neděs, dostaneš takovou vložku mezi nožičky, pevnou, ale malému nevadí - a vše bude za chvíli OK. Hlídala jsem chlapečka, co to nosil, nález měl dost špatný - a už je vše v pohodě.
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
31.3.06 13:48

Ahoj,
je ti neporadim, jen bych te chtela uklidnit, podporit a rict, ze opravdu delej velice siroke baleni, at potom nedaji male reminky. Jen se nestrachuj na kontrole ti reknou vic a urcite se to zlepsi a bude to dobre. Bud v klidu a uzivej si mimi.:-)
Moje neter i synovec meli narizene siroke baleni a neter dokonce reminky. Kdyz se vecer reminky na koupani sundaly byla stestim bez sebe, ovsem nasazovani byl trest:-( nekdy dost plakala.
Ja jsem to mela s Honzikem v klidu a nemusel siroke baleni, ale 3mesice jsme uzivali pres den bavlnene plenky pod pampersku-preventivne.
Kac+H

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
31.3.06 13:52

Jestli jsem to dobre pochopila reminky se uz v dnesni dobe nedavaji?
Jenom ta vlozka? To je pravda z moji netere je uz kocka skoro na vdavani :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3743
31.3.06 14:12

my byli na kontrole v 8týdnech, malá má taky IIa a dr říkal, že široké balení dávat nemusíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
31.3.06 14:56

Ahoj,

naozaj sa toho nemusíš báť, ono sa to široké balenie dáva vlastne preventívne, aby boli nožičky v správnej polohe, kým sa nevytvoria jadierka v kyčelných kĺboch… u niekoho je to po pár týždňoch, u nás to bolo až v 6 mesiacoch. Miminká to znášajú úplne v pohode. Hlavne mimi nesťahuj do zavinovačky a nožky mu zbytočne nenaťahuj, naopak pomaličky s nimi cvič - ako to treba ti povie dr. pri ďalšej kontrole.

crnkapinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
31.3.06 15:03

Maty,
malá byla taky KP, a četla jsem, že u těchto dětí bývají častější problémy s kyčelními klouby (právě díky té obrácené poloze v děloze), takže se jim preventivně doporučuje široké balení. Asi jsou v tom břichu nějak jinak poskládané než děti hlavičkou dolů. My jsme taky balili na široko, i když malá má a měla nožky v pořádku.

Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
iwa
268
31.3.06 15:07

Kuba měl taky 2A a když jsem se ptala, co to znamená, řekl mi dr., že je to jako ve škole 2mínus.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
31.3.06 16:42

Řemínky se dávají, ale my je měli u vady 2c (+ špatný úhel stříšky). Předtím jsme nosili Frejkovu peřinku, no všechno se dá zvládnout. To co jsem si vypozorovala - u vad začínající dvojkou, bych si opravdu dávala záležet na širokém balení, aby se nic nezanedbalo. U klasifikace 1 a, u naší dr všichni odcházeli bez širokého balení. Prevetivní balení totiž nemá žádný smysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5551
31.3.06 20:46

Ahoj. Holky ti to tu už hezky vysvětlily, jen bych ještě chtěla dát důraz na to cvičení s nožičkama, cvič při každém přebalování, poctivě, pomaloučku, abys pořádně procvičila nožky, je to podle mě stejně důležité, jako to balení. Malý měl široké balení do 7mi měsíců (do 4 pořád, pak na noc), to znamená přes léto. Ale když blo mooooc horko, že byl i jen v body spocený, tak jsem mu ty plenky sundala, měl jen jednorázovku. Ale to jsem s ním cvičila ještě častěji. A pak se to zelpšilo, takže bylo jen na noc. Určitě to nebylo jen tím cvičením, ale taky to hooodně pomůže.

Někdy u toho mimčo pláče, ale není to proto, že by ho to bolelo, ale že se mu nelíbí, že nemůže volně hýbat nožkama, jak se mu zachce. Je lepší to překousnout (pláč), než pak mít dečku nebo třmeny…

A taky dej pozor, abys nedávala mimi spát jen na jeden bok, nebo na jeden o hodně víc, malý preferoval levý a pak tam měla horší tu známečku, tak jsme měli dávat vyrazně víc na pravý, aby se to srovnalo. Myslela jsem, že to až tak ovlivnit nemůže, tak proto píšu. Střídat třeba jednu noc tak, druhou tak…

Jo, my měli snad to samé, jestli se nepletu, k tomu hraniční nález na stříškách, v těch 7 měsících byl naprosto OK.

Tak držíme palečky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
31.3.06 21:22

Holky,

jaky je ot cviceni o kterym vsichni pisete?? Me nikdo nic nerikal teda zadna sestricka se o tom nezminovala.. Muzete mi to nektera popsat?

Diky Maty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5551
31.3.06 21:33

Maty, koukni sem, dotaz na to cvičení:
https://www.emimino.cz/modules.php?…

A jak jsem tam psala, kdyby sis nebyla jistá, tak zajdi k Dr, znají to i pediatři. Ať víš, že to děláš dobře :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
31.3.06 21:40

Pomlenko,

moc dekuju za odkaz

Maty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
515
1.4.06 00:31
Crnkapinka píše:
Ahoj,

naozaj sa toho nemusíš báť, ono sa to široké balenie dáva vlastne preventívne, aby boli nožičky v správnej polohe, kým sa nevytvoria jadierka v kyčelných kĺboch… u niekoho je to po pár týždňoch, u nás to bolo až v 6 mesiacoch. Miminká to znášajú úplne v pohode. Hlavne mimi nesťahuj do zavinovačky a nožky mu zbytočne nenaťahuj, naopak pomaličky s nimi cvič - ako to treba ti povie dr. pri ďalšej kontrole.

crnkapinka

Crnkapinka - chcem Ťa trošku poopraviť, široké balenie sa nedáva kvôli správnemu vývinu jadierok, vytvorenie jadierok sa širokým balením nijako neovplyvní - je dané geneticky podobne ako rast zubov. Aj deti, ktoré jadierka ešte nemajú, môžu mať kĺby v poriadku a nemusia sa už baliť naširoko. Pokiaľ ultrazvuk napr. v 4 týždňoch ukáže, že bábätku nehrozí dysplázia, nie je dôvod ďalej baliť - hodi jadierka sa dotvoria až časom.

Dobrý článok na túto tému, ako aj o dysplázii kĺbov je tu:

http://www.dieta.sk/…ta.pub.Index?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama