Reklama

"Zralost" dítěte + co vše musí "ukázat" při zápisu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 07.03.18 11:16
"Zralost" dítěte + co vše musí "ukázat" při zápisu

Pěkný den, maminky,
chtěla jsem se zeptat na Vaše zkušenosti, co vše je požadováno při zápisu do 1.třídy? Jak moc je požadována správná výslovnost?
Zároveň jsem chtěla poprosit o info, zda máte někdo zkušenost, že dítě bylo do 1.třídy zapsáno a až následně během prvních pár týdnů/měsíců se ukázalo, že nezvládá? Jak se to pak řešilo? Individuálním plánem? Návratem do školky??..děkuji

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

unuděná
Kelišová 5362 příspěvků 1 inzerát 07.03.18 11:21

Mas-li pochybnosti, promluv si s ucitelkami v ms, ktere tve dite vidi v pracovnich situacich a kolektivu. Pokud se jim nebo tobe cokoli nezda, bude nejlepsi jit do ppp na posudek. Jelikoz kazde 6ti lete dite ma narok nana skolni dochazku, pak u zapisu se muzou stavet na usi a drzkovat, ale zapsat ho museji.Ale jde o to, zda bude ve skole v pohode. Odklad neni povinnost, ale naopak moznost.

P4ja
Kelišová 5332 příspěvků 07.03.18 11:21

S tím prvním neporadím, protože učím na druhém stupni.

Ale, co vím, tak se někdy stane, že děti nezvládjí. Ale je to spíš ojedinělé, když rodiče dítě do první třídy dají i přes doporučení MŠ, poradny a nebo i učitelů při zápisu. Učitelé se s dítětem snaží individuálně pracovat a část je i na rodičích, aby zapracovali. Pokud to nepomůže, tak IVP.
V jednom případě jsme se dohodli, že dítě „propadne“, aby látku slyšelo ještě jednou a dostalo asistentku.
Ale hodně je to o práci rodiny.

elen-ka
Extra třída :D 11893 příspěvků 9 inzerátů 07.03.18 11:27

@Budulínek22 vloni jsem díky situaci v okolí byla s dcerou na zápise ve 4 školách. Každá škola to měla úplně jiné, ale dá se říci, že ve všech chtěli barvy, tvary, orientaci v prostoru, písničku či básničku. Co se týče správnosti výslovnosti, tak dcera do dnes neumí dobře vyslovovat R a Ř, chodím s ní na logopedii, ale z tohoto důvodu nebyl problém při zápisu. Ale měli jsme v papírech psané, že chodíme na logopedii.

Co se týče připravenosti, tak bych se optala učitelek v MŠ, ty by ti mohly hodně pomoci. Jinak, pokud by dítě opravdu školu nezvládalo, myslím si, že se může za nějakých podmínek vrátit do školky, ale toto nevím přesně.

Arome Salome
Nováček 1 příspěvek 07.03.18 11:31

Z vlastní zkušenosti moc doporučuji vždy raději počkat, než dát děti do školy předčasně, když na to nejsou zralé. Pak se to s dítětem táhne a projeví se to na sebevědomí. Dát ho do školy, pokud už se doma nehorázně nudí, ale určitě neuspěchat třeba z praktických důvodů.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19281 příspěvků 07.03.18 11:34

Promluv si o tom s učitelkami v MŠ. Aspoň u nás je taková první nárazníková zóna právě školka - učitelky samy dávají první popud k případnému odkladu - někdy během ledna se u nás dělalo takové jakoby posouzení kdo normálně k zápisu a u koho promýšlet odklad - to se pak řešilo s rodiči, s Pedagogickop­sychologickou poradnou a jako poslední štace ještě přímo učitelky u zápisu (kam musí dojít i ty odkladové děti tak jak tak).
Takže aby se stalo, že nevyzrálé dítko skončí v první třídě, to se jen tak nestale, ledaže by rodič, který má samozřejmě poslední slovo, nedbal na doporučení všech těhle lidí předtím.
Pak se to řeší buď individuálním plánem nebo asistentem, pokud tam je nějaká vývojová vada, ADHD apod. a nebo vrácením dítěte zpátky do školky. Ale to vrácení do MŠ fakt ojedinělá záležitost, co jsem tak zjišťovala…

JInak pokud ti dítko blbě mluví, tak na logopedii máte ještě spoustu času něco do září dohnat.

A co chtějí u zápisů? Hele já to taky řeším a nikdo mi není schopnej říct nic konkrétního. Záleží na dané škole a dokonce i na dané učitelce, ke které zrovna to dítko při zápisu sedne na židli.
Obecně, co mi říkali ve školce, tak chtějí, aby děti napočítaly do 10, poznaly barvy, uměly držet tužku (maluje se obrázek), říct nějakou básničku, písničku.
A pak se vyptávají na různé věci, předpokládám aby zjistili, jak jsou na tom děti s pozorností, komunikací s učitelem a tak, třeba jestli se umí podepsat, jak se jmenuje máma a táta, jestli pamatují si adresu, pravá/levá ruka a tak různě, to už je právě asi věc každé dané učitelky, mi to tak přijde.

P4ja
Kelišová 5332 příspěvků 07.03.18 11:37

@Mar__tanka1983 Hm to znám. :(
Ale teď mě kamarádka říkala, že se synem chodí každý týden na 45 min na přípravku do budoucí školy. Je tam s nimi p. učitelka, co je bude mít. Děti si na sebe zvykají a ona si je do zápisu oťukne. To mně přijde jako super řešení.

bejbyn
Echt Kelišová 9699 příspěvků 07.03.18 11:38

@Budulínek22 Zažila jsem u svých dětí 2×, že se jejich spolužáci v 1.třídě vrátili do školky. Jeden hned v říjnu a jeden(jiný školní rok)v listopadu.
Jinak výslovnost by se měla napravit, než dítě nastoupí do školy, hlavně s, š, c,č, z,ž a r, ř, aby to nedělalo neplechu při psaní, ale není to důvodem pro odklad, pokud to není opravdu nějak patologické, že dítěti není rozumět.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19281 příspěvků 07.03.18 11:45

@P4ja náš mladej byl zrovna včera s ostatníma předškolákama - i těma, u kterých je už teď jasný odklad, ve škole (byli sme předtím nemocní, tak mi asi uniklo, že tam půjdou, nebo nám to ani neříkali dopředu) :palec:
Hrozně se mu tam líbilo, malovali nějaké beránky (uvolnění zápěstí), pak lepili obrázky dle ročního období a zkoušeli se podepsat. Byli ve třídě normálně při výuce, seděli vždy v lavici s jedním školákem.

Zaslechla jsem něco i o „škole nanečisto“ pravidelně při školce, asi taky každý týden, ale to by mělo být až po zápisech (tak to možná bude právě ta přípravka, co říkáš ty, ale u nás bude v prvním ročníku 4-5 tříd, tak se čeká až bude už po zápisech budou rozdělení dle tříd :nevim: ).

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 07.03.18 12:05

Děkuji všem za reakce :) nějak to na mě dneska padlo, navíc u nás se musí od 1.třídy dojíždět :(..naštěstí jezdí svozy, takže to takový problém nebude a dětí jezdí hodně a již se znají ze školky…od svého okolí také slýchávám, jak to všechno moc řeším, tak to bude asi tady pravda…podvědomě do toho asi zahrnuji sebe, já jsem neskutečně ráda, že mám jakékoliv školy za sebou, určitě bych nechtěla být zpátky dítě ani mladší :) teď jsem spokojená :)…určitě tento pocit nechci přenášet na dítě..

veria
Generální žvanilka 23232 příspěvků 1 inzerát 07.03.18 12:29

A vy nemate ve skolce nejakou predskolni pripravu kde by vam vse rekli, ukazali jak s ditetem pracovat a tak? My meli 10 hodin takove pripravy, byli u nas z ppp a provedli zakladni vvysetreni skolni zralosti a meli jsme i prednasku psycholozky. Ta rikala ze v pripadech pochybnosti se mame objednat do ppp k velkemu vysetreni, oni odklad muzou doporucit ale rozhodnuti je na rodicich. V pripade ze by se ve skole ukazalo ze nezvlada vraci se do skolky. U zapisu barvy tvary rict o sobe zakladni veci, nakreslit, zazpivat. Mensi logo vada nevadi ale melo by se uz ted pracovat na odstraneni. Pokud mas pochybnosti objednej se urcite do te ppp.

P4ja
Kelišová 5332 příspěvků 07.03.18 12:43

@Mar__tanka1983 No tohle právě mají teď před zápisem, takže i rodiče ví, jak na tom děti jsou.

unuděná
Kelišová 5362 příspěvků 1 inzerát 07.03.18 12:49

Na me toto ted taky padlo, mam syna srpnoveho a psycholozka ve skolce porad (plosne) varuje pred predcasnym nastupem do skoly, a jak ty letnI deti jsou z 99% zrale na odklad..Jenze nas poklad od ctyr let pise, cte, pocita, ma skvele logicke mysleni, mluvi bezvadne, jen je trochu „trubka“ a stydlin, ale jasne ze me nahlodala.Tak jsem konzultovala s ucitelkama a ty me zase naopak uklidnily, ze v jeho pripade by byl odklad zbytecny.Ale jo, clovek to proziva vic nez ty deti ;)

elen-ka
Extra třída :D 11893 příspěvků 9 inzerátů 07.03.18 12:53

@Budulínek22 Dcerka je v první třídě a také dojíždí autobusem do školy cca 15 minut. Jede ji jen jeden ráno a dva odpoledne, do kterých se musíme vejít, jinak pro ni musím jet autem. První měsíc jsme se domluvily maminky (či domluvili rodiče) a jezdili jsme s nimi ke škole - cca 6 či 7 dětí, jeden dospělý, od října jezdily už sami. Zvládají to parádně, zeškoly už také jezdí sami. My je vždy dovedeme na zastávku a odpoledne přijdu pro ni na zastávku zase. Je to pro ni obrovsky posilující, hodně jim to dodalo sebevědomí. Klidně s ní ten měsíc dojížděj a pak uvidíš, určitě to zvládne. ;)

elen-ka
Extra třída :D 11893 příspěvků 9 inzerátů 07.03.18 12:56
@unuděná píše:
Na me toto ted taky padlo, mam syna srpnoveho a psycholozka ve skolce porad (plosne) varuje pred predcasnym nastupem do skoly, a jak ty letnI deti jsou z 99% zrale na odklad..Jenze nas poklad od ctyr let pise, cte, pocita, ma skvele logicke mysleni, mluvi bezvadne, jen je trochu „trubka“ a stydlin, ale jasne ze me nahlodala.Tak jsem konzultovala s ucitelkama a ty me zase naopak uklidnily, ze v jeho pripade by byl odklad zbytecny.Ale jo, clovek to proziva vic nez ty deti ;)

Já mám dceru únorovou, taky už četla, počítala a psala, ale měla jsem obavu z toho, jak zvládá změny a to „sociálno“. Doma se docela dost vztekala a na dost věcí reagovala pláčem. Ale učitelky mě právě také uklidnily, že dcerku by určitě doporučily do školy. Nyní je v první třídě a je plně spokojená, chodí tam ráda.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Na dovolenou jeli po rozchodu? Bučková naznačila konec už před měsícem

Napsala jsem vše, co jsem říct chtěla, na svůj Instagram, odbývá Eliška... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama