Zraněná kolena, operace obou? Co s mimčem?

21
9.5.21 15:28

Zraněná kolena, operace obou? Co s mimčem?

Dobrý den,

před rokem jsem se zranila na lyžích. Na MR mi zjistili na levém kolenu pretrzeny přední křižák. Měla jsem naplánovanou operaci ale kvůli těhotenství odloženo. Rozchodila jsem to, ale měsíc po porodu jsem uklouzla a koleno opět pochroumala.Dle MR natrzeny meniskus a nějaké otoky, poté opět rehabilitace, ale od te doby (únor/březen) mám problémy i s druhým kolenem.
Jde o to, ze jsem psychicky úplně na dne. Nevím jak ten můj stav stručně popsat. Kolena jsou vopruz i tak, ale fakt nevím jak zvládnout operaci s mimcem, když bych musela být o berlich měsíc, plus rehabka. A hlavně na tu operaci nejsem fyzicky silná.
Začala jsem chodit na soukromé rehabilitace a mám i on-line psychologa. Nic mi nepomáhá a jsem z toho víc a víc špatná.

To původní zdravý koleno mě bolí při tureckem sedu a chůzi ve vnitřní straně, což vypadá meniskus. Nedokážu si představit řešit operace obou kolen…
Když to takhle píšu, nezní mi to jako tragédie, jsou horší věci, vím to…
Ale nedokážu myslet na nic jiného, jak taky, když mě to bolí při chůzi…
A co se mi ještě honí hlavou…

• jak se budu starat o malou až začne běhat?
  • kolik těch operaci bude třeba?
  • budu moct dělat náročnější sporty?

Vím, ze mi tady nikdo nepomůže, potrebuju to ze sebe dostat… lidi kolem sebe otravuju dost a pořad mám pocit, ze to zlehčují a nikdo mi dostatečně nerozumí a neví, co je s kolenama za trable.

Mám přítele který se opravdu snaží mi pomáhat, ale asi by se nezvládl starat o mě a i o malou, to je na jednoho člověka dost a příbuzný máme všechny daleko.

Budu se objednávat k doktorovi kvůli tomu druhymu koleni tak uvidíme jestli mi můj odhad potvrdí

Omlouvám se za ten výlev ale jsem fakt zoufalá :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
513
9.5.21 15:42

Stalo se mi několik dní po předčasném porodu čtvrtého dítěte. :lol: Trvalo to tři měsíce, než jsem začala chodit bez berlí a otec dětí musel po týdnu do práce, pomoci neměl kdo. Byla to jízda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
9.5.21 15:49
@JanaDaR píše:
Stalo se mi několik dní po předčasném porodu čtvrtého dítěte. :lol: Trvalo to tři měsíce, než jsem začala chodit bez berlí a otec dětí musel po týdnu do práce, pomoci neměl kdo. Byla to jízda.

Se 4 detma? Mazec… říkám, vím ze jsou horší věci, ja už to řeším rok a půl a vím ze to bez operace nepůjde a hrozne se bojím ze ty kolena budou zlobit pořad, už proste nemám sílu na berle a další rehabka… Co přesně se vám stalo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
9.5.21 15:52

@Diginka34 u mě šlo naštěstí jen o jedno. Uklouzla jsem ještě v porodnici. Utrhnul se mi vnitřní postranní vaz přímo od kosti + tam byla nějaká drobnější poranění čéšky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
9.5.21 15:56
@JanaDaR píše:
@Diginka34 u mě šlo naštěstí jen o jedno. Uklouzla jsem ještě v porodnici. Utrhnul se mi vnitřní postranní vaz přímo od kosti + tam byla nějaká drobnější poranění čéšky.

O operace teda hned? A teď už jste ok? A kdo vám teda pomáhal s dětmi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
9.5.21 16:03

@Diginka34 operace díky náhodě a nesmírné empatii ortopedů (myslím skutečně muže) byla provedena pět dní po úrazu. Nebudu lhát, kolena, jakmile se do nich zasáhne, už prostě zlobí. Ale chodím a funguji normálně, jen to občas trochu bolí.
No manžel odcházel ráno před pátou do práce a vracel se po třetí odpoledne, musela jsem to nějak zvládat sama. Dvě nejstarší ráno nějak vypakovat včas do školy, školkovému dítěti vymyslet program a miminko trávilo čas v posteli, naštěstí mu to nevadilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68
9.5.21 16:09

Na pravé koleno ještě nemáš diagnózu, může být jen namáhaný z jiného zapojení kvůli úrazu levého kolene. Vyjádřím se jen k levému.

Přetržený křižák nerozchodíš. Jestli plánuješ sportovat tak běž na operaci a to co nejdříve.
A stihni se vzchopit než dítě začne chodit. Asi měsíc a něco po operaci už běžné denní záležitosti zvládneš +-sama.

Pokud se partner nemůže postarat, jela bych na těch několik týdnů k rodičům a šla na operaci tam. Asi to není ideální ale pořád lepší než si ty kolena oddělat ještě víc. Do operace bych při manipulaci s dítětem raději nosila ortézu protože to koleno je prostě nestabilní.

(Jsem 10m po operaci předního křížovýho vazu náhradou z šlachy vnitřního stehna, pořád docházim na rehabilitace a asi ještě chvíli budu protože to flakam…ptej se jestli tě něco konkrétního zajímá.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
9.5.21 16:17
@Sugii píše:
Na pravé koleno ještě nemáš diagnózu, může být jen namáhaný z jiného zapojení kvůli úrazu levého kolene. Vyjádřím se jen k levému.

Přetržený křižák nerozchodíš. Jestli plánuješ sportovat tak běž na operaci a to co nejdříve.
A stihni se vzchopit než dítě začne chodit. Asi měsíc a něco po operaci už běžné denní záležitosti zvládneš +-sama.

Pokud se partner nemůže postarat, jela bych na těch několik týdnů k rodičům a šla na operaci tam. Asi to není ideální ale pořád lepší než si ty kolena oddělat ještě víc. Do operace bych při manipulaci s dítětem raději nosila ortézu protože to koleno je prostě nestabilní.

(Jsem 10m po operaci předního křížovýho vazu náhradou z šlachy vnitřního stehna, pořád docházim na rehabilitace a asi ještě chvíli budu protože to flakam…ptej se jestli tě něco konkrétního zajímá.)

No mne to bohužel zkomplikovalo to těhotenství. Chtěla jsem jít na operaci na podzim až dokojim a posilim nohy… bohužel plány nevychází :( často mi říkají ze když se koleno posílí tak operace nebude třeba, ale taky citim, ze to bude lepší. Něco už mám za tu dobu nastudováno, ale pořad spoustu otázek… mám pocit ze bych potřebovala Vlastní tým odborníků kteří by měli čas mi odpovědět…
Ty rodiče mě taky napadli, jenže taky pracuji. Hlavně jsou na malém městě a my v Praze kde je lepší péče… ještě napadla tenkrát chůva, ale zase svěřit malou někomu cizímu…
Ja už jsem hlavně psychicky vyčerpána, už nemám na nic sílu :(

Taky nejsem moc poctivá na cviceni, nikdy jsem pravidelně necvicila a ještě teď s dítětem :(

A to ještě řešíme rekonstrukci baráku v Jizerskach, což je krásný ale proste další komplikace

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
9.5.21 16:25

@Sugii je fakt, že spoluležící po operaci předního zkříženého začínala rehabilitovat velmi brzy, tuším dokonce už den po výkonu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
9.5.21 16:28
@JanaDaR píše:
@Sugii je fakt, že spoluležící po operaci předního zkříženého začínala rehabilitovat velmi brzy, tuším dokonce už den po výkonu.

Jj, musí se s tím hýbat hned aby to nezakrnělo…
kdybych neměla mimco tak bych zůstala dva týdny hospitalizovana na rehabilitace, ale to proste nejde 😔

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
513
9.5.21 16:31

@Diginka34 jo, donesli jí motodlahu a už to jelo. Já dostala na šest týdnů ortézu od rozkroku ke kotníku na 24h denně, francouzské berle, nášlap do 50% a bylo. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11552
9.5.21 17:05

Myslim, ze vetsinu demonu mas jenom ve svoji hlave. Udelas si nejake plany a ono je to pak cele jinak, coz te totalne rozhodi.
Malujes si jeden katastroficky scenar za druhym a desis se, kdyz jedna vymyslena katastrofa vymeni jinou.

Prestan planovat, zakaz si to. Res jen to, co mas potvrzene, co je tady a ted.
Cokoliv dalsiho v tobe vyvolava zacarovany kruh uzkosti.
Stejne to neovlivnis, jak to dopadne.

A pritel se postarat o tebe i malou ZVLADNE.
Zadnou jinou variantu si nepredstavuj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
9.5.21 17:15
@Lucie_Sx píše:
Myslim, ze vetsinu demonu mas jenom ve svoji hlave. Udelas si nejake plany a ono je to pak cele jinak, coz te totalne rozhodi.
Malujes si jeden katastroficky scenar za druhym a desis se, kdyz jedna vymyslena katastrofa vymeni jinou.

Prestan planovat, zakaz si to. Res jen to, co mas potvrzene, co je tady a ted.
Cokoliv dalsiho v tobe vyvolava zacarovany kruh uzkosti.
Stejne to neovlivnis, jak to dopadne.

A pritel se postarat o tebe i malou ZVLADNE.
Zadnou jinou variantu si nepredstavuj.

Vím, ze to myslíš dobre… terapeutka mi taky říká, zahnat vtiravy myšlenky… občas to slo, dokud jsem nevstala kulhajic z postele a dokud se to nezačalo zhoršovat… to pak všechny psycho techniky selhávají 😞

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
343
9.5.21 18:00

Mám přítele který se opravdu snaží mi pomáhat, ale asi by se nezvládl starat o mě a i o malou, to je na jednoho člověka dost

Bude-li třeba, tak to prostě chlapec bude muset zvládnout :roll:

Tady není co řešit. Bude muset, máte stav nouze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68
9.5.21 19:34

Přítel to zvládne a nebo si hold při nejhorším vezme týden jeho a pak tvoje mamka dovolenou a přijede k vám do Prahy. Až budeš z nemocnice doma tak můžeš na pár hodin objednat i tu chůvu. Možnosti jsou…

Prerehabilitace jsem neměla ( zahraničí - šetřila jsem na operaci)
Ano, rehabilitace hnedka, po propuštění ob den(to jsem už zvládla sama MHD)
Asi půl roku na nohu budeš muset fakt dávat pozor a zákaz běhat, a s 1,5-3letym dítětem si to moc neumím představit. Takže běž opravdu na operaci co nejdříve.

Neboj se spolehnout na ostatní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat