Zrušení zákazu zcizení a zatížení u nemovitosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
heia
Kecalka 160 příspěvků 01.12.18 19:36
Zrušení zákazu zcizení a zatížení u nemovitosti

Není tu prosím někdo, kdo se vyzná v NOZ a katastrální vyhlášce?
Potřebovala bych poradit, na který právní předpis se mám odkázat, aby platilo, že podle něj došlo k zániku zcizení a zatížení nemovitosti, a jak správně formulovat, které právní skutečnosti vedly k jeho zániku.

O co jde?
Půjčila jsem si na rok peníze, dala do zástavy byt, ze zástavní smlouvy plynulo pro věřitele právo zástavní a zákaz zcizení a zatížení. Dluh jsem po roce řádně splatila, tím zástavní právo i zákaz zcizení a zatížení zanikl - chápu-li to správně, zástavní právo splacením dluhu a ten zákaz zcizení a zatížení vlastně uplynutím času, když s tím byl spojený. V potvrzení o úhradě dluhu jsem měla odkaz na paragraf 1761, ale z katastru mi to vrátili, protože ten prý upravuje spíš vznik toho zákazu. Poradíte, prosím?

EDIT: Zdá se, že jsem to popsala nějak nesrozumitelně, tak se omlouvám a o pár příspěvků níže upřesňuji…

Vím, že toto není úplně nejlepší místo, kde se zeptat, ale když už jsem tu registrovaná, zkusím štěstí. Předem díky!

EDIT: Odkaz na následné doplnění, smazání druhého problému, na který nikdo nereagoval, aby zbytečně nemátl.

Příspěvek upraven 03.12.18 v 23:13

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
leryl
Zasloužilá kecalka 667 příspěvků 01.12.18 19:46

Neměl by Vám tento dokument poskytnout subjekt ,který Vám půjčil peníze ? Peníze splaceny ,zástavní právo se ruší ? Takto je to aspoň u hypotéky.

heia
Kecalka 160 příspěvků 01.12.18 20:06

@leryl
No to samozřejmě ano. Tím subjektem je ve zmiňovaném případě ale fyzická osoba, neprávník, a ta mě požádala, abych dokument připravila jejím jménem (protože žádný formulář na to katastrální úřasd nemá) a ona to opatřila notářsky potvrzeným podpisem. To bylo v pohodě, jen se mi tam prostě vloudila ta chybka, protože jsem paragraf prostě googlila podle klíčového slova a nedošel mi úplně ten obsah. Tak jsem si říkala, že kdyby tu někdo náhodou hned na první pohled věděl, která bije, nebo přede mnou řešil podobný problém, že by mě třeba mohl nakopnout.

j.k.1133
Povídálka 44 příspěvků 01.12.18 21:35

Z popisu mě vyplývá ze chcete zrušit jak zástavní právo tak vymazat zároveň zákaz zcizení a zatizeni…je tedy potřeba vystavit kvitanci, neboli potvrzení o zániku zastavniho práva kde je nutné přesně specifikovat nemovitost které se to týká a konstatovat v ní že zastava zanikla z důvodu splaceni dluhu a zároveň napsat že spolu se zastavou zaniká i zákaz zatížení a zcizení…ideálně napsat kterým vkladem ta zástava+zákaz zcizení a zatizeni vznikl…např. V-2345/2017-702.
Samozrejme je poté nutné aby to podepsal věřitel a svůj podpis ověřil ale to vite…

JTom
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 01.12.18 22:13

V této situaci jsem byl také.
Jednoduše jsem vyplnil interaktivní formulář Návrh na vklad, v oddíle II.A Označení práv… - Navrhuje se výmaz… - číslo řízení, na základě kterého právo vzniklo, to jsem podal na KN a bylo vyřízeno. Za pár týdnů přišlo vyrozumění o vkladu. Myslím, že sis to zkomplikovala citací špatného paragrafu.

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 09:52
@JTom píše:
V této situaci jsem byl také.
Jednoduše jsem vyplnil interaktivní formulář Návrh na vklad, v oddíle II.A Označení práv… - Navrhuje se výmaz… - číslo řízení, na základě kterého právo vzniklo, to jsem podal na KN a bylo vyřízeno. Za pár týdnů přišlo vyrozumění o vkladu. Myslím, že sis to zkomplikovala citací špatného paragrafu.

Jo, určitě jsem si to zkomplikovala citací špatného paragrafu, to je pravda, právě proto hledám radu, který paragraf je správný. Tipuji 603 OZ???

Interaktivní formulář samozřejmě vyplněný mám, ale musí se to doložit listinou - kvitancí. A musí tam být uveden i právní předpis, podle kterého ten zákaz zcizení a zatížení zaniká a právní důvod. Když to tam nebylo, vrátili mi to, když jsem tam dala paragraf, který pojednává o zákazu zcizení a zatížení, vrátili mi to taky :-(

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 09:54
@j.k.1133 píše:
Z popisu mě vyplývá ze chcete zrušit jak zástavní právo tak vymazat zároveň zákaz zcizení a zatizeni…je tedy potřeba vystavit kvitanci, neboli potvrzení o zániku zastavniho práva kde je nutné přesně specifikovat nemovitost které se to týká a konstatovat v ní že zastava zanikla z důvodu splaceni dluhu a zároveň napsat že spolu se zastavou zaniká i zákaz zatížení a zcizení…ideálně napsat kterým vkladem ta zástava+zákaz zcizení a zatizeni vznikl…např. V-2345/2017-702.
Samozrejme je poté nutné aby to podepsal věřitel a svůj podpis ověřil ale to vite…

Díky, ano, to vím, kvitanci mám, podepsanou, všechno, jen je v ní právě ta chyba v paragrafu. Asi jsme to popsala málo srozumitelně, že nejde poznat, že problém je jen v konkrétní jedné větě v té kvitanci, tak se omlouvám…

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 10:07

Podle vašich příspěvků, za které děkuji, vidím, že jsem to popsala blbě a není z toho poznat podstata věci. Zkusím znovu:

Potřebuji z katastru vymazat zástavní právo a zákaz zcizení a zatížení.

Že musím vyplnit interaktivní formulář s návrhem na vklad, vím, mám to, není tam problém.

Že musím doložit kvitanci, tj. potvrzení o splacení dluhu, kterým zástavní právo i zákaz zcizení a zatížení zaniká, které nemovitosti se to týká atd., vím taky, mám to, ale je tam chyba.

Potřebuji tedy upravit jen formulaci týkající se zániku zcizení a zatížení, především pak odkazu na právní předpis. Vše ostatní je v kvitanci v pořádku.

Zcela konkrétně:

V zástavní smlouvě je zákaz zcizení a zatížení uveden jen v čl. II. odst. 2.3. Ten zní takto:
„2.3 Zástavce není oprávněn Zástavu zcizit či zatížit bez předchozího písemného souhlasu Věřitele. Tento zákaz Smluvní strany zřizují jako věcné právo, a to na dobu trvání Zajištěného dluhu.“

Stačilo by podle vás, kteří tomu rozumějí, uvést do kvitance toto?
"Zánikem této pohledávky zanikly:
a) na základě ustanovení § 1376 OZ zástavní právo smluvní,
b) na základě ustanovení § 603 OZ a čl. II. odst. 2.3 níže uvedené zástavní smlouvy zákaz zcizení a zatížení, zřízený na dobu trvání zajištěného dluhu… /dále následuje odkaz na číslo řízení, zástavní smlouvu, nemovist… tam je vše v pořádku).

Jde mi o ten paragraf. Je správný paragraf 603, který říká „Práva a povinnosti zaniknou uplynutím doby, na kterou byly omezeny.“? Přijde mi to moc obecné… ale zas co jiného?

Jestli někdo tu zkušenost máte, budu vděčná. Radila jsem se s kamarádkou právničkou, ale ta mi odkývala ten špatný paragraf, evidentně neměla čas to řešit a zároveň mě nechtěla odmítnout, tak už ji s tím otravovat nechci… Tak kdyby náhodou někdo tady…

JTom
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 02.12.18 12:00

Katastr neřeší vznik ani zánik závazku. Doporučuju žádnou kvitanci nedokládat a na žádné paragrafy se neodvolávat.
Vzpomínám si, že jsem se před časem také z důvodu rádoby pečlivosti do podobného slovíčkaření zamotal. Vyřešil to jeden telefonát autorovi zamítnutí.

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 12:09

@JTom
Počkej, ale oni potřebují kvitanci, nebo myslíš, že mi smažou zástavu jen proto, že jim to řeknu, bez jakéhokoli dokladu? To asi těžko. Oni to udělají jen na základě nějaké listiny. A když tam nebyl paragraf, vrátili mi to, výslovně kvůli tomu, že tam chybí odkaz na právní předpis, podle kterého to právo zaniká, jak už jsem psala. Takže to bohužel doložit musím.

JTom
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 02.12.18 13:12

Máš pravdu. Teď jsem si to otevřel v počítači a zjistil jsem, že jsem vyplňoval ještě jeden formulář, který jsem pak netisknul, takže jsem ti dal špatnou informaci, když jsem vycházel jen z papírů.
Je potřeba ještě vyplnit formulář Potvrzení o zániku zástavního práva. Do kolonky „Právní skutečnosti, které vedly k zániku práva“ jsem napsal Splacení dluhu a tak to prošlo.
Jestli chtějí paragraf, tak ať ti ho řeknou po telefonu nebo si ho doplní.

j.k.1133
Povídálka 44 příspěvků 02.12.18 15:59

Není potřeba uvádět konkrétní paragraf, jen konstatovat že se zánikem zastavniho práva zaniká i smluveny zákaz zcizení a zatizeni zřízené vkladem…a uvést číslo vkladu kterým vzniklo…alespoň mě to takto stačilo k povolení výmazu…teda pokud se nic nezměnilo teď když jsem na RD.

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 21:47

Díky za vaše zkušenosti, zdá se, že dost záleží na konkrétním úředníkovi. Před podáním návrhu na vklad jsme se informovala, jestli mají na kvitanci formulář, tvrdili mi, že ne, že si to má věřitel sepsat sám (takže mám jinou zkušenost než @JTom). A kvůli absenci odkazu na konkrétní právní předpis mi to vracejí („neobsahuje odkaz na ustanovení jiného právního předpisu, podle kterého došlo k zániku zákazu zcizení došlo a právní skutečnosti, které vedly k jeho zániku“), to, že k zániku došlo splacením dluhu tam uvedeno mám a nestačilo to (takže mám jinou zkušenost než @j.k.1133 ). Odkazují se na konkrétní paragraf katastrální vyhlášky a fakt to tam je. Tak je paní z katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj možná důslednější než jinde.
Děkuju vám moc za snahu, budu se s tím prostě muset nějak poprat. Ono to půjde.

JTom
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 02.12.18 21:59

To jsi asi opravdu narazila na někoho neochotného. Vzpomínám si, že jsem byl z obsáhlého dopisu se zamítnutím docela gumový, všechno mi ale tentýž člověk vysvětlil za pár minut po telefonu. často používané formuláře jsou na ČÚZK.
 https://www.cuzk.cz/…listiny.aspx

heia
Kecalka 160 příspěvků 02.12.18 22:31

@JTom
Tak já jsem paní taky volala a taky mi vysvětlila, kde je problém, nebyla neochotná, akorát mi neprozradila ten konkrétní paragraf, možná to teda zkusím znovu.
Na formulář z toho odkazu jsem se přímo ptala, ale prý ne - ale možná jsme to teda špatně pochopila a paní chtěla říct „nemusí to být na tom formuláři, stačí když to napíšete sami (ale může to na něm být)“, zatímco já jsem si to vyložila jako „nemá to být na tom formuláři“. To je dobré vědět propříště.
No, to už je teď jedno, když je na listině jinak vše v pořádku, už to nějak doklepu s ní.
Moc děkuju za tvou zkušenost a že o to přemýšlíš se mnou!

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >