Ztracené kouzlo malé vesničky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jarmila
Povídálka 44 příspěvků 23.07.11 11:54
Ztracené kouzlo malé vesničky

Poslední dobou mě trápí jedna věc. Před čtyřmi lety jsem se nastěhovala k příteli na samý kraj vesničky. Vesnička je průjezdná, ale v tu dobu tu projelo maximálně deset aut denně. Domeček stojí u silnice, ale všude okolo louky, pastviny, výhled na krásné zalesněné kopce. Tenkrát si manžel přál tu zůstat, několik let sem jezdil jako na chalupu opravovat starší dům po tetě a tenkrát ho tu srdíčko prostě připoutalo. Já jsem přišla z města, nevadila mě vesnice, spíš, že jsem tu nikoho neznala, ale to mě dneska nijak netrápí. Během čtyř let se změnil starosta, vznil nový územní plán a doprava je už taky jiná… Dnes, když se podívám z jednoho okna, vidím novostavbu, když se podívám z druhého okna, vidím základovou desku, nemluvě o tom, že tu vznikly nové stavební parcely. Jediným naším štěstím je, že za zahradou máme ještě hektar pole, které nikomu neprodáme a které nám poskytuje utěšený výhled. Trápí mě ale zvýšená doprava aut před naším domem. Nevím, jak se hluku bránit, typuji, že dnes tu projede minimálně 100 aut, přes víkend je situace klidnější. Jsem smutná z toho, jak bezhlavě likvidujeme krásnou přírodu. Chápu, že každý chce někde bydlet, ale je spousta nevyplněných míst uvnitř vesnice nebo starší domy, které by se daly upravit. Dokonce už chvílemi přemýšlím, že se poohlédneme po nějakém starším domečku v klidném místě, kde není plánována nová výstavba a doprava by klidný život nijak nerušila. Problémem ale je, že celé ty roky domek s přilehlými budovami a zahradou budujeme, opravujeme a vkládáme stále peníze. O peníze by snad až tak nešlo, ale když si představím, znovu od začátku rekonstruovat, tak je mi líto hlavně manžela. Já jsem teď na nemocenské, očekáváme narození miminka a na každé auto, které projede začínám být alergická. Vím, že se toho moc dělat nedá. Zatím na napadá vysázet před dům alespoň nějaké stromy a habry, aby to člověk alespoň neviděl. Asi nejsme jediný, komu se klidné bydlení narušilo novou výstavbou a zvýšeným provozem. Kdyby mě někdo alespoň uklidnil, že na tom nejsme takto sami, aspoň by se mi trošku ulevilo. Omlouvám se, ale potřebovala jsem se z toho vypsat. Děkuji za trpělivost.

Reakce:
hašlerka
Závislačka 3119 příspěvků 23.07.11 12:37

Nejsi v tom sama. Když vidím, co se za posledních pár let stalo s naší vesnicí, tak se mi chce brečet. Na polích vyrostly satelity, zastavěné jsou i ty nejnemožnější místa. Aut přibylo tak pětinásobně. Tomu ale nejsou vůbec přizpůsobené ulice. Jsou úzké a bez chodníků, takže už ani na procházky s kočárkem není kam jít. Je to smutné, ale dělat se s tím nic nedá, asi krom toho vysadit ten živý plot a zachovat si tak aspoň trochu klidu na zahradě. Buď ráda aspoň za ten velký pozemek, co máte.

buryna
Echt Kelišová 8325 příspěvků 23.07.11 13:12

Je to smutný, ale nic s tím asi nenaděláš. Jedině se odstěhovat na nějakou samotu, kde se neplánuje výstavba :-?
My bydlíme v pohraničí - více-méně u nás končí cesta - vede jen do lesů. Vždycky tu byl velký klid, než obec pronajala v lese bývalou rotu, kde je paintball. :-( Zvýšil se u nás provoz - ani by mi to nevadilo, kdyby ty lidi jezdili rozumně. Ale jak je to tu fakt samota - pár domků daleko od sebe, tak tu každej jede min. 70. Nájemci objektu jsou fajn, ty jezdí pomalu a když nás vidí na cestě s dětmi, tak jedou krokem, ale ty ostatní ne. Kolikrát mám takový vztek, že bych ty lidi nejradši zastavila a vynadala jim :mrgreen: :mrgreen:
Všude je něco.

Evulec
Ukecaná baba ;) 1419 příspěvků 23.07.11 13:59

No a nám udělali středem vesnice cestu s protihlukovýma bariérama, bydlím naštěstí dál, ale jinak domky co měli výhled na hory atd, tak se teď dívají do zdi :zed: …

Vlkoška
Závislačka 4132 příspěvků 23.07.11 16:09

My bydlíme na polosamotě za vesnicí, teda na bývalé polosamotě - kousek od domu byl nevyužívaný objekt, kam se nastěhovala firma provozující kamionovou dopravu :-? Takže klid už taky není to co býval. Naštěstí tady výstavba nových domů nehrozí, okolní pozemky jsou povětšinou naše a našich jediných sousedů. A ti mají taky rádi klid. Zbytek kopce, kde by stavil jen blázen 8-) Vysaď zeleň kde se dá, alespoň trochu to pomůže, je poznat, když ze stromů na podzim opadá listí, auta jsou hned slyšet víc.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Smutné Vánoce v Pákistánu: Jaké dárky dostane pašeračka Tereza v base?

Letošní Vánoce stráví v jiné zemi a navíc za mřížemi. Češka Tereza Hlůšková,... číst dále >

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >